Home

Lajme

Lëvizia Atëdhetare Rrënjet Pellazgo-ilire – Mbrojtja dhe Ushtria e nje Populli!

No Comments Argëtim Histori

Historianet dhe themelimi Pedagogjik i sistemit Komunist, jo vetem kane ndryshuar Historine por e kane modefikuar si shqiptare te pa egzistueshem!
Mbrojtja dhe Ushtria e nje Populli!
Duke marre shembull vetem shekullin ku jetojme dhe historine e ketije brezi,
Brezi i cili filloj te ndertoj ushtrine dhe Brezi aktual qe e Shkaterruam Ushtrine dhe Mbrojtjen!
Para ardhesi i Familjes ton!
Gjeneralit Prenk Pervizi, ne vitin 1924 me sherbim ushtarak ne shtetin Italian, i behet thirrje pasi Ahmet Zogu kishte fituar Pushtetin,
Per te ndertuar edhe Shqiperia ushtrine e saje,
Pas negociatash, pasi Prenk Pervizi ishte Gjeneral madhore ne ministrine e mbrojtjes italiane,
Por ai nuk harroi se ishte djali i vellait Gjin Pjeter Pervizit i cili me Isa Boletinin Luigj Gurakuqin dhe 300 trima te tjere siq jane edhe firmat e tyre ne arshiven e shtetit Italian,
Ngriten flamurin e Shqipnise se Bashkuar te Pamvarun nga Otomanet! Me 27 Nentorë 1912!
Në Milot të Kurbinit, (sot pazar Baktishe 😥)
Dhe qe Prenk Pervizi nuk mundej te themelonte nje ushtri te nje shteti te gjymtuar, pasi Agja i tije kishte! Shpall kombin tone te Pamvarun e te Bashkum, dhe qe nuk mund te tradhetonte idealin e Agjes Gjin, por ne te njejten kohe edhe kundra interesit tije Kombetare por edhe ate te tije Profesional dhe intelektual siq ishte Agja Gjeneral Prenk Pervizi!
Si perfundim aso kohe ende pa u bere Mbreti Shqiptareve Ahmet Zogu pranon, dhe thote qe te formojme ushtrine dhe ti bashkojme Trojet!
Per historine e familjes tone le te flase Dikasteri perkates nese nuk eshte kjo origjinale!
Por dua te vazhdoj akoma per mbrojtjen dhe Ushtrine sepse është nje pasion i lindur qe diten ku unë kam lere!
Ironi e fatit Rastesi apo qellim i paramenduar!
Shqiperia eshte e detyruar te zbardhe kete histori!
Ne Milot me 27 Nëntore 1912!
Para Flamur ngritesve Shfaqet i riu Atedhetare nga krahina e Matit me saket nga “Burgajeti”
Ahmet Zogu, dhe si i pranishem ne kete manifestim te Shpalljes se Pamvarun dhe themelimin e nje Shteti te ri, afrohet te firmose peticionin e Pamvarsise, mire po Gjin Pjeter Pervizi, Kryeministri i vertete i asaj kohe I zgjedhur nga delegacioni i tije!
Kur i ka kerkuar Dokumentin e identifikimit,
Atedhetari Ahmet Zogu ishte vetem 17 vjeç dhe nuk mund te behej drejtues i Shtetit te rije ne nje moshe kaq te re pasi kufiri maximal i aso kohe ishte 18 vjeç!
ç’far ndodh atedhetari Ahmet Zogu nuk i humb perpjekjet e tije ai udhetoj per ne jug, ku flamurtari numer 2 Ismail bej Qemal Vlora! E pranoj ne administraten e tije dhe qe firma e nje 17 vjeçari jashta ligjit njihet si drejtues ne qeverine E Bejlerve te Vlores shumë Historike per kombin tone!
Une lejoj te gjithe te hetojne nese keto jane te modefikuara, dhe kerkoje te hetohet perse!
Jane fshehur nga historia e vertete!
Duke ju kthyer sistemit mbrojtjes, si Dikasterin perkates per mbrojtjen e kufirit Territorial Kombetare!
Edhe perse italia dhe Gjermania jane pushtuese te vendit tone keto dy shtete ligjerisht moralisht jane fajtore ndaj nesh,
Por pasi ata kane dezertuar nga pushtimi i tyre kane lene gjurmet e tyre, ne historine e tyre si pushtues,
Dy shkolla Ushtarake per nder te Skenderbeut qe u ndertuan tek ne por asnjera nuk u modernizua por u kthyen ne kundershtim te obligimit te Mbrojtjes, si italia ne tirane apo Gjermania ne Prishtine ne vitin 1942 duke krijuar Divizionin SS Skenderbeg per te mbrojtur interesat e Shqiperise Madhe dhe per mos ta lene Shqiperine pas lodhjes Pushtimin nazi-fashiste , te bie ne duart e serbeve, çuditerisht qe te dyja te vetmet Shkolla profesionale Ushtarake te formuara ne vendin tone kurre nuk funksionuan ne interesin kombetare, por ato u perdoren per interesin e mbrojtjes Diktatures dhe duke lene terren Serbise lirshem dhe duke mos rreaguar, u kthyen si institucion i mbrojtjes se Diktatures se Hekurt pa ditur pasojat, qe na sollen ne kete situate,
Historit mund te fshihen minohen masakrohen por, gjurmet e saja dhe Gjakderdhja per te mbrojtur identitetin nuk fshihet dhe as nuk nderrohet!
Politikanet tane te pa ligjshem, kane harruar se populli eshtë gjithmone jetim, por nese ka ardh koha te kerkoje Nënën Biologjike do te zemerohet rende me ju si njerku tyre!
Bashkëatedhetare Kombi yne mjaft eshtë shkaterruar, ka ardh koha te Mirmbajme ato qe kemi dhe te ndertojme akoma me shumë,
me rrespekte emigranti Dritan Doda i Skurajve!

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *