Home

Lajme

Vitore Stefa Leka – Ku e njoha luftetaren e lirise e sot luftetare e Paqes, Shyhrete Gosalcin

No Comments Argëtim Letersi

Kisha degjuar shume nga shoket per Shyrete Gosalcin, kete Atdhetare te devoteshme te ceshtjes Kombetare , e cila qe ne rinine e saj (ne moshen 16 vjec)ishte organizuar me levizjen Atdhetare te Kosoves , fillimishte me deshmorin- martir Afrim Zhita ne LPRK(levizja popullore per republiken e Kosoves ) me te cilin qene dhe bashkeorganizator te demostratave mbarepopullore te viteve 1988-89ne Kosove e pastaj ne 1993 , me deshmorin – martir tjeter, Bahri Fazlliu ne LKCK(levizja kombetare per clirimin e Kosoves
Shyhreti eshte luftetare e oreve te para e luftes ne Kosove dhe konkretishte bashkeluftetare e komandantit te gueriles ne Prishtine , martirit Agron Rahmani.
Kisha degjuar gjithashtu nga mikja ime , deputetja e njohur ,nje nga simbolet e sakrifices dhe te trimerise se femres shqiptare , zonja Flora Brovina , qe ne mbeshtetje te UCK-se dhe te luftes saj e kishte mbeshtetur Shyhretin vet Flora .
Shyretin per here te pare e kam njohur e takuar fizikishte ne mbledhjen e pare parakuvendore mbarkombetare , kryetar i ketij keshilli ishte Gjeneral Kudusi Lama , kurse sekretar i pergjithshem ishte Ms Gafurr Adili .Shyhreti bashke me patriotin e shquar nga Kosova Sejdi Vejseli dhe intelektualin profesor Hulusi Hakon ishtin zv kryetare te keshillit organizativ te kuvendit mbarekombetar si dhe Shyhreti ishte dhe zevendes kryeredaktore e revistes “Kuvendi” qe botohej ne Tirane Nje nga detyrat e Shyhretit ishte te sillte sa me shume intelektual nga Kosova e kryesishte nga Prishtina dhe e ka realizuar ne menyre te rrufeshme e te persosur ,kete angazhim qe mori parakuvendit mbarekombetare Ajo solli profesor te universitetit “Hasan Prishtina si Dott Profesor Hava Shala Bujupi , Prof .Dott Sabri Kadriun , prof Dott Musa Limani , Miradije Mavriqi etje
Gjate atyre dy diteve te Kuvendit rrija vazhdimishte me Shyhretin dhe u miqesova shume me te. Mesova shume prej kesaj trimereshe e Sokoleshe- Kosove dhe ja vura emrin “Amazona e Gollakut ” se e till ishte Pas ketij takimi ne jemi takuar dhe shume here te tjera neper mbledhje te ndryshme ,sa here une shkoja ne Trojet e shqiperise natyrale si dhe ne Tirane apo Prishtine kemi bashkevepruar ne FDBK dhe bashke me ne dhe e nderuara trimersha tjeter Kosvare Kristina Rasi ( zedhendese e FDBK) bashke te treja ,kemi qene dhe ne kryesine qendrore te FDBk-se
Mbas Clirimit Kosves , Shyhreti u inkuadrua ne rradhet e TMK- me graden e koloneles ne vitin 2003 e la TMK-ne dhe u rregjistrua ne fakultetin Juridiku ne Prishtine , ku u laurua dhe ne vitin 2012, mbrojti masterin me temen “Filozofia e ceshtjes Shqiptare” Kohet e fundit ka qene sekretare e pergjitheshme ne Ministrine e Diaspores ne Prishtine ” Shyreti ka shpallur kandidaturen per Deputete ne kuvendin e Republikes se Kosoves ! Uroj nga zemra, qe ne zgjedhjet e 8 qershorit 2014 te votohet e te zgjidhet si deputete, se e MERITON! ! Uroj gjithashtu qe ne prespektive , te zgjidhet dhe Presidente e Kosoves Nuk mund te shkruhen e renditen me nje shkrim te shkurter , meritat dhe kontributi i koloneles se UCK-se Shyhrete Gosalci, por apeloj te gjithe patriotet Shqiptar brenda dhe jashte Kosoves te votojne per “Amazonen e Gollakut”

http://vitorestefa.blogspot.com/

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *