Home

Lajme

Zuckerberg më afër se kurrë, feston 7-vjetorin e martesës në tempullin e Perëndive (Foto)

No Comments Argëtim Kuriozitet

Personin që na ka bërë të gjithëve të varur pas telefonave smart dhe rrjetit social Facebook, më konkretisht krijuesin e rrjetit social më të përdorur në botë, ne shqiptarët e kemi pasur sot më afër seç mund ta mendonim.

Themeluesi i Facebook-ut, Marc Zuckerberg e ka festuar 7 vjetorin e martesës së tij me bashkëshorten, Prischilla Chan rreth 600 km larg Tiranës, në Athinë dhe join ë një vend dosido.

Por, në tempullin e Perëndive të Greqisë së lashtë, në tempullin e Parthenonit.

Çifti Zuckerberg ka zgjedhur Greqinë duke shprehur adhurimin për këtë vend edhe me një foto të postuar po në Facebook.

Zuckerberg nuk i ka kursyer fjalët e ëmbla për bashkëshorten më të cilën ka edhe dy fëmijë.

“Duke festuar 7 vjetorin e një martese të lumtur në tempullin e perëndëshës së dijes”, shkruan ai.

gazeta-shqip.com

8 gabimet që nuk duhet të bëni kur ndërroni punë

No Comments Argëtim Kuriozitet

Kujdes nga Gjykimet e nxituara: kushdo që fillon një punë të re, gjithmonë përpiqet të mos bëjë gabime. Më mirë, të paktën në javën e parë, mos e teproni dhe mos bëni gabime që mund të dëmtojnë imazhin tuaj. Kjo del nga versioni francez i ‘Business Insider’, i cili thekson se si punonjësi i ri “nuk duhet së pari të bëhet superhero, por të jetë i hapur dhe të shikojë gjithçka që mundet”.

E para është e thjeshtë dhe intuitive: shmangni gjykimet e nxituara, pasi do të duhet kohë për të kuptuar se çfarë ju pëlqen dhe çfarë nuk ju pëlqen në lidhje me punën tuaj të re.

Për Amanda Agustin, një specialiste e menaxhimit të karrierës, duhen 90 ditë që të kuptojmë me të vërtetë dinamikën e një kompanie: “Të gjykosh punën në bazë të asaj që ndodh në javët e para është e padobishme – paralajmëron ajo – dhe zakonisht, përfundoni duke ndryshuar mendje.

Të palodhur…

Konsulentja Lynn Taylor shpjegon se shpesh punonjësi i ri fillimisht dëshiron të dëshmojë se e meriton punën e re dhe bie në grackën e dëshirës për t’i bërë përshtypje shefit dhe kolegëve të tjerë: “Arrin para të tjerëve në zyrë, – shpjegon Taylor – dhe e braktis tavolinën i fundit pasi të gjithë të tjerët kanë ikur”. Por, sipas ekspertes, stakhanovismi në debutim nuk funksionon: “Puna shumë gjatë do t’ju ezaurojë shpejt dhe do të krijojë një reputacion të keq. Për shembull, nëse filloni të arrini më vonë pasi jeni hiper-të pranishëm në fillim të javës së parë, kolegët do të mendojnë se tashmë po relaksohesh”.

Frika nga një fillim i ri

Përvojat e mëparshme, ndoshta negative, nuk duhet të ndikojnë te personi i sapopunësuar, i cili duhet të ketë guximin për të filluar përsëri me entuziazëm: “Shumë punonjës kanë frikë se kolegët e tyre do të kenë të njëjtin mendim për punën e tyre të re si bashkëpunëtorët e tyre të mëparshëm, – deklaron Amanda Augustine, – por gjithkush ka fuqinë për të ndërtuar një imazh të ri”.

Të hash drekë vetëm

Sipas Amanda Augustine, një nga gabimet më të mëdha të bëra nga punonjësit e rinj është të drekojnë çdo ditë vetëm. Në vend të kësaj, duhet të marrim menjëherë iniciativën për t’u shoqëruar me kolegë të rinj. Ekspertja sugjeron pyetjen se cgarë vendesh janë të bukura në lagje dhe nëse dikush është i disponueshëm për disa eksperienca jashtë punës: “Është një mënyrë e shkëlqyeshme për të njohur njerëzit në ndërmarrjen tuaj dhe për të kuptuar më mirë mjedisin”.

Të jesh i bezdisshëm

Është e drejtë që duhet të përpiqeni të bëni miq, por pa e ekzagjeruar dhe pa bezdisur të tjerët: “Shmangni prezantimin e vetes tek kolegët tuaj në korridor ose në banjë, – deklaron Lynn Taylor. – Sigurohuni që janë në dispozicion para se t’i shqetësoni ato. Ju mund të ndaleni në tryezën e tyre për t’i përshëndetur, ju mund t’u bashkoheni gjatë pushimit të drekës… keni disa opsione”.

Të tregosh detajet personale të jetës suaj

Është e drejtë të përpiqesh të bëhesh miq, por nuk duhet të tregojmë menjëherë detajet e jetës sonë private. Kolegët nuk ju njohin dhe mund të merrni ide të gabuara. Për të shmangur gabimet, gjatë ngrënies apo mbrëmjeve së bashku, është gjithmonë më mirë të mos pini alkool ose në shumicën e rasteve të zgjidhni vetëm një gotë.

Të jesh shumë elegante

“Ne nuk duhet gjithmonë të vishemi si në një intervistë pune, – shpjegon Biznes Insider. – Tani jemi tashmë të punësuar”. Në fund është e mjaftueshme që të përputheni me stilin e korporatave dhe nëse punonjësit preferojnë stilin e rastësishëm, më mirë të veshin një t-shirt dhe xhinse: “Duhet të përpiqeni të jeni në një mendje me kompaninë, – shpjegon Amanda Augustine. Vishuni si ju pëlqen, por përpiquni të përshtateni me ekipin tuaj të ri”.

Flisni për punën tuaj të vjetër

Sipas Amanda Augustine, “një kurth në të cilin bien shumë punonjës të rinj është të flasin gjithmonë për punët e tyre të vjetra”. Ashtu si kur nisni një marrëdhënie romantike, është më mirë të mos flisni shumë për ish-in tuaj dhe për ata punë që keni pasur më parë.

Mos kini frikë të tregoni të gjitha aftësitë tuaja

Gjatë intervistës për punë është e vështirë të përcillni të gjitha aftësitë tuaja. Por në javën e parë, është e drejtë që menaxheri i zyrës t’i njohë aftësitë që posedoni: “Në këtë mënyrë, ai do të mendojë për ty kur duhet t’u besojë detyrave të reja”, përfundon Lynn Taylor.

Gazeta Shqip

Njëqind arsye për të pasur një mace!

No Comments Argëtim Kuriozitet

Ka të paktën njëqind arsye për të vendosur për të marrë një mace dhe Alberto Mattioli i rendit të gjithë ata në “Praktikuesit e maceve. Ushtrimet e përkushtimit të familjes së maces”, një vëllim i botuar nga Garzanti që shpjegon pasionin e autorit, gazetarit të shtypit, për macet midis zbavitjes.

Macja nuk pi drogë, nuk leh, nuk është vegjetariane, nuk komenton lëvizjen e ngadaltë, – listoi Mattioli – dhe nuk shkruan libra.

Nga ana tjetër, macja është e pastër, ndihmon në reflektim dhe pëlqen njerëzit që e pëlqejnë atë. Si dëshmi, autori – i cili gjithashtu është një ekspert i operas dhe në të vërtetë i ka quajtur macet e tij të dashura, Violetta dhe Isolde – tregon për pasionin për macet e Richelieut, që përfshin në mesin e koteleve të tij Soumise ose ndryshimet alternative të Micetto, mace e Papa i Leo XII, trashëguar nga Chateaubriand. Duke mos llogaritur macet moderne si Larry, e cila jeton në rrugën 10 Doëning dhe ka një profil Twitter me 189,000 ndjekës, deri në idhujt e rrjetit.

Nga ana tjetër, në hyrje është vetë autori që shpjegon se libri i tij nuk është për macet, por për ata që i duan ata, pra një vëllim për “praktikuesit e maceve”.

Macja ka luajtur një rol të rëndësishëm në historinë e artit që nga koha e egjiptianëve dhe është përshkruar në një seri kryeveprash të rëndësishme të të gjitha epokave: luan me një kavanoz mbushur me verë në Dasma në Cana nga Paolo Veronese, është protagonist i Katz und Vogel (ose Cat dhe zog) nga Paul Klee, të cilit i kanë dedikuar shkrimet Baudelaire dhe Apollinaire, muzikë Offenbach dhe Stravinsky dhe kanë trajtuar gjithashtu çmimin Nobel për letërsinë TS Eliot dhe pastaj Andreë Lloyd Ëebber, të cilit i detyrohemi ‘Cats’ muzikore.

Por tani macja ose më mirë kotelja, ka gjetur një fazë të re: është në të vërtetë edhe mbreti absolut i klikimeve në rrjet, një fenomen mbi të cilin disa ekspertë kanë vënë pikëpyetje.

Por edhe në mediat sociale, shpjegon Mattioli, superioriteti i maceve mbi njerëzit është konfirmuar, sepse ato kanë mbetur vetëvetja dhe nuk kanë e kanë humbur kontrollin. Në ‘Dhjetë arsye për të anuluar llogaritë në rrjetet sociale”, Jaron Lanier, kujton Mattioli, vë në dukje se “nuk ka asnjë arsye për t’u frikësuar se një meme e errët, rezultat i algoritmeve dhe i financuar nga një oligark i neveritshëm që shkruan në hije, ka marrë kontrollin e maceve tuaja. Askush nuk e ka marrë kontrollin e maces tuaj, as ju as askush tjetër”.

Gazeta Shqip

Mos i mbani kurrë këto gjëra në shtëpi! Ju sjellin ters

No Comments Argëtim Kuriozitet

Për të gjithë ju që jeni supersticioz, duhet të dini se disa objekte të zakonshme që mbajmë në shtëpi mund t’ju sjellin ters.

Më poshtë keni të renditura disa objekte që duhet t’i largoni menjëherë nga shtëpia juaj!

1-Një kalendar i vjetër. Mbajtja e një kalendari të vjetër në shfaqje në shtëpinë tuaj thuhet të shtyjë fatin tuaj në të njëjtën mënyrë si orët e prishura. Thuhet se mund të sjellë fatkeqësi, të kufizojë prosperitetin dhe madje të shkurtojë jetën tuaj.

2-Lulet e thara. Nëse doni një shtëpi të gjallë të mbushur me energji pozitive, mos lejoni që të thahen bimët. Duke pasur gjëra të vdekura në shtëpinë tuaj thuhet se sjellin energji të vdekur…

3-Nëse bimët e vdekura besohet të sjellin energji negative në vendbanimin tuaj, po për kafshët e ngordhura? A doni me të vërtetë kokën e drerëve për të përshëndetur mysafirët tuaj? Dhe a mund të jeni me të vërtetë të sigurt që sytë e ftohtë nuk po ndjekin ju?

4- Një çadër e hapur. Në kohët e lashta, sjellja e ndonjë sendi për t’ju mbrojtur nga moti në shtëpinë tuaj ishte disrespektiv ndaj shpirtrave kujdestarë që kujdeseshin për banesën tuaj. Frika për të shkaktuar zemërimin e shpirtrave ka qenë e mjaftueshme për t’i mbajtur njerëzit të paralajmëruar kundër hapjes së një çadre brenda në shtëpi që nga ajo kohë.

5- Kaktusi. Thuhet se kaktusi ose bimë të tjera të ngjashme, si agave, mund të sjellin tension në shtëpinë tuaj dhe marrëdhëniet me të dashurit tuaj.

6- Orat e ndalura ose të thyera. Një orë e prishur mund të jetë një shenjë e keqe. Mjetet e matjes së kohës duhet të jenë gjithmonë në gjendje pune, pasi rrezikon të bllokohesh në një rutinë dhe të mos shkosh përpara në jetën tënde.

7-Muret e gjelbra. Kjo supersticion në të vërtetë ka një bazë solide pasi në një kohë, ngjyrat e gjelbra në të vërtetë ishin vdekjeprurëse. Gjatë gjithë shekullit të 18-të, ngjyrat e gjelbra sintetike u bënë me një përbërje arseniku. Muret e pikturuara me ngjyrë të gjelbër ose të letrës mund të lëshonin gazra toksike kur ishin të lagura, dhe disa punonjës të fabrikës në atë kohë u sëmurën dhe vdiqën nga ekspozimi ndaj ngjyrave.

8- Karriget lëkundëse. Sipas një legjende skoceze këto lloj karrigesh zakonisht janë vendqëndrime për shpirtrat.

Shekulli. com.al

Ankthi, çfarë është dhe si ta luftojmë

No Comments Argëtim Kuriozitet

Si të shpëtojmë nga ajo ndjenjë e tensionit të vazhdueshëm që na shqetëson dhe, në një afat të gjatë, helmon ditët tona

Ne gjithmonë jetojmë me ngut, të shtyrë nga një mijë angazhime; ndiejmë peshën e botës mbi ne, jemi në presion për të qenë në lartësinë që të tjerët presin, por edhe ne vetë presim nga qëllimet tona.

Me fjalë të tjera, ankthi vazhdimisht na gllabëron. Dhe nëse, për një arsye të caktuar, është një stimul për t’u përmirësuar, për një tjetër është një përpjekje që na zë poshtë dhe që në afat të gjatë mund të shkatërrojë jetën tonë. Le të zbulojmë se si ta mbrojmë veten ose, të paktën, si të çlirohemi prej tij kur kemi mundësi.

Çfarë është ankthi – Në kuptimin e ngushtë, ankthi është një gjendje psikike e personit, për të cilin zakonisht është plotësisht i vetëdijshëm subjekti. Ne e gjejmë veten duke jetuar në një gjendje shqetësimi të vazhdueshëm, ndonjëherë nga frika, kryesisht lidhur me një situatë të caktuar mjedisore. Kjo frikë shumë shpesh është e pabazuar dhe dallon nga frika aktuale duke qenë e paqartë dhe e papërcaktuar, jo e lidhur me një fakt apo objekt të vetëm. Shpesh shoqërohet me sëmundje fizike siç janë rrahjet e shpejta të zemrës, gulçimi, djersitja, nauzeja dhe dridhja e brendshme. Ankthi nuk është në vetvete një fakt negativ: Imazhimi ka zbuluar se fushat e trurit të përfshira në gjendjet e ankthit janë amygdala dhe hippocampus: kjo tregon se kjo dridhje intime është në fakt një mekanizëm mbrojtës që na mban larg nga sjellja potencialisht e rrezikshme për mbijetesë.

E rëndësishme është ta menaxhosh – Kur frika nuk zbutet edhe në situata të qetësisë, ankthi bëhet një çrregullim i dëmshëm që duhet të mësojmë ta menaxhojmë. Përndryshe, trupi paguan pasojat, duke u bërë subjekt i çrregullimeve që shkojnë nga takikardia te dhimbjet në bazën e kokës dhe qafës, nga pagjumësia te çrregullimet e tretjes. Nëse sëmundjet janë të rëndësishme dhe zgjasin me kalimin e kohës, ata janë përgjegjësi e mjekut: nëse janë gjendje kalimtare, mund të jetë e mjaftueshme të vihen disa masa kundërshtuese për të na ndihmuar të çlirohemi dhe të relaksohemi.

Një frenim në teknologji – Përdorimi i paautorizuar i pajisjeve teknologjike ka shkaktuar një mekanizëm vicioz të quajtur teknostres. Nevoja për të na mbajtur gjithmonë të lidhur, pa humbur edhe një mesazh, ankthi i performancës që përjetojmë duke kontrolluar profilet tona sociale dhe duke i krahasuar me ato të miqve tanë, frustrimi dhe ndjenja e izolimit që rrjedhin nga neglizhimi i miqve të vërtetë për të mbajtur ritmin me ato virtuale, janë një burim i vazhdueshëm stresi. Zgjidhja, së paku në letër, është e thjeshtë: thjesht fikni telefonin, të paktën në një kohë të caktuar, për shembull gjatë ngrënies dhe së paku dy orë para se të flini dhe të ktheheni në kontakt me njerëz që janë më afër nesh, larg nga ndërhyrja “digjitale”. Pajisjet elektronike duhet të ndalohen në dhomën e gjumit, ku gjenerojnë elektrosmog, efektet e shëndetit të të cilëve nuk janë ende plotësisht të njohura.

Qetësimi në ajër të hapur – Drita e diellit është një aleat i fuqishëm i mirëqenies dhe një mënyrë efektive për të luftuar ankthin. Bërja e aktivitetit fizik në ajër të hapur çliron endorfinët dhe hormonet e mirëqenies, të cilat janë të dobishme për të luftuar veprimin e neurotransmetuesve përgjegjës për stresin, depresionin dhe ankthin. Një ecje e gjatë me një ritëm të shpejtë ndihmon në tërheqjen e mendjes dhe ushtrimin e trupit, stimulon oreksin dhe gjeneron atë ndjenjë të shëndetshme të lodhjes që lehtëson një pushim të natës paqësore. Muzika qetëson edhe kafshët – Nuk është vetëm një mënyrë të thëni, por edhe një e vërtetë shkencore e demonstruar edhe nga disa studime: shkencëtarët nga Universiteti i Kentakit kanë treguar se dëgjimi i muzikës në pritje për pacientët që presin kirurgji çon në rezultate të ngjashme me ato të fituara me qetësues, dhe është gjithashtu në gjendje të lehtësojë dhimbjen fizike pas operacionit. Muzika nxit lirimin e dopaminës, një substancë kimike e mirëqenies: mësojmë të dëgjojmë muzikë për t’u çlodhur, duke favorizuar meloditë e ngadalta dhe të ëmbla, më efektive në luftën kundër ankthit.

Merr frymë – Aleati i parë kundër ankthit është aq i lehtë sa… frymëmarrja. Mësojmë të marrim frymë me diafragmë, që do të thotë mbushje e pjesës së poshtme të gjoksit me ajër dhe mbajtja e shpatullave. Le të vendosim veten në një pozitë të rehatshme, ndoshta të shtrirë në një dyshek, dhe të përqendrohemi në frymëzimet tona, që duhet të bëjmë duke “fryrë” barkun. Le të mbajmë një ritëm të ngadaltë dhe të kontrolluar, sikur të jemi në gjumë dhe përpiqemi të bëjmë boshllëkun në mendje: ndjenja e tensionit do të lirohet dhe, nëse jemi me fat, edhe mund të dremisim për disa minuta.

Në tavolinë – Ushqimi i “duhur” është një aleat i vërtetë i lumturisë. Meqenëse neurotransmetuesit janë të prekur nga ushqimi, ne zgjedhim ushqimet më të përshtatshme për përmirësimin e disponimit tonë. Ushqimet e pasura me karbohidrate nxisin lirimin e serotoninës, një opiat natyror që vepron në tru në një mënyrë të ngjashme me drogën: por pa shkuar shumë larg që të mos grindemi pastaj me peshoren, futim disa ushqime të këtij lloji në dietën tonë.

Gazeta Shqip

Zbulon tradhtinë e të dashurit një ditë para martesës, vajza e diskretiton keq “dhëndrin”

No Comments Argëtim Kuriozitet

Një vajzë ka rrëfyer eksperiencën e tmerrshme që përjetoi në ditën që duhet të ishte më e bukura e jetës së saj.

Natën e fundit të beqarisë kur po festonte me shoqet e saj të ngushta, mori një mesazh nga një numër i panjohur që i thoshte: “Unë nuk do të martohesha me të, apo do të martohesha?”. Bashkë me mesazhin i erdhën disa fotografi të bisedave që kishte bërë i dashuri me një vajzë tjetër.

“Unë nuk resht dot së menduari për ty. Nuk e kam ndjerë asnjëherë këtë lidhje me dikë tjetër. Trupi yt ëstë fantastik dhe ti di si ta përdorësh, do doja që e dashura ime të kishte gjysmën e aftësive që ke ti”, thuhej në biseda.

Edhe pse u ndje e tradhtuar, ajo vendosi që të fshinte lotët dhe të hakmerrej. Ditën tjetër, kur të dy po ecnin drejt altarit, vajza doli para të gjithë të ftuarve dhe tha: “Sot nuk do ketë martesë. I dashuri im nuk është personi që mendoja”.

Pas kësaj, lexoi të gjitha mesazhet që kishte marrë nga numri i panjohur duke e turpëruar në mes të të gjithë të ftuarve.

kohajone.com

Kush është Jacinda Ardern, që nga DJ u bë Kryeministre

No Comments Argëtim Kuriozitet

Ajo është liderja më e re femër në botë, duke përfshirë Zelandën e Re si Kryeministre në moshën 37 vjeçare. Por përpara se të merrte detyrën e rëndësishme, Jacinda Ardern bënte një jetë tjetër…..në skenë – një kontrast i madh me detyrat e saja politike. Të dhënat tregojnë se Jacinda dikur ishte DJ. Pas buzëqeshjes së saj të ëmbël, politikania luajti muzikë si DJ për 45 minuta në festivalin e muzikës Laneway të Auckland në 2014.

Që kur u bë udhëheqëse e Partisë Laburiste, Instagrami ilustron karrierën e saj, e cila shfaqet si një grua luftëtare. Spinoff zbuloi gjurmët e DJ-ve amatorë, nga e kaluara e saj. Fillimisht ajo luante muzikën e Spice Girls, Beatles, Iggy Pop dhe Snoop Dogg.

“Ajo është ende e njëjta grua e vërtetë, e sjellshme dhe tepër e mençur. Është një mike që mund të të shkaktojë të qeshura”, tha Isabelle Truman, e cila e ka njohur që në vitin 2014.

Gjatë një interviste Truman bëri një pasqyrim të shkurtër rreth jetës së Kryeministres së Zelandës së Re, duke thënë se ajo ishte liderja më e re femër në botë.

Znj. Ardern u lind në një familje të besimit mormon dhe ishte shumë e devotshme. Rreth të 20-ve e la besimin në mes dhe pranoi martesat e të njëjtit seks.

Duket se ajo gjithmonë ka pasur interes për politikën. Zonja Ardern bënte fushata në zgjedhjet e shkollës së mesme – duke i bërë thirrje shkollës që të lejonte vajzat të vishnin pantallona.

Në moshën 17-vjeçare, filloi vullnetarizmin për Partinë Laburiste – duke shpërndarë fletushka. Ajo ndërroi gardërobën e saj, nga veshjet e thjeshta tek kostumet dhe në vitin 2008 u bë deputetja më e re e Zelandës së Re.

“Unë e pranoj që nuk jam një person normal”, tha në fjalimin e saj të parë në Kuvend, Ardern. Atë kohë, ajo u takua me prezantuesin e tanishëm televiziv, Clarke Gayford. Ky i fundit i kishte shkuar një letër ku i shfaqte shqetësimet rreth një projekt-ligji që kishte të bënte me sigurinë. Ajo që filloi si miqësi, u shndërrua shumë shpejt në një romancë dashurie.

Në fillim të këtij viti zonja Ardern dha lajmin se po pret një fëmijë, duke e bërë atë udhëheqësen e parë në botë që nga viti 1990, që pret një fëmijë ndërsa ishte në detyrë. Ajo pret fëmijën e parë me partnerin e saj Z. Gayford.

“Unë do të jem një Kryeministre dhe një mama. Ndërkohë Clarke do të jetë shtëpiak, për tu kujdesur për fëmijën”, tha ajo në njoftimin e saj.

Në një deklaratë zyrtare, znj. Ardern konfirmoi se do të nisë punën 6 javë pasi të lindë fëmijën, që pritet të vijë në jetë me 17 qershor. “Do të bëj një marrëveshje me ministrat e mi, në kohën që nuk do të jem në punë. Nuk jam gruaja e parë në botë që punoj dhe kam një bebe. E di që këto janë rrethana të veçanta, por kemi edhe gra të tjera që e kanë bërë këtë gjë më parë”, tha shefja e qeverisë.

Përgatiti: Gazeta Shqip

Gjyshja 105-vjeçare i mban mend mirë ditëlindjet dhe emrat e 51 nipërve

No Comments Argëtim Kuriozitet

Lucinda Edge e njohur si Lucie nga Devon i Anglisë, ka më shumë se një shekull jetë, por nuk i harron asnjëherë ditëlindjet e nipërve.

Me gjithë peshën e viteve, gjyshja 105-vjeçare i mban mend mirë ditëlindjet dhe nuk i ngatërron emrat e 18 nipërve, 27 stërnipërve dhe gjashtë fëmijëve të tyre, transmeton Telegrafi.

Pak para se t’ju afrohet dita e caktuar, Lucie e shkruan kartolinën dhe e dërgon me postë në mënyrë që t’ju arrijë me kohë.

Është një grua e urtë dhe e dashur, me memorie të shkëlqyer. Me kalimin e viteve i është dobësuar shikimi, por jo edhe mbajtja mend”, ka thënë vajza e saj, Mavis.

“Prej se vdiq babai, nëna jeton me mua, por në dhjetë vitet e fundit kërkoi që ta dërgojmë në shtëpinë e të moshuarve. Na befason gjithmonë me kartolinat dhe telefonatat për data të veçanta”.

Gruaja e lindur më 2 janar të vitit 1912, ka përjetuar dy luftëra botërore, si dhe ka pasur vështirësi të mëdha derisa i ka rritur katër fëmijë.

Mirëpo, të gjithë familjarët kudo që janë, mblidhen në shtëpinë e vajzës së saj për t’ia festuar ditëlindjen.

A shkaktojnë kancer buka e djegur dhe patatet e skuqura?

No Comments Argëtim Kuriozitet

Vazhdimisht është thënë se buka e djegur dhe patatet e skuqura shkaktojnë kancer dhe duhet të shmangen. Në serinë e katërt të emisionit të gatimit në BBC, u testuan disa prej këtyre ushqimeve.

U zbulua se disa përmbajnë nivele të larta akrilamide. Por për të pasur efekt negativ në trupin e njeriut, duhet që të konsumoni 160 feta të djegura në ditë. Një sfidë e pamundur. Akrilamida është përcaktuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si “ndoshta kancerogjene”.

Megjithëse nuk është gjetur provë përfundimtare nëse është kancerogjene, duhet të tregoheni të kujdesshëm.

Nga analizat u zbulua se niveli i akrilamidës rritet në mënyrë dramatike sa më shumë që ushqimi gatuhet apo qëndron në zjarr, veçanërisht në ushqimet që përmbajnë niseshte, sikurse janë buka dhe patatet.

Shkencëtari Jonathan Griffin tha se niveli i akrilamidës nuk është shumë i lartë dhe nuk përbën rrezik në një bukë të thekur mesatarisht. Edhe për patatet e skuqura mesatarisht nuk ka problem, por niveli i akrilamidës rritet shumë shpejt sa më shumë që të skuqen.

Peshku që u shit më shtrenjtë në botë, 1.7 milionë euro

No Comments Argëtim Kuriozitet

‘S Legjenda’ është peshku krap Koi i cili ka lara të bardha dhe të kuqe në lëkurën e tij. Ky peshk i kultivuar në Japoni është bërë peshku që është shitur më shtrenjtë duke qenë se dikush e ka blerë deri në 1.7 milionë euro.

‘S Legjenda’ është 101 cm i gjatë dhe është një lloj i bukur i varietetit të njohur Kohaku.

Krapi u ble nga një koleksionist japonez pas një ankandi të mbajtur nga ferma Saki Fish në qytetin japonez të Hiroshimas.

Ky lloj fitoi çmimin e parë në shfaqjen prestigjioze “All Japan Koi Shoë” vitin e kaluar dhe shumë prej tyre janë të bindur se do të fitojë titullin e tij të dytë këtë vit, gjë që ka rritur interesin e koleksionistëve.

Nuk dihet shumë për blerësin, përveç faktit se ajo quhet Yingying dhe vjen nga Tajvani. “Ky është një çmim rekord i paguar vetëm për një krap Koi”, u tha gazetarëve eksperti Tim Ëaddington.

Një peshk 101 cm është shumë i madh, dhe është gjithashtu varieteti më i rrallë. Njerëzit janë entuziastë për shitjen pasi është një çmim i pabesueshëm për një peshk të vetëm.

Çmimi më i lartë përpara se të thyej ky rekord ishte rreth 550,000 euro. Shumë prej pjesëmarrësve në ankand e kanë cilësuar një çmenduri të vërtetë blerjen kaq shtrenjtë të një peshku të vetëm sado i rrallë të jetë në llojin e tij kjo specie.

Ndërsa ata të cilët janë entuziazmuar nga kjo përvojë e veçantë presin që çmimi i peshkut të tërheqë vëmendjen e mëtejshme për ngjarjen prestigjioze, e cila sipas tyre do të tërheqë vëmendjen anembanë globit si të mediave edhe të personave kuriozë.

Ky çmim me të cilin u shit peshku ‘S Legend’ është rekord botëror për një peshk të gjallë: për një peshk të ngordhur, vlera më e lartë shkon për një ton të kuq, 222 kile të shitur në ankand, gjithashtu në Japoni, për 1.22 milion euro.

© SYRI.net