Home

Lajme

Luke Luka – PAPAGALI E GJELI I NEXHOS

No Comments Argëtim Letersi

(Pershtatje prej nji ngjarje te vertete , jo vetem barcolete)
Tregtari i njoftun shkodran, Filip Argjendari, i cili tregtonte objekte te vjetra antikuari, kishte pru prej jashte nji papagal!…
Nexhmedin Shabani, qe kalonte kohen ne Zdralej (ku hante çdo dite edhe pilafin), me ecjen e tij tuej u tund e shkunde, sa majtas- djathtas, si anije ne furtune, afrohet prane grumbullit te njerezve, qe shikjonin zogun e vogel me ngjyra e skjepin kerrut (nxjerre per t’u shite)!……
Kur pau çmimin tha:

 • Si ka mundesi qe nji zog i vogel te kushtoje 50 mije lek, kur nuk vlene as per 5 mije lek?!
  U çudit dhe menjihere i shkoj mendja tek gjeli i baxhanakut te tij, qe ishte i madh, i bukur e i majme!
  Me keto mendime ne kry, i hypi urbanit e shkoj ne katund e mori gjelin e baxhanakut dhe u kthy shpejt ku po bahesh pazari!..
  *
  Zuni vend afer tregtarit qe shiste papagalin , ne nji pozicion provokues e filloj te therrase:- “Ky gjel kushton 100 mije lek!..hajdeni mishterij, popull e milet, mos u rreni prej atij batakçi!
  Bleresit filluen te qeshin!..
 • Si ka mundesi ,i thane ata, qe gjeli jot kushton aq shtrejte?
 • Po kur ky zogu i vogel kushton 50 mije lek, gjeli jem asht i madh sa dy here ai!
 • Jo, i thane ata, zogu i vogel asht i veçante, quhet papagal, ka ardhe prej larg e din te flase!
 • Ne kjofte se ai papagal dinka me fole, gjeli jem din me kendu!..🐓

 • Njerezit filluen me mendu per fjalet e Nexhos.
  “Kush vlene ma shume nji politikan llapazan qe vetem flet e flet e mend shet, apo nji kangetar qe me kanget e tija te frymezon dashni per jeten, te bukuren, per çdo gja qe ka kriju artisti popull!”…
  *
  “Kush qeshe, gezon e kendon, gjate ai jeton”!..
  JU uroj nji te diele te gezueshme miq te Fb!.
  Zurich, 29 maj 2022
  Ne foto:
  Gjeli i katundarit dhe Papagali i qytetarit!
  ..😆😆

Burimi/Facebook/Autori

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *