Home

Lajme

‘Presidenti’, Murrizi: Opozita ka ngrënë karremin e Ramës, procesi është farsë

No Comments Aktualitet Lajme

Ish-deputeti Myslim Murrizi e cilëson si një karrem procesin e ndjekur nga kryeministri Edi Rama për zgjedhjen e presidentit të ri, të cilën opozita e ka ngrënë.

Në emisionin “Sot” në “Euronews Albania”, Murrizi u shpreh se mazhoranca po tallet me këtë proces, sidomos kur fton opozitën në tryezë për negociata.

“Opozita ka ngrënë atë karrem të cilin qëllimisht e ka hedhur si lajm të madh se do të bëjë konsultim të madh. Një tallje e gjitha. Aq më shumë kur shoh që këtë tallje kërkojnë ta instituciolizojnë si tavolinë pune, bisedime apo mbledhje të një grupi të deputetëve opozitarë dhe nxjerrin ca emra anonimë që mund të jenë të mirë për shefa komisiariati”, tha Murrizi.

Sipas tij, i gjithë procesi është një farsë teksa shtoi se presidenti i ri duhet të jetë një person i cili ka stof politik.

Murrizi deklaroi se kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demorkatike, Enkelejd nuk mund të propozojë 2 kandidatë, pasi nuk ka 40 deputetë të cilët e mbështesin.

Ai saqroi se një deputet ka të drejtë të firmosë vetëm për 1 kandidat për president dhe që një kandidat të zyrtarizohet, të shkojë në protokoll dhe të vijë në seancë, duhen të paktën 20 firma deputetësh.

Burimi/euronews.al/

Xun Çetta – Ky është vendi ku në hapësira të lira fluturohët derisa në tokë punohët

No Comments Argëtim Kuriozitet

Ka vite shumë gjatë që kur më perkushtim percjelli punën në këtë vend , pak , shumë pak objekte ka që fotot nga fillimi tyre të mos i kem. Këtu afër kemi edhe aeroportin Ushtarak, po aeroport ky ku bash gati çdo ditë fluturojn dhe shumë ushtrime ushtarake nga më të ndryshmet këtu bëjn.
Kjo pra është Zvicra , është vendi ku punohët dhe gati asgjë dhe askund nuk abuzohët. Pak, shumë pak për të mos thën asnjë kantjer punimesh nuk e kam gjetur pa Shqiptar, madje edhe sot, për të mos thënë të gjithë ishin Shqiptar e kryesisht këta që nga Regensdorfi kishin sjellur punimet e tyre më llamarinë për ta montuar sistemin e ajrimit dhe punë tjera.
Sejcila firmë ka punët e veta në objekt dhe për qudi, si rrallë herë, sot në të njejtën fazë ndertimi ishte firma e izolimit, montimit, firma e venjës së dyerve e dritareve dhe njëkohësisht firma e filtrimit etj.
Për këtë që e thëm , unë i perditshëm këtu jam.
Luzern 19.05.2022
Xun Çetta

Mund të jetë një imazh i ambiente të jashtme
Përshkrimi i fotografisë nuk është i disponueshëm.
Mund të jetë një imazh i 4 persona
Mund të jetë një imazh i 2 persona
Mund të jetë një imazh i 2 persona
Mund të jetë një imazh i 1 person dhe ambiente të jashtme
Mund të jetë një imazh i 3 persona dhe ambiente të jashtme
Mund të jetë një imazh i 4 persona, njerëz në këmbë dhe teksti që thotë "Gerüstbau MSR ۸"

Burimi/Facebook/Autori

Vdesin Nip e Daj ne nje aksident me makin sot ne oret e para te mengjesit

No Comments Aktualitet Lajme

Andi Rrusta 25 vjeç dhe Xheku Logu 20 vjeç
Zoti i past afer vetes
Ngushellime familjeve dhe gjith te afermeve😞🙏🏻
Një aksident i rëndë ndodhi, mëngjesin e sotëm, në Rrugën e Kombit me pasojë një humbje jete dhe një i plagosur.
Një automjet tip Benz me dy të rinj nga Tropoja, po udhëtonin nga Tirana drejt Kukësit, por në afërsi të fshatit Kolsh, drejtuesi i mjetit ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë rruge, duke përfunduar në greminë rreth 100 metra poshtë rrugës. Policia mbërriti në vendngjarje për hetime të mëtejshme

Burimi/Faktor.al

Elez Osmani – Kur vdekja merr krijues dhe atdhetarë të mirëfilltë

No Comments Aktualitet Lajme

Vdekja e Dalip Grecës ishte e papritur dhe tronditëse për të gjithë ne që e kemi njohur, për lexuesit e gazetës më të vjetër shqiptare në SHBA, gazetës DIELLI, për të gjithë vatranët që e kanë njohur dhe kanë punuar me të,për të gjithë miqët e dashamirët gjithandej.
Vdekja e Dalip Grecës ka krijuar atë boshllëkun e madh jo vetëm në mesin e anëtarëve të devotshëm të Federatës Pan Shqiptare Vatra, jo vetëm për lexuesit e gazetës Dielli, që nuk ndali botimin as gjatë kohës së pandemisë së Covid-19, por për të gjithë ata shqiptarë të shumtë që e kanë njohur, që kanë pi një kafe me të, që kanë ndërruar një bisedë me të, që kanë komunikuar për akëcilën vlerë kulturore me të.
Vdekja e Dalip Grecës është humbje e madhe, jo vetëm për Vatrën, jo vetëm për gazetën Dielli, jo vetëm për shqiptarët e mërgatës më të madhe në SHBA, por për të gjithë shqiptarët që kanë pasur rastin ta njohin, ta lexojnë në shkrimet e tij të shumta, edhe për figurat me peshë kombëtare, sidomos për figurat nacionaliste nga mërgata shqiptare në Amerikë, si dhe të gjithë dashamirësit e kulturës kombëtare.
Familjes se tij, Vatres dhe te gjithë atyre qe e njohën, ngushëllimet më të ndjeshme njerëzore për humbjen e anëtarit të vyeshëm dhe shumë të rëndësishëm!
Gazetës Dielli, ngushëllimet më njerëzore për humbjen e drejtuesit të kahershëm dhe krijuesit të mirëfilltë të kulturës shqiptare!

Elez Osmani Prishtinë

Burimi/Facebook/Gazeta Dielli – Faqja Zyrtare

Bujar Qesja – Petrit Myshketa në një pozicion sintetizues i mrekullisë njerëzore

No Comments Kulture

-Fisniku Esat Ypi, e konsideron Myshketën “Një shembull i pashembullt”
Pse i detyrohen durrsakët, fisit të famshëm të Myshketave?
-Sa kemi për të shkruar e folur, për historitë njerëzore
-Durrësi mbetet fushë e paeksploruar e përkushtimit dhe qytetarisë
-Rasti e solli tani për Petrit Myshketën dhe e ndjejmë vlerën
-Shumë i emocionuar për atë ç’ka mësova dhe përjetova
-Sa të vegjël jemi para mendimtarëve tanë
Nga BUJAR QESJA
Mjeshtër i Madh
Në mos gaboj, me 14 maj 2022 teksa “kolovitesha” në faqet e fb, përqendrohem tek një material me titull : “Një shembull i pashembullt” dhe poshtë saj një si nëntitull, “Gjigandi i mirësisë dhe dashurisë njerëzore Petrit Myshketa”. Firma e këtyre rradhëve është e Esat Ypit, doktor profesorit tonë, nga mendimtarët tanë në Durrës, intelektual i spikatur, një shembull i urtësisë, fisnikërisë dhe mirësisë. Nuk e besova dhe aq më pak mendova, se ato që do të lëxoja pas pak, do të më befasonin dhe pse jo të më trondisnin dukshëm. Aq e vërtetë është kjo, sa edhe pse kanë kaluar ditë nga njohja me këtë material, vëmëndja më merr ende kohë për atë që ka shkruajtur Ypi, me një sintezë tjetër titullues: “Vij unë”.
Ypi me fjalë të goditura, të zakonshme në fjalëformimn e tij prej mendimtari, na shkakton mornica. Në vitin 1946 babai i Esatit, Asllan Ypi i bleu shtëpinë Asim Myshketës, në zonën ku sot është posta e qytetit. Me këtë rast, u përpilua edhe dokumenti i ndërrimit të pronarëve. Por kur Asllan Ypi tentoi ta hipotekonte shtëpinë e porsa blerë, qeveria e kohës nxjerr vendimin për shtetëzimet. Jo vetëm që shtëpia nuk iu dha Asllanit, por i mbeti në pronësi Asim Myshketës. Keqardhja ishte e jashtëzakonshme për të dyja palët. Pas 90-tës, u njohën pronarët e ligjshëm. Por situatat nuk ishin të njëjta. Asllan Ypi, Asim Myshketa dhe ndërmjetësi Mit Gilja janë larguar prej dhjetra vitesh nga jeta.
Kjo e detyron Esat Ypin të trokasë në derë të Petrit Myshketës, me të cilin kishte njohje të hershme. Ia tregon hallin dhe Petriti bën atë reagim jo të zakonshëm, për të mos thënë të jashtëzakonshëm. Ai i kujton Esatit, se një zotni me barsolino që ishte mësues, i dorëzon babait lekët për blerjen e shtëpisë. Dhe e mban mënd këtë moment, pasi ishte në moshën 10 vjeçare. Petrit Myshketa e thelloi më shumë mirësinë, duke e zgjeruar sa “katër dritare” zemrën e tij dhe i tregoi Esatit ta kalonte problemin në gjykatë.
-Vij unë! u shpreh Myshketa, për të sqaruar gjithçka kërkohet.
Esat Ypi në vënd të ngushëllimit për largimin nga jeta të Petrit Myshketës, sjell këtë fakt që të len pa frymë. Në saj të dëshmisë së Petritit, shtëpia i kaloi në pronësi Asllan Ypit dhe i gjithë ky fis iu gëzua trashigimisë.
Kjo është ngjarja. Këtu merr shkas edhe hipnoza ime, e cila zor se mund të ndalet ndonjëherë. Petrit Myshketa, i lindur në Durrës me 6 maj të vitit 1936 dhe i larguar nga jeta me 29 korrik 2007, është i njohur në Durrës. Por rruga ka qenë e hapur. Fisi i Myshketave në Durrës, është shumë i njohur, madje i famshëm. Të parët e tyre, kanë ditur të themelojnë një fis, që nderi nuk do t’u takonte vetëm atyre, por çdo durrsaku. Na kanë mbuluar me mburrje, me krenari. Na kanë veshur me një lloj qytetarie që na jep vlera krahasuese dhe na ngren rryben kur “matemi” me të tjerët. Nxitur nga feja së pari, e më pas nga trashigimia më e mirë, Myshketat çfaqen dukshëm të urtë, punëtorë, të mënçur, të matur, fjalëpak e zotnillëk shumë.
Në punët e mia kam hasur shumë të urtë të tillë, në të tri anët e besimit: mislimanë, ortodoksë e katolikë. Ata mbajnë peshën e kulturës durrsake. Të arsimuar, një pjesë jashtë atdheut, tregtarë me “mustaqe”, pra me peshë, me gjuhë të huaja, por edhe me bagazh artistik. Dhe këtu Myshketat dhe për këtë jam shumë i sigurtë, nuk zejnë vendin e parë vetëm në Durrës, por në të gjithë Shqipërinë. Tamam një “Casa Ricordi”.
Kur flas me Xhani Myshketën, nga i cili përfitoj kulturë komunikimi, mësoj se nga Myshketët janë 40 pjestarë aktivë që aktivizohen me muzikë. Në se ka puse nafte, për të treguar rezervat e mëdha që ekzistojnë, për Myshketat do të thoja pa më voglin hezitim që janë “puse” të pashtershme muzikore. Sonda e gazetarit, nuk e ka shumë të vështirë të zbuloj mineralin e rrallë, por të pasur të muzikës Myshketiane. Nëse do të nisja t’i numuroja, ky shkrim nuk do të mbaronte asnjëherë.
Që të gjithë Myshketat për fat i njoh, njërin më shumë se tjetrin. Për më të vjetrit më ndihmon ky Xhani, që mbetet një virtuoz i xhezit, por duke mos nënvleftësuar edhe zërin e tij. Nuk e dija se çifti Asim dhe Hatixhe Myshketa, janë shtuar me 9 fëmijë. Pa tjetër që do t’i përmënd të gjithë ata: Xhemili, Ahmeti, Atlija, Petriti, Ismetja, Skënderi, Shpëtimi, Fatmira dhe Refiku. Tek vendi ku durrsakët e quajnë “shtëpia e kinezëve”, jetonin Myshketat dhe sot e trashëgojnë këtë pronë.
Vëllai i Asimit, Ahmeti ishte tregëtar i njohur dhe u dha shumë pas blerjes të veglave muzikore. Shtëpia e Myshketave u kthye në panair të veglave muzikore, piano, fizarmonikë, kitare, mandolinë, klarinetë e çdo gjë tjetër që prodhonte tingull. Dhe të gjithë Myshketët e kthyen familjen në një shkollë të artit muzikor dhe jo rastësisht të gjithë u bënë të njohur.
Aftësia e tyre i bëri të famshëm. Urtësia dhe kultura e tyre, i bënë qytetarë konkurues. Dashuria për njerëzit, ndershmëria, rrezatimi i tipareve më të mira të shoqërisë buronin edhe nga besimi, kundrejt veçmas edhe trashigimisë. Është shumë e vështirë të dallosh njërin nga tjetri, por në këtë rast Petrit Myshketa shkëlqen me faktin e bërë publik nga eruditi ynë Esat Ypi. Sa të mënçur kemi dhe pak u jemi përkushtuar atyre! Diçka po tentoj, por mbetetmi ende prapa asaj që duhet bërë.
Petrit Myshketa ishte burim i humorit. Humori në gojën e Petritit ishte kthyer në art. Ky Petrit bënte një disidencë shumë të zgjuar, si vetë arti i tij. Ironizonte, rrezikonte paksa, por ishte shumë i mënçur për t’ia dalë. Ka patur shumë shokë, shumë miq, një prej të cilëve edhe mua. Na lidhi puna. I ka dhënë shumë kulturës durrsake Petriti, si një pjesë e oqeanit të madh të artit dhe kulturës durrsake që krijuan Myshketët. Fizarmonika e tij nuk u “lodh” teksa krijonte tinguj, që krahas muzikës prodhonte edhe pjesë të shpirtit të Titit tonë, aq hokatar, aq i ëmbël, me një miqësi të lyer pastër nga pastërtia e shpirtit të tij.
Ky zotni i muzikës dhe i miqësisë, me 6 maj mbushi 86 vjetorin e lindjes dhe me 29 korrik gjithnjë të këtij viti, është në 15 vjetorin e largimit nga jeta. Zemra e tij u lodh nga peshat e rënda dhe ta pamerituara të jetës, duke e dorëzuar frymëmarrjen në moshën 71 vjeçare. Sa do të donim ta kishim pranë, për ta shijuar miqësinë me të dhe veçanërisht humorin e rrallë dhe shumë domethënës!
Tani u “kapa” me Petritin, duke qenë fort i sigurtë se të gjithë Myshketët e meritojnë këtë lloj “kapje”. Një dinasti që është në rrënjë të qytetarisë durrsake. Edhe rrënjët e rrënjëve të këtyre Myshketëve, shkëlqejnë. Degë pas degëve janë të mbushura me fruta, shijen e të cilave po i shijojnë njerëzit. Është investim i kahershëm dhe që ruhet fort edhe tani. Myshketët e rritur i gëzohen fëmijve të tyre, i gëzohen nipërve dhe mbesave të tyre, të cilët janë në lartësinë e trashigimisë, duke ruajtur me fanatizëm gjithçka të arritur.
Këtyre Myshketëve, duhet t’u falemi dhe t’u jemi mirnjohës, që me punën e tyre na kanë shtuar krenarinë. Dhe kjo ndjehet, preket.
“Vij unë”! Kujtesa magjike e Esat Ypit. Kështu e kujton “Shembullin e pashembullt” të Petrit Myshketës. Edhe në vlerësimin e punës tënde Esat, mangësitë e atyre që kanë në dorë ngacmimin e qytetarisë durrsake, borxhet janë deri në fyt. Por njëherë tjetër do të merrem me to. Tani i përkushtohemi një njeriu të madh të Myshketave. Është fjala për Petritin, Petritin e këtyre Myshketave gjithnjë kryelartë dhe sfidues.
Durrës: 17 maj 2022

Mund të jetë një imazh i 1 person
Mund të jetë një imazh i 1 person
Mund të jetë një imazh i 8 persona, njerëz që luajnë instrumente muzikore dhe njerëz në këmbë
Mund të jetë një imazh i 13 persona dhe teksti që thotë "I MYSHKETA MUSICIANS 2 6 3 7 IO 12 15 13"
Mund të jetë një imazh i 4 persona
Mund të jetë një imazh i 6 persona, njerëz në këmbë dhe njerëz që luajnë instrumente muzikore
Mund të jetë një imazh i 3 persona, njerëz që luajnë instrumente muzikore, njerëz në këmbë dhe ambiente të brendshme

Burimi/Facebook/Autori

Baton Haxhiu: Vizita e Kurtit në SHBA, turistike me taksat e qytetarëve

No Comments Aktualitet Lajme

Analisti, Baton Haxhiu e konsideron jo produktive vizitën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në SHBA.

Ai e cilësoi si vizitë “turistike” me taksat e qytetarëve të Kosovës.

“Një kryeministër që bëhet turist me taksat e qytetarëve është për të ardhur keq”, u shpreh analisti.

Haxhiu theksoi se prioritet i qeverisë së Prishtinës duhet të jetë zgjidhja e problemit me Serbinë.

Pasi në të kundërt do të vuajë pasojat për shkak të mungesës së investimeve të huaja.

“Prioriteti është qartësimi i të ardhmes sonë. Përfundimi i telenovelës së statusit të Kosovës pasi po nuk e zgjidhëm këtë askush nuk vjen të investojë në Kosovë, as gjermanët”, tha Haxhiu.

“Gjermanët për kaq vite nuk kanë investuar asgjë në Kosovë, ndërsa kanë dërguar 14 miliardë (euro) në Serbi. Gjermania që e ka sjellë në pushtet këtë njeri (Kurtin)”, shtoi ai.

Burimi/euronews.al/

Mentor Kikia – Te luajme presidentash

No Comments Aktualitet Lajme

Une nuk kam asgje me listen e kandidateve qe ka paraqitur kjo pjese e PD per president. Por nje gje nuk e kuptoj vertet. Per cfare u negociua deri tani?
Te paraqesesh nje kandidat per president mjaftojne 20 firma deputetesh dhe kete te drejte nuk e fiton me negociata, por e njeh kushtetuta.
Per te qene me seroze, opozita nuk duhet te shkoje me nje liste 10 personash, e ti thote PS-se: fusni doren ne thes e merrni ke tju zere dora, por te kishte vene gishtin tek njeri dhe te lobonte, ta mbeshteste, ta kerkonte me force.
Kjo do te quhej negociate.

Burimi/Facebook/Autori

Kim Mehmeti: Nga politikani i keq s’mund të bësh njeri të mirë!

No Comments Lajme Opinion

Nga Kim Mehmeti
Kryeministri i Shqipërisë e dinë se ‘Ballkani i Hapur’ është sinonim për ‘Botën Serb’, botë e dalë nga ajo ruse dhe se si i tillë, është projekt që trurin e ka te Akademia, e zemrën, te Kisha Serbe. Dhe mbase prandaj ky projekt atë aq shumë e joshë.
Por ata që e kritikojnë atë nuk e dinë të vërtetën se nga një politikan i keq si ai, kurrë nuk mund të bësh një njeri të mirë dhe se, as nga dhjetë njerëz të këqij, s’mund ta bësh një shqiptarë të vetëm të mirë.
Me një kryeministër që më mirë ndjehet në ‘Botën Serbe’ se në atë shqiptare – në vend që të ishte Piemont dhe çadër mbrojtëse e shqiptarisë – Shqipëria u bë vend që i ngjanë një province serbe, vend ku nuk prodhohen ide, ku vyshken dhe shpallen shenjë prapambeturie patriotizmi dhe idealet shqiptare, ku modele suksesi janë narko dilerët dhe politikanët hajdut dhe ku, art e kulturë janë kofshët e gjinjtë cullak, që ekspozohen si çdo gjë që shitet – si mishi i lopës nëpër mishtore.
Dhe duke u shndërruar në një ‘tallava’ shoqëri ku cullakëria merret si shenjë civilizimi, që të ndihmon të bëhesh kryeministër i vendit, edhe ndodh që thuajse të gjithë të heshtim kur burrështetasit e ‘Rilindjes’ vendosin ta rrënojnë Teatrin Kombëtar, kur ata e përcaktojnë pamjen e Sheshit të Flamurit në Vlorë, kur e nxjerrin në ‘shitje’ Butrintin, kur Kryeministri i vendit e përcakton ‘tallava’ këngëtarin serb që do na zbavit…, pra të heshtim kur ekspertë që përcaktojnë çdo gjë shqiptare janë një grusht pushtetarësh, e të bëjmë zhurmë kur duhet të na vijë turp të flasim.
Kuptohet, shqiptaria nuk ka dalë nga terri, por është tërësi vlerash kulturore dhe flijimesh të shumë gjeneratave para nesh. Dhe pa dyshim se ajo do ishte më e bashkuar e më e begatë seç është, sikur të kishte qëndruar sa më larg ‘Botës Serbe’ e sa më pranë asaj mbarë shqiptare.
Andaj është e habitshme si mundet që edhe shqiptaria e sotme, dritën e vet ta kërkojë në terrin serb si dhe, të mos e kuptojmë se shoqëritë tona, nuk janë viktimë e ‘Piktorëve’ tanë proserb, por e mendësisë sonë se s’jemi ne pronarë dhe mbrojtës të shtetit, por kryehajdutët politik që atë e kanë rrëmbyer nga ne.
Sidoqoftë duhet thënë se Shqipëria është shëmbëlltyr e shoqërive shqiptare, në të cilat politikanët i kremtojnë fitoret e veta, përderisa populli i vuan dështimet dhe frustrimet e ushqyera me mosguximin kolektiv të përballet me të vërtetën se nëpër ‘Shqipëritë’ tona, interesat e ‘Rilindësve’ – e jo ato të shqiptarisë – janë interes shtetëror. (Kim Mehmeti)

Burimi/Facebook/Autori

Shpëtim Pollozhani – TA BËSH ARMIKUN VËLLA DHE VËLLANË ARMIK KJO ËSHTË TRADHËTI

No Comments Lajme Opinion

Vojvodina që iu fal Sërbisë pas Luftës I Borërore ka 22.000 kilometra katrorë tokë pjellore.
A mund ti konkurojë Shqipëria Serbisë me drithëra dhe produktet e tyre!?
A mundet Shqipëria të matet me Sërbinë në prodhim të mishit!?
Sërbia ka industri të fuqishme farmaceutike…
Ka kombinate pët prodhim të makinave, mauneve, traktorëve dhe mekanikës bujqësore.
Sërbia e ka kombinatin e prodhimit të plehrave artificial(azotikun) që shqiptarët e shitën për skrap, bazuar në përrallat e Arben Malajt (e kam dëgjuar vetë në Tribunën Kombi dhe feja që u mbajt në Poradec në vitin 1991).
Sërbia e ka në nivel të lartë industrinë e armëve të gjitha llojeve.
Sërbia ka rafinerinë e vetë të nafrës.
Sërbia e ka të zhvilluar industrinë tekstile. Ka tre kombinate metalurgjik që i ka të treshëguar ( të modernnizuar) nga ish Jugosllavia.
Me hapjen e dyerve për tregun Sërb, në Shqipëri nuk do të mbjellë më kush grurë. Do të zhduken të gjitha fermat dhe pularitë.
Sërbia ka infrastrukturë (hekurudha dhe autostrada), e cila barazohet me ate të Europës.
Shqipëria do të bëhet një tezgë e Sërbisë, hiç më tepër.
Mos vallë me domate e kastraveca Shqipëria do ti konkurojë tregut sërb.
Pa filluar ëndrra e sëmurë e Ramës, Shqipëria është në deficit të madh me Sërbinë, e cila yll polar e ka Durrësin!?

Burimi/Facebook/Autori

Evi Kokalari: O budallenj, unë haja kokoshka kur erdhi Pompeo me lekët e socialistëve. Berisha nuk ka fare nevojë për të

No Comments Aktualitet Lajme

“Amerikania” e Sali Berishës, Evi Kokalari, ka komentuar sërish vizitën e ish-sekretarit amerikan Mike Pompeo, në Shqipëri.

Ajo thotë se ka folur më parë me të për Berishën dhe Pompeo i ka thënë se ai nuk kishte dijeni për dosjen “non grata”.

Kokalari vijon më tej duke thënë se paratë që paguan socialistët për vizitën e Pompeos në Tiranë, do përdoren për kauzën e konservatorëve në Amerikë.

“Oh sa naive jeni!!!

Kur individë si Taulant Balla dhe Enkeled Alibeaj fërkonin duart se do t’ju vinte Sec. Pompeo e do ta shfrytëzonin për interesat e tyre politik, unë përtypja popcorns dhe me kënaqësinë më të madhe prisja ditën që këta gjenit do dilnin bllof.

Pastaj kaq budallenj jeni që mendonit se Berishës i duhet Pompeo? Pompeo ma ka pranuar personalisht që vjet që s’e ka idenë fare për dosjen ‘Berisha’ dhe nuk do t’ja di as sot.

Vërtet mendoni që Pompeo është aq naive të bjerë për lojrat tuaja? Jo o budallenjë, ju ratë në grackë. Pompeo ja u bëri të qartë që:

  1. Kjo vizitë nuk ishte politike
  2. Që erdhi për Rezistencën Iraniane që shumë po e mbështesin këto vite. Ndërkohë ai ngriti fonde për PAC e tij.

Berisha është argëtuar po aq sa unë këto gjashtë javë. Për ne ky qe një checkmate moment dhe ju premtoj të tjera do pasojnë.

Ndërkohë, faleminderit të gjithë socialistëve shqiptarë që dhuruan fonde për të avancuar çështjen konservatore në Amerikë. Sekretari Pompeo do bëjë gjëra shumë të mirë me ato fonde,” shkruan Kokalari.

Burimi/shkodranews.com/