Home

Lajme

Mardena Kelmendi – Nje melodi poemeze per ty

No Comments Argëtim Letersi

Nji varg qe zemra ma kendon pa fjale
Nji lot qe mengjeseve me zbret ne sy
Kur endren e shoh atje ku rrime te dy
..”.ka mbetur atdheu me barre:
Nuk pjell ka kaq e kaq vjet
Barke’madhe
Siset lene tek rete
Te ushqesh me qumesht engjejt
Oh ..moj toke ,moj toke burrash
Qe mbete me bare
Sec dalin ca bastarde rrugesh
Dhe thone jam shqiptare
Ca ikem te braktisem
Ca te rropen telendisen
Ca duan te te mohojne
Vrasin shqyejn e copetojne
Me emer turpi te mbulojne
E dime e dime
Me te pasur se ty
Ne bote nuk behen dy
Sa kishe per te dhene e nxjerre
Kaq shekuj ,kaq pasuri e vlere
Ta marrin te tjerre
Oh sa
Ta them jo vetem se te dua
Po e di
Qe zemeruar je edhe me mua!
Kur ika fshehur jo nga ti
Po te gjej njecik liri
Qe sinqerisht askund se gjeta
Pa atdhe nuk ka Liri jeta
C’te te them kur te shoh ngarkuar
Ke frik te pjellesh si ata bij qe ty te deshen
Qe per ty ne fyt botes ju perveshen
Qe mbrojten me jete cdo gurin tend
Qe vdekjen mbyten dhe u bene lulekuqe
Kuq e zi qe cel vec te ty
Gjethe kuqe me te zezen kurore
Vdekje me betim arbenor
Te mbronin memen betim hynor
Ke frik ti pjellesh se tani dhe te mitur ti vrasin
Ti marrin nga trupi i cojn larg merguar
E nga gjiri yt ti zhvasin
Mbetesh harruar
Si fajtore pa faj
Qaj se…dhe une ashtu qaj
…qysh kur ta grisen “fustanellen’
Ata ato po dhe ata qe te premtuan
Ti me barre mbete e nuk pjell me
Bije te bekuar !
Se cjane ca hipokrite
Qe mbllacisin helm perdite
E per ty bejne be
Cfare nuk flasin e thone per ty
Te gjejne te pambrojtur
Si grua pa burre
Si nene pa femij
Kur trupin ta ndane copa copa
Kur trupin ta mbushen me helm e gropa
Kur gojen ta mbyllen 50 vjet
Harro te thane …
….e vrasim kush flet!
Po nuk paska me kob e zi
Kur dheu skuqet nga bijt e Tij
S’te pyeten kurre …
…a te dhemb shpirti
Po shqyer te kane e bejne hesap
Kush thelen me te mire te haje
E kush pjesen me te bukur te kap
Pe me ata sy shqiponje ,si tu shqyen femijet
Degjove genjeshtra zhgenjime pa fund
Shperndare nga gjiri me i dashur
Rruga i merr, hikja i humb
Ata ikin ,heshtin,
Te shohin dhe larg mendojne
Si vatren tende lane LOTUAR
….e shohin tani tek ta shkaterojne
Qesh plaka e herreshme evrope
Ti merr bijet ,e jep premtime
Qe do kesh nje dite nji emer
..po si duan ata ta vene
Dhe do pjellesh nje dite
… robote te te therrasin meme? !
Qysh atdhe u fute ne rrjetin teknologjik
Ende pa pjelle nji trim fisnik
Qe ti mbledhe trojet dhe ruaj emer
Se tendin shpirt shum e kan per zemer
Ti ulesh siset e ushqesh femij
Te pjellesh trima qe mos ti vras njeri
Te afrosh qingjat ku u shperndane
Tu japesh emer tu japesh vatane
O Zot i madh Zot i shqiptarise
Ti qe gjuhen tende i fale bijeve te tu
E krijove ti ate te bukur Dhe
I dhe nji gjuhe te flisje me Ne
Te gjenin udhe ,ne oborr te shtepise
Ti therrisje ne gjuhe shqip te Perendise
ne kater anet e botes
Oh ..O Zot i Shqiptarise !
Liroje ate bark mbushur me Peri
Ta therrasin Nene ata qe do ta duan
Ta therasin arber e dardane
Shqipja jone
Shqiperi !
Madi nendor mbas nendori nga cikli (me ty ne mergim)

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tags: