Home

Lajme

Ymer Nurka – KESHTU NDODH, KUR SHOQERIA MERR STATUSIN E TURMES DHE POLITIKA MBAN STATUSIN E KURVES!

No Comments Lajme Opinion

Ne vendin tim dhe ne vendin tuaj, liria nuk u perket te gjitheve. Liria eshte e ndare me ngastra, ku secila bart kategorine e saj. Sot ne shekullin e XXI, ka ende injorante te grades se pare dhe shqipetare te skllaveruar per buken e gojes te damkosur moralisht si rober dhe pjelle te roberise. Ne nje vend ku secili ngrihet e proteston thjesht per hallet e veta dhe peson zhgenjim total, kur “de fakto”, protesta eshte ne sherbim te halleve te tjetrit, te nje apo dy personave te rrethuar nga klane e kasta te etura per pushtet. Protestat ne kete vend nuk vijne aq natyrshem, si nje forme demokratike, por thjesht si shprehi, apo si force qe “dikush” kercenon “dike” E shikon ushtrine time?! Une te godas!” E ai ne pushtet ngerdheshet e qesh; “ E mo ç’bere?! Nje vere ne uje bere hahaha!” Domosdo keshtu u ndertua qe ne fillim demokracia Shqipetare, ku shoqeria mori statusin e turmes dhe politika degradoi ne statusin e kurves. S’ka me popull, por ka larushi njerezish, ku injoranca ka precipituar ne vulgaritet dhe varferi absolute. Ku pushteti dhe kundrapushteti e kane kthyer kurrizin e popullit fukara ne arene ndeshjesh dhe pertalljesh dhe diskretitimi nderkombetar na ndjek nga pas.
Natyrisht, si rrjedhoje e zhgenjimit, ne te ardhmen nuk do te kete me protesta masive te tipit “revolte”, apo revolucion. Tubimi me i madh kombetar mbi kete toke do te jete falja e namazit ne Bajramin e madh dhe ajo e LGTB-lepirsave, te cilet do te kerkojne pushtet si nje force e madhe sociale e legalizuar. Nuk eshte çudi qe ne te ardhmen te kemi ne krye te vendit nje te tille, si antipod i te qënit dikur nje popull ekstremisht konservator. Ja vlera te tilla importuam nga bota e qyteteruar, se dihet mire tashme, qe Evropa ka nevoje per gropa septike, si per mbetjet materiale dhe per ato te degjenerimit moral. Liberalizimi i tejskajshem shume shpejt do te na kthehet ne bumerang edhe per disa çeshtje te tjera, ku pakica te reja komunitare do te krijohen si nevoje e boshatisjes se vendit, te cilet sapo te pajisen me pasaporta do te kerkojne shkolla dhe gjuhe zyrtare. Kjo do te ndodhe ne dekaden e ardhshme. Domosdo nga populli i fundit i paster genetikisht, si rezultat “i lirive dhe te drejtave te njeriut” do te jemi populli me eterogjen ne Evrope.
Kjo do te ndodhe sepse Shqipetaret s’jane me te zote te mbjellin bahçen e tyre, as te korrin, as te prashitin dhe as te vaditin, pale te shkollohen dhe te pajtohen nuk behet fjale. Perderisa Shqipetaret nuk e kane per moto sociale, qe t’i dalin zot njeri-tjetrit, por presin qe tokat e tyre, (pse jo neser edhe me keq akoma)t’ua lerojne te huajt. Keshtu do te ndodhe kur rrumpalla u ka mbetur ne mendje si zgjidhja e vetme kombetare. Njerez te konvertuar ne numra, per tubime e turma, per mish per top dhe per zhurma. Vazhdoni keshtu vellezer se e keni kapur te ligen tuaj per fyti! Nje gje ende nuk e kuptoni se liria e militantizmit partiak nuk ka te beje me lirine e mbare popullit. Keshtu si degraduam ne, “liria” per secilin Shqipetar mbetet thjesht nje liri personale, si ara, si xhepi, si kolltuku, si spata ne pyll, si mendja e ngushte, dhe nuk ka te beje aspak me lirine e vertete qe aspirojne popujt te qyteteruar!

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *