Home

Lajme

Ardiana Dhimiter Mitrushi – Kam marrë shkak nga shkrimi juaj për Festivalin

No Comments Lajme Opinion

Diana Ziu sa shumë e ke rrahur këtë problem e dashur, sa shumë etiketa janë përdorur edhe nga shumë e shumë kompozitorë të tjerë të dëgjuar. Të gjithë ju e keni gdhendur, i keni skalitur në dejet tona muzikën e mirfilltë dhe këngët e bukura shqiptare.
Sa shumë breza kaluat nëpër duart tuaja për ti edukuar dhe injektuar dashurinë, pasioni dhe kulturën e vërtetë për muzikën. Sot padrejtësisht ekonomia e tregut i shtyu larg në horizont. Kush pati bazë notoi në ujërat ndërkombëtare dhe ju dëgjua zëri edhe pse i/e huaj. Ju theksoni shpesh që, ky është Festival i Këngës dhe jo Festival i këngëtarëve.
Rrymat demagoge të “demokracisë” socialiste solli edhe në muzikë e kultet veta.
Ajo solli degjenerimin aparent përmes ekspozimeve të hireve, ndolli konkurencat se kush do të flinte apo të përformonte më bukur në shtretërit e drejtuesve të Festivalit. Hiret perfekte duhej të ishin aq të lakuriqta dhe tepër ndjellëse, sa të ndillnin mastrubime të plota maskuline konkurente drejtuesish. Me krenarinë femërore gëlltitej edhe pika e fundit e spermatozoitit drejtues, ( do e mos është kokë biri i botës)…
Unë do të pranoj edhe ndonje mjek qe të aludojë për këtë çështje, pasi mjekut do ti interesonte te kemi Drejtues me prostat te shendetshem, ndoshta do te thone edhe mire bejne çupat…
Ja pra si shpalleshin në disa raste edhe këngëtaret pjesëmarrëse apo edhe ato fituese( mbase edhe si kompozitore/teksaxhie/këngëtare). Më erdhi ndëmend edhe një këngë e çuditshme dhe me titull tepër domethënës “Ti s’din me ma lyp…”😳😳😳😳
Po kështu përzgjidhen ndonjëherë edhe anëtarë e jurisë, por me një përzjedhje më delikate dhe mondane.
Ky fenomen “modern” sot po vret dhe degjeneron çdo aspekt të kulturës dhe muzikës tonë, moj Dianë e dashur.
Diana Ziu, ju jeni e vetmja kompozitore që akoma edhe sot nuk rreshtni së punuari, si në aspektin muzikor, por edhe me kritikën tuaj tepër të ashpër. Figura juaj si grua dhe kompozitore mund të harrohet dhe lihet në hije, sepse nuk mund të përballen me figura të muzikës si ju e nderuar.
Unë dua të theksoj që atje horrat duan përplasje direkte, por duan të nxjerrin zjarrin e shtëpisë tyre me duart e botës dhe të popullit mjeran që akoma nuk reagon ndaj këtyre padrejtësive.
Milionat janë ndarë dhe ndahen në proporcione të gabuara dhe pa kriter.
Drejtuesit e RTSH-së kanë krijuar subjektet e tyre private me “kokat konspirative” të muzikës, atyre ju ofrojnë një kockë të majme për përfitime të palogjikshme, por palcën e kockës ama e don “Godfather” “Don’ Drejtuesi”…
Kur dikur këngët hynin në konkursin e Festivalit, ato shoshiteshin nga një komision drejtues muzikor pa orkestracion, por sot duhet të paguash këto “kokat konspirative” të muzikës në studiot e tyre. Por, edhe kjo matet me kutin dhe sasinë monetare, por jo me vlerësimin muzikor profesional të krijuesëve.
Pra, edhe këngëtarët janë kthyer në bosa të këtyre eventeve, pa hedhur këtu hipotezën profesionale të vijës muzikore apo tekstit të një kënge. Këto “profesionlizma” i takojnë taksidarit drejtues dhe “kokave konspirative” të muzikës.
Por lind pyetja ku shkojnë tërë këto para që marrin këto “studio groteske” nga një kompozitor, poet dhe këngëtar/e?!… Nëse ky kompozicion, tekst nuk “vlerësohet apo pranohet “, lind pyetja kush i lan këto padrejtësi financiare, këto deformime sociale?…
Pergjigjet sot jane edhe me konkrete dhe më me kulturë nga kjo plejade horrash, si: “Ti zonje nuk je për krevat, je e lashte …”, apo koha jote ka shkuar, nuk bën më?!…”, “ Paratë Olimbiiii…”, e te tjera si keto banalitete…
More horra, si e paskeni harruar qe muzika formohet me pjekurine e Artistit sikur edhe te jete 100 vjec… Muzika nuk mund të vdesë kurre.
Ndaj Diana po thërret sot me sa fuqi që ka në shpirtin e saj të artites, konkurimi për këngë le të jetë i hapur dhe trasparent, por pa hedhur dhe futur në borxhe të pa nevojshme këtë plejadë të ndritur artistësh dhe kompozitorësh.
Uria e të pangopurve për para nuk duhet të shpërfytyrojë artin dhe shtyjë mënjëanë artistët e vërtetë edhe pse në pension apo në moshë të thyer.

Mjaft është MJAFT do të kumbojë zëri dhe shpirti i artistes.

Diana ZIU ju jeni dashuria e vërtetë dhe zëri real për një reagim sa më të shpejtë të kauzës më dinjitoze në ART, KULTURË DHE MUZIKË 🎹🎼🎵🎶🎵🎶❤️❤️❤️❤️❤️🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🙏🏻🙏🏻🙏🏻 Me respekt dhe shumë dashuri për artin Ardiana Dhimiter Mitrushi 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🌹🌹🌹🌹🌹🌹❤️❤️❤️❤️

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *