Home

Lajme

Anila Kalleshi – Lëngu i kumbullave të thata bën mrekulli për stomakun!

No Comments Argëtim Kuriozitet

Lëngu i kumbullave të thata ka bërë për vete shumë njerëz në botë falë aftësisë që ka për të zgjidhur problemin e mundimshëm të konstipacionit. Ky lëng ngjyrë vjollcë është i pasur me antioksidantë dhe substanca të tjera që përmirësojnë shëndetin nga këmbët tek koka.

Nëse jeni në kërkim të një mënyrë natyrale për të përmirësuar tretjen, dendësinë kockore, zorrën e trashë, shëndetin e zemrës e të tjerë, atëherë duhet të konsumoni më shumë nga ky lëng. Në këtë artikull do të mësoni më shumë për të gjitha vlerat që ofron lëngu i kumbullave të thata.

Vitaminat dhe mineralet – Një gotë e vetme nga ky lëng përmban shumë vitamina, minerale dhe polifenolë. Kumbullat e thata përmbajnë në veçanti shumë magnez, kalium, fosfor, selenium, mangan dhe zink. Ato janë të pasura edhe me vitaminë C, thiaminë, vitaminë B-6, vitaminë A, E dhe K.

Kundër konstipacionit – Ky lëng përmban shumë fibër dhe një përbërës natyral të quajtur sorbitol që ndihmon për jashtëqitjen dhe lehtëson lëvizjen e zorrëve. Për më tepër, ky lëng ofron zgjidhje afatgjatë kundër konstipacionit.

Kocka të forta – Antioksidantët tek frutat dhe perimet luftojnë radikalet e lira që gërryejnë kockat dhe përshpejtojnë frakturat dhe thyerjet. Lëngu i kumbullave të thata përmirëson dendësinë kockore dhe i bën ato më të forta sepse përmban shumë kalçium, magnez dhe vitaminë K.

Shëndeti i zorrës së trashë – Studimet shkencore janë të pamjaftueshme, megjithatë ato konfirmojnë se lëngu në fjalë nxit rritjen e shëndetshme të qelizave të zorrës së trashë.

Shëndeti i stomakut – Fibra tek lëngu i kumbullave të thata përmban shumë fibër. Kjo e fundit ofron ushqyes të dobishëm për florën bakteriale në stomak dhe rrjedhimisht ofron ekuilibrat e duhur të baktereve.

Shëndeti i zemrës – Lëngu i kumbullave të thata ka një ndikim pozitiv në uljen e kolesterolit dhe tensionit të gjakut. Konsumi i 12 kumbullave të thata në ditë mund të ulë ndjeshëm kolesterolin duke përmirësuar shëndetin e zemrës.

Pesha – Shumë studime kanë nxjerrë në pah se kumbullat e thata nuk e rrisin menjëherë glukozën në gjak dhe se ulin nivelin e sheqernave në gjak. Kumbulla e thatë përmban sorbitol, një substancë që përdoret si një alternativë e sheqerit për diabetikët.

Shëndeti i mëlçisë – Ekspertët konfirmojnë se kumbullat e thata kanë një ndikim shumë pozitiv në shëndetin e mëlçisë. Ato munden të parandalojnë një sërë problemesh shëndetësore të këtij organi.

Përbërësit: 1 filxhan çaji me kumbulla të thata, 5 filxhanë çaji me ujë të pijshëm.

Përgatitja: Udhëzohet të vendosni ujin në zjarr dhe pasi të ketë marrë valë hidheni në një kavanoz qelqi ku keni shtuar më parë kumbullat e thata dhe pa bërthamë. Mbulojini kumbullat me ujë dhe lërini të qëndrojnë për 24 orë. Më pas futeni përmbajtjen e kavanozit në një mikser deri sa lëngu të jetë kompakt. Përdorni një napë dhe filtrojeni. Nëse keni nevojë për më shumë ëmbëlsi përdorni mjaltë. Konsumi i tepërt i këtij lëngu shkakton diare dhe gazra të tepërt por edhe urth.

Burimi/preferenca-al.com/

Fahri Xharra – Bota qante për ne në vitin 1999.

No Comments Argëtim Kuriozitet

Sa jemi falenderues ?
Ikëm 1 milion nga Kosova , per të shpëtuar nga krimet serbe
Ylli i muzikës pop George Michael, që vdiq në moshën 53 vjeçare, kishte dhuruar 500.000 funte për Kosovën në vitin 1999.
Tabloidi britanik The Guardian raportonte në shtator të vitit 1999 se këtë vendim muzikanti,që atë botë ishte 36 vjeçar, e kishte marr pasi pa gjendjen e refugjatëve kosovarë.
Emri i vërtetë i muzikantit ishte Georgios Kyriacos Panayiotou dhe kishte lindur në veri të Londrës.
( Credit Driton Sahiti )

Burimi/Facebook

Pasuritë e frikshme të gazetarëve shqiptarë, ja kush e kryeson listën e 14 më të kamurve (Emrat)

No Comments Argëtim Kuriozitet

Pasuritë e frikshme të gazetarëve shqiptarë, ja kush e kryeson listën e 14 më të kamurve (Emrat)

1-Blendi Fevziu, rroga mujore 37 mije euro, ka ne pronesi 11 apartamente, 3 Vila, aksioner ne qendren tregetare “Toptani”, agjenci turistike ne emer te gruas se tij, 3 automjetet te shtrenjta dhe 7.4 milione euro cash te shperndara ne 5 banka brenda e jashte vendit.

2-Arjan Cani, rroga mujore 18 mije euro, ka ne pronesi 3 apartamente, 2 vila, klinike dentare ne emer te bashkeshortes, 3 automjete luksoze dhe 480 mije euro cash te depozituara ne disa banka.

3-Armand Shkullaku, rroga mujore 11 mije euro, ka ne pronesi 3 apartamente, 2 Vila, 2 automjete, 300 mije euro cash ne llogari bankare.

4-Andi Bushati, rroga mujore 5 mije euro, ka ne pronesi 2 apartamente, nje vile, dy apartamente dhe 300 mije euro depozita bankare.

5-Andi Bejtja, gazetar kothere, per gati 7 vjet ka shpenzuar 450 mije euro ne bixhoz, 2 apartamente, 1 makine.

6-Andi Tela,ish drejtor i gazetes Panorama momentalisht drejtor i TV News 24, 9 vitet e fundit eshte paguar me 6500 euro rroge mujore,ka ne pronesi 2 apartamente dhe nje makine.

7-Robert Rakipllari, ish kryeredaktor i gazetes Shekulli, momentalisht kryeredaktor i gazetes Panorama, 12 vitet e fundit eshte paguar me nje rroge mujore prej 2500 eurosh, zoteron 12% te aksioneve te Universitetit Evropian te Tiranes me vlere 1.8 milione euro.

8-Artur Zheji, gazetar kothere, ish drejtor I televizionit publik dhe grupit mediatik Mapo. 15 vitet e fundit ka shpenzuar 570 mije euro ne bixhoz dhe kumar.Ju ftojmë të hapni rekl.amen e mëposhtme për pak sek’onda qe të lexoni lajmin e plotë…

9-Ylli Rakipi, nje tjeter gazetar bixhozxhi me rroge 3200 euro ne muaj,ka ne pronesi 14 apartamente, 3 dyqane, 9 zyra dhe tre vila. Paguhet cdo muaj 27 mije euro nga ambjentet qe i ka dhene me qera Operatorit te Shperndarjes.

10-Anila Basha, drejtore e websitet newsbomb.al, aksionere e 20% te grupit mediatik shqiptarja.com. Ka ne pronesi dy apartamente dhe nje automjet.

11-Mero Baze, fitim mujor 2800 euro prej botimit te gazetes ditore Tema, pronar i 3 apartamenteve dhe dy automjeteve. 12-Rudina Xhunga, rroga mujore 1200 euro,pronare e dy apartamenteve dhe nje automjeti.

13-Ermal Mamaqi, rroga mujore 5000 euro, pronar i 2 apartamenteve, nje vile luksoze 500 mije euro, 3 automjet, bashkeshortja pronare e dy kompanive eventesh me nje fitim vjetor prej 780 mije eurosh.

14-Alfred Peza faleminderit qe u bere sebep i kesaj dallavereje kombetare qe kurre nuk do perfundoje edhe nese politika ngordh bashke me kumbaret e saj qe ua pini lengun njeri-tjetrit!

Burimi/amarsangbad.website/

Hoxha nga Peja: Mbulimi i femrës është traditë arabe, s’ka të bëjë me fenë myslimane

No Comments Argëtim Kuriozitet

Hoxha nga Peja, Drilon Gashi, thotë se mbulimi i femrës është traditë arabe dhe nuk ka asgjë të bëjë me fenë myslimane.

Ai thotë se traditat arabe po shiten si fe.

“Traditat arabe na shiten si fe, nuk është fe që gratë në një vend, burrat në një vend, është traditë arabe, duke u fríkësu që ne nuk i lëjmë bashkë me pësu apo punu bashkë vijmë deri te kundërvajtja sek*uale”, ka deklaruar Gashi në ATV.

Burimi/zeripress.com/

“Dielli do të lindë nga Perëndimi”, NASA jep lajmin që do të “ndryshojë historinë”

No Comments Argëtim Kuriozitet

Shumë media të njohura botërore kanë njoftuar ditën e sotme se nuk është e largët dita kur Dielli do të lindë nga Perëndimi dhe jo nga Lindja
Duke cituar burime brenda NASA-s, “Daily Mail” apo “Huffington Post” raportojnë se planetin tonë e pret një ndryshim i madh.

NASA dhe Agjencia Kozmike Evropa që do të pësojë poli magnetik i Tokës.

Revista amerikane ”Live Science” thekson se poli magnetik nuk është aq i fuqishëm sa ka qenë në të kaluarën dhe është dobësuar për dhjetë herë më shumë, dhe se ky dobësim ka marrë përmasa më të mëdha këto gjashtë muajt e fundit.
Për pasojë Dielli do të lindë nga ana Perëndimore.

Faktin e hidhur të ndryshimit që ka pësuar poli magnetik e ka konfirmuar edhe Agjencia Kozmike Evropiane, e cila po ashtu ka vërtetuar se kjo do të thotë se Dielli do të lindë nga Perëndimi.

Siç dihet lindja e Diellit nga Perëndimi është përmendur edhe në Kuran, dhe është cilësuar si Dita e Kiametit.

Ky fakt ka bërë që shumë teoricienë të paralajmërojnë se fundi i botës nuk është larg.

Burimi/inforculture.info/

Fiku, fryti magjik i një peme parahistorike, ëmbëlaku i begatisë së natyrës dhe mirënjohjes së krijuesit

No Comments Argëtim Kuriozitet

Nga Kristo Kauri

Emertimin shkencor e ka Ficus carica. Kete emer(carica) e mori nga krahina Carica e Azise se Vogel nga ku ka dhe origjinen. Ben pjese ne familjen Moraceae dhe ne gjinine Ficus. Kerkon klime te ngrohte, por me mire zhvillohet ne tokat e thella, te pasura, me lageshti, por te kulluara mire. Nuk rritet ne tokat e renda argjilore. Shtrihet nga afersia e detit deri ne lartesin 1700 metra.

Shumezohet me llastare, me shpatulla dhe me shartime. Arrin 4- 8 metra lartesi.

Jane nga pemet me te lashta ne bote, ku sipas gjetjeve arkeollogjike eshte pema qe njihet qe nga periudha prehistorike, 4000 vjet para Krishtit.

Sipas mitologjise, eshte pema simbol i prodhimtarise, i shumimit, nje peme mit dhe shume adhuruese nga njerezit, sidomos nga meshkujt. Greket e lashte besonin, se fiqte i benin meshkujt me te fuqishem. Ne lojrat olimbike ne vend te medaljes se arte, ne lashtesi, fituesve u varrnin rreth qafes vargje me fiqe.

Ekzistojne mbi 300 lloje fiqsh, qe bejne fruta me ngjyra te ndryshme, te zinj, kafe, te bardhe, vjollce, jeshile, fiq te vegjel, te medhenj, te hershme, te vonshme..

Ne rrugetimin mbi 6500 vjeçare, pema e fikut eshte evoluar dhe i eshte pershtatur shume mire klimes se Azise, Lindjen e Mesme, Mesdhe, Egjypt.. dhe ne shekullin e 18-te ka mbritur dhe ne zonat e ngrohta te kontinentit Amerikan. Pothuaj ne te gjitha pemet frutore, organet e luleve femerore dhe luleve mashkullore, jane te ekspozuara, ndersa pema e fikut eshte me e turpeshme, i mban ato te fshehura.

Fruti i fikut nuk eshte nje frut tipik si frutet e tjera, por ai eshte nje bashkesi lulesash, qe mund te jene me qindra. Numri i lulesave ndryshon nga lloji ne lloj. Pllenimi i ketyre luleve behet nga nje lloj insekti, grerez e vogel, qe bashkejeton me pemen. Asnjera pale nuk mund te ekzistoj njera pa tjetren. Pema ofron polenin dhe insekti realizon pllenimin.

Insekti e ka emrin shkencor Blastophaga grossorum(B. Psenis). Ne pranvere shfaqen lulesat e fiqve, periudhe qe perkon me formimin e plote te ciklit biollogjik te insektit. Insekti merr polenin nga lulet mashkullore qe jane ne baze dhe i transporton ne lulesat femerore qe jane ne brendesi. Keto insekte e kryejne kete sherbim vetem per disa jave aq sa zgjat cikli i tyre biologjik. Ne shekuj te paret tane kishin zakone dhe tradita te mira. Çdo familje luftonte qe te krijonte bahçen e vet rreth shtepise. Shtepia me arkitekturen e saj karakteristike sipas zones, bahçeja qe ishte nje sallon i madh ne natyre..ishin treguesit qe deshmonin per kulturen, pervojen, pasionin dhe fuqine ekonomike te pronareve. Edhe miqesite, lidhjet, krushqite..beheshin sipas nivelit qe zinte sejcili ne komunitet.

Edhe ne bahçet e pasura, por dhe ne ato te varfera, gjeje nje biodiversitet te pasur me peme dhe dru frutor.Ketu nuk mungonin fiqte, dardhat, pjergullat, ulliri, qershia, shega, molla, portokalli,arrat…por nuk mungonin dhe druret pyjore si hidhezat dhe lisat me pjergullat qe i hijeshonin dhe i pasuronin ato. Banoret luftonin per keto bahçe, sipas mundesive, takatit, per bahçe te medha, apo te vogla, banoret luftonin per te krijuar hijen e vet, ku mblidheshin ne ditet e nxehta me miqte dhe familjaret e tyre. Peme qe ofronin hije te fresket( kondicionere natyrore), por dhe fruta te mrekullueshme sipas stineve. Por hija e fikut ishte e vecante, ishte unike. Ne ditet e nxehta te veres ato ofronin hije dhe fiq te embla.

Kur çelte llastari i fikut dhe shfaqej gjethja, ishte treguesi me i sakte se ka trokitur behari. Bujqit edin shume mire kete sekret.

Po ta krahasojme me peme dhe dru te tjera frutore, fiku nuk gezon ndonje simpati te veçante. Gjethet nuk mund t’i prekesh dhe t’i perkedhelish si gjethet e tjera, se te djegin dhe te bezdisin. Ne trungun e tij kacaviresh me veshtiresi dhe gjitmone i kercenuar nga gjethet dhe qumeshti i bardhe..

Por te gjitha keto minuse i mbulon me magjine e frutit qe na ofron, dhe ja vlen te çirresh dhe te digjesh nga gjethet. Qe te shijosh frutat e tjere, si arren, bajamen, lajthine, mollen, dardhen..duhet te perdorish dhune, cekic, gure, thike….ndersa me fikun nuk ndodh nje gje e tille. Mjafton te hipesh me kujdes ne peme, te zgjedhish frutat e pjekura dhe ti shijosh me gjithe levoren. Perqindja e sheqernave natyrale, vitaminat A, B, PP, C, kaliumi, hekuri, magnezi dhe elemente te tjere, e bejne frutin e fikut nga me te dashurat ne gjithe historine e njerezimit.

Quhet ndryshe pema e parajses dhe eshte nje arme efikase per semundjet e zemres, jeten sentimentale, tonik per stomakun dhe rezultate te shkelqyera ne semundjen e prostates.

Mbreti grek Mithridates( 120- 63 para Krishtit), e kishte percaktuar si antitod per te gjitha semundjet. Eshte fruti qe siguron nje punim te shpejte dhe normal te trurit, ne marrjen dhe rregjistrimin e informacioneve, mbron njeriun nga stresi, forcon kockat, sistemin nervor, dobeson dhe ngadaleson mplakjen, mbron shendetin e syve, largojne pagjumesine,…

Dhe siç thoshte doktori Plini : “ Fiqte riperterijne, i bejne te rinjte me te fuqishem, ndersa te moshuarit i mbajne te shendetshem dhe u fshijne rrudhat per t’u dukur me te rinje.”

Burimi/inforculture.info/

Anila Kalleshi – Çfarë ēshtë dashuria?!

No Comments Argëtim Kuriozitet

Një grua e moshuar, kësaj pyetjeje iu përgjigj:
Për herë të parë kur e kam dëgjuar këtë fjalë, kam qenë vajzë e vogël. Ishte im atë i cili teksa më puthi më tha: “Të dua!” Me vete mendova se dashuria qenka dhembshuri, siguri dhe përqafim i ngrohtë. Kur u rrita, gjeta një letër poshtë derës së shtëpisë, të cilën e dërgonte një djalë nga fshati. Në letër lexova emrin tim, përmbajtjen dhe fjalët: “Të dua!” Me vete mendova se dashuria qenka guxim dhe çmenduri. Pasi u fejova me këtë djalë dhe u njoha pak më shumë, fjala e parë që më tha ishte: “Të dua!” E unë mendova se dashuria qenka ambicie, punë, objektiv dhe vullnet. U martova dhe ditën e martesës, im shoq më puthi në kokë dhe më tha: “Të dua!” Me vete mendova se çfarë ishte dashuria u dashuria qenka mall dhe pasion. Kaloi një vit dhe unë linda djalin e parë. E dërmuar qëndroja shtrirë në krevat. Im shoq| më befasoi teksa kapi dorën time dhe më tha: “Të dua!” Unë thashë se dashuria qenka mirënjohje, vlerësim, butësi dhe dhembshuri. Me kalimin e viteve, mu thinjën flokët dhe femijët u rritën e të gjithë krijuan familje. Një ditë, im shoq duke buzëqeshur teksa shihte thinjat e mia, më tha: “Të dua!” Me vete thashë se dashuria qenka mëshirë dhe butësi. Kaluan vite dhe pasi u plakëm, im shoq më tha një ditë: “Të dua!” Mendova se dashuria qenka besnikëri, sinqeritet dhe kontribut. Kjo është dashuria, sekretet e të cilës i zbulojmë sa më shumë vite që kalojnë. Ajo fillon e vogël dhe rritet me vite, dalëngadalë…

Burimi/Facebook

250 euro grami: Bima më e shtrenjtë në botë, ndodhet në Kosovë

No Comments Argëtim Kuriozitet

Lule shafrani, e cila vlerësohet si një prej erëzave më të shtrenjta në botë 250 grami, kultivohet edhe në Kosovë. Kjo lule, përpunimi i së cilës kërkon mund dhe durim, vlerësohet se është ‘më e vlefshme se ari’,

Kjo bimë është unike, duke kombinuar shijen fantastike dhe përfitime të mëdha shëndetësore.

Shafrani është një lule ngjyrë vjollce që vjen nga familja Iridaceae, në brendësi të së cilës gjenden tre fije të verdha të quajtura mashkullor dhe tri stigmat të kuqe, të cilat e përbëjnë edhe pjesën kryesore të kësaj luleje.

Shafrani kultivohet edhe në qytetin verilindor të Kosovës, në Podujevë. Lulja e shafranit ka një histori dhe traditë shumëshekullore dhe se ajo është kultivuar dhe eksportuar nga Kosova që në shekullin e 15-të, kur Kosova ndodhej nën Perandorinë Osmane.

Ndryshe nga cikli i zhvillimit të bimëve tjera të cilat aktivizohen në pranverë, lule shafrani aktivizohet gjatë vjeshtës.

Për kultivim nevojitet klimë dhe tokë e përshtatshme, si dhe mbi 400 metra lartësi mbidetare në vendin ku ajo mbjellet.

Burimi/fanpage.al/

7 mrekulli për nënën, njeriu më i dashur i jetës

No Comments Argëtim Kuriozitet

Nëna është njeriu më i rëndësishëm dhe kjo vlen për të gjithë. Mund të jesh me kilometra larg saj, mund të ndahesh edhe me ndonjë det apo oqean, por mendjen do e kesh gjithmonë tek ajo.

Fjala e parë në jetë është “mami”. Kjo e ka një domethënie. Që fëmijë, ti e kupton se cila do të jetë përkrahja jote më e madhe. Nëna qëndron gjithmonë pranë teje, edhe kur ti nuk e do, madje. Ajo nuk njeh fjalën mëri, kur bëhet fjalë për fëmijën e saj, për ty.

Po ju listoj disa mrekulli në lidhje me nënat, të cilat do ju emocionojnë:

  1. Të ulesh afër nënës tënde për gjysmë ore është e barabartë me gjashtë seanca te psikologu më i mirë.
  2. Shkencërisht, gjatë kohës sa jeni foshnje dhe nëna ju mban në krah, ajo transmeton te ju valë intimiteti, gjë e cila ju bën që të keni aktivitet më të lartë të trurit, ju bën më stabil dhe shumë të shoqërueshëm me ata që të rrethojnë.
  3. Nëna është qënia e vetme e cila ka sensorë parandienjeje për fatkeqësitë që janë përcaktuar të të ndodhin, kështu që, mos u çudit kur ajo të ndalon të shkosh apo të dalësh qoftë edhe për shëtitje!
  4. Shkencërisht, kur nëna vendos dorën e saj në pjesën e trupit tënd ku ti e ndien dhimbjen, ajo pjesë e trupit nis menjëherë të përshtatet për shërim.
  5. Nëna është e vetmja e cila mund ta sakrifikojë veten e saj në këmbim të jetës tënde, edhe në rast se këtë nuk e kërkon nevoja.
  6. Nëna është ajo e cila me lutjet e saj mund ta ndërrojë komplet rrjedhën e fatit tënd.
  7. Nëna është qënia e vetme prej së cilës nuk ke mundësi t’i fshehësh emocionet tua, qoftë edhe duke e gënjyer apo mashtruar.

Zoti i ruajttë të gjitha nënat, sidomos nënat tona shqiptare, që i duam shumë!

Burimi/preferenca-al.com/

**E Mrekullueshme** Blej një bukë, fito një libër falas…

No Comments Argëtim Kuriozitet

Në qytetin Tunxheli në Turqi pronari i një furre buke ka vendosur që çdo klient që blen një buk të fitojë një libër falas.

Ky gjest fantastik sipas bukëpjekësit ka një qëllim fisnik, qëllimi i tij është që përveçse të tregtohet bukë dhe prodhime tjera nga furra e bukës, të kontribohet edhe në dije dhe emancipim të popullit.

Vlen të theksohet se marrja e librit nuk shton kostot për qytetarët. Pronari i biznesit thotë se ka edhe persona që nuk duan ta marrin librin, por diçka e tillë është kthyer tashmë në detyrim.

Ata jepen në bazë të moshës së klientit. Nisma i ka habitur fillimisht blerësit ndërsa tashmë iniciativa është bërë virale në rrjete sociale me postime të ndryshme.

Ky gjest i këtij pronari padyshim se është gjest për tu përshëndetur dhe urojmë që edhe pronarët e bizneseve tona çfarëdo qofshin ato të marrin një iniciativë të tillë.

Burimi/todaynews33.com/