Home

Lajme

POEZI NGA POETJA GRESILDA RRUGEJA

No Comments Argëtim Letersi

KAVAJA IME

Kavaje!
Sa shume plage te ka lene koha
Plaget e tua pikojne gjak edhe sot
Te verteten une e njoha
Historia per ty shum thot

Per demokracine bijte e tu kane demonstruar
Per te larguar te egrin barbare
Lirine gjithmone e kane cmuar
Birucat me gjak i kane lare

Vitet iken e rrollen lume
Dhe diktatura serisht s’na u nda
Me te keqen u dashuruat shume
Plage te vjetra serisht ju la

Trojet e tua te perveluara jane
Nga te kater anet ti kane coptuar
Edhe detin ta kane mare
Ne shpirte e ne zemer te kane vrare

Dhe bylbylat sot vajtojne
Lot derdhin per njerezine
Nga vatani po i largojne
Te shkrete e lane Shqiperine

Ardhte e paster demokracia
Bashke me lirine ne qytetin tone
Te mbizoteroje harmonia
Lumturi te kemi gjithmone

O Kavaje e demokracise
Kete poezi per ty e shkrova
Per qytetin e lirise
Per liridashesit qe aq shume i cmova

Gresilda Rrugeja 20 . 03 . 2020.

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *