Home

Lajme

Kozeta Zylo – Ku po shkon bota?

No Comments Aktualitet Lajme

Turkish President Erdogan orders removal of 10 ambassadors, including US envoy
Presidenti diktator turk Erdogan shpall 10 ambasadore non grata perfshi dhe Ambasadorin Amerikan
Ku po shkon bota?
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se ka urdhëruar 10 ambasadorë të huaj te shpallen non grata pasi kane bërë thirrje per lirimin e një filantropisti të burgosur Osman Kavala 64 vjec.
Ata përfshirë përfaqësuesit amerikanë, francezë dhe gjermanë në Ankara, lëshuan një deklaratë në fillim të kësaj jave duke kërkuar një zgjidhje të çështjes së Osman Kavales, një biznesmen dhe filantrop i mbajtur në burg që nga viti 2017 pavarësisht se nuk ishte dënuar për një krim.
Duke e përshkruar deklaratën si një “paturpësi”, Erdogan tha se ai kishte urdhëruar që ambasadorët të shpalleshin të padëshirueshëm.
“Unë i dhashë udhëzimet ministrit tonë të jashtëm dhe thashë” qe at te shpallen persona non grata 10 ambasadorëve, gjatë një tubimi në qytetin perëndimor të Eskisehir.
Ai shtoi: “Ata duhet ta njohin, kuptojnë dhe njohin Turqinë. Ditën që ata nuk e njohin ose kuptojnë Turqinë, ata do të largohen. “
Kavala, 64 vjeç, u lirua vitin e kaluar nga akuzat e lidhura me protestat antiqeveritare mbarëkombëtare në 2013, por vendimi u rrëzua dhe u bashkua me akuzat në lidhje me një përpjekje për grusht shteti të vitit 2016. AP
Kush eshte Osman Kavala
Osman Kavala (lindur më 2 tetor 1957) është një biznesmen turk, aktivist, filantrop dhe i burgosur politik. Kavala ka mbështetur shumë organizata të shoqërisë civile që nga fillimi i viteve 1990. Ai është themeluesi dhe kryesuesi i bordit të drejtorëve të Anadolu Kültür, një organizatë jofitimprurëse e artit dhe kulturës me qendër në Stamboll. Në vitin 2019, ai mori Çmimin e 21 -të të Trashëgimisë Arkeologjike Evropiane nga Shoqata Evropiane e Arkeologëve për përpjekjet e tij për të mbrojtur dhe ruajtur shembuj të rëndësishëm të trashëgimisë kulturore në rrezik në Turqi. Në vitin 2019, ai gjithashtu mori Çmimin e 17 -të Ayşenur Zarakolu për Lirinë e Mendimit dhe Shprehjes nga Shoqata e të Drejtave të Njeriut dega në Stamboll.
23 Tetor, 2021
New York

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *