Home

Lajme

Bari Dervishllari – Histori dhe realitet.

No Comments Argëtim Letersi

Rreth viteve 1930 nè pazarin e Korçès Memet Dushari vrau Prefektin File Zika se ky i fundit pèrbuzte dhe sillej keq me fshatarèt,kaq nuk po futem mè tej se qllimi èshtè diku gjetkè.
E zunè xhanadarèt e çuanè para gjyqit,ai nuk e pranoi krimin.Mirpo bejtexhinjtè e pazarit korçès i ngritèn kèngè:
Ashkosun tè qoftè Memeti Dusharit,
vrave File Zikèn nè mes tè pazarit.etj.etje por kjo ishte inçizuar nè pllakè gramafoni.
Thotè gjykatèsi mirè unè tè besoj po kètij çfar ti bèjmè i tha dègjoje ç’ka bèrè populli dhe vuri pllakèn e gramfonit.
Athere Xha Memeti e pranoi krimin.
Me njè fjalè gjykatèsi popull nuk ka ligje dhe nene po ndjesinè ndèshkuse e ka tè lartè.
Mirèpo ç’po ndodh sot me drejtèsinè tonè ?
Fakte plot,teknologji plot,pèr investigim sa tè hajè dreqi nè krahasim me atè kohè.
“Gramafoni”popullit ka 30 vjet qè kèndon dhe ngre gishtin e akuzès kundèr kriminelève dhe hajdutèvet tè popullit,drejtèsisè tonè i mungojnè faktet.Venè kapin Sajmir Thirin se ai ishte hallka me e dobèt e zinxhirit.
Nuk dua ta marr nè mbrojtje,se sipas fakteve qè dègjoj nè tv. ka faj si derri dhe hak e ka ,ç’donte ai tè merrej me kushrinjtè ishte ministèr i shtetit .Pèr analogji ,mora nè shtèpi njè djalè nga ana ime se mè thanè prindèrit e tij pèrkraje pak se èshtè vetèm aty,dhe unè e mora njè drekè nè shtèpi,po ama nuk e dija se ai merrej me drogè sa e mora vesh e largova e bllokova nga f.b. çne unè me atè dhe jam qytetar i thjeshtè pale po tè isha ministèr

BurimiFacebook/Autori

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *