Home

Lajme

Ibsen Elezi – Deformimi llogjik, deformon realitetin !

No Comments Lajme Opinion

Ne jeten e perditshme, njerez me deformim te tille i quajme budallenje, çmendur, …. Me ta sillemi me kujdes, u leshojme pe, njoftojme familjaret.
Me shkurt kemi shprehjen ” Budallait leshoi rrugen”.
Kur i hasim ne nivelet e larta drejtuese te politikes dhe shtetit, punet ngaterrohen disi.
Ne pamundesi per ta besuar qe te çmendurit mund te vejne aq lart, fillojme e dyshojme te vetja.
” A thua eshte gozhde nje gje qe ngulet ne mur me çekiç ” ?! (Humor i vjeter)
” A thua eshte budalla ku qe thote 2 eshte 5 ” (jane 2000 karrike por ama jane 5000 njerez, argumenti: karriket jane karrike, njerzit jane njerez, a kupton)
Ose
” Ky qe e prish e shet shtepine me çfare ka brenda, me çati e me rob, ky di diçka, nuk mund te jete i çmendur”
Shet bashkite, parlamentin, ligjet, ekonomine e vendit, pergjysmon robt e shtepise vet, gjysmat e robve i ndrron e gjysmat i deformon si veten, dhe ti i thua:” i çmendur eshte, por po nuk qe i çmendur s’mund te jesh lider i madh, perendimor, apo gjigand” !!!
Kam kohe qe vras mendjen dhe çuditem : ” keta qe jane afer si bashkejetojne me ket te çmendur” ?!
Po i pergjigjem vetes ne pamundesi per te pranuar se jam çmendur une :
“Çdo dite e nga pak, duke pranuar te shkelin nje rregull sot e nje rregull neser, kane perfunduar ne boten e tij te deformimit llogjik, qe te çon defomimi i realitet”
Thjesht ne gjuhen e llogjikes
{A->B dhe B->C }-> (A->ZH)
Kjo nuk quhet veti kalimi qe te mban ne realitet, kjo quhet vetia e kapercimit qe te çon diku ku as keta vete se dine, si te thuash kapercejne e flasin me yjet.
Ky me keta afer tij, fillojne e behen shumice, fillojne te trysnojne edhe ty per tu bere si ata. (e dini besoj historine e lopes se çmendur).
Pastaj shkon parkon makinen dhe takon rojen e parkingut, çuditesh te duket shume intelktual sepse nuk eshte deformuar, dmth çmendur akoma.
Te argumenton roja parkingut: ka kohe qe “lideri” eshte çmendur nuk ha me pyke (llogjike dmth), duhet nxjerre me force nga shtepia dhe duhet mbyllur ne çmendi.
U ktheva ne rruge dhe thash me vete: “e zura mat rojen”
I them : ” “i them si mund te jete i çmendur ky, kur per vete çdo dite shton shtepi e pasuri” ?!
Me thote: “s’qenka te çmendur para, edhe me keq, bejne si te çmendur, tallkan menderen me te gjithe, duhet rrafur”.
Ps: e di qe ne mend do ju shkoj Luli, por nje socialisti mendja do i shkoj te i veti, jane i njejti model, veç nga luku ndryshojne.

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *