Home

Lajme

Riza Mucaj – KUR PIQEN GENJESHTRAT

No Comments Argëtim Letersi

Ne oret me te bukura
Te dites degjoj
Ne lajmet qe perhapen
Nje , dy, pese
Genjeshtra nje thes
Degjoj per dite
Me genjeshtra plot magazite
Genjeshter e lashte
Genjeshter e kerthinjet
Ske kokerr veç kashte
Dhe rri ne brinje
Genjeshter pasive
Genjeshter intime
Sa nje cope te madhe
E bene nje therrime
Genjeshter, genjeshter
Pa kock e pa eshter
Genjeshtra te zverdh
Te pjek me shpejt nga e verteta
Genjeshtra nje gje nuk ka
Nuk ka shije kur e ha
Ne mes teje genjeshter
Ndergjegje kombit vaditet
Genjeshter ti kalbe
Me shpejt ng e verteta
Se te del e shkurter jeta
Ti je si nje lule shtrydhe
Kur te prek ti shpejt ndrydhe
Genjeshter qe rri ne mban
Asnjehere nuk ke taban
Genjeshter shesh per shesh
Genjeshter ball per ball
Dhe pse po genjen
Vetes prap i mban bese
Te verteten kurr se njohe
Asnjehere kurrr se takove
Ajo ne rruge
Ti nene rruge
Ajo shkon drejte
Ty te mban nje zhuge……

Burimi/Facebook

Edi Rama Ju drejtohet të Rinjve: “Mund të fitoni 5000 euro nëse rrini në Shqipëri…”

No Comments Aktualitet Lajme

Kryeministri i Shqipërisë dhe njëherësh Kryetari i PS, Edi Rama dje ma mbajtur takim me të rinjtë e Librazhdit.

Nga aty ai tha se pjesë e rrjetit të qendrave të trajnimit të të rinjëve do të jetë e disponueshme shumë shpejt edhe në rrethin e Elbasanit.

Më tej Kryeministri tha se të rinjtë do të mund të fitojnë nga 5000 euro në muaj pa pasur nevojë të dalin jashtë vendit.

Ja deklarata e plotë:

Djemtë dhe Vajzat e reja kanë hyrë në tregun e madh botëror pa pasur nevojë të dalin nga shtëpia.

Gjithashtu edhe ju në Elbasan do keni qendrat për t’ju trajnuar që në pak muaj të njihni gjuhën e kodimit për të qenë nevoja të largohebj jashtë shtetit për të fituar 5000 euro.

Këto euro nuk vijnë duke më dhënë mua një vo’të. Këto janë më jep një të jap dy. Nuk kam nevojë ta diskutojmë më shumë.

Burimi/todaynews33.com/

Pensioni mesatar në qytet pësoi ulje me 3,2% më 2020, për herë të parë në dy dekada

No Comments Aktualitet Lajme

Pensioni mesatar në qytet në vitin 2020 shënoi ulje për herë të parë që nga viti 2000 kur ekzistojnë të dhënat zyrtare.

Masa e pensionit mesatar urban arriti në 15,732 lekë gjatë vitit të kaluar nga 16,2543 lekë që ishte në vitin 2019 sipas të dhënave zyrtare nga Instituti i Sigurimeve Shoqërore.

Ulja në vlerë ishte 3.2 për qind, por duke përllogaritur edhe efektet e inflacionit ulja reale ishte edhe më e madhe me rreth 4.8 për qind.

Pensioni mesatar në fshat arriti në 9295 lekë me një rritje 1.4 për qind në raport me vitin 2019, por duke përllogaritur efektet e inflacionit mesatar (1,6 % më 2020) pensionet reale në fshat kanë pësuar rënie me 0.2 për qind në vitin 2020.

Ekspertët sqarojnë se ulja e pensioneve po nxitet nga dalja në pension e gjeneratave që kanë kaluar një pjesë të madhe të viteve të punës gjatë periudhës së tranzicionit. Duke qenë se një pjesë e madhe e tyre kanë punuar në të zezë, nuk kanë punuar fare ose kanë paguar më pak sigurime ato nuk i përmbushin kushtet për përfitime maksimale të pensioneve të pleqësisë.

Brezi i tranzicionit rrezikon të kalojë një pleqëri në skamje për shkak se masa e pensionit mesatar, në vend që të rritet, po i kthehet uljes. Kjo tendencë e ecurisë së pensioneve pritet të zhysë në varfëri një pjesë të madhe të popullsisë e cila përbëhet nga pensionistët. Numri i tyre po rritet nga viti në vit, për shkak se tani po del në pension bumi i lindjeve në vitet 1950-60.

Nga viti 2010-2020 përfituesit në skemën e pensioneve u rriten me 22%, por ndërkohë pagesat për një pensionist kanë nisur rënien.

Gjatë vitit të kaluar numërohen 665,863 përfitues pensioni në të gjithë vendin nga 651,539 mijë që ishin në më 2019 me një rritje prej 2,2%. Nga këto ishin pensione pleqërie rreth 440 mijë. Plakja e popullsisë po rrit me shpejtësi numrin e pensionistëve në vend e për pasojë, nevojën për fonde shtesë ndaj arkës së pensioneve.

Teksa përfitimet e pensionistëve shqiptare janë ulur skema shtetërore e sigurimeve shoqërore është përkeqësuar nga pandemia Covid -19.

Të ardhurat nga kontributet shënuan rënie me 1.6% më 2020 dhe shpenzimet u rriten me 1.5 për qind, për rrjedhojë deficiti i skemës u thellua dhe subvencioni nga buxheti i shtetit u rrit.

Financimi i buxheti i shtetit në skemën e sigurimeve arriti në 29 miliardë lekë me një rritje mbi 14% në raport me 2019./ B.Hoxha

Burimi/monitor.al/

Mërgimtarë, kontribuoni për ta nxjerrë Shqipërinë nga ky udhëkryq!

No Comments Lajme Opinion

Nga Skënder Sadri KAPITI

Diaspora shqiptare asnjëherë nuk e ka harruar Shqipërinë, por ajo gjithmonë i është gjendur pranë Mëmëdheut Shqipëri. Edhe tani ajo duhet ta mbështesë me cfarë mundet ndryshimin që i duhet Shqipërisë me 25 Prill 2021 në mënyrë që Shqipëria të ndahet nga ky tranzicion i stërmundimshëm që vazhdon prej 30 vitesh.

Mërgimtarë, kontribuoni për ndëshkimin e politikës së krimit, korrupsionit, hajdutërisë dhe papërgjegjsisë; për ndëshkimin e politikës së papunësisë e varfërisë dhe të kësaj politike e të këtij zullumpushteti i cili u imponon shqiptarëve largimin nga atdheu.

Mërgimtarë, ndihmoni që Shqipëria të integrohet në BE, pasi këtë e pengon ky pushteti i sotëm!

Mërgimtarët do të ishte mirë që të vinin e të votonin në Shqipëri , ashtu skurse bënë edhe shqiptarët e Dardanisë, të cilët erdhën dhe votuan për ndryshimi e madh ,dhe për ndeshkimin e elitës së vjetër që kishte marrë e kapur shtetin dhe shoqërinë kosovare.

Në pamundësi për të ardhur në ditën e votimit, mërgimtarët shqiptarë duhet t’u bëjnë thirrje gjithë të njohurve, miqve dhe familiarëve të tyre që ta votojnë ndryshimin , ta ndëshkojnë ashpër me votë regjimin e korruptuar dhe antikombëtar të Edi Ramës.

Pse duhet të veprojë e të kontribuojë diaspora për ndryshimin në Shqipëri?

Ata duhet ta mbështesin ndryshimin në Shqipëri sepse janë vetë ata të cilët u detyruan që ta lënë atdheun e të marrin rrugët e largimit dhe të eksodit prej kushteve e të detyrimit që ua imponoi regjimi i Edi Ramës dhe i rilindjes. Dhe nëse ndodh që përsëri Rama të vazhdojë qeverisjen edhe pas 25 Prillit Shqipëria do të boshatiset, dhe rinia dhe jo vetëm ajo por kujtdo që do t’i jipet mundësia do ta lënë Shqipërinë dhe do të marrin rrugën e eksodit ashtu sikurse u detyruat edhe Ju mërgimtarë.

Prandaj duhet të aktivizohet diaspora për të mirën e vetes saj ,të familjeve shqiptare dhe të të gjithë Shqipërisë . Ndihmoni dhe u kërkoni edhe të tjerëve që të votojnë për ndryshimin,sepse për ndryshimin sot në Shqipëri janë edhe SHBA.

Edhe në vitin 2012 gjatë vizitës në Shqipëri ishSekretarja e Shtetit znj.Hilari Klinton u kërkoi shiptarëve që të luftojnë korrupsionin që të dalë Shqipëria nga udhëkryqi dhe që të integrohet në BE. Populli e votoi PS dhe Edi Ramën duke shpresuar se do ta bënin ndryshimin. Por asgjë nuk ndryshoi për mirë por vetëm për më keq, korrupsioni u rrit, politika u kriminalizua, borxhi, varfëria , papunësi dhe eksodi u rritën:, droga dhe hajnija institiucionale u rrit; Shqipëria jo vetëm se nuk doli gjatë këtyre 8 vIteve nga udhëkryqi por u zhyt, i ngul dhe mbeti në udhëkryq, jo vetëm se nuk iu hapën negociatat për në BE,por iu shtuan edhe 15 kushte të tjera shtesë për t’i plotësuar.

Dhe prandaj Ambasadorja amerikane tani pas 8 vitesh keqqeverisjeje të rilindjes u thotë shqiptarëve se: nëse doni ndryshim, votoni për ndryshim . Tani shqiptarët ose ta dëgjojnë SHBA-në që porosit për ndryshim , ose ta dëgjojnë Zeavin e Maqedonisë dhe Vuçiçin e Serbisë. Zaevi , Kryeministri i Maqedonisë deklaron që:

Ju bëj thirrje të gjithëve që në 25 prill të votoni numrin 12, të mbështesni Vasil Sterjovskin dhe Partinë Socialiste”, shprehet Zaev.

Dhe ndërsa antishqiptari tjetër , Presidenti serb i Serbisë, Vuçiç dekaron“Pas Lulzim Bashës qëndron Sali Berisha dhe ju e dini, e gjithë historia pas saj, nga veriu i Shqipërisë, me gjithë barrën e së kaluarës, por kjo është çështje e tyre. Dhe sigurisht që unë jam krenar që jam pengesa e tyre më e madhe sepse ata flasin hapur për krijimin e Shqipërisë së Madhe. Dhe ata flasin hapur për këtë gjë dhe askush nuk reagon.”

Prandaj është koha për ndërgjegjsim, reflektim dhe veprim për të bërë ndryshimin.

Edhe dy fjalë më tepër për katër dragonjtë e Dardanisë

No Comments Lajme Opinion

Prof.dr. Eshref Ymeri

Edhe dy fjalë më tepër

për katër dragonjtë e Dardanisë

Në disa faqe interneti të ditës së djeshme, publicisti i njohur nacionalist Skënder Kapiti, kishte botuar artikullin mbresëlënës me titull “Katër Dragonjtë e Epokës së Re të Kosovës”. E kishte fjalën për Vjosa Osmanin, Albin Kurtin, Glauk Konjufcën dhe Donika Gërvallën.

Le të shpresojmë që këta katër dragonj nuk do të lejojnë më kurrë që turpi i Perëndimit evropian me emrin Serbi, shteti më fashist i kontinentit tonë, pas shtetit nazist gjerman, të vazhdojë të tallet me Dardaninë, siç është tallur sidomos pas vitit 1913 dhe veçanërisht këto 20 vjetët e fundit, kur në krye të saj ka qenë një kalbësirë politike, një bandë tradhtarësh, me kryetradhtarin Thaçi në ballë.

Le të shpresojmë që këta katër dragonj nuk do t’i lejojnë vetes të ulen në dialog me një shtet kriminal që drejtohet nga një bandë kriminale, me kriminelin Vuçiç në krye, bashkautorin e platfomës për spastrimin etnik të Dardanisë, pa ndëshkimin paraprak të Serbisë me

dëmshpërblimin e të gjitha krimeve dhe shkatërrimeve që kreu në Dardani gjatë viteve ’90.

Le të shpresojmë që këta katër dragonj, dinjitetin e Dardanisë do ta vënë në vend përfundimisht. Pas kryerjes së detyrave madhore për ndëshkimin e Serbisë me dëmshpërblimet përkatëse dhe sekuestrimin e pasurive të paligjshme të bandës së kryetradhtarit Thaçi, katër dragonjtë duhet t’i hedhin sytë edhe nga trojet e tjera etnike, ku punët kanë ecur zi e më zi, sidomos në Shqipëri, ku, sipas një deklarate të paradokohshme të një përfaqësueseje të INSTAT-it në televizionin shtetëror, nga viti 2013 deri në shtator të vitit 2020, vendin e kanë braktisur zyrtarisht (sipas statistikave në pikat kufitare) 610 mijë qytetarë, çka është rezultat i sundimit të vendit nga banda e Ramës.

Le të shpresojmë që katër dragonjtë e Dardanisë do të binden përfundimisht dhe do ta kenë parasysh se Shqipëria, faktikisht, është koloni e pavarur e Greqisë. Kjo për arsye se në Tiranë ligjin e bën guvernatori faktik i Greqisë me emrin Janullatos, të cilit Rama dhe Meta ia përjetësuan pushtetin në Shqipëri.

Le të shpresojmë se katër dragonjtë e Dardanisë do ta kenë parasysh faktin që Presidenti Meta, si një President pa dinjitet kombëtar, i dha shtetësinë shqiptare Janullatosit jo rastësisht më 24 dhjetor 2017, pikërisht në atë datë, kur 100 vjet më parë, më 24 dhjetor 1917, kisha shoviniste greke e Janullatosit pati masakruar barbarisht njërin nga simbolet e ortodoksisë fanoliane – Atë Stath

Melanin. Pra, në vend që atë ditë ai të përkujtonte dhe të nderonte atë figurë të shquar të kombit shqiptar dhe ortodoksinë shqiptare të formatit fanolian, ai e poshtëroi publikisht, duke dëshmuar se është kokë e këmbë në shërbim të shovinizmit grekokriminal dhe të kishës kriminale greke, ashtu si Kryeministri Rama, për të cilin “para pak kohe në Jerusalem, një grup priftërinjsh grekë deklaruan me madhështi e krenari fetare greke se Kryeministri Rama është kalorës i ortodoksisë helene (greke)” (Citohet sipas: Sali Bollati. “25 prill – zgjedhje apo referendum”. Faqja e internetit e gazetës “Illyriapress”. 22 shkurt 2021).

Le të shpresojmë se katër dragonjtë e Dardanisë do ta kenë parasysh se çfarë ka shkruar historiani grek Nikolas Stavros për kishën tonë ortodokse fanoliane. Ja deklarata e tij publike në vijim:

“Futja në dorë e kishës shqiptare është fitorja më e madhe e jona në Shqipëri në shek. XX” (Citohet sipas deklaratës së zotit Petrit Bidoshi, Kryetar i Komitetit për Mbrojtjen e Autoqefalisë, në emisionin “Shqip” të zonjës Rudina Xhunga në kanalin TV “Top Channel” të datës 04 dhjetor 2004. Citatin e mësipërm zoti Bidoshi e kishte nxjerrë nga libri me titull “Grekët dhe ballkanasit e rinj” të historianit të lartpërmendur).

Presidenti Meta, në bashkëpunim të ngushtë me Kryeministrin Rama, që të dy të zhveshur tërësisht nga dinjiteti kombëtar, me dekretin e 24 dhjetorit 2017 për dhënien e shtetësisë shqiptare Janullatosit, e ligjëroi

përfundimisht pushtimin e kishës ortodokse, dikur fanoliane, nga shovinizmi grekokriminal dhe nga kisha shoviniste greke.

Le të shpresojmë që katër dragonjtë e Dardanisë, me shtimin e radhëve dhe fuqizimin e Degës së Vetëvendosjes në Shqipëri, ku intelektualët e kësaj të fundit dhe sidomos intelektualët e universiteteve, janë krejtësisht kufoma mbi dhé, të vdekur dhe të pakallur, do të mendojnë për vënien në vend të dinjitetit të kishës ortodokse që themeloi Noli i Madh (portretet e të cilit Janullatosi i ka flakur me kohë nga mjediset e kishës ortodokse që nga gushti i vitit 1992, kur e pushtoi me lejen e autoriteteve tradhtare të Tiranës dhe e ktheu në një filial të kishës shoviniste greke), për zgjedhjen në krye të saj të një kleriku ortodoks me gjak, me prejardhje, me kombësi dhe me shtetësi shqiptare.

Le të shpresojmë se katër dragonjtë e Dardanisë do të mendojnë seriozisht se që prej periudhës së Pirros së Epirit dhe sidomos të Skënderbeut, nuk ka dalë kurrë në skenë ndonjë strukturë me pikësynim organizimin mbarëkombëtar dhe arritjen e rezultateve konkrete në mbarë trojet tona etnike. Jemi i vetmi komb në kontinentin tonë, i copëtuar kashtë e koqe (për pazotësinë dhe përçarjen tonë tragjike tradicionale) sipas orekseve të shovinizmit të Perëndimit evropian, nën diktatin e shovinizmit rusomadh, armikut të betuar të kombit shqiptar. Edhe sa kohë do të vazhdojë kombi ynë të jetë i copëtuar dhe të mbetet objekt talljesh nga ana e dy

shteteve kriminale grekosllave, çka doli më së miri në pah edhe në takimin e 05 prillit 2021 në Beograd, mes ministrave të jashtëm të Serbisë dhe të Greqisë, të cilët, me arrogancën dhe me paturpësinë që i karakterizon, diskutuan edhe për kufijtë e Shqipërisë? Po Presidenti Meta, po Kryeministri Rama, po Ministria e Jashme dhe përgjithësisht diplomacia shqiptare në Tiranë, si nuk u bënë të gjallë dhe të thoshnin qoftë edhe një fjalë të vetme për atë takim mafiozësh politikë në Beograd? Nuk u ndien fare, se, në bashkëpunim të ngushtë me grekosllavizmin, janë duke punuar për vënien në jetë të strategjisë së tij të kahershme për shpopullimin e Shqipërisë, me pikësynim shpërbërjen shkallë-shkallë të krejt kombit shqiptar.

Le të shpresojmë që katër dragonjtë e Dardanisë të jenë një dhuraë hyjnore për mbarë trojet tona etnike, në mënyrë që t’i jepet fund një ditë përçarjes sonë tragjike, e cila na ka karakterizuar që nga lashtësia pellazgoiliriane, paçka se kemi qenë etnia më e madhe në Gadishullin Ilirik, dhe të vijë ora për ribashkimin tonë kombëtar në një shtet të vetëm, që nga Preveza deri në Tivar, sç bënte thirrje Fishta i Madh, me një stemë dhe me një flamur.

Los Anxhelos, Kaliforni

20 prill 2021

Katër Dragojt e Epokës së Re të Dardanisë

No Comments Lajme Opinion

Nga Skënder Sadri KAPITI

Vjosa Osmani, Albin Kurti , Glauk Konjufca dhe Donika Gërvalla , përkatësisht Kryetarja e Shtetit,Kryeministri, Kryeparlamentari dhe Kryediplomatja e Kosovës janë katër Dragojt e Epokës së Re të Kosovës të cilët do të përballen me kulshendrën dhe vampirin Serbi, e cila është dhe mbetet agresive,kriminale dhe shoviniste antishqiptare në gen edhe sikur qoftë edhe një dhëmb po t’i mbetet në gojë.

Serbisë, Rusisë dhe tentakulave e zgjatimeve të tyre Rama-Thaçi-Haxhiu në Tiranë e Prishrinë do t’u shkatërrohen planet e marrëveshjeve antiKosovë, do t’u dështojë plan idea e tyre për ndarjen e Kosovës, ajo e minishengenit antishqiptar dhe marrëveshjet ekonomike dhe ajo e Bashkësisë së Komunave serbe të cilat e rikthenin Serbinë në Kosovë.

Osmani, Kurti, Konjufca e Gërvalla do të “përleshen” guximshëm kundër edhe të gjitha të këqijave, për ta çliruar Kosovën dhe shoqërinë kosovare, pasi ata do të përballen e do të sfidojnë edhe një kulshedër tjetër e cila është ajo e krimit, e korrupsionit, e hajnisë, e tradhtisë dhe me politikën inatqore, egoiste me vizon ligësie shpirtërore, me diapazon politik katundaresk dritëshkurtësie, politikë të cilën e ndëshkoi dhe i shfronësoi nga pushteti forca, vullneti, guximi, mençuria dhe patriotizmi i popullit heroik të Kosovës, toka e së cilës lindi e rriti heroj e burra të mëdhenj patriotë e kombëtarë si: Sylejman Vokshi, Ymer Prizreni , Haxhi Zeka, Hasan Prishtina, Isa Boletini, Bajram Curri, Idriz Seferi, Azem Galica, Shaban Polluzha; Kosova dardane e betejave të mëdha luftarake te Lidhjes Shqiptare të Prizrenit; Kosova dardane e kryengritjeve të mësha që çuan në Pavarësinë e Shqipërisë; Kosova e Demonstratave të viteve 1968 dhe 1981 dhe e Lëvizjes politike, demokratike e paqësore e I. Rugovës për Republikën dhe shtetin e Kosovës; Kosova e Epopesë Legjendare të Familjes Jashari dhe e Luftës së Lavdishme të UÇK-së.

Lufta dhe përpjekja e popullit të Kosovës në këto 150 vite u kurorëzua me sukses me 12 Qershor 1999, kur Kosova fitoi lirinë duke e mundur dhe dëbuar njëherë e përgjithmonë Serbinë kolonizatore, kriminale e genocidiste nga trojet e Dardanisë.

Mirëpo fatkeqësisht në këto 20 vite Kosovën e mbërtheu një tjetër kulshedër, ajo e krimit, hajnisë, korrupsionit , tradhtisë dhe e injorancës politike prej të cilave Kosovës i erdhën dëme dhe të këqija të tjera, duke u bërë kështu rrezik dhe kërcënim për sovranitetin e shtetit.

Prandaj si detyrë populli i Kosovës ia ngarkoi dhe ia besoi LVV, Albinit dhe Glaukut dhe “Guxo”, Vjosës e Donikës, me besimin dhe shpresën si me ta në krye, Kosova dhe populli i saj do ta fitojnë paqen dhe triumfin mbi shtetin, politikën dhe mbi diplomacinë agresive dhe antishqiptare të Serbisë dhe të aleateve të saj; shqiptarët ia besuan LVV dhe “Guxo” pushtetin me shpresën dhe besimin për ndëshkimin dhe çmontimin e krimit, korrupsionit dhe të hajnisë nga sistemi, ia besuan çkapjen e shtetit prej tyre në mënyrë që t’i hapet rruga Kosovës për zhvillimin, progresin, për sundimin e ligjit dhe të drejtësisë si dhe për integrimin në BE duke realizuar e kororëzuar kështu përpjekjet, sakrificat dhe amanetin e herojve dhe të popullit martir të Kosovës për lirinë dhe për shtetin kombëtar e demokratik të zhvilluar e të mirëqënë.

Erdogan apo Merkel? Cili është i preferuari i shqiptarëve. Ja rezultatet e anketës…

No Comments Argëtim Kuriozitet

Gallup International ka realizuar anketën e vitit 2018 në lidhje me mendimet që kanë qytetarët e 55 shteteve për udhëheqësit botërorë.

Të anketuarit janë pyetur nëse kanë mendim negativ apo pozitiv për presidentin amerikan Donald Trump, presidentin rus Vladimir Putin, presidentin turk Recep Erdogan, kancelaren gjermane Angela Merkel, si dhe liderë të tjerë.

Kosova dhe Shqipëria që të dyja kanë nxjerrë kancelaren gjermane Angela Merkel si lideren e preferuar. Në Kosovë 77% e qytetarëve kanë mendim pozitiv për Merkel, kurse në Shqipëri kjo shifër shkon në 82%.

57% te kosovarë kanë mendim pozitiv për Erdogan, kurse 47% e tyre e shohin pozitivisht presidentin amerikan Trump.

10 % të kosovarëve kanë mendim pozitiv për Putinin, kurse 59 për qind kanë mendim negativ për të. Mirëpo, përderisa Kosova dhe Shqipëria kanë përputhje në preferencën ndaj Merkelit, një dallim i madh vërehet në mënyrën si e shohin qytetarët e të dy vendeve presidentin rus, Putin.

Në Shqipëri lideri i dytë më i preferuar është presidenti rus Putin, me 68% njerëz që ndajnë mendim pozitiv për të. Për Trumpin 67 % e qytetarëve të Shqipërisë kanë mendim pozitiv, kurse 30 % ndajnë mendim negativ.

Burimi/todaynews33.com/

PALESTINA I KËRKON OBI’SË TË NDËRPRESË TË GJITHA LIDHJET ME KOSOVËN

No Comments Aktualitet Lajme

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Mërgatës në Palestinë ka kërkuar nga Organizata e Bashkëpunimit Islamik të ndërpresë të gjitha lidhjet me Kosovën.

Kryediplomati i Palestinës, Riyad al-Malki i ka dërguar një letër sekretarit gjeneral të OBI’së, Yousef bin Ahmed Al-Othaimeen, si zbatim i politikave të kësaj organizate ndaj vendeve që shkelin ligjin ndërkombëtar.

“Ky është një sulm i hapur i Kosovës ndaj popullit të Palestinës, të drejtave të tij dhe shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar”, thuhet mes tjerash në letrën e Riyad al-Malki.

Kujtojmë, që këto reagime vijnë pasi Kosova hapi ambasadën e saj në Jerusalem, e cila u inaugurua në mars.

Burimi/rtklive.com/

Ikën nga Greqia, emigrantë shqiptarë: Nuk ikim më, fitojmë më shumë duke shitur shalqinj

No Comments Argëtim Kuriozitet

Në fshatim Imësht të Lushnjes, shumë pak të rinj janë emigrantë. Shumica janë kthyer sepse kanë parë që të ardhurat nga puna me tokën e tyre kanë qenë më të larta se sesa ato të punës në emigrim.

Ata thonë se kanë më mirë të punojnë në vendin e tyre se sa në dhe të huaj. Tani ata fitojnë më shumë duke punuar tokën e tyre se sa në emigrim.

Burimi/zc24news.com/

Kjo bukuroshe nga jugu i Shqiperisë , mjelë lopën, shiheni çfarë komente merr

No Comments Argëtim Thashetheme

Për dallim nga shumë femra nëpër fshatra të ndryshme shqiptare që sot hezitojnë të merren me lopët e shtallat, kjo bukuroshe nuk ka hezituar të mjelë lopën dhe të bëjë edhe fotografi duke kryer këtë punë, e cila më pas është hedhur në rrjetet sociale. Sigurisht që ajo pas punës së saj do të jetë pastruar dhe nuk do të kenë mbetur gjurmë papastërtie, dhe fëmijët e gjithë familja, sikurse edhe ajo vet do të mund të konsumojnë çumësht të freskët dhe produktet që dalin nga qumështi. Fotografia është bërë diku në Shqipërinë Jugore. Komentet e komplimentet rreth fotos kanë qenë të shumta e të ndryshme. Shumica nga ato kanë qenë pozitive, ndërkohë që një pjesë, të ndikuar nga rrethanat kanë shfaqur bindjen se kjo punë nga kjo femër është bërë vetëm sa për fotografi.
Ja disa nga komentet rreth fotos, ashtu si janë shkruar:

“Keshilloj t’i kthehemi tradites se punes si kjo vajze, qe te ushqehemi me ushqim Bio.Respekt per punetoret.”

“Mirë qe po dika me mjel lopë se pasha besen kto vajzat e sodit s’dojn as eren me ja ndi lopes”.

“Lum kush e merr këtë vajz per grua valla”.

“Lum ajo familje si te ka, krenohu mori moter me punen si e bon sepse ti meriton krejt pasunin edhe pragun e deres me shit per ty…”.

“Na kishte marre malli per nje vajze si ti zoti ti plotesofte te gjitha deshirat qofshe e lumtur”.

“Moj bukuroshe, Peréndia t’i paska fal të gjitha, té lum ata prindér qfar goce paskan, moti kohé s’kam parë goca duke mjel, bravo, puna kurr s’éshtë e keqe, puno se puna té bén njeri, té rroj sa malet kjo motra jonë Shqiptare”.

Burimi/zc24news.com/