Home

Lajme

Letrat më të bukura të dashurisë, në të gjitha kohët

No Comments Argëtim Kuriozitet

Ndoshta jemi çmësuar. Ose thjesht kemi gjetur mënyra të tjera, por dashuria e cituar, e thënë, e treguar, e shkruar, ka pasur momentet e saj të lumtura. Kryeveprat më të mëdha letrare kanë pasur si protagoniste dashurinë. Lumenj ndjenjash janë derdhur, duke bërë të rrjedhin fjalë të paharrueshme. Njerëz të mëdhenj, artistë, shkencëtarë: “I gjithë universi i bindet dashurisë”.

Ja përse në vite, kujtohen për të tjera arritje dhe suksese, por nga sirtarët e jetës së Einstein, Johnny Cash, Beethoven, Winston Churchill dhe shumë të tjerëve, dalin edhe letrat e dashurisë që u kanë shkruar të dashurave të tyre. Një sondazh në Angli ka zgjedhur më të bukurat, ku ndoshta mungojnë ato që mund të presim. I bën mirë zemrës megjithatë, të lexosh këto radhë për të rizbuluar dhe kuptuar që kjo ndjenjë, është kaq e thjeshtë për t’u provuar, kaq e thjeshtë për t’u shprehur.

Johnny Cash gruas së tij June Carter Cash (1994)

“U plakëm dhe u mësuam të rrimë bashkë. Mendojmë njëlloj. Komunikojmë me mendje. E dimë çfarë do tjetri pa qenë nevoja ta kërkojmë. Ndonjëherë njëri e nevrikos tjetrin. Ndoshta ndonjëherë e marrim tjetrin të mirëqenë. Por herë pas here, si sot, mendoj për ne të dy dhe e kuptoj sa me fat jam që ndaj jetën me gruan më fantastike që kam takuar në jetë”.

Winston Churchill gruas Clementine Churchill (1935)

“E dashura ime Clemmie, në letrën që më dërgoje nga Madras kishe shkruar gjëra që për mua janë shumë të rëndësishme, që ta kisha bërë jetën më të bukur. Nuk mund ta them çfarë kënaqësie më dha kjo, sepse ndihem gjithmonë tmerrsisht në borxh me ty, nëse lejohet që në dashuri të bëhen të tilla llogari”.

John Keats i shpreh dashurinë Fanny Brawne (1819)

“Nuk mund të jetoj pa ty, harroj çdo gjë, por kur të shoh, jeta duket sikur ndalet, nuk shoh asgjë tjetër. Më ke përthithur”.

Ernest Hemingway, Marlene Dietrich (1951)

“Nuk arrij të përshkruaj sesi sa herë që të përqafoj, ndjehem në shtëpi”.

Napoleone Bobaparte, Josephine de Beauharnais (1796)

“Që kur të kam lënë, jam gjithmonë i trishtuar. Lumturia ime është pranë teje. Sjell gjithmonë në kujtesë përkëdheljet e tua, lotët e tu, ngrohtësinë tënde të dashur. Magjepsja e së pakrahasueshmes Josephine Kindle ndez një zjarr dhe një flakë të pashuar në zemrën time”.

Richard Burton, Elizabeth Taylor (1964)

“Sytë e mi të verbër presin dëshpërimisht të të shohin ty. Ti nuk e kupton, natyrisht , EB, sa e bukur dhe tërheqëse ke qenë gjithmonë dhe sesi ke fituar një vlerë më shumë mirësie të veçantë e të rrezikshme”.

Mbreti Enrico VIII, Anna Bolenas (1527)

“Po guxoj të të kërkoj të ma thuash prerë çfarë mendon për dashurinë tonë. Nevoja më shtrëngon ta di përgjigjen tënde, duke qenë që kam një vit që jam plagosur nga dashuria dhe ende nuk jam i sigurt nëse kam apo jo një vend në zemrën tënde”.

Dhembjet e dashurisë së Beethoven për “të dashurën e përhershme” (1812)

“Dhe pse jam në shtrat, mendja ime vjen tek ty, e dashura ime e pavdekshme, ji e qetë, më duaj, sot, dje, sa lot të derdhur për ty, ty, ty, jeta ime, gjithçkaja ime, lamtumirë. Oh vazhdo të më duash, mos e gjyko keq zemrën besnike të të dashurit tënd. Përjetësisht yti. Përjetësisht imja. Përjetësisht tanët”.

Gerald Ford i kujton dashurinë e tij bashkëshortes Betty pasi asaj iu diagnostikua një kancer në gjoks (1974)

“Nuk ka fjalë që mund të shprehin saktë dashurinë tonë të thellë, të thellë, e dimë sa e madhe je dhe ne, fëmijët dhe babai, do përpiqemi të jemi të fortë si ti. Besimi tek ty dhe te Zoti do na përkrahë. Dashuria jonë për ty është e përjetshme”.

Jimi Hendrix i thotë vogëlushes së tij të hapë krahët

“Lumturia është brenda teje”. Prandaj thyeji zinxhirët e zemrës dhe lëre veten të bëhet lulja që ti je. E di unë si: mjafton të hapësh krahët dhe vendosu në pozicionin e të qenit e lirë.

Përfitimet që na vijnë nga hidet(Kimca)

No Comments Argëtim Kuriozitet

Këshillat e mjekëve, janë që cdo stinë, ne të konsumojmë frutat e stinës. Kështu që, duhet të konsumojmë hidet.

Ky frut interesant që kultivohet në të gjithë botën me më shumë se 400 varietete.

Në fjalorin e gjuhës shqipe ky frut quhet hide.

Në gjuhën e përditshme popullore i referohemi me ide, në jug të vendit xinxife kurse shkodranët dhe kryesisht pjesa e veriut e quan kimça.

Klima mesdhetare e Shqipërisë është e favorshme për kultivimin e këtij fruti, i cili ka potencialin për të qenë një biznes fitimprurës në sektorin bujqësor.

Por shumë pak e dinë, por hidet përmbajnë magnez, potas, kalcium, manganez, fosfor dhe hekur.

Ato përmbajnë 20 herë më shumë vitaminë C se çdo agrume tjetër, që forcon sistemin imunitar dhe lufton infeksionet duke u përdorur si ilaç mjekësor për mijëra vjet në shumë kultura në botë në formën e çajit për shembull, për të qetësuar fytin.

Ekstraktet e ides janë përdorur edhe në produktet e kujdesit të lëkurës për të zvogëluar rrudhat, hidratimin e lëkurës së thatë, dhe për të trajtuar dhimbjet e djegies nga dielli. Shkencëtarët kanë identifikuar tetë flavanole tek fruti i hides, të cilat kanë aftësi qetësuese.

Turistja dënohet me 250 euro gjobë në Venecia, ja pse!

No Comments Argëtim Kuriozitet

Një turiste kanadeze është dënuar me një gjobë prej 250 eurove, pasi që po rrëzitej e veshur me bikini në Venecia.

23 vjeçarja ishte në Papadopoli Gardens në kohën kur policia iu afrua dhe e gjobiti.

“Është e ndaluar që të ecni në publik me kostume të notit apo me gjoks të zbuluar”, shkruante në gjobë.

Qyteti i njohur italian ka ndryshuar shumë ligje së fundi të cilat shumë turistë të padijshëm mund të i shkelin. Në to përfshihet edhe një gjobë kur personat hedhen në ujë nga urat afër lumit që përçon këtë qytet.

Gjithashtu ka gjoba për persona që rrinë ulur nëpër shkallët e qytetit të vjetër.

Autoritetet e Venecias kanë vënë edhe një taksë për turistë prej 3 euro në ditë.

Shkenca konfirmoi: Qentë mund të dallojnë një person të keq

No Comments Argëtim Kuriozitet

Një qen apo një mace? Kjo është një pyetje shumë e debatuar ndër vite me radhë. Mirëpo, njihuni me një fakt tjetër për qentë që mund të ndryshojë mendjen tuaj, se cilën kafshë duhet të merrni. Ju kini besim tek qeni juaj, mirëpo a ka ai tek ju? Një studim i kohëve të fundit, tregon se qentë mund të analizojnë sesa i besueshëm është një person dhe ne duam ta ndajmë këtë informacion me lexuesit tanë. Qentë, si detektivë të vërtetë mund të na e shpjegojnë nëse duhet t’i besojmë një personi tjetër, shkruan Revista Class.

Një qen apo një mace? Kjo është një pyetje shumë e debatuar ndër vite me radhë. Mirëpo, njihuni me një fakt tjetër për qentë që mund të ndryshojë mendjen tuaj, se cilën kafshë duhet të merrni. Ju kini besim tek qeni juaj, mirëpo a ka ai tek ju? Një studim i kohëve të fundit, tregon se qentë mund të analizojnë sesa i besueshëm është një person dhe ne duam ta ndajmë këtë informacion me lexuesit tanë. Qentë, si detektivë të vërtetë mund të na e shpjegojnë nëse duhet t’i besojmë një personi tjetër:

Dihet, që qentë do të vraponin pas një objekti që pronari i tyre do të tregonte. Kështu, qentë besohet të jenë në gjendje të kuptojnë gjestet njerëzore. Dhe nëse gjestet nuk janë në përputhje, qeni mund të bëhet nervoz dhe i stresuar.

Herën e tretë, qentë nuk do t’i besonin pronarëve. Ata nuk i besojnë gënjeshtarët. Qentë do të përdorin përvojën e tyre të mëparshme për të ditur nëse një përson është i besueshëm ose jo.

Burimi /Revista Klas

Njihuni me Elvis Presley shqiptar, 53-vjeçarin që jeton si ylli i “rock&roll”-it

No Comments Argëtim Kuriozitet

Sot në “Ftesë në Pesë” me Bieta Sulon, u njohëm me Arjan Kumrian ose më mirë të themi “Elvis Presley-n shqiptar”.

53-vjeçari është fansi më i madh i mbretit të rock&roll në Shqipëri, aq shumë sa që ka ndryshuar tërësisht edhe stilin e tij të jetës.

Arjani tregoi se është frymëzuar nga Elvis Presley që në moshë të re, e tashmë prej vitesh këndon e kërcen gjithë pasion njësoj sikur ai.

I talentuar jo vetëm në këngë e kërcim, por edhe në imitim, ai e sheh taksinë e tij si skenën më të ngrohtë për të imituar yllin e rrokut.

Intervisën e sotme e nisi me një performancë që kënaqi publikun, duke sjellë këngën shqiptare “Do marr çiften” në një version krejtësisht ndryshe, me nota rroku e lëvizje karakteristike të Presley-t.

Teksa Bieta e pyeti nëse është ndjerë i paragjykuar në Shqipëri, 53-vjeçari theksoi se kjo gjë e bën të lumtur dhe se ndihet shumë mirë që ka mirëkuptimin dhe mbështetjen nga familja.

“Çdo njeri ka mendimin e vet, mund të gjykojë sipas mënyrës së vet. Thjesht unë ndihem mirë dhe kaq. Edhe me këtë që po bëj tani, thjesht dua të tregoj që jam një fans i çmendur i Elvisit”, përfundoi ai.

Top Channel

Zuckerberg më afër se kurrë, feston 7-vjetorin e martesës në tempullin e Perëndive (Foto)

No Comments Argëtim Kuriozitet

Personin që na ka bërë të gjithëve të varur pas telefonave smart dhe rrjetit social Facebook, më konkretisht krijuesin e rrjetit social më të përdorur në botë, ne shqiptarët e kemi pasur sot më afër seç mund ta mendonim.

Themeluesi i Facebook-ut, Marc Zuckerberg e ka festuar 7 vjetorin e martesës së tij me bashkëshorten, Prischilla Chan rreth 600 km larg Tiranës, në Athinë dhe join ë një vend dosido.

Por, në tempullin e Perëndive të Greqisë së lashtë, në tempullin e Parthenonit.

Çifti Zuckerberg ka zgjedhur Greqinë duke shprehur adhurimin për këtë vend edhe me një foto të postuar po në Facebook.

Zuckerberg nuk i ka kursyer fjalët e ëmbla për bashkëshorten më të cilën ka edhe dy fëmijë.

“Duke festuar 7 vjetorin e një martese të lumtur në tempullin e perëndëshës së dijes”, shkruan ai.

gazeta-shqip.com

8 gabimet që nuk duhet të bëni kur ndërroni punë

No Comments Argëtim Kuriozitet

Kujdes nga Gjykimet e nxituara: kushdo që fillon një punë të re, gjithmonë përpiqet të mos bëjë gabime. Më mirë, të paktën në javën e parë, mos e teproni dhe mos bëni gabime që mund të dëmtojnë imazhin tuaj. Kjo del nga versioni francez i ‘Business Insider’, i cili thekson se si punonjësi i ri “nuk duhet së pari të bëhet superhero, por të jetë i hapur dhe të shikojë gjithçka që mundet”.

E para është e thjeshtë dhe intuitive: shmangni gjykimet e nxituara, pasi do të duhet kohë për të kuptuar se çfarë ju pëlqen dhe çfarë nuk ju pëlqen në lidhje me punën tuaj të re.

Për Amanda Agustin, një specialiste e menaxhimit të karrierës, duhen 90 ditë që të kuptojmë me të vërtetë dinamikën e një kompanie: “Të gjykosh punën në bazë të asaj që ndodh në javët e para është e padobishme – paralajmëron ajo – dhe zakonisht, përfundoni duke ndryshuar mendje.

Të palodhur…

Konsulentja Lynn Taylor shpjegon se shpesh punonjësi i ri fillimisht dëshiron të dëshmojë se e meriton punën e re dhe bie në grackën e dëshirës për t’i bërë përshtypje shefit dhe kolegëve të tjerë: “Arrin para të tjerëve në zyrë, – shpjegon Taylor – dhe e braktis tavolinën i fundit pasi të gjithë të tjerët kanë ikur”. Por, sipas ekspertes, stakhanovismi në debutim nuk funksionon: “Puna shumë gjatë do t’ju ezaurojë shpejt dhe do të krijojë një reputacion të keq. Për shembull, nëse filloni të arrini më vonë pasi jeni hiper-të pranishëm në fillim të javës së parë, kolegët do të mendojnë se tashmë po relaksohesh”.

Frika nga një fillim i ri

Përvojat e mëparshme, ndoshta negative, nuk duhet të ndikojnë te personi i sapopunësuar, i cili duhet të ketë guximin për të filluar përsëri me entuziazëm: “Shumë punonjës kanë frikë se kolegët e tyre do të kenë të njëjtin mendim për punën e tyre të re si bashkëpunëtorët e tyre të mëparshëm, – deklaron Amanda Augustine, – por gjithkush ka fuqinë për të ndërtuar një imazh të ri”.

Të hash drekë vetëm

Sipas Amanda Augustine, një nga gabimet më të mëdha të bëra nga punonjësit e rinj është të drekojnë çdo ditë vetëm. Në vend të kësaj, duhet të marrim menjëherë iniciativën për t’u shoqëruar me kolegë të rinj. Ekspertja sugjeron pyetjen se cgarë vendesh janë të bukura në lagje dhe nëse dikush është i disponueshëm për disa eksperienca jashtë punës: “Është një mënyrë e shkëlqyeshme për të njohur njerëzit në ndërmarrjen tuaj dhe për të kuptuar më mirë mjedisin”.

Të jesh i bezdisshëm

Është e drejtë që duhet të përpiqeni të bëni miq, por pa e ekzagjeruar dhe pa bezdisur të tjerët: “Shmangni prezantimin e vetes tek kolegët tuaj në korridor ose në banjë, – deklaron Lynn Taylor. – Sigurohuni që janë në dispozicion para se t’i shqetësoni ato. Ju mund të ndaleni në tryezën e tyre për t’i përshëndetur, ju mund t’u bashkoheni gjatë pushimit të drekës… keni disa opsione”.

Të tregosh detajet personale të jetës suaj

Është e drejtë të përpiqesh të bëhesh miq, por nuk duhet të tregojmë menjëherë detajet e jetës sonë private. Kolegët nuk ju njohin dhe mund të merrni ide të gabuara. Për të shmangur gabimet, gjatë ngrënies apo mbrëmjeve së bashku, është gjithmonë më mirë të mos pini alkool ose në shumicën e rasteve të zgjidhni vetëm një gotë.

Të jesh shumë elegante

“Ne nuk duhet gjithmonë të vishemi si në një intervistë pune, – shpjegon Biznes Insider. – Tani jemi tashmë të punësuar”. Në fund është e mjaftueshme që të përputheni me stilin e korporatave dhe nëse punonjësit preferojnë stilin e rastësishëm, më mirë të veshin një t-shirt dhe xhinse: “Duhet të përpiqeni të jeni në një mendje me kompaninë, – shpjegon Amanda Augustine. Vishuni si ju pëlqen, por përpiquni të përshtateni me ekipin tuaj të ri”.

Flisni për punën tuaj të vjetër

Sipas Amanda Augustine, “një kurth në të cilin bien shumë punonjës të rinj është të flasin gjithmonë për punët e tyre të vjetra”. Ashtu si kur nisni një marrëdhënie romantike, është më mirë të mos flisni shumë për ish-in tuaj dhe për ata punë që keni pasur më parë.

Mos kini frikë të tregoni të gjitha aftësitë tuaja

Gjatë intervistës për punë është e vështirë të përcillni të gjitha aftësitë tuaja. Por në javën e parë, është e drejtë që menaxheri i zyrës t’i njohë aftësitë që posedoni: “Në këtë mënyrë, ai do të mendojë për ty kur duhet t’u besojë detyrave të reja”, përfundon Lynn Taylor.

Gazeta Shqip

Njëqind arsye për të pasur një mace!

No Comments Argëtim Kuriozitet

Ka të paktën njëqind arsye për të vendosur për të marrë një mace dhe Alberto Mattioli i rendit të gjithë ata në “Praktikuesit e maceve. Ushtrimet e përkushtimit të familjes së maces”, një vëllim i botuar nga Garzanti që shpjegon pasionin e autorit, gazetarit të shtypit, për macet midis zbavitjes.

Macja nuk pi drogë, nuk leh, nuk është vegjetariane, nuk komenton lëvizjen e ngadaltë, – listoi Mattioli – dhe nuk shkruan libra.

Nga ana tjetër, macja është e pastër, ndihmon në reflektim dhe pëlqen njerëzit që e pëlqejnë atë. Si dëshmi, autori – i cili gjithashtu është një ekspert i operas dhe në të vërtetë i ka quajtur macet e tij të dashura, Violetta dhe Isolde – tregon për pasionin për macet e Richelieut, që përfshin në mesin e koteleve të tij Soumise ose ndryshimet alternative të Micetto, mace e Papa i Leo XII, trashëguar nga Chateaubriand. Duke mos llogaritur macet moderne si Larry, e cila jeton në rrugën 10 Doëning dhe ka një profil Twitter me 189,000 ndjekës, deri në idhujt e rrjetit.

Nga ana tjetër, në hyrje është vetë autori që shpjegon se libri i tij nuk është për macet, por për ata që i duan ata, pra një vëllim për “praktikuesit e maceve”.

Macja ka luajtur një rol të rëndësishëm në historinë e artit që nga koha e egjiptianëve dhe është përshkruar në një seri kryeveprash të rëndësishme të të gjitha epokave: luan me një kavanoz mbushur me verë në Dasma në Cana nga Paolo Veronese, është protagonist i Katz und Vogel (ose Cat dhe zog) nga Paul Klee, të cilit i kanë dedikuar shkrimet Baudelaire dhe Apollinaire, muzikë Offenbach dhe Stravinsky dhe kanë trajtuar gjithashtu çmimin Nobel për letërsinë TS Eliot dhe pastaj Andreë Lloyd Ëebber, të cilit i detyrohemi ‘Cats’ muzikore.

Por tani macja ose më mirë kotelja, ka gjetur një fazë të re: është në të vërtetë edhe mbreti absolut i klikimeve në rrjet, një fenomen mbi të cilin disa ekspertë kanë vënë pikëpyetje.

Por edhe në mediat sociale, shpjegon Mattioli, superioriteti i maceve mbi njerëzit është konfirmuar, sepse ato kanë mbetur vetëvetja dhe nuk kanë e kanë humbur kontrollin. Në ‘Dhjetë arsye për të anuluar llogaritë në rrjetet sociale”, Jaron Lanier, kujton Mattioli, vë në dukje se “nuk ka asnjë arsye për t’u frikësuar se një meme e errët, rezultat i algoritmeve dhe i financuar nga një oligark i neveritshëm që shkruan në hije, ka marrë kontrollin e maceve tuaja. Askush nuk e ka marrë kontrollin e maces tuaj, as ju as askush tjetër”.

Gazeta Shqip

Mos i mbani kurrë këto gjëra në shtëpi! Ju sjellin ters

No Comments Argëtim Kuriozitet

Për të gjithë ju që jeni supersticioz, duhet të dini se disa objekte të zakonshme që mbajmë në shtëpi mund t’ju sjellin ters.

Më poshtë keni të renditura disa objekte që duhet t’i largoni menjëherë nga shtëpia juaj!

1-Një kalendar i vjetër. Mbajtja e një kalendari të vjetër në shfaqje në shtëpinë tuaj thuhet të shtyjë fatin tuaj në të njëjtën mënyrë si orët e prishura. Thuhet se mund të sjellë fatkeqësi, të kufizojë prosperitetin dhe madje të shkurtojë jetën tuaj.

2-Lulet e thara. Nëse doni një shtëpi të gjallë të mbushur me energji pozitive, mos lejoni që të thahen bimët. Duke pasur gjëra të vdekura në shtëpinë tuaj thuhet se sjellin energji të vdekur…

3-Nëse bimët e vdekura besohet të sjellin energji negative në vendbanimin tuaj, po për kafshët e ngordhura? A doni me të vërtetë kokën e drerëve për të përshëndetur mysafirët tuaj? Dhe a mund të jeni me të vërtetë të sigurt që sytë e ftohtë nuk po ndjekin ju?

4- Një çadër e hapur. Në kohët e lashta, sjellja e ndonjë sendi për t’ju mbrojtur nga moti në shtëpinë tuaj ishte disrespektiv ndaj shpirtrave kujdestarë që kujdeseshin për banesën tuaj. Frika për të shkaktuar zemërimin e shpirtrave ka qenë e mjaftueshme për t’i mbajtur njerëzit të paralajmëruar kundër hapjes së një çadre brenda në shtëpi që nga ajo kohë.

5- Kaktusi. Thuhet se kaktusi ose bimë të tjera të ngjashme, si agave, mund të sjellin tension në shtëpinë tuaj dhe marrëdhëniet me të dashurit tuaj.

6- Orat e ndalura ose të thyera. Një orë e prishur mund të jetë një shenjë e keqe. Mjetet e matjes së kohës duhet të jenë gjithmonë në gjendje pune, pasi rrezikon të bllokohesh në një rutinë dhe të mos shkosh përpara në jetën tënde.

7-Muret e gjelbra. Kjo supersticion në të vërtetë ka një bazë solide pasi në një kohë, ngjyrat e gjelbra në të vërtetë ishin vdekjeprurëse. Gjatë gjithë shekullit të 18-të, ngjyrat e gjelbra sintetike u bënë me një përbërje arseniku. Muret e pikturuara me ngjyrë të gjelbër ose të letrës mund të lëshonin gazra toksike kur ishin të lagura, dhe disa punonjës të fabrikës në atë kohë u sëmurën dhe vdiqën nga ekspozimi ndaj ngjyrave.

8- Karriget lëkundëse. Sipas një legjende skoceze këto lloj karrigesh zakonisht janë vendqëndrime për shpirtrat.

Shekulli. com.al

Ankthi, çfarë është dhe si ta luftojmë

No Comments Argëtim Kuriozitet

Si të shpëtojmë nga ajo ndjenjë e tensionit të vazhdueshëm që na shqetëson dhe, në një afat të gjatë, helmon ditët tona

Ne gjithmonë jetojmë me ngut, të shtyrë nga një mijë angazhime; ndiejmë peshën e botës mbi ne, jemi në presion për të qenë në lartësinë që të tjerët presin, por edhe ne vetë presim nga qëllimet tona.

Me fjalë të tjera, ankthi vazhdimisht na gllabëron. Dhe nëse, për një arsye të caktuar, është një stimul për t’u përmirësuar, për një tjetër është një përpjekje që na zë poshtë dhe që në afat të gjatë mund të shkatërrojë jetën tonë. Le të zbulojmë se si ta mbrojmë veten ose, të paktën, si të çlirohemi prej tij kur kemi mundësi.

Çfarë është ankthi – Në kuptimin e ngushtë, ankthi është një gjendje psikike e personit, për të cilin zakonisht është plotësisht i vetëdijshëm subjekti. Ne e gjejmë veten duke jetuar në një gjendje shqetësimi të vazhdueshëm, ndonjëherë nga frika, kryesisht lidhur me një situatë të caktuar mjedisore. Kjo frikë shumë shpesh është e pabazuar dhe dallon nga frika aktuale duke qenë e paqartë dhe e papërcaktuar, jo e lidhur me një fakt apo objekt të vetëm. Shpesh shoqërohet me sëmundje fizike siç janë rrahjet e shpejta të zemrës, gulçimi, djersitja, nauzeja dhe dridhja e brendshme. Ankthi nuk është në vetvete një fakt negativ: Imazhimi ka zbuluar se fushat e trurit të përfshira në gjendjet e ankthit janë amygdala dhe hippocampus: kjo tregon se kjo dridhje intime është në fakt një mekanizëm mbrojtës që na mban larg nga sjellja potencialisht e rrezikshme për mbijetesë.

E rëndësishme është ta menaxhosh – Kur frika nuk zbutet edhe në situata të qetësisë, ankthi bëhet një çrregullim i dëmshëm që duhet të mësojmë ta menaxhojmë. Përndryshe, trupi paguan pasojat, duke u bërë subjekt i çrregullimeve që shkojnë nga takikardia te dhimbjet në bazën e kokës dhe qafës, nga pagjumësia te çrregullimet e tretjes. Nëse sëmundjet janë të rëndësishme dhe zgjasin me kalimin e kohës, ata janë përgjegjësi e mjekut: nëse janë gjendje kalimtare, mund të jetë e mjaftueshme të vihen disa masa kundërshtuese për të na ndihmuar të çlirohemi dhe të relaksohemi.

Një frenim në teknologji – Përdorimi i paautorizuar i pajisjeve teknologjike ka shkaktuar një mekanizëm vicioz të quajtur teknostres. Nevoja për të na mbajtur gjithmonë të lidhur, pa humbur edhe një mesazh, ankthi i performancës që përjetojmë duke kontrolluar profilet tona sociale dhe duke i krahasuar me ato të miqve tanë, frustrimi dhe ndjenja e izolimit që rrjedhin nga neglizhimi i miqve të vërtetë për të mbajtur ritmin me ato virtuale, janë një burim i vazhdueshëm stresi. Zgjidhja, së paku në letër, është e thjeshtë: thjesht fikni telefonin, të paktën në një kohë të caktuar, për shembull gjatë ngrënies dhe së paku dy orë para se të flini dhe të ktheheni në kontakt me njerëz që janë më afër nesh, larg nga ndërhyrja “digjitale”. Pajisjet elektronike duhet të ndalohen në dhomën e gjumit, ku gjenerojnë elektrosmog, efektet e shëndetit të të cilëve nuk janë ende plotësisht të njohura.

Qetësimi në ajër të hapur – Drita e diellit është një aleat i fuqishëm i mirëqenies dhe një mënyrë efektive për të luftuar ankthin. Bërja e aktivitetit fizik në ajër të hapur çliron endorfinët dhe hormonet e mirëqenies, të cilat janë të dobishme për të luftuar veprimin e neurotransmetuesve përgjegjës për stresin, depresionin dhe ankthin. Një ecje e gjatë me një ritëm të shpejtë ndihmon në tërheqjen e mendjes dhe ushtrimin e trupit, stimulon oreksin dhe gjeneron atë ndjenjë të shëndetshme të lodhjes që lehtëson një pushim të natës paqësore. Muzika qetëson edhe kafshët – Nuk është vetëm një mënyrë të thëni, por edhe një e vërtetë shkencore e demonstruar edhe nga disa studime: shkencëtarët nga Universiteti i Kentakit kanë treguar se dëgjimi i muzikës në pritje për pacientët që presin kirurgji çon në rezultate të ngjashme me ato të fituara me qetësues, dhe është gjithashtu në gjendje të lehtësojë dhimbjen fizike pas operacionit. Muzika nxit lirimin e dopaminës, një substancë kimike e mirëqenies: mësojmë të dëgjojmë muzikë për t’u çlodhur, duke favorizuar meloditë e ngadalta dhe të ëmbla, më efektive në luftën kundër ankthit.

Merr frymë – Aleati i parë kundër ankthit është aq i lehtë sa… frymëmarrja. Mësojmë të marrim frymë me diafragmë, që do të thotë mbushje e pjesës së poshtme të gjoksit me ajër dhe mbajtja e shpatullave. Le të vendosim veten në një pozitë të rehatshme, ndoshta të shtrirë në një dyshek, dhe të përqendrohemi në frymëzimet tona, që duhet të bëjmë duke “fryrë” barkun. Le të mbajmë një ritëm të ngadaltë dhe të kontrolluar, sikur të jemi në gjumë dhe përpiqemi të bëjmë boshllëkun në mendje: ndjenja e tensionit do të lirohet dhe, nëse jemi me fat, edhe mund të dremisim për disa minuta.

Në tavolinë – Ushqimi i “duhur” është një aleat i vërtetë i lumturisë. Meqenëse neurotransmetuesit janë të prekur nga ushqimi, ne zgjedhim ushqimet më të përshtatshme për përmirësimin e disponimit tonë. Ushqimet e pasura me karbohidrate nxisin lirimin e serotoninës, një opiat natyror që vepron në tru në një mënyrë të ngjashme me drogën: por pa shkuar shumë larg që të mos grindemi pastaj me peshoren, futim disa ushqime të këtij lloji në dietën tonë.

Gazeta Shqip