Home

Lajme

Bari Dervishllari – Tetori muaji poezis.

No Comments Argëtim Letersi

Poet nuk jam,vargje shkruaj,
këndoj me atë që këndon.
dhe me atë që qan unë qaj,
loz me vargun që më zgjon.

Më mori në krah lumi i poezis,
më shetiti në botën pa kufi.
Më futi në fushën e dashuris,
duaje botën më tha edhe ti..

Që atë ditë botën dashurova,
ngjyrat që më japin frymëzim.
Me penë të paudhin e shpova,
dua të mbjell shpres e gëzim.

Ah more vargu im i dashur,
sa herë kemi udhëtuarë të dy,
S’më the një herë bëhu i pasur,
por veç shumica të jetë me ty.

Këshillën tënde mbajta nè ballë,
nuk flas me rrufjanë e zuzarë.
Më mirë përshesh me dhallë,
Se një dash nga dora e sterruarë.

Prandaj ty varg të dua pa mas,
për mua qënke ura e miqësis.
Qënke i ngrohtë si dore mamas,
më lidhe me ajkën e shoqëris.

B.Xh.D.Dushar korçè.9-10-2021.

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *