Home

Lajme

Ibsen Elezi – Çeshtje strategjie dhe jo komisioneresh !

No Comments Lajme Opinion

Debatin rreth koalicionit me LSI, shume demokrate po e trajtojne si nje ceshtje teknike, thjesht si mundesi rregjistrimi apo komisioneresh per zgjedhjet e 6 marsit.
Nese do ishte kaq e thjeshte , llogjikisht s’do kishte vend per ndonje shqetesim te madh.
Ne fakt situata eshte krejt ndryshe, eshte ç¹eshtja e percaktimit te strategjise opozitare te se ardhmes.
Me thjeshte jemi para 2 rrugeve:

 • te krijojme nje front pragmatist me LSI
 • te ndjekim rrugen e premtuar ne foltore per rithemelimin e PD dhe frymen konservatore.
  Ne rrugen e pare pragmatiste do arrinim maximumi nje mbledhje votash PD+LSI 650+100= 750 mije vota, me pak se PS.
  Rruga e dyte eshte nje rruge me e veshtire por qe ve ne levizje elektoratin gri, dhe votave te PD mund ti bashkohen mbi 200 mije vota nese do jemi te afte te fitojme besimin e tyre.
  Rruga e pare, jo vetem qe nuk arrin shumicen por eshte edhe e pasigurt, pasi neser pas largimit te Rames, LSI mund ti kthehet fare mire dashurise se saj per bashkim me PS dhe ne te rrime me gisht ne goje.
  Rruga e dyte e frymes konservatore qe u shpall ne foltore dhe u perkrah nga demokratet, ne parim nuk eshte e pajtueshme me rrugen e pare, konservatorizmi e ka ves pragmatizmin, aq me teper kur ti deshiron te besh kompromis me parimet themelore te tij.
  Rruga e pare jo vetem del me humbje, por edhe me faqe te nxire siç e kemi provuar dhe s’kemi zene mend.
  Rruga e dyte na hap mundesine e fitores dhe me faqe te bardhe.
  Kjo eshte arsyeja e reagimit tim te ashper, se kam nga tekat, e kam nga frika se do perfundojme keq, dhe po u futem ne ket rrugen e koalicionit me LSI, skemi kohe te kthehemi mbrapsht.
  Ps: ata qe me.thone: çfare halli ke qe e kundershton
  ?!, kam hallin tone te perbashket, dhe me cfare shoh keta te S29 se ka hallin tone por hallin e vet si te garantojne mbijetesen ne politike.
  Ka nje diferencen mes fjales dhe veprimit, nuk sjellin dem fjalet ime ndaj S29, por veprimet e S29 qe mund te na marrin ne qafe.

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *