Home

Lajme

POEZI NGA RAMË SMAJLAJ

No Comments Argëtim Letersi

PSE IKËN

Ti ike në agun e ditës
rrugën mos e dredho
se dita ka sy
e syri im të kërkon..

Ti u bëre ikje
e natës
për tu fshehur
nën hije
yjet sjellin dritën
për një takim rinie
në pritje.

Dredhove nga mali
qubave dhe në ullishta
kot e ke
fshehjen
zemrës sime
mos i bën bishta.

Do të vie
takimi
në mes fushe
dhe tufës së qingjave
e valles së Drenushës.

Dua të të shijoj
si nëna bebën e vet
lehtë e lehtë
të të ledhatojë
mallin që më djegë.

Trupin shumë të njomë
me erë drëndefili
ta përgedhel sa lehtë
me ëmbëlësi sheqeri.

Se lumturia ime
e pa peshuar
si ujë deti plot
zoti të më ndihmojë
të bëhem yll
i dashurisë në ikje.

Ik moj sa të duash
së koka të ndjek pas
zemra ime e shkreta
për ty o moj do plasë .

Kehl,Gjermani, Rame Smajlaj

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *