Home

Lajme

POEZI NGA GRESILDA RRUGEJA – KOMUNIZMI ESHTE MES JUSH

No Comments Argëtim Letersi

Rrefejne gjysherit histori
Se si jetuan ne komunizmin e zi
Se si jetuan pa liri
Dhe shpirti im qane kur degjon e ka merzi

Mbare Shqiperia demonstroi
Per liri demokraci
Parti te reja populli formoi
Por brenda partive kishte loje dhe tradheti

Popullit komunizmi nuk iu nda
I solli lot dhe trishtim
Ne te kater anet e ka percare
I ka dhene rruget ne emigrim

Komunizmin ju se vrate
Ai eshte mes jush ,eshte si lugat
Cdo dite ju sjelle nga nje plage
Rrenjet ne toke perse ia late?!

Diktatoret shpirtin jua kane tretur
Edhe zemren jua kane coptuar
Por perse o te mjere jeni duke fjetur
Dhe hitleret gjithe kohes i keni cmuar?!

Dhembje ndjen shpirti im
Kur njerezia humbet fillin
S’shitet vota me asnje cmim
Se behesh lecke e s’te perfillin

Kerkojeni lirine o popull,por jo me lemoshe
Dhe dorzimin kurre mos e zeni me goje
Dhe te humbasesh nga fillimi tia fillosh
Se jeta eshte e shenjte nuk eshte loje

Kurre mos ju dorzoni te egrit barbare
Qofte i huaj por dhe shqiptare
Se nuk jetohet pa liri
Se mbetesh skllav e fatzi

Kerkojeni o popull nje tjeter jete
Qe shpirti i juaj te jete i qete
Luftoni pa u tundur me vdekjen per jete
Per lirine gjene me te shtrenjte.

Gresilda Rrugeja 03,02,2019.

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *