Home

Lajme

Ibsen Elezi – Akti Neomarksist i Albinit !

No Comments Lajme Opinion

Kam vite qe debatoj me shume miq ne Kosove e Shqiperi, jam munduar t’ju shpjegoj se Albini eshte nje perfaqsues tipik neomarksist.
Projektligji per ndryshimin e kodit te familjes qe u paraqit per miratim ne Parlamentin e Kosoves nga qeveria Kurti eshte nje akt tipik qe e verteton.
Neomarksizmi si nje rryme qe pretendon nje transformim rrenjesor te shoqerise, per ta realizuar kete ka nje pengese te madhe, konceptin e konsoliduar tradicional mijera vjeçar mbi familjen dhe pronen.
Ata e dine mire se per implementimin e teorise tyre, duhet te eleminojne keto dy pengesa, te cilat e mbajne shoqerine njerzore te lidhur dhe imune ndaj transformimeve absurde.
Ata kane dekada qe punojne ne ket drejtim dhe jo pa suskses.
Imponimi i ketyre ndryshimeve kryesisht maskohet ne mbrotjen e drejtave dhe lirive themelore te nje grupi shoqerore LGBT. (E grupeve te tjera te sajauara).
Puna e tyre eshte e avashte, graduale dhe e njetrajteshme, element keto qe bejne qe shoqeria mos ta ndiej, dalloje dhe reagonte ashper.
Eshte si puna e helmit me efekt te avashte ku organizmi e ndjen gradualisht dhe helmit te forte qe organizmi e ndjen dhe reagon menjehere dhe ashper.
Avantazhi i tyre eshte se e ndertojne veprimtarine e tyre politike mbi parimin ” thuaju ate qe duan dhe bej ate qe do” , ndrysh nga parimi klasik “ate qe thua duhet ta besh”.
Avantazhi i tyre fillestar eshte qe ajo qe ata thone eshte e bukur, por ajo qe bejne eshte zhgenjuese dhe varferuese.
Ata nuk e deklarojne synimin e tyre afatgjate,
nje shoqeri pa familje dhe pa prone,
pasi prona i jep autonomi dhe jete familjes.
Ata qe e shohin veprimin e Albinit si nje detyrim te imponuar nga organizma nderkombetar, jane ne rastin me te mire injorante.
Edhe ne Shqiperi, Jo rastesisht e gjithe kasta drejtuese e pushtetit jane te pjese e kesaj rryme:
Ne krahun e majte : Rama, Veliaj, Endri Fuga, Mazniku dhe elita qeverisese e tyre.
Ne krahun e majte: Basha, Gazi, Pampuri, Saljaneria etj.
Te jeni te sigurt qe edhe keta e kane gati ne syrtar nje draft te tille si i Albinit, presin momentin per ta nxjerre dhe votuar ne parlament.
Nese do me pyesinin mua se kush eshte me e rendesishme, protesta per çmimet e varferine apo nje proteste per mbrojtjen e konceptit te familjes, une do te thoja se kjo e dyte eshte mijra here me e rendesishme, pasi ndrysh nga e para kjo sjell transformime te rrezikshme ndoshta edhe te pariparueshme.
Eshte lajm i mire qe Parlamenti i Kosoves nuk e miratoi kete projektligj dhe tregoi se neomarksizmi dhe e majta nuk do gjejne shtrat ne politiken Kosovare.
Zoti thote qe punet e mira behen ne driten e diellit,
çdo klase politike qe punon ne erresire
eshte e rezikshme,
eshte vete dora e djallit.
Nje shoqeri pa familje dhe prone eshte e skllaveruar.
Zoti i ndihmofte Konservatoret ne keto kohe te veshtira !

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *