Home

Lajme

Presidenti Zelensky i drejtohet NATO-s: Shkaktarë për vdekjet jeni dhe ju! Jeni të dobët dhe konfuzë, edhe pse keni armë të forta

No Comments Aktualitet Lajme

Presidenti i Ukrainës ka dënuar liderët perëndimorë për përjashtimin e përsëritur të vendosjes së një zone ndalim-fluturimi mbi vendin e tij. “Duke ditur se sulmet dhe viktimat e reja janë të pashmangshme, NATO vendosi qëllimisht të mos mbyllte qiellin mbi Ukrainën”, tha ai nga kryeqyteti i Kievit.

Duke folur gjatë një fjalimi televiziv drejtuar popullit ukrainas vonë në mbrëmje, Volodymyr Zelensky tha se udhëheqësit perëndimorë e dinin se agresioni rus kundër vendit kishte gjasa të rritej dhe i akuzoi ata se i dhanë Vladimir Putin licencën për të vazhduar bombardimin e qyteteve dhe qyteteve.

“Sot lidershipi i aleancës dha dritën jeshile për bombardime të mëtejshme të qyteteve dhe fshatrave të Ukrainës, duke refuzuar krijimin e një zone ndalim-fluturimi. Të gjithë njerëzit që vdesin, duke filluar nga sot, do të vdesin edhe për shkakun tuaj. Për shkak të dobësisë suaj, për shkak të shkëputjes suaj.

Sot u zhvillua samiti i NATO-s. Një samit i dobët. Një samit konfuz. Një samit që tregon se jo të gjithë e konsiderojnë luftën për liri për Evropën qëllimin numër një. Nato ka vendosur qëllimisht të mos mbyllë qiejt mbi Ukrainën. Vendet e NATO-s krijuan një narrativë se mbyllja e qiejve mbi Ukrainën do të provokonte agresionin e drejtpërdrejtë të Rusisë kundër NATO-s.

Kjo është vetëhipnoza e atyre që janë të dobët, të pasigurt brenda, pavarësisht se ata posedojnë armë shumë herë më të forta se ne”, tha presidenti ukrainas, ndërsa një mesazh pati dhe për ata që protestojnë në Europë. “Nëse Ukraina nuk mbijeton, e gjithë Evropa nuk do të mbijetojë. Nëse Ukraina bie, e gjithë Europa do të bjerë.”

Më herët të premten në Bruksel, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg e përshkroi situatën në Ukrainë si “të tmerrshme”, por tha se forcat aleate nuk do të lëvizin në Ukrainë as nga toka dhe as nga ajri.

Zyrtarët perëndimorë kanë argumentuar se një zonë e ndaluar fluturimi do t’i detyronte avionët e NATO-s të qëllonin mbi luftëtarët rusë, duke shkaktuar potencialisht Luftën e Tretë Botërore.

Burimi/newsbomb.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *