Home

Lajme

E FUNDIT/ Dhjetëra politikanë të rrezìkuar! SHBA paralàjmëron tèrmet në Shqipëri, hap letrat për ….

No Comments Aktualitet Lajme

Shtetet e Bashkuara të Amerikës prìtet të nisin reprezaljen në radhët e pushtetarëve shqiptarë. Shpallja “non grata” e ish-kryeministrit Sali Berisha nuk do të jetë vendimi i vetëm, pasi pas tij do të ketë dhe shumë politikanë të tjerë. Paralàjmërimi ka ardhur dje nga Uashingtoni.

Zv.Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit dhe i dërguari special për Ballkanin, Gabriel Escobar, në një intervistë për Zërin e Amerikës në gjuhën serbe ka paralàjmëruar se do të ketë të tjerë emra “non grata” në Ballkan. Escobar tha, se SHBA janë të përkushtuar në lùftën kùndër korrùpsionit në Ballkan dhe se sipas tij, një nga mjetet në këtë lùftë janë sànksionet, ndërsa vijoi më tej duke thënë se sànksionet kanë efekt dhe se do të ketë edhe të tjera.

Por ai paralàjmëroi se do të ketë masa ndaj të gjithë kompanive “off shore”, pas të cilave fshìhen zyrtarë e politikanë. “Nuk mund dhe nuk dua të komentoj detajet. Dhe nuk mund të flas për detajet e angazhimit tonë diplomatik me njerëz të ndryshëm në rajon.

Mund t’ju them se sànksionet i pèngojnë njerëzit të transferojnë para. Ato parandàlojnë dhe çojnë në mbylljen e kompanive “off shore” përmes të cilave transferohen paratë, veçanërisht fondet publike, përmes proceseve jo transparente që përfitojnë shumë pak njerëz”, tha ai. Nëse ndodh kjo, do pènalizohen shumë pushtetarë në Shqipëri. Ministra, ish-ministra, deputetë dhe funksionarë të tjerë dihet që kanë investuar në kompani “off shore”.

Në disa skàndale si “Panama Papers” apo “Pandora Papers” janë përfolur se ka politikanë dhe emra të lìdhur me politikanë dhe një veprim nga SHBA do sillte furtunë në Shqipëri. Escobar shtoi, se ato sanksione nuk kanë për qëllim vende apo popuj të caktuar, por siç tha ai, individë që janë thellësisht të përfshirë në korrùàpsion.

“Sànksionet nuk janë mjeti kryesor i angazhimit të SHBA-së në rajon, megjithatë kjo administratë është shumë e përkushtuar në lùftën kùndër korrùpsionit dhe një nga mjetet në këtë lùftë janë këto sànksione.

Dhe mund të them po, do të ketë më shumë sànksione, por ky nuk do të jetë mjeti kryesor i angazhimit tonë. Ata synojnë individë që janë thellësisht të përfshìrë në korrùpsion”, tha ai. Escobar, teksa u pyet lìdhur me efektin që do të kenë sànksionet, ai tha se do të kenë shumë efekt. Ai theksoi, se sànksionet do të pèngojnë njerëzit e korrùptuar që të transferojnë para.

Reagon Yuri Kim

Nga ana tjetër po dje, reagoi edhe ambasadorja Yuri Kim. Ajo ka përcjellë një mesazh nga Martin Luther King, i cili lùftoi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kùndër racìzmit dhe refùzoi dhùnën politike. Kim është shprehur, se duhet të vijojë të na frymëzojë trashëgimia e tij dhe duket se ky është një mesazh për skenat e dhùnës së 8 janarit përpara selisë blu nga mbështetësit e ish-kryeministrit Sali Berisha.

“Dr. Martin Luther King, Jr. nderohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në mbarë botën jo vetëm për përpjekjet e tij për drejtësi dhe barazi për të gjithë, por edhe për refùzimin e dhùnës politike. Le të vazhdojë të na frymëzojë tràshëgimia e tij”, tha ajo. Qëndrimi i saj duket se ishte një mesazh për dhunën e 8 janarit. Ndërkohë, edhe më herët ambasadorja Yuri Kim ka reaguar lìdhur me dhùnën në pròtestën para selisë së Partisë së Demokratike që u organizuan nga ish-kryeministrit Sali Berisha e cila tha, se ata që do të nxisin dhùnë duhet që të mbajnë përgjegjësi.

Burimi/lajmenoy.info/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *