Home

Lajme

RTSH Shkodra – Sopranoja e mirënjohur Sabahet Vishnja feston sot ditëlindjen.

No Comments Kulture

Lindi më 24 Maj 1960,në një familje ku këndohesh kënga popullore.
Sabaheti që e vogël u dallua për një zë të bukur dhe të pastër dhe që këtu fillon aktivizimi i saj në Festivalet Fëmijëve.
Rruga e saj tashmë i përkiste artit dhe një karriere që do të bënte një emër si e madhja Sabahet.
Pedagogu i klarinetës në Universitetin Superior të Muzikës në Paris,për suksesin e Sabahetit në Festivalin Botëror,në vitin 1999,shprehet:-
“Unë kam marre pjesë në shfaqjet e shumë festivaleve,por këngë aq të bukur dhe këngëtare interpretuese më të mirë se Sabahet Vishnja nuk kisha dëgjuar.”
Sabahet Vishnja,soprano tipike liriko-koloraturë,me një teknikë të madhe vokale,me një kulturë të madhe muzikore njohëse e shkëlqyer e Jares.
Ajo luan me vokalin,në favor të interpretimit.Mbi të gjitha është besnike e tekstit tradiocional.
Edhe 💯-vite të lumtura për artisten

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *