Home

Lajme

Denata Rroji – Dita Europiane e kujtesës

No Comments Argëtim Histori

Sot është dita Europiane e kujtesës për viktimat ndaj nazismit dhe komunizmit.
Te kujtojme nepermjet shifrave.
Nga 1944 – 1991, mbi
▪️6.000 shqiptarë u ekzekutuan në Shqipëri,me pushkatim/ varje & trupat e tyre nuk iu kthyen asnjëherë familjeve për varrim.
▪️5.577 burra,
▪️450 gra.
▪️1 milionë vite burg për
▪️34 mijë të burgosur politikë (Gjyshi im Ruzhdi Borici njeri prej tyre)
▪️ Me dhjetra mijera te debuar e te internuar.
Dhe pothuaj te gjithe tjeret jetonin nen terror dhe prisnin radhen…
Ps. Pas kerij informacioni te Fatlum Nurja , ju sugjeroj te gjitheve te shkruani me komente per te afermit tuaj nese kane qene pjese e ekzekutimit me pushkatim, varjes, burgimit, internimit dhe denimit nga shtepia, ashtu sic eshte shprehur Fatlumi per gjyshin e tij.
Kujtimi i tyre qofte i perjetshem!

Burimi/Facebook/Gegenisht

V:O – Fotoja eshte huazuar nga Google dhe eshte vene nga Redaksia luigjipress.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *