Home

Lajme

Një jetë për Kosovën – Intervistë me z. Halil Geci !

No Comments Intervista Lajme

Ky shkrim është nxjerrur nga Intervista në Radioprojekti Kopenhagë,me gazetarin e mirënjohur Luigj Shkodrani

Z.Halil Gecin,i cili njihet për shkrimet e shumta të guximshme dhe shumë domethënse karshi rrugëtimit që po kalon Kosova nga politikanet e pa pergjegjshëm duke u sjellur Kosovës marrëveshje të dëmshme. Halili flet për bisedimet e vonuara dhe mos levizja e Kosovarve në zonen Shengen,ai thotë se Kosova është mbajtur pengë nga vetë Hashimi dhe kriminelet rreth tij.
Radioprojekti Kopenhagë,radio e cila ndegjohet gjithandej në perendim ,deri edhe në Amerikë e ne Australinë e largët .
Halili mbushi me energji mërgimtaret që të na bashkohen sic na u keni bashkuar në luftë dhe paqe ,që së bashku ti cojm në shtëpi ata që për 20 vite na gënjyen na vranë e na plackiten.
Njëra nder pytjet e gazetarit ishte edhe kjo: – Cila nga qeverit e Kosovës nga shpallja e pavarsis e deri me sot ka bërë më shumë për Kosovën?
Halili përgjigjet: “Nese ka bërë dikush ajo ka qenë qeveria Haradinaj”
1.Qeveria Haradinaj ishte ajo që e ndaloi ndarjen e Kosovës për të cilen ndarje ishte përkushtuar Kristaqi i Shqipris dhe Hashim Broja i Drenices.
2.Qeveria Haradinaj e bëri ushtrin.
3.E bëri ligjin për Trepcen.
4.Bëri ligjin për Prishtinën ligj ky që ishte bllokuar nga qeverit paraprake për inat të njeri tjetrit.
Për këto dhe shumë tjera lexojeni intervisten nga gazetari Luigj Shkodrani

Gazetari Luigj Shkodrani- “Z.Halil Geci ju njihni në Kosovë dhe ma gjërë si familje e madhe dhe që keni kontribuar shumë për qështje kombëtare e vecmas njiheni si familje e që keni dhënë shumë për Kosovën. A na tregon separi që të ndegjohet nga ju dhe goja e juaj për ndegjuasit e radios tonë,historikun e shkurtër për familjen tuaj”?
H.Geci: – Përshendetje për ju Luigj dhe për gjithë bashkëatdhetaret shqipëtar dhe vecmas për ndegjuesit e Radios suaj, ju deshiroj ta kalojm mirë.
Unë quhem Halil Geci ne Kosovë njihemi si 7 vëllezër unë jam vëllai i madhë Halili pastaj është Fadili,Haxhi, Gania,Nebihi,Nehati,dhe më i vogli Esati.
Njihemi si nipat e Bajraktarit nga Llausha e Drenices nga një familje me gjendje të mesme ekonomike,me një bagazh të fort historik e kombëtar jo ndoshta shumë nga ne të rinjët,por bagazhin kombetar e kemi trashigimi nga paraardhësit tonë
baba,babgjysh,katragjyshi dhe stergjyshërit tanë,për familjen tonë flet libri i shkruar nga Dr.Islam Dobra dhe Dr.Kajtaz Rrecaj “Bajraku i Llaushes nepër shekuj”.
Në kohen e Titos familja jonë ishim të leqitur nga ish sistemi Jugosllav si armiq të popullit,ose siç thonë Shqipëria ishim kulak që nuk kishim të drejtën e shkollimit, duke na e konfiskuar edhe ate pak pasuri që kishim, burrat e familjes sime ishin vrarë me pushkë në dorë në brigaden e shaban polluzhes në luftë kundër çetniko partizanve komunist të Titos.Në luftën e dytë botrore janë vrarë të gjithë meshkujt e familjes sonë,djemët më të mdhenjë pas luftës 1945 kishin mbetur 5 vjeq deri 12 vjeq edhe ata ishin shpetuar te dajallaret të veshur në rroba vajzash për t’mos rënë në sy se janë djemt e Miftar e Halil Bajraktarit.
Babgjyshi jonë Halili ishte komandant i çetave Ballistike e vullnetare,në anen e Xhafer Deves plot 12 vite ishte pergjegjës i kufirit me Malin e Zi dhe Serbinë. Kështu që neve kemi një histori me përmbi dy shekuj luftë e sakrificë për liri,varret e të parve të tonë janë në Serbi atje ku kishin shkuar nga Drenica të luftojn dhe të i mbrojn tokat Shqipëtare te NISHI E TOPLICA.
Në luften e fundit ishim të
angazhuar 7 Vellezërit aq sa ishim dhe dy djemet e mi gjithsej 9,në politikë ishim në LDK dhe mbeshtetnim fuqishem liderin Rugova i takojm djathtizmit dhe mundohemi ta mbajm gjall frymen djathtise.
Në kohen e Titos familja jonë ishte e leqitur nga ish sistemi Jugosllav si armiq të popullit,ose siç thonë Shqipëria ishim kulak që nuk kishim të drejten e shkollimi, duke na e konfiskuar edhe ate pak pasuri që kishim,burrat e familjes time ishin vrarë me pushkë në dorë në brigaden e Shaban Polluzhes në luftë kundër çetniko partizanve komunist të Titos.

Gazetari Luigj Shkodrani : – “A na tregoni si ndodhi që ju të vini nga një parti pacifiste që udhëhiqej nga Ibrahim Rugova ti jeni ndër të paret që kapet pushken për liri” ?
H.Geci: – Kur filloi shperbërja e Jugosllavisë Kosova dhe populli i saj pat fatin të udhëhiqet nga bota akademike e asaj kohe me në krye me Ibrahim Rugovën,Fehmi Aganin,Akademik Idriz Ajetin,Akademik Mark Krasniqi .
Akademik Zejnullah Rrahmanin,Magjistrin dhe Albanologun shkrimtarin publicistin e madh Skender (Rrustem)Blakaj, ish presidentin edhe sot të nderuar Dr Fatmir Sejdiun, Dr. Shkenceve Rexhep Gjergjin,Ish ministrin e Arsimit Rexhep Osmani mr,Naip Zeken,Dr.Edita Tahirin, Publicistin dhe shkrimtarin e madh Jusuf Bugjovin,Anton Kolen,Kolë Berishen ka edhe të tjerë që po ju hy në hak e që spo me kujtohen per momentin,dhe kështu ne e patem leht të ju bashkohemi mendjes dhe trurit të kombit,ngase mirë e dinim se nuk jemi më të menqur se këta që i permenda.Nga ajo kohë deri me sot po bëhen 30 vite që u rreshtuam në këte parti.Ne si vëllezër në atë kohë ishim të ri dhe jetonim në bashksi familjare,unë isha vëllau më i madhë , isha kryefamiljari që më duhej kujdes që ti ruaj 6 vëllezer tjerë që i kisha si dhe afro 50 antar sa ishim,kohrat e vështira,dita dites vinin duke u veshtersuar situata politike,gjdo here ngushtohej rrethi i veprimit.Kur Serbia suprimoi autonomin e vitit 74 ,duke mos lënë pikë hapsire të jetohet, i mbyllur shkollat, fakultetet,spitalet, na helmonin fëminet në shkolla ,na vriteshin ushtaret në kazerma ushtarake atje ku sherbenin,e qka mos.Levizja gjithpopullore LDK-ja s ishë deputetet e autonomis të Kosovën të sistemit monist,u organizuan se bashku me LDK-n dhe Ibrahim Rugovën dhe e shpallen kushtetuen e Kaqanikut ku Kosova juridikisht u bë shtet i barabart me ish repuplikat tjera Jugosllave ,nese do ekzistonte Jugosllavia, Kosova do të ishte si subjekt i barabart me repuplikat tjera në Jugosllavi .Nese shperbëhet ne do mbesnim si subjekt i barabart me republikat tjera, që kishim drejt shkputje me kushtetuten e Kaqanikut njësoj si Republikat tjera ,të hapur si nga Serbia ashtu edhe nga Shqiperia.
Shpërberja e Jugosllavisë ndodhi,Kosova mbeti subjekt i vetem sipas kushtetus së Kaqanikut e shpallur me 7 shtator 1990.LDK-ja në ate kohë ngriti institucionet e saj qeverin në ekzil me kryeministrin të asaj kohe Bujar Bukoshin.
Filuam me mbledhjen e 3% nga mergimtaret që e mbajten gjallë arsimin shendetsin më vonë edhe luften ku edhe vetë emigrantet moren pjes në luftë direkte në terren, Kosova

Kosova veq ishte shkëputur nga
planprogramet e Serbisë.Pak më vonë filloi edhe rezistenca e armatosur me njësi guerile,si ajo e Adem Jasharit,Zahir Pajazitit,Sali Qekajt, ku ne me 9 meshkuj sa ishim ju bashkangjitem njisiteve guerile të udhehequra nga Adem,Hamez dhe Shaban Jashari…….! Duke kryer aksionet sipas urdhërit të tij.Aksioni i 6 korrikut i vitit 1992 ku me urdhër të Adem Jasharit nisiti i gueriles të Llaushes me në krye vëllan tonë Gani Gecin kryen aksionin e parë në qender të Skenderaj mbi policin Serbe, ku vritet një policë dhe plagosen disa tjerë policë….., pastaj fillon lufta në Qirez e Likoshan, 5 dit më vonë rrethohet Ademi dhe bënë luften se bashku me vëllaun Hamzen,baban Shabanin,dajen Osman,Bashkimi dhe me të gjithë familjen që ishin të pregaditur thuaja të gjithë dinin ta perdornin pushken në luftë të pa barabart me armikun.

Gazetari:Luigj Shkodrani . – “Ju njiheni si dajallar dhe niper,me Adem Jasharin,si ndodhi që Adem Jashari të luftoi i vetem me familje e të mos i ndihmoi UÇK-ja”?
H.Geci – Po keni te drejt Ademi është nip i Gecve të Llaushes nip i kushernijeve të mi por me ne kishte një lidhje më ndryshe.Ademin e tradhëtuan shoket e vetë por edhe LPK-ja që udhëheqej nga Xhavit Haliti Ibrahim Kelmendi Hashim Thaqi dhe disa të tjerë që ne i quajm komandantet e Rognerit në Tiran… ku Ademin e lanë pa armatim,edhe pse ai kërkonte vazhdimisht ata binin armatim, por ua shperndanin grupeve të tyre Marksiste-Leniniste Enveriste ,dhe Ademin e anashkalonin,e quanin si të afërt me Rugoven.
Për këto dhe tjera flasim heren tjetër,por pergjigjjen që ti kerkon ishte kjo!Ademit nuk ju gjenden afër asnjë nga shoket e tij, ata që gjithmon rrinin me të,fatkeqsia është se asnjë nga shoket e tij nuk e ka krisur asnjë kapcoll, me perjashtim të Naim Lushtakut ku ka rezistuar nga kulla e tij aq sa deri ju kan hargjuar predhat…. ata që sua ndalim pushken policis dhe ushtris Serbe për tri dit rresht ishim ne dajallaret e Llaushes pikërisht unë me vëllaun tim Ganiun dhe Besim Dajakun por edhe me Sejdi e Jetullah Geci që ishin dajet e Ademit që Sejdia dhe Jetullahi e kishin nënen e Ademit hallë.
Vlenë të theksohet se policia dhe ushtria Serbe se pari e kishin rrethuar Llaushen që të mos mundemi te ju shkojm në ndihmë Ademit pastaj kan filluar granatimet mbi familjen legjendare të Shabanit.
Unë me vëllaun tim Ganiun dhe Besim Dajakun truprojen e presidentit Rugova ku pas lufte në liri u vranë nga një pritë e organizuar në makinen e vëllait ton Ganis nga një atentat i territ,brenda në makin vritet edhe gazetari i botes sot Bekim Kastrati dhe plagoset vëllau i jonë Ganiu. Po dalim te tema ne se bashku me Ganiun dhe Besim Dajakun ndrruam pozicione dhe dolem në vendin ku mundem të luftonim dhe ashtu bëmë shkuam….në vendin ku shiheshin shum afër forcat e policis dhe gjandarmaris Serbe aty kishim armen më të rëndë një Pushkomitrolez 12.7 m Gulinov quhej … kerkova nga një kusheri që të zenim pusi me armet e gjata sa kishim,dhe vetë rash në roven ku ishte përforcuar mitrolezi e matem largesin nga vendi ku ishim dhe filluam luften nga nuk e pritshin se kemi aso armesh sa ta kapi projektin ku ishin ata, me mua ishte vëllau Ganiu Besim Dajaku dhe Jetullah Geci , dhe luften e bëmë të gjithë së bashku ku armiku u zu në befasi dhe pesoi bukur do humbje në polici….. na diktuan dhe filluan te na gjuanin me snajperka ku falë Zotit shpëtuam. U terhiqem nga ai vendë dhe dolem në anen e kundert aty ku vishin perfocime me ushtar e polici dhe aty sa ke dita me ato arme sa kishim u afroheshim forcave Serbe gjuanim drejt tyre me aq sa kishim fuqi ngase armet tona ishin të lehta dhe predhat e Gulinovit vetem se u hargjuan.Tri dit rresht u munduam me aq sa mundem por mundesia ishte e vogel.
Gazetari Luigj Shkodrani : – Në diaspor dihet se ka pasur vrasje politike dhe ende asnjë nuk u zbulua,qka ndodhi dhe pse u vran këta njerëz?
H.Geci – Në Kosovë vazalet e Serbisë disa nga komandantet e Rognerit kishin marrur për detyr ti vrasin atëdhetaret ata që ishin rreshtuar pas presidentit Rugova e që kishin orientime proamerikane dhe qellimi i tyre ishte që disa ti vrasin dhe disa ti friksojn ku permes vrasjeve duke shkelur mbi kufoma, Thaqi me kompani ka ardhur në krye të pushtetit dhe me ardhjen e tyre në pushtet,më nuk është vrarë asnjë aktivist i LDK-s.
LDK-s i ka kushtuar shumë shtrenjt orientimi pro VATIKAN pro Amerikanë,duke ja vrarë LDK-s dhe Amerikes bashkpuntoret me proamerikan në botë,vrasesit dhe urdherdhënsit e atdhetatarve të LDK-s dhe perkrahsve të Amerikes janë disa nga pushtetaret e sotit që gjinden në institucionet tona,me të cilat ka shqaluar Kosova.

Gazetari Luigj Shkodrani : – Si ndodhi dhe pse ndodhi rënja e qeveris ku diaspora ju ka gëzuar kualicionit VV-LDK,dhe su bë më shumë se 50 ditë u rrëzua,kujt i konvenoi kjo situat?
H.Geci – Kjo situat i ka konvenuar se pari Vuçiçit dhe Serbis,pastaj gansterat e luftes që sot janë në politikë,ju friksuan qeveris LDK-VV nga frika e konfiskimit të pasurive të pa ligjshme kan bërë milioner duke zhvatur gjdokund aty ku kan mundur,njeri ndër ta ishte Isa Mustafa aktualisht kryetari i LDK-s i cili dyshohet për hajnit e 3% për lidhjen e ti edhe sot me UDB-n Serbe,dhe bizneset e ti të fuqishme që i mbanë me Beogradin.
Qeveria u rrëzua pikërisht nga frika se Albini dhe Vjosa Osmani vendosen që ti gjurmojn milionat dhe bizneset e tyre të pa ligjshme,dhe pikrisht për kte Hashimi dhe Isa kerkuan ndihmen e Vuçiçit që lista Serbe të jetë pjesë e kualicionit pa të cilen listë nuk bëhej numri i 61 deputetve aq sa për ta bërë qeverinë.
Vuçiç ishte i bindur se do të fitonte në bisedimet me Kosovën në Washington dhe mu për ata ja bëri qeverin Hashimit dhe Ises,qeveri kjo që na kushtoi me bërjen hisedar të Serbis në Ujmanin Trump dhe me bërjen e Jugosllavisë të re mini-shengeni që Serbia e nënshkruajti në Washington daljen në detin Shqipëtar.
Gazetari Luigj Shkodrani : – Zotri Geci qka mendon për bisedimet ku shumë kush bënë kritika ekstreme,për minishengenin ujmanin zajdnicen e tjera bisedime te tejzgjatura me Serbin ku për shumë vite bisedimesh nuk u pa asnjë perparim?
H.Geci – Sa i perket Ujmanit dhe mini-shengenit,u mundova tua shpjegoi në pytjen paraprake,me minishengen shqipëtaret janë të rrethuar me toka sllave,nga Greqia Maqedonia,Serbia,Mali i Zi,minishengeni do të jet bombë ku do ti vrasi ekonomikisht Shqipërin dhe Kosovën,pra do të pushtohen me ekonomi ku shqiptaret do detyrohen të punojn si rrobagji(puntor krahu) duke pastruar WC-et sllave për kafshat goje.Kurse pytja ishte pse u stergjaten aq shum bisedimet me Serbin, ndegjoni Serbia nuk hynë në bisedime nese nuk fiton,ajo se pari lansoi ndrrimin e teritoreve duke e kushtezuar Hashimin me gjykaten speciale,kerkonte shumë që se paku ta nxjerri bashkimin e komunave Serbe me kompetenca ekzekutive,ose ma mirë te themi Serbia e donë Bosniozimin e Kosovës ,kjo lojë ekziston në tavolinen e Brukselit,si bashksi kjo e komunave Serbe me kompetenca ekzekutive ,ku e ka nënshkruar Isa Must
Tradhëtin e Hashimit dhe Ises po e pson Kosova e mjerë.
Pra Serbia e priste që gjykata speciale e ndertuar në Hagë ti ngrit aktakuzat për ta aktivizuar përpjekjet e saj për të perfituar një Serbi të vogël në Kosovë,duke e kushtezuar Thaqin” a po jep territor a po shkon në burgë”pikërisht kjo është arsya për të cilen ka ndodhur të stergjaten bisedimet Kosovë-Serbi.

Gazetari Luigj Shkodrani: – A ka mundur Kosova te bëjë më shumë për ta ngritur ndonjë aktakuzë për krimet që ka bërë Serbia?
H.Geci -Po si nuk ka mundur kush i ka ndaluar prokuroret e vendit të mbledhin matriale të bollshme për masakrat që ka bërë Serbia mbi popullin civil të pa armatosur. Kjo ka ndodhur për arsye të ligshtive që kan bërë disa nga argatet se bashku me Hashimin.
Hashimi ishte pjesë e agjentures Franceze dhe komandohej nga sherbimi Frances i DEGES dhe ai Serbë ku të gjithë këta kanë rënë pre e tyre sherbimeve ku ja kanë parë sherrin edhe Kosova e le ma shokët e tij…..! Dhe mu per ata Serbia e kishte leht ngase brenda i kishte spiunat e vetë në krye të UQK-s dhe shum leht i ka mbledhur dëshmit,sa për ti detyruar Kosovën ta formoi gjykaten speciale.
Gazetari Luigj Shkodrani – Kush Kosoves ia mbylli dyert , për në Evrop populli apo politika kush janë fajtor !?
H.Geci – Askush tjeter pos politika,populli i Kosovës është populli më pro përendimor në botë,këta mendonin se Europa ua hap dyret një populli kur në krye të institucioneve gjinden njerëz me dyshime për krime dhe vrasje kundër kunershtarve politik vetem pse mendojn ndryshe nga ata.
Gazetari Luigj Shkodrani: – Pse më shumë shpres kishin Kosovaret në 1998-9 se sa sot!?
H.Geci – Atëhere e kishim vetem një deshirë, lirin dhe shporrjen e armikut nga vatrat tona pa varsisht humbjeve mendonim se kushdo që të mbeti e gëzon lirin.
Kurse sot këta hajna e matrapaz pasurin e Kosovës e kan futur në doren e 20 personave. Pra kuptone se ua kan vrarë shpresen ketij populli jo vetem rinisë por edhe shtresave tjera.Pikërisht shpresa e asaj kohe na mbante gjallë se Serbin e hoqem qafe tash do e ndertojm ardhmerin tone vet,por fatkeqsisht ashtu nuk ndodhi dhe komandatat kishin pas luftuar me vjedhë e uzurpuar.
Gazetari Luigj Shkodrani – Vrasja e Ahmet Krasniqit dhe shumë vrasje tjera pse ndodhi,interes i kujt ishte ky!?
H.Geci – Vrasja e ministrit të mbrojtjes por edhe të tjerë bashkkombasve ishte interes i Serbis qëllimi ishte që të vritet mjedis Tirane ministri i Mbrojtjes e të mos lejohet të futet strategu i luftes në Kosovë,e Kosova të luftoi bashkim-buzukqe kjo ishte njera nga arsyet, por ka edhe të tjera arsye,me prapavija të dukshme pervetsimi i luftes nga LPK-ja që njihet si parti e brigadave të kuqe e që njihet për spiunat e saj të lidhur me Serbi.
Gazetari Luigj Shkodrani – Kush po i bënë hije atdhetarizmit në Kosovë?
H.Geci – Komunistat ata që dje ishin me Serbi dhe dikur formonon fabriken e seperatistve dhe irredentistave,sot të njëjtit e kan kthyer të njëjten fabrikë në prodhimin e antiamerikanistave ky është Isa me kompanin e kuqe i kapur fort nga Hashimi dhe UDB-ja e Serbisë.
Gazetari Luigj Shkodrani – Kush i përmbysi zgjedhjet e fundit në Kosovë?

H.Geci – prodhuesit e fabrikes të antiamerikanizmit. Nga frika që Albini dhe Vjosa po ua zbulojn milionat dhe pasurit e komandatve të Bllaces dhe të Rognerit. Pasuri këto prrallore që as vetë nuk din se si ti arsyetojn.
Gazetari Luigj Shkodrani – Si ka mundesi që ta shkarkoin një qeveri që i fitoi zgjedhjet pse ndodhi kjo?
H.Geci – Këte e thash edhe më parë, ndodhen pse ju frksuan Albinit dhe Vjoses që ta ruajn pasurit u bashkuan të gjith së bashku dhe u bënë me Beogradin dhe e rrezuan,qeverin e posa formuar nga djem dhe gra shumë të pregaditura për ta quar vendin para. Kjo ishte njëra ndër arsyet,arsya e dytë ishte se me Albinin dhe Vjosen nuk do ju ecte projekti i Zajdnices me kompetenca ekzekutive,si dhe ndarja e Ujmanit me hisedar Serbinë,dhe as i mini-shengenit kjo ndoshta ju duket e thjesht por kjo ishte arsyeja. Gazetari Luigj Shkodrani: – A mundet Kosova të bëj ndryshime me këta njerëz të njëjtit që për 20 vite janë në pushtet?
H.Geci – Jo kurrë me këta njerz nuk ka shtet këta janë mësuar me vjedhë dhe kan instaluar të gjitha aparaturat shtetrore për ta mbrojtur njëri tjetrin, me gjyqe me prokuror,me arsim me shëndetsi,skan lan segmet të jetes pa e përvetsuar.
Gazetari Luigj Shkodrani – Cilat nga qeverit ka bë më se shumti për Kosovën?
H.Geci – Qeveria Haradinaj i cili ndaloi ndarjen e Kosovës për të cilen ndarje ishte perkushtuar Kristaqi i Shqipris dhe Hashim Broja i Drenices Hatadinaj ju tha haptazi se ua hoqa nga tavolina Kristaqit dhe Thaqit miliardat ku Rama e paditi në gjykat,kjo ka qenë realiteti ,pastaj Haradinaj e bëri ushtrin,E bëri ligjin për Trepqen.Bëri ligjin për Prishtinën ligj ky që ishte bllokuar nga qeverit paraprake për inat të njeri tjetrit.
Gazetari Luigj Shkodrani – Pse sipas mendimit tënd pse jan shtyrë aq shumë bisedimet Kosovë- Serbi?
H.Geci – Me sa duket u pergjigja edhe më parë në këtë pyetje Sebia priti gjykaten speciale derisa u ndertuar dhe u aktivizua, gjykatë kjo që u votuar në parlament nga vetë Kosovaret,për të cilen gjykat ka punuar Serbia ne bashkpunim me nderkombtaret,që të perfitoi duke e kushtezuar Hashim Brojen dhe argatet e tij,a po jepni teritore a ju qova në burgë.
Gazetari Luigj Shkodrani – Kush ishte Ibrahim Rugova për ju?

H.Geci – Ibrahim Rugova ishte një intelektual i madhë një strateg që ka ditë ku të rreshtohet,ishte i lindur nga vetë Perëndia me orientime pro perendimore pro Romë pro Bruksel dhe pro Amerikë ,që me urtësin e tij dhe mendjen e mpreht ka zgjedhur rrugën andej nga vjen Liria,ishte një nacionalist i urtë dhe i pa thyeshëm.Për t’lindur një figur si Ibrahim Rugova duhet te presim me shekuj.
Gazetari Luigj Shkodrani: – Pse disa në ate “prizmin” e shanë Rugovën,gjoja se ka shkuar tek Milloshi me deshirë ?
H.Geci – Ibrahim Rugovën e shajnë ata që nuk din gjë për të dhe ata që nuk e kan njohur.Disa nga intelektualet e shajn nga inatet personale,ngase formimi i tij si njeri i letrave i urtë fjal pak e punë shumë e kan xhelozuar madheshtin e tij,si Qosja edhe disa të tjerë. Pastaj në kohën kur Rugova e ka marrur përgjegjsin politike mbi Kosovën kan qenë kohë të vështira për ta bartur ate projekt aq të madhë pavarsin e Kosovës,Qosjes dhe shumë të tjerve nuk ua ka mbajtur prapanica te ju prijnë proceseve ngase në atë kohë ka qenë shumë të vështira,ka qenë e mundur të i ndodhë ndonjë e keqe atij dhe familjes së tij.
Pytja tjeter e juaja ishte pse ka shkuar në Beograd? Rugova nuk ka shkuar me dëshirë në Beograd,ishte i detyruar me dhunë,Milloshevici donte ta digjte figuren e tij para popullit,kinse ka ardhur me deshirë dhe po kerkon ndalimin e bombardimeve nga NATOJA,pastaj disa nga spiunet e Milloshevicit që ishin veshur si qlirimtar thonin para e vrasim Rugovën se sa Milloshevicin, ata që më vonë i bënë atentat,dhe ja vranë disa nga bashkpuntoret e tij si Xhemajl Mustafen,
Enver Maloku
Ukë Bytyqin
Smajl Hajdarin
Tahir Zema
truprojen e Presidentit Besim Dajakun
Shaban Manajn
I vranë dhe ja plagosen një numër shumë të madhë, aktivistesh dhe luftetaresh të cilet vriteshin vetem me ja permendur emrin Rugovë.
Këtë më së miri e ka shpjeguar Adnan Merofci në librat e tij medja si dhe gazetarja gjermane që ka qenë prezente në shtëpin e Rugovës gjatë kontrollimit në shtëpinë e tij nga forcat speciale Serbe dhe detyrimit të dhunshëm të Rugovës për në Beograd.Këta që dje e quanin Rugovën tradhëtar sot puthen dhe bëjnë biznese me ata që nuk kan lanë gjë pa bërë mbi këtë popull dhe mbi këtë dhe…!
Qak si peshqesh për dhunen po tentoin ti falin çetnikve,territore dhe të bëjnë një Serbi të vogel në ktëtë vend të vogel,plus permes kishave ju kan nda edhe ekstra territore, ose katër Serbia tjera brenda jugut të Kosovës.! Pa e llogaritur komunat veriore dmth një kacer ekstra në jugun e Kosovës.
Pra Rugova ishte ai që thoshte se pa Amerikën nuk ka ardhmëri Kosova as Shqiperia.
Gazetari Luigj Shkodrani: – Zonjes Citaku ju dha urdher të kthehet në Kosovë pse ndodhi që me urdher të kthehet në Kosovë?
H.Geci: – Po Thaqi nuk e lëshon presidencen derisa ta lë pasardhesin e tij ndoshta mendon se znj.Vlora të bëhet presidente e ardheshme ose e cakton në ndonjë vend ku mundet ti ndihmoi atij në të ardhmen ku ai do te perballet me drejtësin,kështu qe Thaqi e ka shansen ti bëjë president apo presidente kë të do ai ngase deputetet e LDK-s i ka me vete dhe më te sigurt se ata të PDK-s,e ka Isen me Veliun,Lutfi Hazirin,Haki Rugovën me të cilet i kan bizneset dhe poshtërsit e perbashkta ngase LDK-n e kan marrur njerzit që dje e kan sharë e shantazhuar LDK si dhe liderin e saj Rugovën,pra deri me sot LDK është në doren e Thaqit dhe sherbimeve tjera si dhe të apostofuarve ma lart të cilet ja kryejn punen Hashimit përmes Ises pikë per pikë.
Thaqi me LDK-n i fali Malit Zi 8226 h tokë,përmes LDK-s dhe Ises u zgjodhë Kryetar Shteti, përmes LDK-s e nënshkrujti Zajednicen,asnjë të keqe Thaqi nuk ka mundur te ja bëjë Kosovës pa miratimin e LDK-s dhe Ises me argatet e tij.
Gazetari Luigj Shkodrani : – Z. Halil a keni menduar ndonjëherë të tërhiqeni nga LDK-ja?
H.Geci: – Jo kurrë nuk kam menduar dhe nuk do të iki nga shtëpia ime, me ua leshuar rrugën atyre që i kan sjellë sherbimet me parashutë,ata që dje kan kërkuar njerëz me pages për ta vrarë Rugovën,unë luften demokratike do ta bëjë brenda shtëpis sime,aty ku jam rritë e plakë brenda subjektit tim,atij subjekti për të cilin mbaj barrët e rënda mbi supet e mia dhe familjes time duke ju dalur në mbrojtje kolosve të sajë të udhëhequr nga Ibrahim Rugova.Pra unë kam qenë gjithmon pjesë e këtij subjekti që dikur ishte levizje,dhe ka ngjarë që se kam lejuar veten tu dali para akademikve,e me thënë unë di më mirë se ju.
Gazetari Luigj Shkodrani : – Për sa din Ju, z.Geci flasin shkrimet tuaja,ku brenda tyre tregojn një brumë të mirë kombëtarë ?
H. Geci : – Po shkrimet i kam bërë nga frika se po dëmtohet Kosova dhe me aq sa di e mundem ju kam ra të gjitha ngjyrave dhe partive duke mos kursyar askënd qofshin ata edhe të afermit e mi,që populli të jetë i pregaditur për zgjedhjet e ardhshme, dhe që ti hapin syt mirë dhe ti denojn me votë ata që i kan bërë keq Kosovës.
Gazetari Luigj Shkodrani : – Z.Halil ju jeni një familje e madhe dhe keni një popullaritet të jashtzakonshem pytja ime është kjo”a ju ka shkuar mendje të krijoni një parti ju vet”?
H.Geci: – Jo asnjeherë,z.Luigj , kjo i bije sikur me ardhur dikush në studio të radios tuaj,dhe ti ta lësh studion dhe te ikësh,kjo te unë nuk do te ndodhë,dhe asnjherë nuk kemi menduar ne si familje të jemi dikushi, por jemi menduar që përmes LDK-s ta japim kontributin tonë aq sa kishim mundësi për Kosovën.
Dy nga vëllezërit e mi kan qen me mandate deputet njëri dy mandate tjetri një mandat,dhe permes ushtrimit të deputetit e kan dhënë kontributin e vetë aq sa kan mundur, ka ndodhur njëherë një kuvend i karrikave ku kan shkuar pas Akademik Dacit edhe ajo ishte parti djathtisete dhe pas pak kohe jan kthyer në shtëpin e tyre në LDK.
Gazetari Luigj Shkodrani : – Si e shihni Kosovën në vitet e ardhshme?
H.Geci: – Kosova ka pasur mundësi të jetë një shtet i fortë sikur që është Zvicrra,së pari ka resurse natyrore që nuk mundet të krahasohet asnjë vend në Evropë,pastaj ka një rini të shkelqyshme dhe një popull për nga mosha mesatare më të riun në Evropë,një popull liridashes që ka dhënë shumë gjak e sakrifica nëpër shekuj për lirin e vendit të tij.
Por politikat aktuale e kan lodhur shumë këtë popull,ngase nga kjo këst politike gjithqka është politizuar,jan kapur të gjitha segmentet e jetes,duke u nisur nga arsimi shendetsia,pasuria shoqerore,gjykata, duke ngritur numrin e veteranve të rrejshëm nga 15 mij sa ishin në 60 mij duke punsuar familjar e bashkpartiak,hajni ,pra Kosovën e shohë mirë kur këta të ikin nga pushteti.
Gazetari Luigj Shkodrani: – Z.Halil cili do të ishte mesazhi juaj për bashkatdhetarët?
H.Geci: – Bashkatdhetarve të mi ju uroi të mirat e botës,i lusë që ti shkollojn fëmijet dhe ti edukoin se si ta duan atdheun,që neser të kthehen e ti sherbejn atdheut, tonë ,ngase shkollat e Shqipëris dhe Kosovës jan mbushur me diploma të pa merituar, prandaj profesionalizmi dhe shkollimi i fëmive të juaj nga atje ku vini neser do i duhen këtij vendi. Dhe së fundi po afrohen zgjedhjet në Kosovë dhe Shqipëri ejani mos i llogaritni hargjimet dhe denoni me votë ata që deri sot i kan dëmtuar tej mase interesat e vendit.
Ju pershendes ju z.Luigj stafin e radios të juaj dhe gjithë bashkatdhetaret dhe ju kerkoi falje nese i kam bezdisur.
Kjo interviste u realizua nga Luigj Shkodrani , gazetar i radio Projektit 21 – Danimarke .

Rrëfimi i padëgjuar i Halil Gecit: Adem Jasharin e tradhtuan shokët, ja emrat që i akuzon për tradhti ndër ta edhe Ibrahim Kelmendin

No Comments Intervista Lajme

Halil Geci i cili njihet për shkrimet e shumta e të guximshme dhe shumë domethënëse karshi rrugëtimit që po kalon Kosova nga politikanet e papërgjegjshëm duke i sjellë Kosovës marrëveshje të dëmshme.

Ai flet se si u bojkotua nga LPK-ja Adem Jashari duke mos i afruar as një lloj ndihme me armatim, as ndihmë rezistence…!

Në intervistën e tij, dhënë për Radioprojektin Kopenhagë, radio e cila dëgjohet gjithandej në perëndim, deri edhe në Amerikë, Halil Geci mbushi energji mërgimtaret që të bashkohen siç u kanë bashkuar në luftë të bashkohen edhe në paqe, që së bashku ti qojnë në shtëpi ata që për 20 vite na gënjyen na vranë e na plaçkiten.

“Qeveria Haradinaj ishte ajo që e ndaloi ndarjen e Kosovës për të cilën ndarje ishte përkushtuar Edi Rama – Kristaqi i Shqipërisë dhe Hashim Broja i Drenicës. Haradinaj e shfaqë haptazi kundërshtimin e ti ku thotë: Kristaçit dhe Thaçit ua hoqa nga tavolina miliardat, shi për këtë Kristaçi e padit edhe në Gjykatë! Kjo çka ka bërë Haradinaj nuk ishte aq e lehtë. Qeveria Haradinaj e bëri ushtrinë, e bëri ligjin për Trepçën., e bëri ligjin për Prishtinën, ligj ky që ishte bllokuar nga qeveritë paraprake për inat të njeri tjetrit”, thotë Geci.

Geci në këtë intervistë ka treguar edhe për familjen tij.

“Unë quhem Halil Geci, në Kosovë njihemi si 7 vëllezërit, unë jam vëllai i madh Halili pastaj është Fadili, Haxhiu, Ganiu, Nebihu, Nehati dhe më i vogli Esati. Njihemi si nipat e Bajraktarit nga Llausha e Drenicës nga një familje me gjendje të mesme ekonomike, me një bagazh të fort historik e kombëtar jo ndoshta shumë nga ne të rinjtë, por bagazhin kombëtar e kemi trashëgimi nga paraardhësit tonë baba, babagjyshi, katragjyshi dhe stërgjyshërit tanë, për familjen tonë flet libri i shkruar nga Dr. Islam Dobra dhe Dr. Kajtaz Rrecaj “Bajraku i Llaushes nëpër shekuj”. Në kohen e Titos familja jonë ishim të lëçitur nga ish sistemi Jugosllav si armiq të popullit, ose siç thonë Shqipëria ishim kulak që nuk kishim të drejtën e shkollimit, duke na e konfiskuar edhe atë pak pasuri që kishim, burrat e familjes sime ishin vrarë me pushkë në dorë në brigadën e Shaban Polluzhes në luftë kundër çetniko partizanëve komunist të Titos. Në luftën e dytë botërore janë vrarë të gjithë meshkujt e familjes tonë, djemtë më të mëdhenj që shpëtuan nga lufta 1945 kishin mbetur 5 vjeç deri 12 vjeç edhe ata ishin shpëtuar te dajallarët të veshur në rroba vajzash për t’mos rënë në sy se janë djemtë e Miftar e Halil Bajraktarit”, tregon Geci.

Ai tregon se babagjyshi i tyre Halili ishte komandant i çetave Ballistike e vullnetare, në anën e Xhafer Deves, plot 12 vite ishte përgjegjës i kufirit me Malin e Zi dhe Serbinë.

“Kështu që neve kemi një histori me përmbi dy shekuj luftë e sakrificë për liri, varret e të parëve të tonë janë në Serbi atje ku kishin shkuar nga Drenica të luftojnë dhe të i mbrojnë tokat shqiptare të Nishit e Toplicës”.

Geci tregon edhe për luftën e fundit që u zhvillua në Kosovë.

“Në luftën e fundit ishim të angazhuar 7 Vëllezërit aq sa ishim dhe dy djemtë e mi Artoni dhe Arbeni, gjithsej 9 meshkuj me pushkë në dorë. Kurse në politikë ishim në LDK ku jemi edhe sot, dhe në atë kohë e mbështetnim fuqishëm liderin Rugovën, neve i takojmë djathtizmit dhe mundohemi ta mbajmë gjallë frymën djathtiste”, tregon ai.

Sipas tij, kur filloi shpërbërja e Jugosllavisë, Kosova dhe populli i saj pat fatin të udhëhiqet nga bota akademike e asaj kohe me në krye me Ibrahim Rugovën, Dr. Fatmir Sejdiu, Dr. Fehmi Aganin, Akademik Idriz Ajetin, Akademik Mark Krasniqi, Akademik Zejnullah Rrahmanin, Magjistrin dhe Albanologun shkrimtarin publicistin e madh Skënder (Rrustem) Blakaj, Dr. shkencave Rexhep Gjergjin, ish ministrin e Arsimit Rexhep Osmani, mr, Naip Zeken, Dr. Edita Tahirin, publicistin dhe shkrimtarin e madh Jusuf Bugjovin, Anton Kolen, Kolë Berishën.

Ai thotë se ka edhe të tjerë po që nuk po i kujtohen dhe kështu e patëm lehtë të i bashkohen mendjes dhe trurit të kombit.

“Nga ajo kohë deri me sot po bëhen 30 vite që u rreshtuam në këtë parti. Ne si vëllezër në atë kohë ishim të ri dhe jetonim në bashkësi familjare, unë isha vëllai më i madh, isha kryefamiljari që më duhej kujdes që ti ruaj 6 vëllezërit tjerë që i kisha, si dhe afro 50 anëtarë sa ishim. Ishim në kohërat e vështira, dita ditës vike duke u vështirësuar situata politike, çdo here ngushtohej rrethi i veprimit. Kur Serbia suprimoi autonomin e vitit 74 duke mos lënë pikë hapësire të jetohet, i mbyllen shkollat, fakultetet, spitalet, na helmonin fëmijët në shkolla, na vriteshin ushtaret në kazerma ushtarake atje ku shërbenin, e çka më zi. Lëvizja gjithëpopullore LDK-ja së bashku me ish deputetet e autonomisë së Kosovën të sistemit monist, u organizuan së bashku me LDK-në dhe Ibrahim Rugovën dhe e shpallen Kushtetutën e Kaçanikut, ku Kosova juridikisht u bë shtet i barabartë me ish Republikat tjera Jugosllave, nëse do ekzistonte Jugosllavia, Kosova do të ishte si subjekt i barabartë me republikat tjera në Jugosllavi. Nëse shpërbëhet ne do mbesnim si subjekt i barabartë me republikat tjera, që kishim drejt shkëputje me kushtetutën e Kaçanikut njësoj si Republikat tjera, të hapur si nga Serbia ashtu edhe nga Shqipëria”, rrëfehet Geci.

Ai thotë se, shpërbërja e Jugosllavisë ndodhi, Kosova mbeti subjekt i vetëm sipas kushtetutës së Kaçanikut e shpallur me 7 shtator 1990. LDK-ja sipas tij, në atë kohë ngriti institucionet e saj qeverinë në ekzil me kryeministrin të asaj kohe Bujar Bukoshin.

“Filluam me mbledhjen e 3% nga mërgimtarët që e mbajtën gjallë arsimin, shëndetin më vonë edhe luftën ku edhe vetë emigrantet morën pjesë në luftë direkte në terren. Kosova veç ishte shkëputur nga planprogramet e Serbisë. Pak më vonë filloi edhe rezistenca e armatosur me njësi guerile, si ajo e Adem Jasharit, Zahir Pajazitit, Sali Qekajt, ku ne me 9 meshkuj sa ishim ju bashkëngjitëm njësiteve guerile të udhëhequra nga Adem e Hamez dhe Shaban Jashari…….! duke kryer aksionet sipas urdhrit të tij. Aksioni i 6 korrikut i vitit 1992 ku me urdhër të Adem Jasharit njësiti i gueriles së Llaushes me në krye vëllain tonë Gani Gecin kryen aksionin e parë në qendër të Skenderaj mbi policinë Serbe, ku vritet një policë dhe plagosen një tjerë policë….., shumë ma vonë fillon lufta në Qirez e Likoshan, 5 dit më vonë rrethohet Ademi dhe bënë luftën se bashku me vëllaun Hamzen, babën Shabanin, dajën Osman, Bashkimi dhe me të gjithë familjen. Familje kjo që dinin ta përdornin pushkën në luftë të pa barabartë me armikun”, tregon Geci.

Ai tutje tregon se Adem Jashari është nip i Gecve të Llaushës, nip i kushërnijve të tij, por që me 7 Vëllezërit kishte një lidhje më ndryshe.

“Ademin e tradhtuan shokët e vetë, por edhe LPK-ja që udhëhiqej nga Xhavit Haliti, Ibrahim Kelmendi, Hashim Thaçi dhe disa të tjerë që ne i quajmë komandantet e Rognerit në Tiranë… ku Ademin e lanë pa armatim, edhe pse ai kërkonte vazhdimisht ata binin armatim, por ua shpërndanin grupeve të tyre Marksiste-Leniniste Enveriste dhe Ademin e anashkalonin, dhe e quanin si të afërt me Rugovën. Ademit nuk ju gjenden afër asnjë nga shokët e tij, ata që gjithmonë rrinin me të, fatkeqësia është se asnjë nga shokët e tij nuk e ka krisur asnjë kapcoll, me përjashtim të Naim Lushtakut ku ka rezistuar nga kulla e tij aq sa deri ju kanë harxhuar predhat….!Ata që sua ndalen pushkën policisë dhe ushtrisë Serbe për tri dit rresht ishim ne dajallarët e Llaushes, pikërisht unë Halil Geci me vëllaun tim Ganiun dhe Besim Dajakun, por edhe me Sejdi e Jetullah Geci që ishin dajtë e Ademit. Vlen të theksohet se policia dhe ushtria Serbe se pari e kishin rrethuar Llaushen që të mos mundemi të ju shkojmë në ndihmë Ademit pastaj kanë filluar granatimet mbi familjen legjendare të Shabanit”, rrëfehet Geci.

Ai vazhdon të tregon se, ai bashkë me Ganiun dhe Besim Dajakun truprojën e presidentit Rugova ku pas lufte në liri u vranë nga një pritë e organizuar në makinën e vëllait ton Ganiut nga një atentat i territ, brenda në makinë vritet edhe gazetari i “Botës sot”, Bekim Kastrati dhe plagoset vëllai i tyre Ganiu.

“Ne së bashku me Ganiun dhe Besim Dajakun ndërruam pozicione dhe dolëm në vendin ku mundem të luftonim dhe ashtu bëmë, shkuam në vendin ku kapnim me pushkë forcat e policisë atje nga ana e Prekazit, armen më të rëndë dhe më të fuqishme e kishim një Pushkomitrolez 12.7 që quhej Gulinov… kërkova nga një kushëri që të u përgjigjëm me armë, aj mu përgjigj se kemi pak predha, vetë rashë në pusinë ku ishte përforcuar mitrolezi 12.7 e matem largësinë nga vendi ku ishim me dylbinë e snajperit tim, dhe filluam luftën, policia nuk e pritshin se kemi aso armesh sa ta kapi projektin ku ishin ata, me mua ishte vëllau Ganiu, Besim Dajaku dhe Jetullah Geci, dhe luftën e bëmë të gjithë së bashku ku armiku u zu në befasi dhe pësoi bukur do humbje në polici….. na diktuan dhe filluan te na godasin, por falë Zotit shpëtuam. U tërhiqem nga ai vend dhe dolëm në anën e kundërt aty ku vishin përforcime me ushtarë e polici dhe aty sa ke dita me ato armë sa kishim u afroheshim forcave Serbe gjuanim drejt tyre me aq sa kishim fuqi ngase armët tona ishin të lehta dhe predhat duhet të ruanim”.

“Tri dit rresht u munduam ta ndihmonim me aq sa mujtem por mundësia ishte e vogël, ngase arsenali i madh ushtarak e policorë i Serbisë karshi armatimit dhe numrit të gueriles tonë ishte i madh, si me numër ushtaresh, si me armatim, neve në atë kohë ishim afro 20 veta kurse në përballje me policinë dhe ushtrinë serbe gjatë tri ditëve aq sa ka zgjatur lufta deri në flijimin e Jasharajve, ishim 5-6 veta, në krahasim me polic dhe ushtarë serbë që ishin me mia të organizuar nën komandën ushtarako policore prefekte”, tregon në rrëfimin e tij Halil Geci. Vazhdon…

Burimi/botasot.info/

Çfarë po ndodh në Shqipëri?

No Comments Lajme Opinion

A erdhi më në fund koha e moralitetit në Shqipëri, tani, pas 108 vjetësh që Shqipëria ka qenë një shtet pa drejtësi shoqërore?

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, e dha lajmin që e kemi kuptuar me kohë nga lëvizjet e skemave juridike, mes legjislacionit të ri – ajo e tha hapur:
“Në Tiranë kanë ardhur dosjet e individëve të korrupsionit të lartë shtetëror, dhe ekspertët e FBI-së, si profesionistë në këtë hetim, do të fillojnë hetimet individuale të pushtetarëve të korruptuar”.
Por, ajo e theksoi edhe këtë: “kryetaren e Byrosë Kombëtate të Hetimit, e kemi vendosur ne, duke mposhtur të gjitha përpjekjet e korrupsionit të lartë për ta rrëzuar”.
Ky është fillimi.
Po, ende nuk besojnë të lidhurit me korrupsionin se ky është proces juridik dhe jo një llomotitje politike pa vlerë?!! Rrini, mor’ të shkretë, dhe prisni fatin tuaj në këtë proces!…

l.
Sigurisht, është kuptueshmëri racionale ajo që vjen nga fakti se, të jesh një shtet i padrejtë në 108 vjet rresht, është shenjë e dobësisë historike për një shoqëri. Ky ka qenë në fakt shteti shqiptar: padrejtësi dhe grabitje pushtetarësh.

Po, na duhet ta pranojmë se, të paktën në 100 vjet rresht, padrejtësia që kanë kaluar shqiptarët, nuk ka qenë njohur as në mesjetën e vonë; kurse padrejtësia e terrorizmit shtetëror, në periudhën 1945-1991, nuk ka qenë e njohur as në mesjetën e hershme.

Ky ka qenë fati i mjerimit shekullor të shqiptarëve, sepse e gjithë padrejtësia shqiptare, e ardhur nga krerët sundues shqiprarë, ka qenë imponim nga fqinjët, që janë pushtues të territoreve të gjera shqiptare.
Po pse na ka ndodhur kjo?
Ka qenë destinacion historik, sepse, pas daljes në skenë si shtet i pavarur, në vitin 1912, Shqipëria ka qenë e vetme, dhe Beogradi, me forcë, ka vendosur në pushtet në Tiranë banditët e radhës.
Pse, a nuk rrëzoi Nolin dhe Luigj Gurakuqin Beogradi, për të sjellë në pushtet Ahmet Zogun?
Pse, a nuk eliminoi Beogradi gjithë plejadën patriote dhe intelektuale të Shqipërisë, për të sjellë në pushtet Enver Hoxhën dhe Koçi Xoxen?
Po, edhe pas vitit 1991, serish ka ndodhur e njëjta gjë, sepse pjesa më e madhe e korrupsionit të lartë shtetëror në Shqipëri, është ushqyer nga Beogradi Athina dhe Moska.
Por, për këtë, shumë shpejt, provat do të na i japë hetimi i Byrosë Kombëtate të Hetimit, dhe FBI që do të qëndrojë pas saj. Keni për t’i parë…

ll.
Po, pse na ka goditur kaq rëndë historia ne shqiptarëve?
Mbasi iu drejtova literaturës sime të mbledhur në vite, e gjeta më në fund arsyen e këtij mjerimi shqiptar shekullor: e gjeta në dy gjykime brilante të Senekës dhe Volterit.
Seneka thotë se: në një shoqëri të kalbur “krimi i suksesshëm dhe me fat, është quajtur virtyt”.
Kurse, Volteri na ka thënë se: “frika e ndjek krimin nga pas – ky, është ndëshkimi”.

Ja pra, këto dy gjykime të arsyrs së lartë të qytetërimit, mbajnë ne vetvete historinë e vuajtjes shqiptare në Ballkanin Perëndimor.
Një gjendje kriminale e pandërprerë në 500 vjet, sigurisht që do ta sillte shoqërinë shqiptare në atë gratë sa që, shpesh e më shpesh, ta quante krimin e suksesshëm virtyt.
Dhe, ne vetë e kemi parë sesi krimi i luftës së klasave që bënte Enver Hoxha për terror shtetëror, shoqërisht u quajt moral i lartë kombëtar, domethënë virtyt.
Po, pse, a nuk ishte vetë komunizmi një krim i suksesshëm?

lll.
Fatkeqësia shqiptare vijoi ende në kohë.
Të njëjtën gjë pamë edhe në këta tridhjetë vjetët e fundit që, vjedhja dhe grabitja e shtetit dhe shqiptarëve nga një lukuni ujqërish, është quajtur një gjë normale, kur dëgjohet rëndom se: “po kështu bëhet në të gjithë botën: pushtetari merr për pasurim pasurinë e kombit”. Ky ishtë virtyti i ri i krimit të suksesshëm në Shqipëri.

Po pra, ja, kjo ka qenë gjendja shqiptare, në një arsyetim të shkurtuar historik.
Por kjo ama, është arsyeja kryesore e varfërisë dhe përçarjes shqiprare.

Kurse Volteri thekson se krimin e ndjek nga pas frika e ndëshkimit. Dhe pikërisht kjo ka ardhur tani në Shqipëri, kur jemi në prag të formimit të Byrosë Kombëtare të Hetimit. Byroja sot e ka trembur krimin shtetëror në Shqipëri.
Pse, a nuk e tha hapur dhe ambasadorja amerikane në Tiranë që “korrupsioni i lartë shtetëror desh të rrëzonte kryetaren e sapozgjedhur të Byrosë Kombëtare të Hetimit?”
Domethënë, kjo na jep të kuptuar se janë ekspertët amerikanë të hetimit ata që do të drejtojnë gjithçka. Dhe pikërisht kjo iu jep të drejtën shqiptarëve që presin shpëtimin e Shqipërisë nga zgjedha, të fillojnë besimin se do të shpëtojnë më në fund nga pushtimi amoral e korruptiv i korrupsionit të lartë shqiptar.
Dhe ju do të thoni, ku e gjen ti këtë fakt që flet për shpëtimin e Shqipërisë?
Shumë e thjeshtë: dëgjova që, të gjitha këto, pardje dhe dje, i tha edhe ambasadorja amerikane në Tiranë.

Burimi/Facebook/Spartak Ngjela

Mbledhja e Këshillit Nismëtar për themelimin e Universitetit në gjuhën shqipe

No Comments Aktualitet Lajme

Stamboll, Turqi

Në Stamboll, me 22.10.2020, u mbajt mbledhja e Këshillit Nismëtar për themelimin e Universitetit në gjuhën shqipe, turke dhe angleze. Mbledhjen e Këshillit Nismëtar e kryesoj Dr.Adem Hasanaj. Ai pos tjerash tha: Se jemi në një moment të rëndësishëm historik, i cili mundëson themelimin/hapjen e këtij universiteti i cili sipas takimeve përkrahet nga populli shqiptar në Turqi, Azi, Shqipëri, Kosovë dhe më gjerë.

Këtë e mundëson zhvillimi i shkencës, teknologjisë dhe inovacioneve bashkëkohore, të cilat kushtëzojnë dhe mundësojnë afirmimin e individualitetit dhe në këtë bazë edhe ndryshime të mëdha institucionale shtetrore, që mundësojnë afirmimin e qenjës kombëtare shqiptare dhe zhvillimin e shpejtuar ekonomik-social. Ose më shkurtimisht, shkenca, dija në funksion të afirmimit të identitetit, dinjitetit dhe krenarisë kombëtare shqiptare, të zhvillimit ekonomik-social në nivel rajonal dhe ndërkombëtar.

Këshilli Nismëtar përbëhet nga: Dr.Adem Hasanaj, kryetar;
me anëtarë Prof.Dr.Sabri kadriu, Hamdi Hasaj, Sejdi Erturk, Prof.Dr.Sokol Braha, Dr.Ibrahim Pozhari, Avokat Shefqet Dizdari, Marco Salihaj dhe Mr.Salem Fejzullahu.

Fotografia e Sabri Kadriu

Këshilli Nismëtar pas aprovimit të këtij projekti ideor, merr obligim të hartoj projektin e përgjithshëm të themelimit të Universitetit duke përfshirë: Pjesën e përgjithshme, caktimin e bordit, sigurimi i bazës juridike, komisioneve, grupeve punuese, etj.
Pjesa e veçantë duhet të përfshijë planprogramin dhe atë sipas fakulteteve të këtij Universiteti. Kuptohet bazuar edhe në planprogramet e universiteteve më bashkëkohore në Evropë dhe Botë.

Nga të pranishmit lindi ideja se ky Universitet duhet ta mbajë emrin Sami Frashri. Dihet se Sami Frashri ishte shkrimtar, filozof, veprimtar i madh i qështjes shqiptare dhe njëri ndër hartuesit e alfabetit modern turk.

Fotografia e Sabri Kadriu

Rikujtojmë: Hoxhë Tasinin si themelues i universitetit të parë të Stambollit; Mehmet Akif Ersoi nga Istogu i cili përpiloj tekstin e himnit kombëtar turk; Qemal Ataturku themelues i Turqisë moderne me prejardhje shqiptare.

Besojmë se ky projekt do të hasë në mirëkuptim në nivelin shtetror Turqi, Shqipëri, Kosovë, Maqedoni dhe në strukturat tjera.

Koordinator: Mr.Salem Fejzullahu

Burimi/Facebook – Sabri Kadriu

Mbështetje të hapur, mbështetje të tërthortë të terrorizmit islamik dhe propagandë moderne terroriste islamike nga zërat armiqësorë të Kosovës

No Comments Lajme Opinion

Ditëve të fundit, kemi pa një seri ngjarjesh që kanë tronditur botën, por edhe vendin tonë.
Aktet terroriste islamike, tentojnë të kufizojnë lirinë tonë të shprehjes-natyrisht kjo s’mund të
ndodhë. Liria e shprehjes nuk mund të kufizohet me akte terroriste islamike si rasti i Charlie Hebdo,
apo me ndalimin e publikimit të fotove a karikaturave ndaj Krishtit, Mojsiut, Muhamedit, nëse
dikush beson që është tejkalu liria e shprehjes, janë gjykatat kompetente ku mund të orientohen.
Publikimi i karikaturave kundër Krishtit, Mojsiut a ndonjë figure tjetër nuk ka bërë bujë,
siç për qytetarët europian nuk bënë bujë as publikimi i karikaturave a fotografive edhe për
perandorin e parë të Perandorisë Arabe-Muhamedit. Mirëpo bota radikale islame reagon vetëm kur
publikohen fotografitë a karikaturat e këtij, e jo edhe kur publikohen karikaturat kundër Krishtit,
Mojsiut etj. Madje kemi pa edhe reagim të ngjajshëm edhe kur janë publiku karikatura kundër
presidentit të Turqisë-Erdoganit. Qytetërimi perëndimorë reagon ndaj aktit terrorist islamik kundër
mësuesit të shkollës së mesme të ultë Samuel Paty-së.
Në Trojet tona por edhe tek mërgimtarët, kemi vërejtur ndarjen në dy kampe, siç e njejta ka
ndodhur edhe gjetiu, ku bota demokratike në njërën anë, në të cilën anojmë edhe të gjithë
Shqipëtarët, që aspirojmë integrimet Euro-Atlantike. Kurse disa subjekte të caktuara fizike a
juridike edhe në Trojet tona dolën në mbështetje të tërthortë të terrorizmit islamik, i’u bashkuan
botës ekstreme islame.
Skena me prerje kokash, i kemi pa viteve të fundit që kanë ndodhur vetëm në vendet
islamike, ku zhvillohen konflikte ndërsektare, civile etj, madje kryesisht në Siri, Irak, Afganistan,
Libi, Egjipt etj. Edhe pse shumica e studiuesëve të antiterrorizmit, kishim kërkuar, madje sidomos
në Trojet tona, kishim tërhequr vërejtjen, që Serbia maksimalisht është angazhuar, në radikalizimin,
ekstremizimin, organizimin, rekrutimin, furnizimin, propagandimin, lehtësimin, mbrojtjen( nga
ndjekjet penale), transferimin( krijimin e mundësive për lëvizje të Luftëtarëve të huaj terroristterroristëve islamik në drejtim të vendeve të BE-së, madje duke i ndërlidhur dhe ndihmuar edhe
përmes krimit të organizuar). Të njejtën vërejtje kishim edhe për luftimin sa për sy e faqe të
dukurisë së Luftëtarëve të huaj terrorist që e bëri sidomos Republika e Kosovës, veçmas me faljen
dhe amnestinë që i është bërë dhjetëra hoxhallarëve vehabi të lidhur disa prej tyre drejtëpërdrejtë
me Serbinë, e që më pas edhe SHBA, por edhe studiues ndërkombëtar e konfirmojnë. Shqetësimin
e njejtë e shprehëm edhe në lidhje me kthimin e familjeve terroriste islamike të Luftëtarëve të huaj
terrorist, nga vatrat e luftës terroriste islamike, e sidomos nga Siria. Shqetësuese ishte edhe rritja e
vazhdueshme e ndikimit turk, në Trojet tona, në kuadër të së cilës edhe rreziku nga terrorizmi
islamik-fatkeqësisht institucionet e Kosovës, dorëzuan “të mbrojturit ndërkombëtarisht” që ishin 6
qytetarët turq.
Më shqetësuese është fakti që nga 2018, shohim transformim të terrorizmit islamik, edhe
pse kjo dukuri e europianizimit të terroristëve islamik, sidomos për nga pamja e tyre, kishte filluar
rreth një dekadë më parë.
Propaganda moderne e terrorizmit islamik, sidomos në dy vitet e fundit duket që ka qenë
më e theksuar, derisa shohim “zbutjen” e komentimeve, deklarimeve të klerikëve radikal islamik.

Adresa anonime-të rrejshme sidomos të rrjeteve sociale, që shfrytëzohen për propagandim modern
të terrorizmit islamik( si mënyrë për nxitjen në masë për akte konkrete terroriste islamike), pastaj
edhe portale me opinione tërthorazi mbështetëse a nxitëse të terrorizmit islamik, me predikime më
specifike nëpër xhami( mbështetëse a nxitëse të tërthortë të akteve terroriste islamike) etj. Kjo u vë
në pah, edhe në rastin e aktit terrorist islamik kundër mësuesit Samuel Paty.
Zyrtarët e Kosovës, bënë një reagim sa për sy e faqe, ndaj aktit terrorist islamik kundër
mësuesit Samuel Paty, derisa autoritetet vendore asgjë nuk ndërmarrin dhe lejojnë që në vend këto
dy vitet e fundit intenzivisht radikalët, ekstremistët dhe terroristët islamik të Serbisë së bashku edhe
me bashkëpunëtorë të Serbisë, të bëjnë propagandë moderne terroriste islamike, për të nxitur akte
konkrete terroriste islamike kundër individëve të caktuar që ata i piketojnë si anti-islamik,
islamofob etj.
Akti terrorist islamik kundër mësuesit Samuel Paty, është sinjali i fundit tregues, që duhet
të zgjojë institucionet e Republikës së Kosovës, që mos të heshtin, por të ndalojnë, ndjekin dhe
gjykojnë kryesit e propagandës terroriste islamike dhe të mbështetësve të kësaj propagande.
E së fundmi, shohim që zëra të caktuar edhe në Kosovë dhe Luginë të Preshevës, kanë dalur
në mbështetje të botës ekstreme islamike, të cilët qëllimisht heshtën ndaj aktit terrorist islamik
kundër mësuesit Samuel Paty dhe njëkohësisht bëhet propagandë moderne terroriste islamike për
të nxitur akte terroriste konkrete. Nuk kemi pa, ndonjë reagim të ndonjë bashkësie islame të ndonjë
vendi tjetër, në mbështetje të tërthortë të terrorizmit islamik. Tashmë edhe hoxhallarë të caktuar të
Republikës së Kosovës, janë distancuar, kanë kritikuar eksponentë të caktuar udhëheqës të
Bashkësisë Islame të Kosovës. Mirëpo kemi vërejtur të gjithë, që kjo Bashkësi Islame e Kosovës,
pas heqjes së Rexhep Bojës, në të u instaluan qarqet radikale vehabiste dhe serbofile( e që më pas
këtë e konfirmojnë edhe institucionet e Republikës së Kosovës).
Nëse shikojmë gjenealogjinë e mbështetjes së tërthortë të terrorizmit islamik në këtë rast
vërejmë, që të parët reaguan disa agjent islamik të Serbisë nga Lugina e Preshevës( me instruksione
të Serbisë) dhe atë në dy aspekte: kundër Samuel Paty-së, duke e paraqitur atë si ofendues të
Muhamedit e që arysetonin aktin terrorist dhe pastaj duke bërë propagandë moderne terroriste
islamike kundër ambasadorit të Republikë së Kosovës në Francë( vetëm pse ai kishte shpërndarë,
e asgjë më shumë nuk kishte deklaru). Pas këtyre vazhduan agjentët islamik të Serbisë në Kosovës,
së bashku me disa turkofil, serbofil në Kosovë, duke mbështetur tërthorazi terrorizmin islamik dhe
duke bërë propagandë moderne terroriste islamike kundër ambasadorit në fjalë. E në fund edhe
Bashkësia Islame e Kosovës( me disa nga zyrtarët e saj), siç tashmë ishim mësuar të shohim
reagimin turkofilik të zyrtarit të saj i komunitetit çerkez M.B., në lidhje me Erdoganin,(ndaj të cilit
është distancuar edhe vetë BIK-u më pas), bëhet sërish mbështetëse e tërthortë e terrorizmit islamik
dhe kërkon distancimin e ambasadorit në fjalë. Mirëpo kjo mbështetje e mjaftueshme e tërthortë
për terrorizmin islamik, ka inkurajuar, nxitur që radikal, ekstremist dhe terrorist islamik të Serbisë
dhe agjentë islamik e bashkëpunëtorë të Serbisë, të shkojnë edhe më larg, duke kërkuar shkarkimin
e këtij ambasadori, por edhe për më keq kemi pa që kanë bërë propagandë moderne terroriste
islamike, me qëllimin për të nxitur akte terroriste islamike edhe kundër ambasadorit në fjalë.

Duke mos hy në detaje, në elaborimin e rrjedhës së ngjarjeve në lidhje me mbështetjen e
botës ekstreme islamike dhe propagandës moderne terroriste islamike kundër ambasadorit në fjalë,
e që erdhën së pari nga Lugina e Preshevës, pastaj edhe nga zërat e tillë edhe nga Republika e
Kosovës, kanë një burim, që është Serbia, në cilindo aspekt që të shikohen.
Franca reagoi duke arrestuar një mori mbështetësish dhe propaganduesish modern të
terrorizmit islamik, nga të cilët ishte nxitur terroristi islamik çeçen që të kryente aktin. Paralajmëroi
edhe për dëbimin e 321 të dyshuarëve për lidhje me terrorizmin islamik dhe masa të tjera. Në
Francë e në vendet tjera të BE-së askund në asnjë rrjet social, portal a deklarim qoftë privat a
publik, nuk kemi pa ndonjë mbështetës të tërthortë të terrorizmit islamik, pas arrestimeve edhe të
disa propaganduesëve modern të terrorizmit islamik, që nxitën terroristin islamik të kryente aktin,
u ndaluan të gjithë propaganduesit modern të terrorizmit islamik. Kam përcjellur me vëmendje
grupën e agjentëve islamik të Serbisë nga Lugina e Preshevës, pjestarë të së cilës operojnë edhe në
Kosovë( Kaçanik, Prishtinë), Maqedoni( Kumanovë dhe Shkup), Francë( Aix-Les-Bains etj),
Gjermani( Frankfurt etj) etj, të gjithë këta që jetojnë në vendet e BE-së, kanë ndalur menjëherë
propagandimin modern të terrorizmit islamik-kurse në Luginë të Preshevës, Kosovë, Maqedoni të
Veriut dhe Shqipëri, shohim që vazhdojnë ende lirshëm, madje edhe të trimëruar, që të jep
përshtypjen se në këto vende kanë bazat e tyre të sigurta. Për më keq, kemi pa disa deklarime të
disa hoxhallarëve vehabi( të gjithë të tillët të dyshuar edhe nga institucionet e Republikës së
Kosovës, që kanë posedu dokumente të Serbisë së fundmi, pastaj armë dhe kanë lidhje me Serbinë
etj) dhe disa personave të tjerë, edhe femra( një në Tiranë), që kanë deklaru që Samuel Paty, ka
provokuar aktin terrorist islamik, duke dalur kështu hapur në arsyetimin e aktit terrorist në fjalë.
Derisa dihet mirëfilli, që në asnjë mënyrë, në asnjë rast, asnjë rrethanë, nuk mund të arsyetohet një
akt i tillë terrorist- shiko janë me dhjetëra konventa ndërkombëtare kundër terrorizmit, rezoluta të
OKB-së, BE-së etj. Pranda kjo përfshihet në mbështetje të hapur të terrorizmit islamik.
Ndërkombëtarisht Kosova është kritikuar dhe akuzuar që nuk ndjek asnjë rast të veprave
penale për mbështetje të terrorizmit islamik, asnjë rast për propagandim të terrorizmit islamik, e
mos të flasim më për format më të reja të këtyre, pra për mbështetjen moderne të terrorizmit islamik
dhe propagandimin modern të terrorizmit islamik.
Prandaj, si zakonisht, edhe në këtë rast, duhet detyrimi ndërkombëtar nga SHBA dhe vendet
e BE-së, karshi institucioneve kompetente të Republikës së Kosovës, të stërmbushura me përkrahës
të fshehtë të islamit radikal e sidomos me agjent të Serbisë, që të detyrohen që të zbatojnë ligjet, të
ndjekin penalisht propagandën terroriste islamike e veçmas propagandën moderne terroriste
islamike, mbështetësit e terrorizmit islamik dhe mbështetësit e tërthortë të terrorizmit islamik. Për
fat të keq, me heshtjen e ligjeve të Kosovës, i jepet zjarrë armëve të terroristëve islamik -”Inter
arma enim silent leges”( armët flasin, ligjet heshtin).
Fatmirësisht që kemi Kanunin e Lekës, si parandaluesi më i mirë i këtyre dy dekadave të
fundit, i terroristëve islamik, krahasuar me mosveprimet e qëllimshme të Institucioneve të Sigurisë,
Informative, Hetuesisë, Drejtësisë të Republikës së Kosovës

Skender Jashari i burgosur politik nga EULEX, për rastet e sulmeve kundër policisë dhe
xhandarmërisë së Serbisë në Dobrosin komuna e Bujanocit. Ky shkrim është pjesë e marrur
nga punimi i bërë gjatë qëndrimit në burgimin politik!
Master drejtimi juridiko-penal dhe studime joformale ushtarake.

Kosova përballë padrejtësisë, krimit, korrupsionit e tradhtisë së politikës e politikanëve të saj

No Comments Lajme Opinion

Nga Skënder Sadri KAPITI

Kosova për mbi 100 vite luftoi, sfidoi dhe triumfoi kundër padrejtësisë më të madhe që i është bërë ndonjë kombi europian.

Kosova luftoi kundër kolonizatorit barbar e genocidit serb; luftoi dhe u përball njëkohësisht dhe pa u ndalur edhe kundër padrejtësisë së Europës e cila e shkëputi Kosovën nga trungu i Shqipërisë dhe e la nën Serbi.

Asnjë popull europian nuk ka luftuar për lirinë e drejtësinë njerëzore e kombëtare se sa Kosova; dhe asnjë komb nuk e di rëndësinë e madhe dhe jetike që ka drejtësia për një popull se sa populli i Kosovës.

Prandaj, populli heroik i Kosovës nuk ia ka për “borxh” politikës dhe politikanëve kosovar që tani në shtetin e lirë e të pavarur nuk e meriton Kosova dhe as populli shqiptar këtë zhgënjim që asaj i vjen prej politikës dhe prej pushtetit që shqiptarët të vuajnë padrejtësie nga korrupsioni, krimi, papunësia, varfëria, dhe as nga tradhtia, vjedhja e hajnia politike dhe institucionale.

Shqiptarët e Kosovës luftuan për atdheun e tyre,për tokën e vet, për lirinë dhe lumturinë e tyre në atdheun e lirë e të begatë të tyre, luftuan për shtetin dhe Bashkimin kombëtar, dhe për të cilat Kosova e ka paguar shumë shtrenjtë me gjakun dhe sakrificat e bijve dhe bijave të saj.

Këtë askush nuk duhet ta harrojë, por dhe askush me to nuk do të mundet që të spekulojë e të përfitojë duke bërë zullum, padrejtësi, vjedhje, hajni e tradhti, sepse Kosova këto nuk do ia falë askujt.

Trumpi sërish thotë se ka ndalur vrasjet mes Kosovës dhe Serbisë

No Comments Aktualitet Lajme

Presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një bisede telefonike me zyrtarë nga Izraeli dhe Sudani, ku u konfirmua marrëveshja për paqe mes këtyre dy vendeve, foli edhe për marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë.

Ai tha sërish se me atë marrëveshje ka arritur t’i ndalë vrasjet mes dy vendeve, vrasje të cilat, sipas tij, kanë ndodhur për shumë vjet, raporton Zeri.info.

I pyetur nga gazetarët për marrëveshjen për paqe mes Izraelit dhe Sudanit, ai tha se SHBA-së nuk po i kushtojnë asgjë këto marrëveshje.

“E dini se çfarë po i kushton SHBA-së? Asgjë. Asgjë. Është shumë mirë. Apo jo? Unë them, ‘Asgjë’. Përse duhet të paguajmë? Po e arrijmë paqen. Është si në rastin e Kosovës dhe Serbisë. Shikoni se çfarë ka ndodhur atje: po e arrinim një marrëveshje tregtare – dy marrëveshje tregtare – dhe ata po e vrisnin njëri tjetrin vazhdimisht për 25 vjet me radhë. A po jo? Edhe më herët se kaq. Thash, ‘prisni pak, po bëjmë tregti me secilin prej këtyre vendeve. Përse të mos pajtohemi në mënyrë që të mos vriteni me njëri-tjetrin?’. Dhe ata ishin shumë të lumtur. E dini, ata ishin shumë të lumtur. Arritëm marrëveshjen”, tha Trumpi.

Çështjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi në këtë bashkëbisedim e përmendi edhe Këshilltari Amerikan i Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien, duke ia kredituar Trumpit këtë të arritur.

“E arritët normalizimin mes Serbisë dhe Kosovës, normalizimin ekonomik. Kosova është një vend tjetër me shumicë muslimane që e ka njohur Izraeli dhe e ka zhvendosur ambasadën e saj në Jerusalem”, theksoi O’Brien.

Trumpi edhe në fushata zgjedhore e ka përmendur në disa raste çështjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi dhe ka thënë t’i ketë ndalë vrasjet mes dy popujve. /Zëri/

“Kjo është ujdia që është rënë dakord”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat “bombë”, zbulon tmerrin më të madh të Ilir Metës: Pse duan ta largojnë nga zyra…

No Comments Lajme Opinion

Analisti Frrok Çupi ka bërë një analizë të thelluar duke marrë në shqyrtim gjendjen në të cilën ndodhet Partia Demokratike sot dhe deklaratat e tensionuara të Presidentit Ilir Meta. Çupi shprehet se Meta nuk ka frikë nga kryeministri Rama , por ka frikë nga vetja dhe Amerika.

“Presidenti i Republikës, që ka dalë nga parlamenti, ka lënë postin dhe ka dalë në opozitë, një opozitë molotovësh. Ai kërcënon për ‘beteja’ dhe aksione si Vasil Laci e Avni Rustemi, me idenë se do të vrasë Edi Ramën dhe ambasadoren e Shteteve të Bashkuara. Qeveria mori një iniciativë për shkarkimin e presidentit, por nuk e çoi deri në fund. Pse ndodhi? Vallë kemi të bëjmë me dy mjete lufte që kanë ngecur në rërë, apo ka ndonjë gjë përtej kësaj?

Besoj se është përtej anijes dhe tankut në rërë. Ilir Meta, president, nuk e ka frikë qeverinë, ka frikë vetëm veten dhe Amerikën”.

Tregim mbi anijen në rërë

Nga Frrok Çupi

Ka qenë shkurt, ndoshta në gjysmën e muajit. Vjen lajmi se në Durrës po bëhej nami, familjet e oficerëve kishin kapur anijet ushtarake dhe po ngarkoheshin, fillimisht fëmijët dhe gratë e ushtarakëve, e pastaj qytetarë të tjerë që kërkonin shpëtim jashtë Shqipërisë. Viti 1991. Si kryeredaktor i RD mu desh të nisesha vetë që në ora 5 të mëngjesit, aty mbërrita rreth shtatës. Zbarkimi dhe imbarkimi i njerëzve të anijes do të bëhej në zonën rreth Hotel Adriatik.

Mëngjes aq i ftohtë dhe i lagësht sa të hynte në palcë. Në rërën në anë të Hotelit kishin mbetur vetëm pak njerëz, edhe kapiteni i anijes edhe tankisti, ishin arratisur.

Frika se do të burgoseshin, të dy përballë njëri tjetrit, por secili me motiv të kundërt nga njëri tjetri: Tankisti do të qëllonte anijen e ushtarakëve që po arratisej, ndërsa kapiteni duhej ta sillte anijen sa më afër bregut që të hipnin gratë e fëmijët. Por asnjëri nuk kishin mbetur aty. Tanku kishte ngecur në rërë, por edhe anija kishte ngecur në rërë.

Shteti kishte marrë fund.

Edhe një herë tjetër shteti mori fund në vitin 1997, por tashmë nën udhëheqjen e ‘Demokracisë’.

Hija e një fundi tjetër politik po më vërtitet ndër sy sa herë më vjen pamja e trishtë e mes- marsit 1991, kur tanku dhe anija e shtetit kishin ngecur në rërë, ballë përballë.

Përballja e parë:

Partia ‘antikomuniste’ e vitit1991 që mori përsipër të rregullonte ‘kazma e lopata dhe tanke e aeroplanë’ ka ngecur në rërën e ngjarjeve tragjike dhe komike. Më në fund ra në mars 2019, kur doli nga ‘anija e demokracisë’ dhe u ngjit maleve e sokakëve. Që atëherë PD iu tha pasagjerëve të vet se ‘ deri këtu’ kam fuqi motorike shtetformuese, pas kësaj dorëzim. Më duket fiks sikur po shikoj anijen e vjetër dhe tankun e ngecur në rërë, se si u i vinin rrotull nja katër a pesë kuriozë.

Deputetët e PD i vërtiten tani rreth godinës së Parlamentit, me shpresë se dikush do t’ i pikasë. Por është e pamundur. Këta e kanë thyer në mes demokracinë dhe ‘perëndinë’ e përfaqësimit të popullit dhe prapë kërkojnë të ‘ përballen’ me ata që nuk u thyen prej tyre. Nëse guxojnë të kërkojnë përsëri votë nga populli, bëjnë aktin më të shëmtuar në botë. As në periudhën e vjetër të demokracisë parapolitike nuk ka ndodhur kështu, që kaçakët e maleve të përballen me Parlamentin e ligjeve.

Përballja e dytë:

Tani, në fakt, kanë mbetur në sere të dy palët, si maxhoranca edhe presidenti. Presidenti i Republikës, që ka dalë nga parlamenti, ka lënë postin dhe ka dalë në opozitë, një opozitë molotovësh. Ai kërcënon për ‘beteja’ dhe aksione si Vasil Laci e Avni Rustemi, me idenë se do të vrasë Edi Ramën dhe ambasadoren e Shteteve të Bashkuara. Qeveria mori një iniciativë për shkarkimin e presidentit, por nuk e çoi deri në fund. Pse ndodhi? Vallë kemi të bëjmë me dy mjete lufte që kanë ngecur në rërë, apo ka ndonjë gjë përtej kësaj?

Besoj se është përtej anijes dhe tankut në rërë. Ilir Meta, president, nuk e ka frikë qeverinë, ka frikë vetëm veten dhe Amerikën. Amerika, me sa duket, ka rënë në ujdi që ta lërë aty në zyrën e ambasadës Ruse, ta urdhërojë të firmosë çfarëdo që duhet, Iliri të bërtasë gjithë ditën dhe në mbrëmje të futet në stel. Nesër prapë i njëjti muhabet. Presidenti nuk prish më asnjë punë, atëherë pse u dashka larguar nga zyra?. Megjithatë maxhoranca po dëshmon dobësi…

Gabimi i Shtabit të Ushtrisë komuniste me anijen dhe tankun në vitin 1991 ishte se ata e morën seriozisht, disa vranë veten, disa dhanë dorëheqjen dhe disa nisën të shkruajnë kujtime… Për çfarë?

E treta: Holokausti nuk ka ndodhur.

Janë kryer mijëra gjyqe dh janë krijuar qindra filma me përballjen se ‘ka ekzistuar apo nuk ka ekzistuar Holokausti?’. Perversët më të mëdhenj kanë thënë se Holokausti nuk ka ndodhur. Apologjetët më të frikshëm kanë thënë se ‘dhomat e gazit’ nuk ishin për të vrarë njerëz, por ishin për të vrarë morrat që të dënuarit të pastroheshin.

Edhe mua më ka thënë një mbrëmje një analist militant se ‘Vlorën e dogji Frrok Çupi, jo qeveria dhe presidenti i PD’. Është e njëjta gjë si me Holokaustin. Këta duan ta fshijnë nga kujtesa veprën kriminale që ka ndodhur, dhe të turpërojnë kombin sikur t’ i votoj përsëri. Kanë harruar edhe si ishte mbushur vendi me pisllëk dhe me shëmtim. Harrojnë të shikojnë rrotull ‘tankut’ të ngecur në rënë se si është modernizuar vendi.

Ka arsye: Ose nuk i dallojnë dot ngjyrat, ose me bardhë e zi iu shijon jeta. Me këta nuk ka përballje

Burimi/Sot.com.al

‘Shtanget’ në mes të emisionit Rudina Magjistari, nuk i pëlqeu çfarë tha vajza e Robert Aliajt dhe i tërheq vëmendjen

No Comments Intervista Lajme

Gala, vajza e Robert Aliaj, ka qenë e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Rudina”. Ajo dha intervistën e parë ekskluzive pas fitores së “The Voice” në Belgjikë.

Gala tha se nuk e priste të ishte fituesja, sepse në fakt kishte shkuar vetëm për t’u argëtuar. “Kur dëgjove emrin tënd në ato momente, e kujton dot emocionin?”, e pyeti më tej Rudina.

“Thashë Ëhat the f*ck”, u përgjigj vajza e Robertit, një përgjigje që habiti moderatoren. Ajo qeshi, duke “i tërhequr vëmendjen”. “Uau! jemi në televizion Gala”, tha Rudina.

Burimi/Sot.com.al

Prifti serb: Ka ardhur koha që të kthehemi përsëri në Kosovë

No Comments Aktualitet Lajme

Nuk resht së politizuari dhe polarizuar sítuatën kreu i Kishës Ortodokse: Do të kthemi në Kosovë, është toka e jonë, ajo Ushtri është e përkohshme, do ta shuajmë.

Në një dalje publike, ai tha se “ata që kanë harruar Car Llazarin tashmë janë të mallkuar nga Zotí. Ka ardhur koha me bekimin e tij që të kthehemi përsëri në Kosovë”.

“Koha e atyre që hoqën dorë nga Llazari i Kosovës dhe angazhimi i tij për Mbretërinë e përjetshme të Qiellit po kalon dhe ne të gjithë po kthehemi përsëri në Kosovë. “Ata që hoqën dorë nga Kosova, pështynë në eshtrat e martírëve, varret e këtyre dëshmorëve këtu dhe në të gjithë Kosovën deri në Gjakovë, të cilët luftuan për Zotín në vitin 1912, për të vërtetën dhe drejtësinë e Zotit, për lirinë”, tha Amfilohije në një fjalim që nuk kishte lidhje me fenë, por me luftërat nacíonalíste të serbëve kundër shqiptarëve në shekuj.

“Kështu, Zoti tregon se ai kujdeset për popullin e tij dhe ky popull i kthehet vetvetes, shpirtit, traditës, dëshmorëve të tij, Perandorit Lazar, por edhe Besëlidhjes së Kosovës që buron nga Dhiata e Re”, përfundoi prifti serb.

Burimi/njekomb.org