Home

Lajme

Tomorr Xhani- Në përgjigje të mikut tim z. Ibrahim Morina

No Comments Lajme Opinion

Miku im Ibrahim,kjo fjala mik eshte mod sot,por une te kam dhe konsideroj mik te vertete,painteres,na ka lidhur historia e perbashket,kontributi qe nga fillimi i PD.unifikimi mendimit dhe gjykimit per PD ,per lidershipin e saj,aksionet dhe mbi te gjitha ,qendrueshmerine stoike ne mbeshtetjen dhe mbrojtjen e PD ne momentet e veshtira qe ajo ka kaluar.
Shume nga punet e mira qe kemi ber,shpesh ne sakrifica, ne burgosje te pjestarëve te familjes ,( tronditjen me te madhe e kam pasur kurr me burgosen djalin ne shoqerine e te ndjerit Azem Hajdari) dhe shume nga ” bemat” tona ,meritat i mernin ca palo drejtues,spiuna te sigurimit te shtetit,q sic thuhej atëhere rendin,” mos e kundershtoj Berishen,aprovoja ose genjeje,dhe bej cfare do vet.Une e ti nuk kemi ber pjesë tek keta burrec,kemi qene te drejteperdrejt.
Tani po futem ne ate qe ke shkruar,per qendrimin tend ne situatën e krijuar ne PD sot.
Me kujtohet qe kurr n’a shihje ne ish kr/ PD duke biseduar e shprehur veshtirsite dhe pakenaqesite tona ,n’ drejtoheshe duke n’a thene : e po ju ngelet duke u ankuar.
Atëhere ti ishe nga te vetmit ish kryetar PD,anetar i kryesisë se PD.
Me vone perfundove ne pozitat tona,dhe mbaj mend qe errdhe dhe n’a the :” ore paskeni pasur te drejte juve,ju kam rrene me qafe kot”!
Ne nje periudhë tjeter kurr PD rra nga fiku ( ne fakt u rrezua fiku) u takuam nga liqeni,dhe une te shpreha qe ky ( Luli) e djallosi fare PD ,kurrse ti me kundershtove qete dhe me the : – Tomorr,por cfare PD i la Berisha Lulit ? Psuam humbjen me te thelle historike te PD,dhe PD eshte cope cope !!
Une jam plotesisht dakort me ju,qe mos kandidimi juaj ,por dhe shume te tjereve si deputet,premtimi qe ju kishte bere z Basha ,eshte pergjegjesi e tij,por me e keqja eshte premtimi i Bashes,duke irrituar mjaft individ qe ju premtoj si dhe juve.
Une kam bindjen e plote se Berisha ,ka pasur rolin derteminante ne vendosjen e nje grupi deputetësh prane tij,dhe i ka lene edhe Bashes,pjesën e tij.
Une besoj se ” inati ndaj Bashes” ty dhe shume te tjere ,ju ka cuar ne mbeshtetjen ndaj Berishes,qe per Vidin t’uaj ,askush nuk flete per ” qeverisjen me te keqe te ketyre 30 vjet postkomunizem te qeverisej Berisha ( 2009- 2013) dhe denimin me vote nga populli me nje milion vota.
Une jam shprehur shume kohe me pare per largimin e Lulit ,si shume e shume te tjere,per rezultatet e dobeta ,por ishte Berisha ai qe e perkrahte dhe mbronte,madje edhe pas humbjes se katert.!?
Por nje mengjes ,pas shpalljes Nongrata te Berishes,dhe largimit nga Basha te Berishes nga grupi parlamentar,filloi progromi,lincim Bashes.
Pa u zgjatur une mendoj mik,qe me Bashen jemi nje hap larg pushtetit,me Berishen jemi 10 hapa larg.
Ne kete beteje une jam me PD.Koha do tregoje kush ka te drejte,por c”do duhet drejtesia pa PD .

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *