Home

Lajme

Luke Luka – PAK HUMOR E FOLKLOR

No Comments Argëtim Humor

Alush Aga, si shumica e djemve shkodrane, ishte martu ne moshe te pjekun, afro te katerdhetave!
Nusja, e cila njifesh prej dhanderrit vetem diten e mbas darmes, kishte qellu me nji bukuri te rralle, ne harmoni te plote me kangen “Sa e bukur na ka dale nusja”
E bukur ajo, per bukuri!…
O marshalla, marshalla!…
Paska shtatin si selvi , paska hunden miskavi, paska faqet si gurabi, paska gojen o si kuti, paska dhamet si inxhi, paska vetullat si gajtan, paska synin si filxhan, paska ballin perishan!..
0 marshalla, marshalla!..
Ma gezofsh nusen o dhanderri i ri!………
*
Kur Alush Aga, pau gjithe kete bukuri, mbi te gjitha nji gjoks bashkohor 😅,kete dhurate e donte veç per vehte, prandaj urdhenoj qe e shoqja te mbulohej ne fytyre! Ajo mund te komunikonte vetem me njerezit qe ia lejonte i shoqi, fanatik e teper xheloz!?…
Por çdo njeri lind me fatin e tij (te varun ne qafe thone arabet)!..Nusja e re dhe e bukur, mas nji viti vdiq!
*
Kjo gjendje prej vejani, nuk i shkonte per shtat Alush Ages namuzli! Me ndihmen e miqeve te tij, nuk e pati te veshtire te gjente nji nuse tjeter.
Simas zakonit, masi maroj darsma, ne xherdek, nusja e dyte zbulohet para Alush Ages!
(Njerezit jane te perbame prej se njajtes lande, por jo prej te njajtes forme!- vetem kur shkundet thesi, merret vesht se a asht pluhun apo miell?)….
Alush Ages na i doli pluhun:
Sheh nusen e re , nji skrraje e holle dhe e thate si bisht shise, nji goje si gryke stjolli, hund kerrabe e sy shelline,faqet si fele b*..the!
Kuku medet,tha,çka me gjet?😅
*
Nusja gjithe edukate i bani nji pyetje Alush Ages gjithe amelsi:-

 • Me tbuej i dashtun burre, me cilet njerez e te afert, miq e kushrij, mund te shihem pa u mbulu?
 • Tregoja fytyren kujt te duesh, mjafton qe ate te mos ta shoh une!- u pergjegj Alush Aga i deshperuem!

Burimi/Facebook

Luke Luka – PA FJALE……..

No Comments Argëtim Humor

(Jo vetem humor)
Synope
Ne nji shesh argetimi, ne keto dite vere, kishte gjallni e alegri!….Te shperndame sa ndej – ketej, femije e te rij, burra e gra familjare, vendas e jabanxhi, shetisnin e luenin me kenaqesi!…
Nderkohe, nji plak zevzek, (prej atyne qe luenin domino), therret me te madhe:-

 • Çka po bani e rrini ketu?
  ” A nuk e dini se sot ne qytet ka feste e po shperndahen lek, tesha, ushqime e te mira materiale me bollek”!…
  E vetmja gja qe nuk u parashiku, nji barcolete, qe thohesh tesh sa vjet, sot u ba e vertete; “Shqipnia hyni ne Europe”!…
  Te gjithe sa ishin aty, lane lojnat e shetitjen e u drejtuen me vrap (ku po shperndaheshin ndihmat)!
  Ne fillim, plaku zevzek, qeshi, por ma vone edhe ky vrapoj tuej thane me vedi:- “Po sikur te jete e vertete”?,”Po sikur te jete e vertete”?……
  (Se shpesh here rrena ka lezet, kur e beson vete ai qe e qet)..
  *
  Negociatat u hapen
  Askush te mos rrahin gjoksin: As i Gjati rrenacaku, as i Shkurti dredharaku, as perdredhucet ne qeveri e ne parlament, as nongradat e Plakut, as meturinat e Lul deshtakut se asnji detyre nuk asht permbushe, por Europa k.. e motit..(Gj.F), tha:- Ta fusim ne thesin(kazanin) tone( sa nuk asht vone), edhe kete vend te shkrete i fundit ( i pergjysmuem) qe ka mbete!
  Mire apo keq?
  Fundi dalte me hejr ka thane Gjergj Mullaga!……
 • Ne foto i gezuem per vendin tem, shkova ne banke me terheq nji kredit, per me leshu atje nji satelit!😑😑
  Zurich, 19 korrik 2022

Burimi/Facebook/Autori

Luke Luka – NASTRADINI NE SHKODER

No Comments Argëtim Humor

Luke Luka – NASTRADINI NE SHKODER
( Le te qeshim si perdite.!…)
HUMOR
Shkoder loce plot me drite
harro pak dertet e hallet…
Le te qeshim si perdite..!
Nuk lame kend me ty te tallet


 • 1- Nastradini shkoj ne Shiroke e bleu nji krap. Shitesi i dha nji reçete te veçante per ta gatu.
  Ne sa po kalonte Uren e Bunes, nji magjyp ia mori krapin prej koshit te biçikletes dhe iku!..🐟
  Nastradini me qetesi tha: –
  “Hajdut, ma more krapin, por nuk ke per ta gatu, se reçeten e gatimit e kam une!
  *
  2.- Dy patronazhista i thane Nastradinit: -“kena pa njenin qe po çonte diku nji tave krapi”!
 • Nuk me intereson, nuk asht puna e jeme”!- u tha Nastradini!
  Po ai po e çonte te shpine tande!.
  -Ah, teshti po, kjo nuk asht pune e juej!…😅
  *
  3.- E pyeten Nastradinin:-“Nastradin, ti tana i din, kush asht ma i randesishem per ne, hana apo dielli?
 • Sigurisht hana, u pergjegj ai! ….”Dielli ndriçon vetem gjate dites, ndersa hana naten, atehere kur kena ma shume nevoje, sidomos kur na ikin dritat!..🌛
  *
  4- Njihere Nastradini e çoj prej gjumit te shoqen ne mesnate dhe i tha:-
 • M’i nep gjyslyket, shpejt !..
 • Çka te duhen gjyslyket tesh ne mes te nates? e pyeti e shoqja
 • Jam tuej pa nji anderr interesante ne leximin e disa gazetave dhe kam nevoje te lexoj disa hollesi!..
 • Flej ,flej ,i tha e shoqja, se tesh i lexon neser nadje!
  “Jane plot me rrena e tregime erotike, pornografike, kolona shendeti,mesime noti,seksi si dhe celebrime, mashtrime, spekullime se gazete don me thane gazi i jetes!..📰📰
  *
  5- Nji nate, ndersa femija po i kjante me te madhe ne djep, grueja e zgjoj Nastradinin tuej i thana: “Nastradin Aga, perkunde pak djepin, se femija nuk asht vetem i jemi, bashke e kena ba!..”gjysa” asht e jotja !
  Nastradini, me sy te pergjumun, iu pergjegj:- “Mire pra, ti perkund “gjysen tande”,ndersa “gjysen” teme, lene te kjaje!..
  *
  6.- Njihere Nastradinit i kishte trete gomari!..Ndersa e kerkonte, ai perseriste me vehte “Faleminderes Zotit”!..
 • Nastradin, pse po e falnderon Zotin kaq shpesh”?-e pyeten njerezit e rruges!
  “Po e falnderoj se, shyqyr qe nuk kam kene hypun mbi gomar, se do te kisha tretun edhe une bashke me gomarin” u pergjegj Nastradini!..
  ***
  Foto Nastradini ne shetitje neper Shkoder me gomarin qe e ka gjete!
  E pyet njeni me kadale
  A po m’merr deri ne Pazar
  Nuk marre i thote qytetare!
  Asht “Benz”veç per katundare!😂😂

Burimi/Facebook

Morali: “Pas çdo burri të suksesshëm qëndron një grua që e shtyn atë!”

No Comments Argëtim Humor

Një grup turistësh vizituan një fermë krokodilësh mbi një platformë lundruese përmes një moçali. Pronari i fermës sfidoi turistët:
-“Kush hidhet në ujë, noton deri në breg dhe mbijeton, do të shpërblehet me një milion dollarë!”
Të gjithë i kaploi heshtja dhe askush nuk guxoi as të lëvizte.
Papritur, një burrë hidhet në moçal. Ai ndiqet nga krokodilët, por, për fat të mirë arrin në breg duke i entuziazmuar mysafirët e tjerë.
Pronari i fermës thotë: “Kemi një fitues të guximshëm!”
Pasi morën çmimin, çifti u kthye në dhomën e hotelit.
“Guximtari” i thotë gruas së tij:
“Unë nuk u hodha në ujë … DIKUSH ME SHTYU!!”
Gruaja e tij qeshi dhe tha: “Të shtyva unë!”
Morali: “Pas çdo burri të suksesshëm qëndron një grua që e shtyn atë!” 😉

Burimi/Facebook/Roland Vera

Rei tenton të puthë me forcë konkurrenten e Love Story

No Comments Argëtim Humor

Takimi i Danielës dhe Reit nuk ka shkuar ashtu siç pritej.

Protagonistët e emisionit “Love Story” në Tv Klan” e kanë nisur takimin e tyre me pyetje ku është zbuluar më shumë përsa i përket jetës personale së tyre.

Mirëpo, në momentin që duket se gjithçka po shkonte më së miri, Rei ka tentuar ta puthë me forcë Danielën, ndërsa kjo e fundit e ka refuzuar menjëherë.

Daniela: Sot të ftova të të luftoj dhe të të tregoj se edhe unë dominoj.

Rei: Domethënë jemi të dy njësoj?

Daniela: Jo, nuk jemi. Sot të kam lënë 3 plumba dhe je i detyruar që të më japësh 3 përgjigje. Dua të di pse je puthur fshehurazi me Dean.

Rei: Ajo ndodhi pas xhirimeve, ishte thjesht një “baby kiss”.

Daniela: “Baby kiss” apo “French Kiss” sepse mesa di unë Dea nuk jep “baby kiss”?

Rei: “Baby kiss”.

Daniela: Mendon se ishte e tepërt që u largove për një puthje?

Rei: Unë e pashë takimin tënd, ai ta vodhi puthjen dhe kur pashë se ti shkove dhe ja dhe, u ndjeva keq dhe u çova.

Daniela: Domethënë ti je xheloz dhe më do vetëm për vete?

Rei: Po.

Daniela: Rei, nëse ndodh ndonjë puthje tjetër në studio apo në takim me djemtë e tjerë, si do të veprosh?

Rei: Kush tha se do të ndodhë?

Daniela: Mendon se mund të më fitosh lehtë?

Rei: Trofetë e mëdha nuk fitohen lehtë, duhet mund që të fitohen.

Daniela: Të fitosh besimin tim të duhet shumë punë.

Rei: Unë do të të bëj vetëm një pyetje sepse vetëm një plumb qëllova: Je e gatshme të më puthësh dhe mua?

Daniela: Pse e meriton thua?

Rei: Si thua ti?

Daniela: Jo. Humbe sot, nuk meriton puthje.

Rei: Këtu patëm një lodhje të madhe sepse luftuam shumë, si me plumba, si me fjalë. Unë bëra pak pazar dhe gatova për ty sot.

Daniela: Rei, shumë faleminderit se edhe pse fitova unë më bëre drekën gati.

….

Daniela: A ke pasur lidhje të gjata?

Rei: Lidhje të gjata për mendimin tim nuk ka sepse një të gjatë i them 5 vite e më shumë, por tek unë nuk ka ndodhur.

Daniela: A ke pasur ndonjëherë dy njohje paralele?

Rei: Jo, jam besnik ndaj lidhjes.

Daniela: Rei, a mendon se unë mund të jem vajza ideale për ty?

Rei: Derisa unë lashë studion dhe u bëra xheloz, besoj se nuk ka nevojë për përgjigje.

Daniela: Je shumë tip interesant dhe do të njihja dhe më tepër dhe të kisha një takim të dytë.

(Rei tenton ta puthë me forcë Danielën, fronistja e refuzon)

Burimi/tvklan.al

“TASH KUR TE BAJNA PRISHTINËN METROPOL…”, KOMENTI I OSMANIT TË STUPCAVE PËR ZGJEDHJET NË PRISHTINË

No Comments Argëtim Humor

Osman Azemi i grupit humoristik stupcat ka dalë me një video pas rezultatit të zgjedhjeve në komunën e Prishtinës.

“Osmani i Stupcave” në këtë video thotë se s’ka fjetur tërë natën nga gëzimi, derisa thotë se kanë fituar të gjithë, shkruan lajmi.net.

Ai thotë se Prishtina do të bëhet një Metropol dhe të rinjt nuk do të shkojnë në Tiranë e Shkup, por të tjerët do vijnë tek ne.

“O mu kënaq zemra bre”, ka thënë Osmani.

“Mirmengjes krejtve, ton natën s’kom mujt me flejt prej gëzimit, fitun qytetarët, krejt kena fitu. Prishtina ka pasë nevojë mu ba Metropol, se u bamë katun. Krejt t’ritë nëpër vikende shkojshim jo në Tiranë, jo në Shkup, atje i lejshim paret, tash kur t’e ndreqim Prishtinën, te bajna Metropol, n’renë kanë me prit në kufi me i lanë te na paret. Prishtina e meriton arkitekturën, edhe modernizimin, edhe nënkalimin, edhe liqenin edhe krejt i meriton sepse Prishtina ka zemër, Urime. O mu kënaq zemra bre”, tha Osman i Stupcave.

Burimi/newsonline51.com/

Ky 94 Vjeçar nga Kosova kërkon Grua… Ja çfarë thotë Ai…

No Comments Argëtim Humor

Plaku Isuf Muhaxheri nga Kaçaniku ka tash e disa vite që jeton i vetëm pasi atij i ka nd ëruar je’ të gruaja, ai ka mbetur i vetëm dhe punët e shtëpisë detyrohet ti bëj vetë.

Muhaxheri ka 8 fëmijë aktualisht dhe në një rrefim ai tregoi për momentet e mira që i kishte pasur me bashkëshorten tashmë të n dj erē.

“Gruaja më ka thanë ti je kanë marak me i ba dy gra, e unë i thosha, se pare kisha, me kanë marak menjëherë martona, po s’du me të shkel. Fëmijët mi ka këqyr shumë”, theksoi Muhaxheri.

Muhaxheri tregoi se kishte 8 vajza e 8 djem, ndërsa tani i vetëm i duhet ta pastroj shtëpinë.

Kjo sigurisht për të duhet të jetë e vështirë dhe e lodhëshme.

“Unë jam kanë zotëri njeri, tash me fshi… S’kam ditë, prej zorit po duhet mu mësu. E fshij krejt”, tha më tej ai.

Ndërsa tani po kërkon grua.

Burimi/todaynews33.com/

Nderron jete aktori i humorit Rasim Thaçi – Cima , nga Covid 19.

No Comments Argëtim Humor

Kush ishte Rasim Thaçi Cima? Aktori i famshëm që vdiq në moshën 71 vjeçare
Rasim Thaçi, i njohur me shkurtoren Cima, ka vdekur sot si pasojë e infektimit me Covid-19. Por, kush ishte z.Thaçi?

Rasim Thaçi – Cima ishte një aktor i njohur i humorit kosovar që kishte lindur më 12 korrik të vitit 1949.

Ai ishte 71 vjeçar, i lindur në fshatin Vukovc dhe vazhdimisht shprehte nostalgjinë për këtë fshat.

Cima ka përfunduar shkollën e mesme në Prishtinë – dega ndërtimtari.

Rasim Thaçi ka qenë edhe futbollist derisa ka kryer edhe Fakultetin e Kulturës Fizike.

Në vitet 1980-1998 ai ka qenë mësimdhënës derisa njëkohësisht zhvillonte karrierë prej futbollisti.

Njëkohësisht ai nisi edhe karrierën prej humoristi në Radiotelevizonin e Prishtinës [RTP].

Vdekja e Rasim Thaçit- Cimës, flet mjeku nga Intensivja

Aktori i humorit, Rasim Thaçi- Cima ka ndërruar sot jetë pas infektimit me Covid-19. Lajmin për vdekjen e tij e ka konfirmuar edhe Nehat Baftiu nga Klinika Intensive e QKUK-së.

“Po ai ka ndërruar jetë gjatë mjekimit intensiv në orën 11:40”, ka thënë ai.

Vlen të përmendim faktin se Rasim Thaçi – Cima, ka qenë i shtruar tash e sa javë në QKUK pas infektimit me Covid-19./IndeksOnline/


Rasim Thaçi lindi me (12 korrik 1949, Vukoc, Kosovë) është humorist shqiptar i njohur veçanërisht për personazhin e tij fiktiv Cima. Njihet për gjestet dhe mimikën e tij speciale.

Skeçe Humoristike

Treshi Përsheshi – (1986-1990)
Cimë Baushtella – (2006)
Nusja nga Diaspora – (2007)
Lajmi në Gurbet – (2008)
Cimë kulleri te Lec katunari – (2008)
Leci te mulla Cima – (2008)
Cima Taxi 1 – (2009)
Cimë Baksuzi – (2009)
Cima ne Cia – (2009)
Cimë Polici – (2010)
Cimë te baba sheh – (2010)
Cimë Polici – (2011)
Rrota e Cimes – (2011)
Cimë Taxi 2 – (2011)
Haxhi Cima ne diskotekë – (2011)
Rrasja Vllaut n’gjermoni – (2013)
Dreqi n’Qeveri – (2013)
Cima te Tezja – (2013)
Hajnat e Vove – (2014)
Siguresa e Cimës – (2014)
Rruga e Boss Kungjit – (2014)
kartela e bankes – 2016
Bon apeti – 2017
Cima te Gazuzi – 2018

Ky Material u pregatit nga Luigj Shkodrani – Projekt 21

Hava Bekteshi – “Letra nga COVID-19”:

No Comments Argëtim Humor

Përshëndetje,
Unë quhem Covid-19. Shumë prej jush me njohin si koronavirus. Më falni për informacionin e pakët, po nuk më thanë se kur do të vij dhe me çfarë forme e force do të prezantohesha tek ju. Përse jam këtu?
Le të themi se jam këtu sepse u lodha duke ju parë se si ecni pas dhe nuk evoluoni.
U lodha teksa shihja se si vazhdimisht shkatërroheshit nga duart tuaja.
U lodha nga mënyra se si e trajtoni planetin.
U lodha nga mënyra se si silleni me njëri – tjetrin.
U lodha me abuzimet, dhunën, luftërat, konfliktet dhe paragjykimet tuaja.
U lodha nga zilia e shoqërisë suaj, nga hipokrizia juaj, nga egoizmi juaj.
U lodha nga koha e pakët që i dedikon vetes dhe familjes.
U lodha nga vëmendja e pakët që i kushtoni fëmijëve tuaj.
U lodha nga rëndësia që i jepni gjërave të panevojshme në kurriz të gjërave thelbësore.
U lodha nga kërkimi juaj i furishëm për fustanin më të bukur, modelin më të fundit të celularit, makinën më të bukur, thjesht për tu dukur më i plotësuar.
U lodha nga tradhëtitë tuaja.
U lodha nga keqinformimi juaj.
U lodha nga koha e pakët që i dedikonin komunikimit.
U lodha nga ankesat tuaja të vazhdueshme ndërsa nuk bënit asgjë për të përmirësuar jetën tuaj.
E di se jam i ashpër me ju, ndoshta shumë, por jam i paanshëm, jam një virus.
Mesazhi që dua t’ju jap është i thjeshtë, dua të theksoj të gjitha kufizimet e shoqërisë ku jetoni, sepse mund t’i eleminoni ato, dhe dua të ndaloj çdo gjë që të kuptoni se e vetmja gjë me rëndësi ku duhet të përdorni gjithë energjinë tuaj që tani e tutje, është thjesht jeta, jeta.
Jeta juaj dhe e fëmijëve tuaj, ajo ka me të vërtetë nevojë për mbrojtje, për përkëdhelje dhe për ta jetuar së bashku.
Kam dashur që të qëndroni sa më shumë të jetë e mundur të mbyllur dhe të izoluar në shtëpitë tuaja, larg nga prindërit, nga gjyshërit, nga fëmijët dhe nga nipërit tuaj.
Që të kuptoni se sa i rëndësishëm është një përqafim, kontakti njerëzor, bashkëbisedimi, një shtrëngim duarsh, një mbrëmje mes miqsh, një shëtitje nga qendra, një darkë në lokal, ose një vrap në park, në ajër të pastër.
Rinisni gjithçka me këto gjeste. Jeni të gjithë njësoj, jeni të gjithë njësoj, jeni të gjithë njësoj, jeni të gjithë njësoj.
Mos bëni dallime midis jush. Unë jam kalimtar por ndjenja e afrimitetit dhe bashkëpunimit që kam krijuar mes jush, në shumë pak kohë, duhet të zgjasë përgjithmonë.
Jetojeni jetën në mënyrën më të thjeshtë të mundshme. Ecni ngadalë.
Merrni frymë thellë, bëni mirë, shijoni natyrën, bëni atë që ju pëlqen e ju kënaq, dhe krijoni kushte që të mos vareni nga askush.
Kur të festoni, unë do të jem larguar, por mos jini më të mirë vetëm në praninë time.
Lamtumirë!

Burimi/Facebook

Kimete Berisha – Berishët votuan.

No Comments Argëtim Humor

Se Berishët janë si vargu i bukur i ‘Modern talking’ –
Vetëm dashuria ua thyen zemrat ‘atyre’, gjë tjetër nuk ua lë shenjë.
Çu dil voto se Ti je dikushi.
Askush në botë nuk është si Ti.
Ty s’të gjendet shoku,
s’të gjendet shoqja n’këtë dynja.
Ti që tash je mbyllur në shtëpi, e që ende je i përgjumur në tlina,
Të kuptoj, je lodhur nga pritjet e gjata, prandaj ke humbur shpresën që në këtë vend ndonjëherë mund të bëhet mirë,
Dil jepja edhe një shans vetes.
Dil dridhe pakon e votimit.
Dil shpoje letrën e votimit, anë e përtej.
Dil Voto.
Se prej teje varet.
Prej teje që lejon të tjerët të vendosin për Ty.
Çu vendos për vete dhe bërtit me sa zë që ke:
për Drejtësi, për ndryshim, për barazi, për punësim, për dije, për një tjetër jetë.
Ti s’beson, por dije se çdo gjë në jetë ndryshon, deshëm apo s’deshëm ne.
Gjithçka e ka një fund.
Edhe vuajtja harxhohet një ditë.
Edhe padrejtësia është ‘Një faqe me fund’.
Ju dua. Dhe ju lus të votoni.
P.S. E në mbrëmje do të këndojmë:
‘O pasuli pa maru- a guxoni ma me lu’.

Burimi/Facebook