Home

Lajme

Në Egjipt zbulohet një fabrikë e birrave e vjetër mbi 5000 vjet

No Comments Argëtim Kuriozitet

Arkeologët në Egjipt kanë zbuluar atë që mund të jetë fabrika më e vjetër e birrave, që daton rreth 5000 vjet, raporton BBC.

Një ekip i përbashkët egjiptiano-amerikan, ka zbuluar birrarinë në Abydos, në një shkretëtirë.

Zbuluan një njësi prej 40 poçeve të përdorura për të ngrohur një kombinim prej drithërave dhe ujit për të bërë birrën.

Birraria me gjasë daton nga koha e Mbretit Narmer, sipas Këshillit Suprem të Antikitetit.

Besohet se është “fabrika më e vjetër e birrave në botë”.

Mbreti Narmer ka udhëhequr Egjiptin për më tepër se 5000 vjet. Ai e themeloi Dinastinë e Parë dhe konsiderohet se ka unifikuar Egjiptin.

Burimi/botasot.info/

Një restorant në Shqipëri i befason klientët nga Kosova kur këta kërkojnë faturën

No Comments Argëtim Kuriozitet

Një restorant në Shqipëri i ka befasuar sot klientët nga Kosova. Në vend të faturës, ata kanë marrë nga lokali një tjetër letër.

Në letër, ata janë uruar për përvjetorin e shpaljes së pavarësisë së Kosovës, shkruan Gazeta Express. Restoranti i falenderon shqiptarët nga Kosova që e kanë mbajtur gjallë turizmin e Shqipërisë edhe në këto kohë të vështira të pandemisë.

“I nderuar mik, turizmi Shqiptar në kta kohë të vështira, u mbajt gjallë edhe falë Shqiptarëve të Kosovës. Meqë është ditë e veçantë, sot ti s’ke me pagu. Gëzuar Ditën e Pavarësisë”, shkruhet në letër.

Burimi/fanpage.al/

Voton 107-vjeçarja në Kosovë: Pres ndryshim për të rinjtë

No Comments Argëtim Kuriozitet

Një 107-vjeçarë në Kosovë ka votuar në fshatin Dardani të Ferizajt.

Xhyzide Aliu ka thënë se po voton pasi ka marrë pjesë gjithmonë në zgjedhje, dhe kësaj radhe pret ndryshim për të rinjtë.

“Prej që e mbaj në mend se ka filluar votimi, unë kam votuar. Të rinjtë shpresoj që marrin rrugë të drejtë. Pres ndryshim për të rinjtë, të rriten, gëzohen e të përparojnë. Të rinjtë të dalin në dritë dhe kryetari i ri t’i kënaqë të gjithë. Nuk kam lënë asnjëherë pa votuar”, u shpreh 107-vjeçarja.

/portali DurresLajm/

Burimi/portali DurresLajm/

Në prag të festimeve për Pavarësinë e Kosovës, Arbnora Fejza-Idrizi nga Skenderaj, është duke tentuar të thyej rekordin e tretë në Librin e rekordeve (Guinness), kësaj radhe me një punim shumë të veçantë.

No Comments Argëtim Kuriozitet

Me teknikën origami, ajo ka realizuar flamurin e Kosovës të madh mbi 1,200 metra katrorë. Arbnora Fejza-Idrizi ka treguar për mënyrën e realizimit të këtij punimi.

Ajo ka bërë të ditur se për t’i përgatitur letrat me të cilat është realizuar ky punim i ka marrë kohë katër muaj.

“Për katër muaj, unë së bashku me një nxënëse Edonën, kemi punuar nga katër orë në ditë për t’i bërë gati 127 mijë e 400 copa letre dhe flamurin e kemi realizuar 1200 metra katrorë”, u shpreh ajo.

Fejza-Idrizi ka bërë të ditur se e gjithë kjo po bëhet për nder të 13 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

“Duke shikuar listimet e rekordit se çfarë rekorde po bëhen në botë pash se një shkollë në Mongoli mbante rekordin për një flamur gjigand dhe mendova që për nder të festës së pavarësisë t’ia bëj dhuratë shtetit tim. Që me flamurin gjigand ta paraqes Kosovën në botë. Kam dashur që t’i tregoj botës se edhe pse jemi vend i vogël mund të realizojmë vepra të mëdha”, u shpreh Fejza-Idrizi, për Telegrafin.

Ajo ka treguar se të shtunën kanë arritur ta finalizojnë tërë punimin e këtij flamuri brenda dite, së bashku me një ekip prej 25 vetave ku kanë qenë nxënës dhe studentë.

“Ka qenë e vështirë sepse radhitja është dashur të vëzhgohet kohë pas kohe dhe në çoftë se tejkalohen rendet atëherë kemi pasur mundësi me pas vështirësi tjera sepse atëherë devijon puna”, u shpreh Fejza-Idrizi.

Copat e letrës të cilat janë vendosur për të realizuar këtë flamur gjigand, Arbnora Fejza-Idrizi thotë se i kanë vendosur pa përdorur ngjitës.

Burimi/korca-today.al/

“Me këndue pula thohet se ka me pas dëm shpija, asht mirë me e mbyt pulen për mik.” Besëtytnitë shqiptare, për miqtë dhe miqësitë

No Comments Argëtim Kuriozitet

Në librin “Doke e Zakone shqiptare”, mbledhur nga Atë Donat Kurti dhe botuar pas vdekjës së tij nga françeskanët shqiptarë, në fund të çdo kapitulli vendosen besëtytnitë që lidhen me çdo krahinë e zakon. Kështu, në fund të kapitullit “Miqsija në Dukagjin”, në pikën e katërt shkruhet:

“Besëtytni në lidhni me mik.

– Kur gatojca (gruaja që po gatuan), tuj ngjeshë brumin e bukës, len pa dashtë në gisht nji quk (pak) brumë, thohet se vjen nji mik (Dukagjin).

– Kur, tuj u ndezë krandet (drunj të hollë e të thatë që përdoren për të ndezur zjarrin) në zjarm, çohet nji krande piripuq përpjetë e jep flakë të shpejtë, thohet se vjen nji mik (Dukagjin e Malsi e Madhe).

– Kur grueja bjen në sofër nji lugë ma tepër, thohet se vjen nji mik (Malsi e Madhe).

– Kur, tuj u çue enët prej sofret, bjen gabimisht nji lugë për tokë, thohet se miku asht çue pa u ngi (Malsi e Madhe).

– Kur, tuj hanger në sofër, harron ndonjeni nji kafshatë bukë në njenen anë, thohet se do të vijë nji mik në atë mbramje, në kjoftë mjesditë, do të vijë nesër (Shkodër).

– Kur grizhla gërzhatë (bërtet) n’oborr të shpisë, sidomos nade, thohet se me siguri do të vijë ose nji mik, ose nji lajm (Shkodër e Malsi e Madhe).

– Kur në darkë, ndërsa gjindja e shpisë janë tuj hangër bukë, këndon gjeli nji herë, thohet se mrenda pak ditëve des nji mik; në kjoftë se këndon dy herë, thohet se desin dy (Mirditë e Dibër).

– Po u rrxue pula prej vendit ku asht tuj pushue, thohet se humbet nji mik (Malsi e Madhe).

– Me këndue pula thohet se ka me pas dëm shpija, asht mirë me e mbyt pulen për mik (Malsi e Madhe).

– Me hungrue qeni thohet se des nji rob ose nji mik (Shkodër)”.

Burimi/shkoder.info/

Muajt më të mirë dhe të lumtur për dashurinë në vitin 2021

No Comments Argëtim Kuriozitet

Muajt ​​më me fat për dashurinë në vitin 2021 janë shkurt, qershor, shtator dhe dhjetor.

Shkurti është muaji i dashurisë, dhe këtu janë 3 shenjat e zodiakut që janë të lumtur në këtë muaj:

Dashi

Personat e lindur në këtë shenjë do të kenë shumë surpriza në dashuri. Nëse në janar ata u përballën me disa momente të tensionuara në jetën në çift, shkurti u sjell atyre atë që po kërkonin.

Virgjëresha

Personat e lindur në shenjën e Virgjëreshës do të shijojnë shumë momente të bukura në dashuri. Virgjëreshat janë shumë të komplikuara kur bëhet fjalë për marrëdhëniet, por në shkurt , ata do të gjejnë personin e duhur, atë person që do t’i bëjë ata të ndihen mirë.

Binjakët

Binjakët do të shijojnë një muaj të jashtëzakonshëm. Në shkurt, ata do të kuptojnë se çfarë u nevojitet vërtet për të shëruar zemrat e tyre.

Muaji Qershor

Në këtë muaj do të keë fat në dashuri këto 3 shenja: Demi, Akrepi dhe Peshqit.

Demi

Njerëzit e kësaj shenje do të keni një muaj të shkëlqyer. Do të mund të takojnë njerëz interesantë dhe nuk do të kenë probleme të zhvillojnë njohje të reja.

Akrepi

Akrepët janë të lumtur në dashuri. Nëse ata janë përfshirë tashmë në një marrëdhënie serioze, ata do të kenë një muaj të qetë.

Peshqit

Gjatë këtij muaji, ata mund të takojnë dikë tërheqës në një prej arratisjeve ose udhëtimeve të tyre. Peshqit do të luajnë rreth më shumë se zakonisht, dhe ata mund të bien në dashuri.

Shtatori do të jetë një muaj me fat në dashuri për shenjat si: Peshorja, Demi, Virgjëresha.

Peshorja

Do të jetë koha që të lini në të shkuarën një histori dashurie dhe të orientohen në një drejtim tjetër.

Demi

Ata që janë në një lidhje toksike do të mund të dalin jashtë saj. Presin lajme të mira gjatë muajit.

Virgjëresha

Në përgjithësi, megjithatë, sektori sentimental përfaqësohet shkëlqyeshëm në muajin e përvjetorit tuaj, dhe tensionet janë të parëndësishme në krahasim me ndryshimin pozitiv emocional.

Shenjat më me fat në muajin Dhjetor janë Gaforrja, Shigjetari dhe Ujori

Gaforrja

Nëse marrëdhënia me partnerin e jetës është afatgjatë, ju me siguri do të dëshironi që ai të tregojë qëllimin e tij për të kaluar në fazën tjetër të jetës tuaj.

Shigjetari

Dhuratat dhe koha e kaluar me të dashurit tuaj, dhe veprimet tuaja bamirëse rreth Krishtlindjeve mbushin zemrën tuaj me lumturi dhe trupin tuaj me energji.

Ujori

Nëse dëshironi që i dashuri juaj të jetë në këmbët tuaja, duhet të tregoni më shumë mirëkuptim dhe pranueshmëri !! Mos i kërkoni partnerit tuaj të ndryshojë nëse mundeni, bëjeni!/

Burimi/ CNA.al

”.. Kur lind në Malci një djalë, atëherë ia lajmërojnë këtë të tërë fisit me zbrazje pushkësh dhe fqinjët dhe farefisi përgjigjen me pushkë..”

No Comments Argëtim Kuriozitet

Kështu përshkruhet riti i lindjes së fëmijes ndër shqiptarë në Malsinë e veriut të Shqipërisë nga etnologu hungarez Baron Franc von Nopça. /InforCulture.info

.. Kur lind në Malci një djalë, atëherë ia lajmërojnë këtë të tërë fisit me zbrazje pushkësh dhe fqinjët dhe farefisi përgjigjen me pushkë. Lindja e një vajze nuk gëzon njeri. Në Hercegovinë, si edhe në Gjermani dhe në disa vise të Rumanisë (kuçovllahët) besojnë se do të ishte shenjë e mirë sikur fëmija të lindte me këmishë (cipa e vesë)…

Foshnja porsa lind, e lajnë me ujë të vakët dhe e mbështjellin me pelena prej leshi, e vënë në djepin e vogël, i japin të thithi një brumë, që e bëjnë me gjalpë, sheqer e me ujë të ftohtë të mbështjellë me pëlhurë; pastaj e mbulojnë me një pallto, që të mos bëhet llafazan. Nuk kam dëgjuar gjë nëse përdorin magji në ujin e banjës. Foshnjën, që mezi i hap sytë, e forcojnë, duke i fërkuar kokën me të verdhin e vesë; pastaj ia lidhin kokën me një copë pëlhurë. Edhe në Rumani i mjekojnë fëmijët e dobët me të verdhën e vezës.

Si në Bullgari e në Rumani, ashtu edhe në Shqipëri, besojnë se shtrigat mund t’iu bëjnë keq lehtas fëmijëve të porsalindur. Pra, i mbrojnë ata me hajmali dhe me hudhra.

Burimi/InforCulture.info

Zhanri krahasimor të ngjarjeve që kanë lëvizur

No Comments Argëtim Kuriozitet

Nga Sazan Guri

Për ta mbyllur këtë tip zhanri krahasimor të ngjarjeve që kanë lëvizur, aq shpejt se vetë drita, kur njeriut i është dashur:

  1. milion vjet të shpikë zjarrin….
  2. qindra mijë vjet të shpikë rrotën….
  3. dhjetra mijë vjet të shpikë gjuhën…
  4. mijra vjet të shpikë alfabetet,…
  5. qindra vjet të shpikë armët….
  6. dhjetra vjet të shpikë kompjuterat…..
  7. disa vjet (2010-2020) të shpikë virusin….,
  8. disa muaj të shpikë vaksinën…,
  9. disa ditë të zvogëlojë njerëzimin…..
  10. njeriu dhe njerëzia fiton prap, del më i fortë, sepse ka të drejtën natyrore më vete………life goes on….

Burimi/Facebook

Trondit 73-vjeçarja, zbulon si e parashikoi Baba Vanga koronavirusin: Ja çfarë më tha!

No Comments Argëtim Kuriozitet

Gruaja e verbër, Baba Vanga, besohet të ketë paralajmëruar shumë vite më parë pandeminë e COVID-19, duke thënë se “do të jetë mbi të gjithë ne”.

Vangeliya Pandeva Gushterova, e njohur si Baba Vanga, është cilësuar nga shumë persona si një autoritet i shkuar i Bullgarisë, të cilët besonin profecitë e saj dhe pretendimet se ajo kishte kontakt me shpirtrat.

Para vdekjes së saj në moshën 84-vjeçare, në vitin 1996, Baba Vanga thuhet të ketë parashikuar pandeminë e koronavirusit, e cila filloi nëntorin e kaluar në Kinë. Sipas DailyStar.co.uk, një grua që u takua me Baba Vanga në vitet 1990 ka dalë me lajmet e profecisë. Neshka Stefanova Robeva, 73 vjeç, tha se mësoi për paralajmërimin e koronavirusit pak para vdekjes së Baba Vanga. Ajo u tha se i kishte thënë Nostradamusi i Ballkanit se “coronavirusi do të jetë mbi të gjithë ne”.

“Vanga parashikoi kur e vizitova vite më parë: ‘Coronavirusi do të jetë mbi të gjithë’. Nuk e kuptova se çfarë kuptimi kishin ato fjalë atëherë”, u shpreh zonja Robeva.

Në atë kohë, gruaja supozonte se Baba Vanga fliste për Rusinë.

Më tej ajo shtoi:

“Vetëm tani e kuptova se ishte gripi kinez”.

Këto pretendime të çuditshme janë shpërndarë gjithashtu nga shumë njerëz në mediat sociale.

Pasuesit e Baba Vanga besojnë se gruaja ishte një grua e fuqishme që mund të komunikonte me të vdekurit dhe kishte vizione për të ardhmen.

Baba Vanga supozohet se parashikoi zgjedhjen e Barak Obamës në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2009, Brexit dhe sulmin terrorist të 11 shtatorit.

Më e famshmja, megjithatë, ajo u bë e njohur pas vdekjes së saj kur parashikoi saktë fundosjen e nëndetëses ruse Kursk në vitin 2000.

Duke folur për të ardhmen, disa besojnë se Baba Vanga parashikoi fatkeqësi natyrore dhe trazira politike.

Ndjekësit pretendojnë se profecitë e saj kishin një sukses prej 85 për qind.

Burimi/Sot.com.al

Shqiptarja që ofron byrekun tradicional në mes të New Yorkut

No Comments Argëtim Kuriozitet

Ariana Malushi është banorja e re e New Yorkut, që së bashku me hallën Alidën, udhëheq në një nga qytetet më të mëdha të botës, fabrikën tashmë të famshme të përgatitjes së byrekut, “Balkan Bites”.

Gazeta e njohur kroate, Jutarnji List, ka publikuar një shkrim të gjatë për Arianën, që ka lidhje edhe me Kroacinë. Rrëfimin për Ariana Malushin, gazeta kroate e ka vlerësuar shumë interesant.

“Për shumë arsye, por të fillojmë me prejardhjen e saj. Nëna e Arianës është nga Kroacia, babai nga Kosova, ndërsa ajo është rritur e lidhur ngushtë me rrënjët ballkanike. Numër të pafund të verave i ka kaluar në Evropë me gjyshërit, duke u ushqyer me ushqime tradicionale”, shkruan në artikullin e “jutarnji.hr”.

Ariana ka treguar se ndonëse e lindur në SHBA, është rritur duke mbajtur lidhjen e fortë me familjen. Ajo gati çdo verë ka vizituar familjen në Evropë.

“Verat e kaluara në Kroaci gjithnjë kanë qenë të lumtura dhe të mbushura me delikatesa gastronomike dhe me ditë tjera në plazh. Ushqimin më të mirë e kam hëngër në shtëpi. Gjyshi im ishte peshkatar dhe çdo ditë ka sjellë në shtëpi peshqit e freskët që i ka peshkuar. Gjyshja ime dhe unë kemi përgatitur lloje të ndryshme makaronash. Dreka ishte gjithnjë vakti kryesor i ditës. Nuk kanë pasur shumë, por më të mirën gjithnjë e kanë ruajtur për ne”, ka treguar Ariana.

Shumë anëtarë të familjes Malushi janë shpërngulur nga Kosova në SHBA pak para luftës së fundit apo gjatë saj. Kanë marrë me vete traditën e ushqimit, si specat e mbushur dhe byrekun.

Ariana ka studiuar për marketing dhe financa në Miami, ndërsa karrierën e ka nisur në një agjenci marketingu. Gjithnjë ka pasur pasion udhëtimet. Në fillim të njëzetave ka udhëtuar për në Azinë Jugore, për të punuar si vullnetare dhe për të mësuar për kultura të ndryshme dhe kuzhina të ndryshme. Deri më tani ajo ka vizituar mbi 54 vende të botës.

“Në secilin vend ku kam qëndruar së pari kam shijuar ushqimin e rrugës dhe kështu jam lidhur me njerëzit lokalë. Prej kohës së kaluar në Kroaci dhe Kosovë e kam ditur se ushqimi i përgatitur në shtëpi është plotësisht i ndryshëm me ushqimin që mund ta gjeni në restorante”.

Pas një viti punë në marketing dhe në organizatat jofitimprurëse, Ariana ka nisur punën që kulturën ballkanike të shpërndajë dhe të ruajë përmes recetave autentike, që në familjen e saj janë trashëguar për dekada. Vendosi që idenë e saj ta ndajë me personin për të cilin e ka ditur se do ta ndihmojë për të përmbushur misionin – hallën Alida.

“Kur jam kthyer në New York, kam vendosur të punojë në një organizatë jofitimprurëse e cila ndihmon në luftë ndaj varfërisë dhe në përmirësim të kualitetit të jetës së njerëzve në gjithë botën. Kur u krijua ‘Balkan Bites’ ende e kam pasur atë punë, por kam kuptuar se për rritje afariste është e domosdoshme që projektit të ri t’iu përkushtohem plotësisht. Atë angazhim e kam përfunduar vitin e kaluar dhe prej atëherë punoj në ‘Balkan Bites’ me orar të plotë”, tregon Ariana, raporton “jutarnji.hr”.

E tëra nisi kur Ariana e luti hallën Alida që ta mësoj që të përgatit recetat tradicionale shqiptare, në nderim të gjyshesh së ndjerë, Magbules. Të dielave ato kanë pjekur dhe kanë gatuar së bashku, kujtonin gjyshen e saj dhe shumë shpejtë ofruan byrekun për tregjet lokale.

Halla e Arianës, Alida, në Kosovë ka punuar si gazetare, kurse trazirat politike e kanë shtyrë që të shpërngulet në SHBA në vitin 1991. Pas vendosjes në New York, Alida mori mësime në Qendrën Ndërkombëtare të Kuzhinës dhe pasionin e saj për gatim e ktheu në karrierë.

Jo shumë kohë pasi e hapi furrën e saj, nëna e saj Magbulja, u sëmur. Në qetësi mbylli dyqanin që për më shumë se një dekadë të kujdeset për nënën. Më pas Ariana ia prezantoi idenë për ‘Balkan Bites’.

“Një të diel, pasi gjyshja ime vdiq, halla ime dhe unë kemi përgatitur byrek dhe kemi biseduar për atë se si është e vështirë të gjendet byrek tradicional për të blerë. Kemi lexuar thuajse të gjitha etiketat në pjesën e prapme të byrekut të ngrirë që ishte në treg. Kemi parë që shumica nuk përdornin fare gjalpë ose e hollonin atë me vaj soje apo margarinë. Kështu kemi vendosur të fillojmë me përgatitjen dhe shitjen e byrekut”, ka treguar Ariana.

Vitin e kaluar byrekun e freskët e kanë shituar në tregje të ndryshme në New York, si në Queens Night Market dhe Urbanspace Holiday Market, por edhe në lokale të ndryshme. Për shkak të pandemisë u janë ndalë të gjitha këto burime dhe kështu kanë vendosur të shesin byrekë të ngrirë në mënyrë që njerëzit t’i shijonin ata në shtëpitë e tyre. Sot ato dërgojnë porosi në gjithë SHBA-në dhe shpresojnë që shpejtë të hyjnë në tregun ushqimor.

Ariana ka treguar se shumica e amerikanëve për herë të parë njoftohen me byrekun. Në New York në fakt janë disa restorante që ofrojnë byrek.

Për Arianën byreku përfaqëson shumë më tepër se vetëm një ushqim. Përfaqëson lidhjen me familjen, kulturën, traditën, bashkësinë familjare. Synimi i saj është që përmes Balkan Bites të ofrojë ushqimin ballkanik për pjesën tjetër të botës, që të heq kufijtë (fizik dhe në kokën e njerëzve) si dhe të ofrojë njerëzit e kulturave të ndryshme.

Burimi/ kultplus.com