Home

Lajme

Ahmet Tufa – Ish te burgosurit politik perseri ne veteflijim

No Comments Lajme Opinion

Me keta heronj ish te burgosur e te perndjukur politik sapo kishim dalur nga ferri nga burgjet dhe internimet organizuam nje greve urie ne ish parkun e sportit Xha Tomi ne vitin 1992. Ajo greve tronditi qeverin komuniste e mbar vendin tone , ku beri nje johone te madhe dhe jashte kufijve te vendit tone. Ne dolem nga ajo greve orej 10 ditesh te sfilitur shume te lodhur , por gjunjezuam qeverin dhe pranuan disa pika te cilat per ne ne ate kohe ishin mese te nevojshme. Kjo greve u organizua nga Un Vladimir Kosturi dhe me mbeshtetjen e plote qe na dha dhe shoqata kombetare e ish te burgosurve e te perndjekurve politik te shqiperise me kryetare te ndjerin e shume te nderuar Z. Osman Kazazi . Shoqata na dergoj qe te punonte me mua dhe Vladimir Kosturin te ndjerin Z. Gjergj Titanin i cili ishte dhe sekretar i shoqates kombetare . Ne punuam ne kete organizim dhe ja dolem mbane. Me dhimbje i kujtoj keta heronj greviste qe me burreri e perballuan ate sakrific , nje pjese e mire prej ketyre heronjeve sot nuk jetojn . Ne kujtim dhe ne ndere te ketyre burrave dinjitoz un po e publikoj listen e emrave e dalur nga shtypi, kete e shoqeroj dhe me disa foto te grevisteve. Te tille organizimi me shprese te madhit Zot me njerzit tane qe i kane dhene jeten rinine e tyre dhe qe jane te gatshem per nje sakrific perseri sot ne kete situate te veshtire ekonomike politike ku vendi yne ku ndodhet do te ngrihemi ne nje proteste pa ndikimin e partive politike , por me deshiren dhe detyren qytetare qe kemi per Atdheun tone te organizojm ne shkalle Republike nje protest ku te shporrim keta edepseze politikanesh pazarxhish qe kane luajtur.. . me jetat tona me dekada e po vazhdojne dhe sot . Kesaj thirje po i bashkohen shume njerz nga diaspora e nga vendi yne. Duhet solidarizim dhe te vendosur per tu perballur me keta bastard te pjelles komuniste qe e degraduan dhe e cpopulluan vendin ku cdo dite po ikin moshat e reja dhe te moshuar se jeta ne vendin tone eshte shume tragjike.Atdheu na theret ti dalim zot e te ndalojm te keqen qe e ka pllakosur kete vend te begat. Prononcohuni jo me klikime por me emer nese e doni shqiperine e te vendosim shtetin ligjor e me demokraci te vertet. A jeni te gatshem te vendosim nje date e te nisemi drejt Atdheut tone e te bashkohemi e te mbushim Tiranen ku te kerkojm stop te keqes , Dorheqjen e qeveris te menjehereshme qe .Te tille proteste e ka bere dhe populli Romun ku mbushi sheshet me njerzit e saj te ardhur ne vendin e tyre nga cdo ane e botes ku ata jetonin. E hodhen qeverin e korruptuar. Edhe ne duhet ta bejme sa seshte vone. Zgjohu o popull merre fatin e kombit tend. Me respekte Ish i denuari politik Ahmet Tufa Holland .

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *