Home

Lajme

Kujtim Gjuzi – Rama 67 Vota dhe diplomacia e rrezimit te Bute prej Mis Diplomacise!

No Comments Lajme Opinion

Buzqeshja e Fundit e Ambasadores Usa me BB dhe Ali Beun mbreme foli Shqip…
Si na “eleminoj” Mis diplomacia per 25 Muaj nga Rudina, Shabani, Murrizi, Jozefina deri tek tjetersimi i 55 mije votave te grupimit Konservator.
“ABEOK”
Aleanca Bashkimi Popullor Emigracioni Ora e Shpreses dhe Konservatoret.
9 Maji eshte dita e Europes. Mbreme u pa qe grupi i deputeteve te Rithemelimit u cfaq ne ambjentin festiv te Organizuar nga Diplomatet europiane me self servis ne Tiranen Metropolitane… Mungonim ne Berisha dhe Rama Pse?!
Berisha me “non grata” u rrit per 9 muaj rast analog Papandreu Grek 1980 – 1992 Rama i shqetesuar sepse tashme me nje minorance vote per president ka rene ne 67 mandate. Konservatoret dijne qe nuk jane 67 por Gaz 69 mandate i ka. Rusia nuk ka lidhje me me Ramen sepse dy vellezerit e tij prej babe dhe nene vdiqen pikerisht ne Golem te Kavajes. Edi Rama ne fakt numurat nuk i ka me andaj eshte i shqetesuar. Mis Diplomacia nuk do t’a fale krahesimin nervoz te Rames ne UBT Shkelqesi e Saj Ambasadore i pastroj rrugen Rames per mandat te 3 dhe nuk mund te fale me ne trashjen e zullumit presidencial.
Sali Berisha mori “non grata” pikerisht nga tinzari Edi Rama dhe duket tani qe ka marre frenat e konkurimit per kryetar te PD perballe nje konseguenti kritizer ka siguruar gare reale.
PD e sapo zgjuar nga Bashizmi po ringrihet dhe baca leshoj mbreme mesazhe. Mis ambasadore po ashtu mbreme buzeqeshte me 2B dhe Ali Beun e trete. Ja ka arri qellimit mis diplomacia. Ata qe shkelin ligjin amerikan ndeshkohen vetem nga ligji ne shtetin e se drejtes. Rama dhe Basha tashme jane jashte politikes vendimmarrese. Basha ne stol dhe Rama gati per ne presidence nese jo.. mocioni i mosbesimit mund ta coje Ramen ne humbjen fatale jo me 69 vota por me poshte se 67 votat e zarfit per president.
Konservatoret nuk kane njohur zgjedhjet 25.04.2021 Tjetersimi 55 mije votave mund te krijonte risi per voten e lire ne kuvend. Eshte e vertetuar se Rama vodhi zgjedhjet dhe per kete e pret ndeshkimi 11 here me me rrezik se “non grata” Ne kemi njoftuar me shkrim diplomacine Euro Atlantike se zgjedhjet u vodhen nga Edi Rama me patronazhiste, para droge dhe me administrate te trysnuar. Zgjedhjet e vjedhura, Britanike e Amerikane nuk i pranojne. Ne beme diferencen si nje koalicion opozitar konservator aq sa pas 9 Shtatorit Sali Berisha rendi te behej konsetvator.
Zhvillimet u pane qarte mbreme. Sali Berisha deklaroj: duhet 3 vjet te rifitojme besimin… nese ne na jepet presidenti ne rikthehemi ne 2001 ?! Cfare eshte ky deklarin ne politike? E kam bere nje here ne post zgjedhje 2001 tha doktori. Ky eshte mesazh per miqte qe cilesuan Bacen si “non grata” Mesazhi i dyte i Dardanit ishte; Rama pretendon se eshte me i votuari dhe don te behet president! Mesazhi me i forte eshte te leshoje vendin Erjonit te komitetit Soros gati sa nuk dekonspiroj Foltore kanunore mbreme.
Ne konservatoret kemi thene. Baca eshte si Ariu i Bjeshkeve te namuna nese i prekni Mjaltin del ne kryeqytetet Tirane – Shkup e Prishtine dhe nuk pyet per Sopaten e Dardharit amerikan.
Aleanca Bashkimi Popullor Emigracioni Ora e Shpreses dhe Konservatoret sollen per here te pare Primaret Konservatore per zgjedhjet 2021 Ne kishim perzgjedhje per Kryeminister nje Ortodoks me pasaporte Britanike si E. Ceko. dhe sfidantin e tij nje Katolik me pasaporte Holandeze si E. Nikolli.
Ne kemi kandidatura presidenciale qe i mbeshtesim sikur Princ Leka ll Ambasador Zef Bushati dhe Av. Zef Shtjefni.
Edi Rama nese nuk shkon drejt presidences me kembet zvarre qe te hape rrugen per qeveri tranzite deri ne zgjedhje te bashkuara te lira me standart me 2023….. G7 ne partine Socialiste shume shpejt e detyrojne te perballet me mocion mosbesimi dhe te vendoset perpara drejtesise se Skapit qe ndertoj vete. SPAKU me buzeqeshjen e mis diplomacise i dhane edhe dje nje leksion Rames per voten e Lire qe ka grabitur. Mis Diplomacua dje duke mbrojtur drejtesine e re nga intinidimi qeverises mbrojti opoziten dhe te drejten e saj mbi voten e lire.
Ne konservatoret jemi krenare qe ne opoziten post Gaz BB flitet me shume se kurre per konservatorizem real te opozites se vertete.

Burimi/Facebook/Autori

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *