Home

Lajme

Historia interesante e Qerim Gjocajt, që luftoi krah babait dhe tre vëllezërve të tij

No Comments Argëtim Histori

Autori: Islam Morina

“Dora më shkoi por shpresoj që Kosova jo”, këto ishin fjalët që kishte thënë̈ 20 vjeçari Qerim Gjocaj, pas plumbave që kishte marrë në betejën e Zharrës, sot 23 vite më parë.

Sot edhe pse mijëra kilometra larg vendlindjes, invalidi i luftës së Ushtrisë̈ Çlirimtare të Kosovës Qerim Gjocaj, kujton betejën e 28 korrikut 1998 në të cilën la gjymtyrë e trupit (dorën e djathtë).

Gjocaj nga amfiteatri i universitetit u nis drejtë vijave të frontit për t’i dalë zot atdheut pa kursyer as jetën e tij.

Përvjetorët e kësaj beteje janë̈ përvjetorë të lavdisë̈ dhe krenarisë̈ së Qerimit dhe gjithë̈ bashkëluftëtarëve të tij.

Nga viti 2015 ai i ka më të rendë kur vjen data ta përkujtoj betejën ku la gjymtyrët e tija, sepse humbi babin dhe njëherit bashkëluftëtarin, i cili ishte afër tij, kur ai mori peshqesh plumbat dhe plagën e lirisë dhe u bë arsyeja që Qerimi sot të jetë gjallë.

Babai i tij në ato çaste nuk mendoi për vete, por nën breshëri plumbash e predhash u sul t’i jepte ndihmën e parë dhe e tërhoqi nga vija e frontit.

Nga përtej Atlantikut ndonëse jo fizikisht Qerimi me shpirtë dhe zemër është bashkë me bashkëluftëtarët në kujtim dhe nderim të atyre që ranë heroikisht në këtë betejë.
Kosova është bekuar të ketë djemë dhe vajza që nuk ngurruan të sakrifikojnë gjithçka kishin për liri.

Qermi në këtë betejë nuk ishte vetëm me babain por përkrah kishte në istikame edhe 3 vëllezërit e tij.

Historia njeh rrallë si shqiptarët, të cilët për lirinë e mëmëdheut luftojnë 5 gjenerat bashkë, sepse për ta liria është më e shtrenjtë se jeta.

Burimi/Gazeta Infokus/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *