Home

Lajme

Restoranti “Noma” i Rene Rexhepit shpallet sërish ‘Restoranti më i Mirë në Botë’

No Comments Aktualitet Lajme

Restaranti “Noma” në pronësi të shqiptarit Rene Rexhepi është shpallur sërish “Restoranti më i Mirë në Botë”.

Njoftimin në Twitter e ka bërë vet restoranti duke konfirmuar këtë çmim. “Çfarë momenti i pabesueshëm për të gjithë ne në Kopenhagen. Ne jemi shumë të lumtur dhe krenarë që ekipi ynë është votuar restoranti numër 1 në botë”, thuhet në njoftim.

Çmimi i restorantit më të mirë në botë për vit është i pesti më radhë. Ditë më parë, ky restorant kishte marr 3 yje Michelin.

Rene Rexhepi është shqiptar nga Xhepçishti i Tetovës, ndërsa nëna e tij është nga Danimarka.

“Tani po hyjmë në një cikël tjetër. Një cikël post-Covid”, kjo është ajo që René Rexhepi tha në ceremoninë e “50 Restoranteve më të Mirë në Botë” vetëm pak minuta pasi restoranti i tij “Noma” në Kopenhagen u votua si më i miri në botë.

Gjatë fjalimit të tij dhe konferencës së mëvonshme për shtyp, Rexhepi la të kuptohej për ndryshimet që priten, rregullimet sistematike brenda restorantit, organizimin e ri, punësimet e reja dhe mënyrat e innovative te drejtimit të ekipit të ri.

Pjesëtarë të stafit shprehen se “Noma” ishte vendi më i mirë për të punuar në botë.

Burimi/diasporashqiptare.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *