Home

Lajme

Ira Kurti – Gjykimi i një të reje dhe i një të rrituri!

No Comments Lajme Sport

Kujtimet e jetës gjatë netëve të gjata të dimrit të çojnë kudo, të fusin në skutat e frikshme të së kaluarës, ashtu si edhe në momentet e bukura por edhe ke kohë të analizosh e të reflektosh. Më kanë ardhur në mëndje disa kujtime që ja vlen t’i ndaj me shoqërinë pasi, nuk do jetoj po aq sa kam jetuar. Dhe qëllimi i eksperiencave tona në këtë dimension është të mësojmë, të zhvillohemi, të ndryshojmë çfarë është në dorën tonë dhe të ndihmojmë njeri -tjetrin në këtë zhvillim, kurse çfarë nuk e ndryshojmë dot vet t’i japim forcë e kurajo njëri -tjetrit për ta përballuar.
Gjatë viteve 1974, unë isha një nga të zgjedhurat e trajnerit Kreshnik Tartari t’i bashkangjitesha ekipit Dinamo për të vogla, që përgatiste talentet për ekipin e të rejave, dhe nga aty talentet që kualifikoheshin më të mirat kalonin te ekipi i të rriturave. Trajnerët e të rriturave vinin e zgjidhnin talentet e ardhshme nga klasa sportive e shkollës Fan S. Noli. Ashtu ai kishte zgjedhur edhe vajzat që ishin në vitet me lart se unë si Silva Turdiun, Linda Ciun, Aida Shabanin, Ana Moisiun, Inën Etj.
Të gjitha nivelet e ekipeve të lojrave me dorë djem e vajza (pra volejbolli dhe basketbolli) të gjithë stërviteshin te fushat e Dinamos që ishin prapa Kryeministrisë. Aty ishin ndërtuar disa kabina ku përdoreshin si dhomat e veshjeve, ku bënim edhe dushin, pasi rrobat e stërvitjes na bëheshin të qelbura nga kombinimi i dheut të zi të fushës dhe djersa. Dyshemeja prej çimentoje rrinte vazhdimishte e lagur, se dilnin vajzat e basketbollit për të reja e hynim ne me rradhë. Ky ambjent mirëmbahej nga një burrë i urtë, i butë e i qeshur që quhej Xhiu! Nuk ja di as mbiemrin e as fatin atij shpirt njeriu, që kurrë nuk e pashë pa buzën në gaz, edhe kur mbaronte uji i ngrohtë asnjë nuk mërzitej se buzagazi Xhiu s’kishte asnjëherë faj. Ngjitur me dhomën tonë të veshjes kishin dhomën djemtë e rinj të basketbollit për meshkuj, ku stërvitej edhe KM i sotëm Edi Rama edhe Ilir Beqja, Cuka, Belliu etj. me trajner Bashkim Milon, kurse të rriturit kishin trajner babin e shoqes time të ngushtë Narinit, z. Fehti Borova e kapiten Ilir Trebicka.. Ne të gjithë njiheshim, por kurrë nuk gjenim kohë të flisnim me njëri -tjetrin. Kishte shumë seriozitet në ambjentet tona. Në ato fusha aty mbas Kryeministrisë, u stërvitëm deri më 1977-78, pastaj me arritjet tona në sport trajneri kërkoj të stërviteshim në fushat e mbyllura për rezultate më të mira. Për një kohë na u lejua të stërviteshim te sallat anësore të pallatit të sportit në Tiranë, por meqë të gjithë ekipet filluan të kërkonin të njëjtën gjë, na e prenë këtë të drejtë dhe kështu trajneri ynë na rregulloj orare te palestra e shkollës Emin Duraku. Më vjen të qesh kur e kujtoj tani pasi pashë botën që amatorët luajnë në fusha më të mira se ne atëhere. Sidoqoftë vullnetin dhe disiplinën tonë nuk po e shoh të përsëritet tani që kushtet janë përmirësuar në vendin tonë.
Unë, më 1974 fillova tre herë në javë të stërvitesha te ekipi i para të rejave me trajner Albert Saqellarin. Isha shumë e hollë dhe e pafuqishme. Shikoja ndonjë shoqe që gjeta te fusha e tij që ishte më e shkurtër se unë e ja fuste topit nga shërbimi dhe e kalonte rrjetën, kurse unë nuk arrija dot ta kaloja topin me shërbim, ndaj thoja me vete e ç’më zgjodhi mua ku bëj unë për sport? Por prof. Berti ishte shumë njeri pozitiv sigurisht kishte përvojën dhe gjykonte ndryshe, ndaj ditën që unë rrëzohem dhe gjakosa të dy gjunjët e njomë te ai “dhé i zi” e vendosa që nuk do shkoja më të luaja. Por prof Berti si mos të kishte ndodhur gjë më afrohet me kujdesin prej prindi e më thotë -“pse ça je ti që dorzohesh kaq shpejt? Shko laje, dhe hidhi çiç sipër, se do shohësh të shërohet menjëherë! Të gjithë sportistat janë bërë kampiona duke u vrarë e copëtuar” Unë zgurdullova sytë, por nuk i ktheva përgjigje. Shkova e lava po nuk i hodha gjë sipër e para se nuk e kisha besuar prof. Bertin, por edhe se po më digjnin gjunjët nga sapuni. Vite më vonë, nga një dokumentar e kam mësuar që “urina” funksiononte si disifektant. Aty u tha se amonjaku që nxjerrim nga trupi ne njerzit qënka kurativ edhe kur të pickon ndonjë insekt apo të djeg kandili i detit, atëhere kam tundur kokën me vete duke kujtuar mësimin që më dha prof. Berti. Sa herë kisha stërvitje e që e kisha me përtesë të shkoja, më kujtoheshin fjalët e tij. Shkoja me përtesë dhe kthehesha e lumtur që shkova se dembelia ishte larguar dhe trupi më ishte mbushur me energji. Në atë kohë kisha disa shoqe të ngushta, por me njërën, Jolën u lidha më shumë për disa arsye. E para ishte porosia e mamit të saj që unë e kisha pasur mësuese në klasën e katërt fillore. Nuk e di pse zysh K. i ishte krijuar përshtypja se unë isha e zonja të kujdesesha veç vetes edhe për të bijën e saj që ishim me një moshë! Pa vënë në diskutim porosinë e zyshës time, unë e mora seriozisht detyrën e ngarkuar prej saj, dhe Jolën e shoqëroja deri në shtëpi te Medreseja megjithese shtëpia ime ishte te Pazari i Ri. Arsyeja tjetër ishte ëmbëlsia e sinqeriteti i saj që unë e vlerësoja. Kur mbaronim mësimin ditët që kisha stërvitje i thoja Jolës të më shoqëronte në stërvitje. Ajo erdhi ditën e parë dhe ndenji spektatore, por ngaqë nuk kishte ça të shihte nuk donte të vinte më. Unë i thoja merr me vete rrobat e fiskulturës e hajde luaj edhe ti si unë, por ajo kishte ndrojtje e nuk po i mbushej mëndja ta provonte, mbas shumë përpjekjesh nga që edhe asaj i pëlqente shoqëria ime j’u mbush mendja dhe erdhi. Tani që rrugën e bënim bashkë ishte me terheqese aktiviteti. Pas disa muajsh mua më tërhoqi trajneri i ekipit të të rejave Ilir Cirinaku (rahmet pastë se ka ndërruar jetë para ca vitesh) dhe fillova stërvitjen me vajzat e reja po te ato fusha mbas godinës së KM, dhe kapitene ishte Ivoni Batalli. Ekipi kishte boshllëk pasi trajneri i të rriturave sapo kishte zgjedhur disa të reja t’i bashkoheshin ekipit të të rriturave me kapitene Zj. Donika Muka, mësuese fizike (rahmet pastë se ndërroj jetë para dy vjetëve) dhe shumë e përkushtuar për sportin!
Me ekipin e të rejave kishim Kampionat të rregullt njëlloj si të rriturit. Një fund javë luanim në Tiranë, tjetrën nëpër rrethe sigurisht te ato qytete që kishin ekipet në kategorinë e parë. Ndaj stërvitja tani ishte e përditishme ora 15-17 gjatë dimrit dhe 17-19 gjatë beharit. Tërheqja e këmbëve për të shkuar në stërvitje vazhdonte, dhe ndjenja që sa mirë bëra që shkova sa herë kthehesha nga stërvitja nuk ndryshonte. Unë kisha hedhur shtat shumë, kur të kem ditëlindjen në shkurt do t’jua tregoj një histori tjetër… Tek stërviteshim duke ngrënë dheun me dhëmb thënë në mënyrë figurative, na vinin edhe tifoza që na ndiqnin në stërvitje, sidomos nga fakulteti i arteve mbaj mend disa, dhe nga Liceu artist.. Por ishte dhe një djalë i vogël nja 8-9 vjeç që me biçikletën e tij të vogël vinte te fusha e rrethuar me rrjetë telash dhe më thërriste -Ira!
Vajzat i lëshoheshin se ishte simpatik e ai ikte duke shtyrë pedalet e biçikletës së tij me sa fuqi që kishte. Unë nuk e njihja tifozin tim të vogël personal, por vajzat e njihnin. Ai ishte nipi, djali i vogël i vajzës së Ministrit të Brendshëm Kadri Azbiu, të cilin më vonë e pushkatuan si amik të popullit. Ky ritual vazhdoj sa herë që nipi vinte të vizitonte gjyshërit do vinte të thërriste emrin tim e të largohej me shpejtësi mbi rrotat e vogla.
Më 1977-78 kur ekipi i të rriturave do ballafaqohej për herë të parë në Kampionatin Europian, shorti na kishte rënë me ekipin Çekosllovak që ishte një ekip profesionistesh volejbolli, por që akoma nuk e dinim, trajneri K. T. më tërhoqi edhe mua me ekipin e të rriturave. Një muaj para ndeshjes ndërkombëtare ekipi ynë u grumbullua te dhomat e Stadiumit Qemal Stafa, që sot është rinovuar në Air Albania. Grumbullimi kishte si qëllim kanalizimin e të gjitha energjive për qëllimin e fitores me kundërshtarin, ndaj nga trajneri vajzave të martuara e atyre të fejuara j’u kërkua të harronin familjet (dmth burrat, fëmijët e shoqërinë) e të përqëndroheshim në stërvitjen intensive 5 orë në ditë. Zgjoheshim në ora 6 am bënim vrap nga liqeni dhe sprinte drejt malores te kodra përballë mencës ku hanim vaktet e ushqimit, laheshim, hanim mëngjesin, më 10-12 na merrte autobusi i Dinamos me shofer Qemalin (qoftë mirë se nuk e di seç bëhet) na dërgonte në pallatin e soprtit sot mban emrin “Asllan Rusi” për të bërë përgatitjen teknike dhe mbasdite dy orë të tjera luanim ndeshjen me pikë. Nga ana fizike ky ka qënë “bum”-i ku jo vetëm unë, por shumë vajza u forcuan shumë. Te bënim sprintet e mëngjesit ndigjoj një e gërthitur – Kurti, ngreje këmbën nga toka kur vrapon, mos i tërhiq zvarr” Tak fap unë fillova të vrapoja si një atlete e vërtet. Nga ky moment filloj kthesa ime fizike nga tërheqja e këmbëve zvarr në kërcime të larta, në skipe e vertikale.. Ecnim me duar, ngjisnim shkallët në vertikale.. Mësimi u morë, që me punë e stërvitje arrihet ndryshimi fizik sportiv i kampioneve…
Rregullat e rrepta nuk po i pëlqenin shumë grave të martuara në ekipin tonë dhe kujtoj M.D. kur i shoqi i vet po e priste jashtë hyrjes së qëndrës së grumbullimit autobuzin tonë të na kthente nga stërvitja që ta përshëndeste nusen e vet që kishte disa ditë pa parë. Kur M. D. ja pret me bejte -“Ah mi shoqe, kur të vjen burrin, të qesh nuri”! Të gjitha vajzat sa ishim në autobuz qeshën me të madhe përveç trajnerit të cilit, kjo nuk j’u duk serioze dhe na thërret në mbledhje për ta kritikuar shoqen tonë dhe për t’i kërkuar të gjithave të betoheshim se nuk do përziheshim as me shokë e as me burrat deri sa të mbaronim misionin me sportin. Ato ditë M.D. sapo mësoj që kishte mbetur shtatëzanë me fëmijën e parë, por nuk i tha gjë trajnerit sepse nuk donte që gjithë mundi t’i shkonte dëm pa u ballafaquar me Çeket, sepse ishte e sigurtë që ai do ta përjashtonte. Të gjitha vajzat e morëm vesh këtë sekret dhe asnjëra nuk e spiunoj te eprori! Më ka mahnitur dhe vazhdon të më mahnis karakteri i të gjitha atyre vajzave që megjithëse vinim nga shtresa edukimi familjar të ndryshme, kishim një solideraritet e respekt për njëra -tjetrën që akoma ruhet edhe sot. Mos pranimi i shoqes tonë me trajnerin ndjehej nga rromuzet që hidheshin here as here, por ai tregohej i kujseshëm të mos ulte optimizmin e ekipit. Një ditë të bukur ai vendos të vërë autoritetin e tij duke më sulmuar mua si më e vogla dhe e parëndësishmja për ndeshjen me Çeket.
Në atë kohë filmat fotografik ishin bardhë e zi, telefon në shtëpi kishin vetëm disa, ndaj numrat ishin vetëm me kater shifra (3159 ishte numri shtëpisë tonë), nuk kishte celular, as internet, as kompjuteri nuk ishte zbuluar, por përsëri lajmi merrej vesh më shpejt se sot. Isha në klasën e shtatë akoma e brishtë, akoma mendoja se Bota ishte vetëm bukuri, dashuri njerzore, ndershmëri, sinqeritet. Në fund të fundit ashtu i kisha shoqet e klasës, ashtu i kisha edhe shoqet e sportit, ashtu kisha familjen, komshinjtë e shoqërinë e tyre! Ku dija unë se kazani i polikës zjente e nuk i zinte gjumi për të ngatërruar dynjanë? Autobusi ndalon te qëndra e grumbullimit QS nga stërvija e mbasdites dhe teksa vajzat më të rritura uleshin në karriget e para, unë isha ulur nga fundi, ato po dilnin një nga një dhe unë ngrihem të dal me kokën poshtë ngaqë isha zgjatur (lol) kur ma pret rrugën trajneri dukë më treguar një Radio Iliria mbi sediljen para meje dhe më thotë, – “Turp të kesh, që ke vënë Radion te stacioni Italian”! Unë shtangem se më ra si bombë e pa pritur. Naive te Zoti mundohem të them “Nukkkk…” por nuk më lejoj ta mbaroja fjalinë sqaruese që Radio nuk ishte e imja e as e kisha prekur fare, ngaqë ai e dinte ça do thoja.. Ai e dinte që Radio Iliria ishte luks që e kishin të pasurit që kishin rroga jo një nxënëse e klasës shtatë! Ai e dinte që unë isha ulur në fund e jo aty ku gjendej Radio, ndaj çdo fjalë e imja nuk duhej të ndigjohej. Ai vazhdon – “Dua babin tënd të vij këtu tani në ora 8 (20:00) se kemi mbledhje ekipi”! Kur ndigjova që donte babin tim present mua sa nuk më ra pika, e harrova fare që isha komplet e pafajshme. Harrova të ngrej argumentet e mia, vetëm mendoja o Zot sa turp vetëm babi im do jetë i vetmi baba i turpëruar nga bija e vet. Babi im ishte njeri i ndershëm, me autoritet se nuk binte kurrë fjala në tokë. Atë e respektonin të gjithë, i madh e i vogël, kurse unë po e turpëroja! Lotët e mia rridhnin çurk. Vjen ora 8 pm dhe në mbledhje na kishin nderuar edhe përgjegjësi i ekipit një burrë në pension me kapele rrepublike e llullë në gojë, shefi i Klubit Dinamo, trajneri e gjithë vajzat e kombëtares edhe ato të grumbulluara me ne nga Korça, e ekipet e tjera të Tiranës. Ne, vajzat ishim ulur dhe kur hyri babi unë nuk pata mundësi ta takoja. Filloj mbledhja për disiplinimin tim nga “shfaqet e huaja”, por unë nuk e di ça u bë sepse midis lotëve që nuk pushonin mendoja të shkoja të mbytesha te liqeni që babin tim të nderuar e turpërova sot në sy të gjithë këtyre njerzve. Përmëndem vetëm kur mbaroj mbledhja dhe babi do largohej, donte të më takonte. Nuk e harroj dot atë mu te kryet e shkalleve të katit të dytë ku ishin dhomat tona e ku unë prisja që ai të më kritikonte “ça bën moj vajzë se na turpërove”, por ai, për çudinë time, duke më kapur prej mjekrre me dy gishtat e tij ledhatues me thotë me përkëtheli – natën e mirë, macja babit”! Siç e kam marrë vesh nga mami mbas shumë vitesh ai s’kishte vënë gjumë gjithë natën, kurse unë e lodhur nga dita e gjatë me stërvitje e të qarat më zu gjumi menjëherë. Prekja babit e fjalët e tij ishin magjia që më mbajti gjallë pa e çuar deri në fund planin për të mbytur veten në liqen. Kur mbaroj grumbullimi dhe filloj jeta normale të shkonim në shkollë e të flinim në shtëpitë tona, ndjehesha që nuk isha më Ira e pastër 100%! Mundohesha të analalizoja me veten, pse duhet të ndodhte kjo ngjarje që tashmë kishte marr një traumë nga pjesa e pafajësisë time , nga pjesa e bukurisë time të brendshme por që ashtu e mendoja se ishte dhe jashtë vetes time, një përqindje e cila nuk do shkonte kurrë më te 100% besimi te njerzit! Isha akoma në tetëvjeçaren e detyrueshme kur thashë:- kështu i provokojnë njerzit e mirë që t’i fusin të keqen në shpirt? Po, këtë pyetje bënte një 13 vjeçare!
Për mua është akoma enigmë nëse ishte porosi nga lart për të sulmuar babin tim, apo ishte thjeshte taktikë e trajnerit për të bërë zap vajzat? Sido qoftë përgjigjja për këtë ngjarje që e kam analizuar e stërr analizuar edhe kur u bëra prind vet dhe kur Botën e shihja me një pjekuri tjetër, nuk kam mundur ta gjej dot. Në asnjë metodikë apo manual nuk e gjeta ta ketë përdorur këtë taktikë apo ta justifikoj atë. Sidoqoftë, pjekuria nuk ka fund ashtu si edhe dija. Asnjë gjë nuk është aksidentale, ne na duhet të ballafaqohemi me padrejtësi të një forme apo të një tjetre që të testohemi se si reagojmë. Reagimi ynë vendos zhvillimin e shpirtit tonë ose degjenerimin e tij. Unë mendoj se kam zgjedhur zhvillimin. Por, nuk do ta arrija ta bëja këtë zgjidhje nëse do kisha pasur prindër injorant, nëse nuk do kisha shoqet më të mira se vetja ashtu siç më porosisnin edhe prindrit!
Rinia e sotme nuk e njeh realitetin e para 1990 dhe shpesh u shpërlahet truri nga disa analista që dalin në TV duke përmbledhur me një fjalë poshtë Komunistat, por nuk ja kanë idenë se ç’do të thotë të jesh komunist. Mua më gjeti “demokracia” 26 vjeçe, e diplomuar në Fakultetin Ekonomi Financë!
… Vazhdon
Ira

Burimi/Facebook/Autori

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *