Home

Lajme

Bari Dervishllari – Hej feste MADHE.HUMOR.

No Comments Argëtim Letersi

U ngjallèn zanatet,
qè i kishim lènè.
S’kanè vlerè pallatet,
fshatin do ta zèmè.

Do blejmè gomarè,
do shesim makinat.
Do zèmè qetè nè arè,
çorape me shtizat.

Utrèmb njè moderne
atje poshtè te sheshi.
Erdhi jet ekstreme,
do mbajmè tanga leshi.

U tè nxiftè perèndia!
mè mirè rrimè pa hiç
mer zjarr gjithè shtèpia,
mbyll sqepin o grifsh.

Mos u mèrzit xhane,
fillon prapè shajaku.
Moj surrat shejtane,
s’na qaset as plaku.

S’bèhen vidjoklipet,
me shajak dhe gunè.
kur na duken vithet,
nxehet skena shumè.

Hallet s’kanè tè sosur,
pèr taksi vesh-gjati.
Modernja krekosur,
ngjitet lartè nga fshati.

Edhe kjo lloj taksie,
shkon nè shi e diellè.
Tymin qè kjo bije
nuk tè sjell tè vjellè.

B.Xh.Dushar Korçë.

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *