Home

Lajme

Dimal Basha – Mos pritoni m’i nda dy minuta me lexu rreth mafisë së betonit dhe burrave të mirë në Ferizaj!

No Comments Aktualitet Lajme

🚩Prej që jam kthy me jetu ne Kosovë në vitin 2017 nuk jam ndal duke fol kundër mafisë së betonit.
🚩Kam fol kundër ndërtesave që s’plotësojnë asnjë kriter. Janë blloqe betoni që ia kanë zënë hijen qytetit, pa asnjë hapësire të gjelbërt, e në shumë raste nuk kanë as hapësirë për kanta berlloku.
🚩Kam fol se shumica e tyre janë ndërtuar kundërligjshëm, dhe nuk plotësojnë asnjë kriter për të zhvillu një jetë normale. Ku kanë qenë 5 shtëpi, sot janë ndërtu 5 ndërtesa, dhe pra nga 5 familje sa kanë qenë, sot e njejta hapësirë ka 250 familje.
🚩Është aq keq sa që edhe ata që i lëshojnë tokat e tyre për ndërtim, në shumë raste i shesin apartamentet që i marrin si kompenzim për me ik me ble shtëpi diku ku kanë hapësirē. Kjo të tregon që edhe ata vet e dinë që nuk jetohet aty më. Disa ndërtesa janë aq t’lodhta dhe shiten aq lirë, sa që mos harroni se nesër do të shëndrrohen në geto dhe do t’ia humbin vlerën qytetit dhe lagjeve përreth.
🚩Kam fol gjithashtu kundër baltës që kamionët e bartin nga punishtet në rrugë, dhe pastaj ne e hajmë atë baltë e pluhur gjatë gjithë vitit. Komplet qyteti është bërllok, baltë e pluhun gjatë krejt 365 ditëve. Pra ndërtojnë për vete, derisa shkatërrojnë për ne.
🚩Për krejt reagimet, kam marrë kërcënime për një kohë të gjatë, dhe pastaj kur e kanë kuptu që s’mërzitem, kanë fillu me padi. Edhe sot ende lënda është aktive në Gjykatë ku jam paditur nga i njohur në rrethinë si babadimri Grainca. Dhe sa për kujtesën tuaj, gjatë gjithë kësaj kohe SHUMICA kanë qëndru t’heshtun, kurse një pjesë bile kanë vazhdu me ia ba argatin lehtësuesit të mafisë së betonit duke thënë që “Agimi është burrë i mirë.”
🚩Nuk ka burrë të mirë që e ia lejon këtë degradim që i ka ndodh Ferizajit. Nëse mendoni me rritë fëmijë këtu, atëherë ky qytet nuk ofron asnjë kusht elementarë, dhe mirëqenia e fëmijëve tanë varet drejtpërdrejtë nga rrethi dhe hapësira që iu japim. Ata nuk kanë drejtë vote, as nuk dinë të protestojnë, as nuk dinë se si është më mirë, mirëpo si të rritur që jemi, ia kemi me borxh me dal kundër këtij ndërtimi t’gërditshëm që ia ka zënë frymën qytetit.
🚩Ky qytet sot është plot bërllok, plot pluhur, plot beton edhe kjo si pasojë e ‘burrave të mirë’ që fshihen në zyre pa dal asnjëherë me dhënë përgjegjësi, derisa jashtë buzëqeshen dhe vazhdojnë të japon leje pa asnjë kriter duke ia ba argatin mafisë së betonit dhe duke e degradu qytetin dhe jetën e secilit prej nesh.
🚩A e keni parë ndërtesën tek tregu i gjelbërt që ia ka zanë diellin qytetit? Përveq që është e kundërligjshme, është edhe e gërditshme. Shkoni shihni pas rr Remzi Hoxha, pas rr. Rexhep Bislimi (te Rahovictë), që as rrugën s’un e gjen me hy në ndërtesë. Plot ndërtesa njëra mbi tjetrën, që se shohin rrezen e diellit kurrë. Kanë qenë 10 shtëpi, tash sigurisht janë 500 familje, dhe kjo formë ndërtimi i plotëson të gjitha kriteret të shëndrrohet në geto.
🚩Pra, çka ka ndodh është se janë dhjetëfishu banorët dhe veturat, por në anën tjetër shkollat janë degradu, rrugët janë zvogëlu, dhe trotuaret janë shkatërru… dhe rrjedhimisht sot kemi një xhungël betoni. Edhe 50 vite s’un kena me kthjellë sepse s’ka hapësinë me ba zgjidhje të shpejtë, per shkak se ato apartamente janë shit dhe shumica e ndërtesave janë të banueshme, e të gjithë e dimë që nuk rrëzohen më. Kjo është trashëgimia degraduese që po na e lënë ‘burrat e mirë.’
🚩Dhe për komplet degradimin, ky ‘burri i mirë’ vazhdon mu fsheh në zyre pa asnjë fjalë të vetme, kurse dje kishte dal me tregu që kanë bashkëpunu me autoritete për me arrestu rojet e pyjeve dhe fukara që vjedhin për bukën e gojës. Tash ja disa pyetje:
🔘Pse s’doli asnjëherë me një konferencë me tregu që ka bashkëpunu për lejet e ndërtimeve ilegale?
🔘Pse s’doli me një konferencë me tregu që ka bashkëpunu me prokurorinë për stadiumin e Ferizajit që ka mbet si gërmadhë?
🔘Pse s’doli me një konferencë me tregu që ka bashkëpunu me prokurorinë për privatizimin e ekipit të qytetit, i cili privatizim është shty nga vet ky ‘burri i mirë’ dhe klika e tij?
🔘Pse s’doli me një konferencë me tregu që ka bashkëpunu me prokurorinë për dëmin që i bëhet rrugëve nga mafia e betonit dhe komplet 110,000 qytetarë hajm pluhun prej tyre 365 ditë të vitit?
🔘Pse s’doli me një konferencë me tregu që ka bashkëpunu me prokurorinë për lidhjen e kontratës për asfaltimin e Jezercit në vlerë prej ~5 milion Euro, derisa ka në buxhet vetëm 50 mijë, e në anën tjetër 2,000 nxënës në Gjon Serrreç nuk kanë as WC?
🔘 Pse s’doli me një konferencë me tregu që ka bashkëpunu me prokurorinë për ngecjen e punimeve të spitalit, dhe sot pas 21 viteve i kemi harxhu 13 milion Euro dhe sot ende jemi pa spital, sepse ka gjetje se ka probleme me tenderin e spitalit, nuk ka armaturë të mjaftueshme, dhe se komplet projekti është keq i projektuar?
🚩A e dini pse? Sepse komplet Komuna duhet me shku n’burg pastaj, e kështu më lehtë fshehet dhe iu buzëqesh nga larg, e nganjëherë del me hedh hi syve duke tregu qysh i kanë ndihmu prokurorisë me i arrestu disa roje e fukara me kerre t’kuajve që vjedhin për bukën e gojës.
🚩Ferizaji është qytet i biznesit dhe tregtarëve, por sot nuk është i tyre, sepse degradimi i qytetit çon ne degradim të biznesit. Nuk vje më kush me ba biznes në xhungël betoni, e aq më pak me jetu. Të gjithë jemi pro ndërtimit, por jo edhe degradimit, sepse e dimë çka është mirë dhe se a ka mundur të ndërtohet mirë e mbarë, por kjo s’ka ndodhur sepse s’i ka konvenuar as mafisë, por as ‘burrave të mirë,’ e që besoj edhe ju, por edhe ata e dinë më së miri pse.
🔳Për fund, unë jam rrit në Ferizaj, dhe sot rrugët, ndërtesat, shkollat dhe spitalet janë më keq se para luftës. Dmth pas 21 viteve qyteti është më keq dhe vazhdon të degradohet, e kjo krejt si pasojë e ‘burrave të mirë’ që na kanë lënë me shkolla, rrugë dhe infrastrukturë të degraduar. Nuk më intereson cilës parti i takoni, vetëm e di se para 21 viteve ne kemo pas hapësirë më të madhe se që kanë fëmijët tanë sot, e që shumica rriten rrugëve sepse qyteti ka beton dhe asnjë park. Pasojat do t’i shohim, por do të jetë vonë, kurse kriminelat dhe degradimi s’kanë parti, edhe unë i kundërshtoj krejt ata që e betonojnë dhe e shkatërrojnë këtë qytet pa asnjë kriter, sepse lojaliteti im nuk lidhet me njerëz por vetëm me vendin.

Burimi/Facebook/Dimal Basha

Ilir Meta – Resul Veli (Çelaj) – Dekorohet me “Nderi i Kombit”

No Comments Aktualitet Lajme

Në Vlorën e Flamurit dhe të Pavarësisë nderova sot me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit” një ndër bijtë më të mirë dhe trima të Tërbaçit e Labërisë, Heroin e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, Resul Veli (Çelaj), Komandantin e batalionit partizan ‘Halim Xhelo’, i cili ra heroikisht duke luftuar në betejën e madhe kundër pushtuesve nazistë në Qafën e Kiçokut në 7 dhjetor 1943.
Në këtë betejë të pabarabartë, Komandant Resuli së bashku me shokët e tij, shkruan me gjakun e tyre një nga faqet më të ndritura të heroizmit, atdhedashurisë, vetëmohimit dhe trimërisë së popullit shqiptar në luftë kundër nazi-fashizmit, duke u kthyer në burim të përjetshëm frymëzimi për gjeneratat e reja.
Vlerësimi i gjakut të derdhur për Shqipërinë nga Dëshmorët dhe Heronjtë e Atdheut, është borxhi, që ne të gjithë u kemi për të qenë gjithmonë syçelët për mbrojtjen e lirisë, pavarësisë dhe sovranitetit të vendit.
Ky nderim është vlerësim e respekt edhe ndaj vetë dinjitetit, integritetit dhe identitetit tonë si shqiptarë dhe europianë. 🇦🇱

Iliaz Shehu – Qytetar dhe aktivist protestuan kundër ndërtimit të HEC-it në fshatin Thirrë, Mirditë.

No Comments Aktualitet Lajme

Në konferencën për media të mbajtur sot, bashkë me Boiken Abazin shprehëm shqetësimin mbi arrestimet dhe mbajtjen e paligjshme në komisariatin e Lezhës të qytetarëve dhe aktivistëve protestues kundër ndërtimit të HEC-it në fshatin Thirrë, Mirditë, si dhe denoncuam presionin e ushtruar nga ana e institucionit policor. Më poshtë gjeni fjalën time të plotë.
“Në datën 11 prill banorët e fshatit Thirrë të Mirditës protestuan kundër hidrocentralit që po ndërtohet aty, ndërkaq, Lëvizja VETËVENDOSJE!, aktivistët e saj dhe qytetarët nga mbarë vendi iu bashkuan këtyre banorëve, pas ftesës që ata na bënë, në protestë kundër kësaj afere që implikon sa ndërtuesit, aq edhe një varg të gjatë institucionesh, përfshirë disa ministri, Bashkinë e Rrëshenit, atë të Lezhës, por edhe vetë kryeministrin Rama, si firmosës i lejes për ndërtimin e HEC-it.
Denoncimi që banorët i kanë bërë çështjes, sa mediatikisht, aq edhe nëpër institucionet përkatëse deri tani nuk ka mjaftuar, prandaj ata kanë protestuar disa herë, me synimin që ky zaptim i ujërave kjo grabitje e pasurisë publike të marrë jehonë në publikun dhe institucionin shqiptar dhe si e tillë të ndalohet.
Vendosmëria e këtyre banorëve dhe mbështetja e Lëvizjes VETËVENDOSJE! duket se i ka penguar të përfshirët në aferën e HEC-i që këtë grabitje ta kryejnë me qetësi. Reagimi i pushtetit të kërcënuar nga e drejta ishte i përmasave të mëdha dhe tejet disproporcional.
Pas përfundimit të protestës, Policia e Shtetit, pasi ka evidentuar targat e makinave të pjesëmarrësve, ka ndaluar, shoqëruar dhe arrestuar 33 protestues paqësorë, prej të cilëve rreth 20 aktivistë të Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe 13 banorë të Thirrës.
Shoqërimi i të ndaluarve, shumë kilometra larg protestës me ndjekje të makinave dhe me postoblloqe i ka ngjarë më shumë metodave banditeske se sa metodave të institucionit të policisë së shtetit.
Ashtu pa u informuar paraprakisht, duke iu përgjigjur thirrjes së policisë për të shkuar brenda komisariatit policor, aty kam marrë vesh se edhe unë si kandidat për deputet në Qarkun e Lezhës gjendesha në statusin e të shoqëruarit.
Dua të theksoj fort shkeljet e panumërta proceduriale të kryera nga ana e Policisë së Shtetit. Qytetarët dhe aktivistët e ndaluar nuk u lejuan ta ushtrojnë të drejtën e tyre kushtetuese, si dhe të drejtën që implikohet prej kartës së të drejtave të njeriut, në kuadër të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, që është e drejta për të qëndruar në heshtje dhe e drejta për t’u përfaqësuar nga një avokat. Pra nuk u lejuan të takohen me avokatët, edhe pse vazhdimisht e kërkuan këtë gjë.
Për orë të tëra nuk jepej informacion as familjarëve, se sa persona, kush është ndaluar dhe me çfarë akuze. Më vonë kemi mësuar se moslejimi i takimit të të ndaluarve me avokatët lidhej me synimin e policisë për të bërë presion, për t’i trembur qytetarët dhe aktivistët, në mënyrë që ata të firmosnin deklarata të rreme të cilat hedhin faj dhe përgjegjësi penale mbi këta të ndaluar.
Edhe në këto momente, brenda qelive ndodhet një qytetar dhe tre aktivistë të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, ndërkohë që 29 të tjerët e liruar do të ndiqen penalisht në gjendje të lirë. Njëri nga të arrestuarit, Etnik Berisha, është fotografi ynë, i cili është arrestuar vetëm pse është fotograf, dhe i kanë bërë presion e u kanë marrë mjetet fotografuese.
Jemi në një situate ku janë shkeluar të drejtat e njeriut për të protestuar, të drejtat e njeriut për t’u përfaqësuar ligjërisht, si dhe aktualisht gjendemi në situatën ku po shkelet e drejta për të zgjedhur dhe për t’u zgjedhur si përfaqësues në parlamentin shqiptar.
Fushata jonë tashmë është kthyer në fushatë-protestë. Kjo jo për shkak të dëshirës dhe vullnetit tone. Unë, si kandidat për deputet në Qarkun e Lezhës, i mbështetur nga Lëvizja VETËVENDOSJE! po pengohem aktivisht në mbarëvajtjen normale të fushatës elektorale.
Nga njëra anë, po marr kërcënime që lidhen me pjesëmarrjen tone në protestën kundër HEC-it në Thirrë, e nga ana tjetër pushteti po e përdor arbitrarisht institucionin e policisë së shtetit si mjet presioni kundrejt meje, qytetarëve dhe aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE!. Mbrëmë ishte dita e tretë radhazi që unë thirrem brenda Drejtorisë së Policisë në qytetin e Lezhës nga persona me rol drejtues brenda këtij institucioni publik, që duhet të jetë në shërbim të publikut.
Këto thirrje në rajon policor dhe kërkimet e vazhdueshme për deklarata janë pengesë dhe presion ndaj nesh, ndaj mbarëvajtjes së fushatës tonë, duke tentuar të ndërtohet një gjendje e jashtëzakonshme elektorale, duke tentuar të përhapet panik dhe frikë.
Praktika e përdorimit dhe dirigjimit të policisë së Shtetit duhet të ndalojë urgjentisht. Pushteti arbitrar në Shqipëri nuk e ka kuptuar akoma se ka mbaruar epoka e Partisë Shtet, ku partia dhe shteti janë i njëjti vullnet, qëllim dhe funksion, ashtu siç nuk ka pasur kurrë një epokë të konceptimit të shtetit si pronë personale e një udhëheqësi apo një partie.
Për shkak të veprimeve të paligjshme, presionit direkt që më ka bërë, shkeljeve të shumta të të drejtave kushtetuese e njerëzore që janë bërë ndaj të ndaluarve e të arrestuarve, unë kërkoj shkarkimin nga policia e shtetit të Drejtorit të Policisë Vendore në Lezhë, Zef Laskaj.
Ne vazhdojmë të bëjmë thirrje për lirimin urgjent të katër qytetarëve dhe aktivistëve tanë dhe për ndalimin urgjent të të gjthë formave të presionit mbi ne e mbi mua si kandidat për deputet në Qarkun e Lezhës.
Metodat e frikësimit janë tejet primitive, por edhe joefikase. Gjithë kjo përndjekje që na është bërë deri tani nga ana e institucioneve të kapura shtetërore është kthyer në mbështetje më të madhe qytetare. Por, ama, kjo nuk është mënyra e duhur, as e luftimit tone, por as nuk është mënyra se si ne duam të shkojmë deri te publiku dhe qytetarët.
Ne duam të takohemi me qytetarët dhe ta marrim mbështetjen e tyre në bazë të programit dhe vendosmërisë tonë. Nuk duam një fushatë ku gara elektorale shndërrohet në sulm të organizuar institucionalo-partiak ndaj nesh.
Për këtë arsye iu bëjmë thirrje për heqje dorë nga metodat e intimidimit dhe të presioneve. Le të bëjmë një fushatë normale ku ky pushtet i marrë fund gjithësesi do të dalë i humbur.”

Kan være et billede af 2 njerëz, folk, der står dhe E brendshme
Kan være et billede af 1 person dhe står

Burimi/Facebook

Ilir Demalia – Barbarët urryesit e së bukurës

No Comments Aktualitet Lajme

Fotot më poshtë janë vila e Zogut në Shirokë.
Foto 1. Si ka qenë
Foto 2-3 dhe 4 si është tash 25 vjet e rrënuar si mall pa Zot për të j’u dhënë ndonje klienti të qeverisë që është apo do të vij.
Barbarinë që kanë bërë të gjitha qeveritë e këtij tranzicioni me pronën publike, me shkatërrimin e trashëgimise kulturore dhe historike, me pronën private është një krim që do ta paguaj rëndë dhe gjatë Shqipëria.
Shqiptarët historikisht nuk kanë ndëshkuar të keqen dhe krimin. Në të kundërt, janë përulur para krimit, banditëve dhe injorancës. E tregon këtë klasa politike e historisë së Shqipërisë dhe sidomos ky Parlament dhe kjo administrate.
Me të drejtë Faik Bej Konica shkruante në gazetēn Delli në 25 tetor 1929, në artikullin, Shqipëria si mu duk: “ Ky vend (Shqipëria) vërtet është i bekuar me njëmijë bukurira, por është e shkelur nga një turmë, e cila ushqen urrejtje kundër bukurisë”.

Burimi/Facebook

Ilir Meta – I akordova sot Heroit Arjan Sala, pas vdekjes, “Dekoratën e Artë të Shqiponjës”

No Comments Aktualitet Lajme

Sot Presidenti i Republikes se Shqiperise, ne prezence te te shume te ftuarve, si dhe familjare te Heroit Arjan Sala , u dorezoi dekoraten e Arte pas vdekjes . Ja cfare shkruan Presidenti ne rrjetin social Facebook , ne profilin e tij : –

Mes dhembjes por me mirënjohjen dhe krenarinë e çdo shqiptari i akordova sot Heroit Arjan Sala, pas vdekjes, “Dekoratën e Artë të Shqiponjës”, “Në shenjë vlerësimi e respekti të thellë për heroizmin e pashoq në përmbushjen e detyrës për të shpëtuar jetën e shumë qytetarëve. Për sakrificën dhe vetëflijimin e tij sublim, me të cilat hyri në zemrat tona, si shembull i heroizmit dhe humanizmit”.
Në një kohë kur vendi ynë po vuan nga papërgjegjshmëria dhe egoizmi i babëzitur i një grushti njerëzish, Arjani na dëshmoi në mënyrën më të dhembshme të mundshme se Shqipëria ka në gjirin e saj plot njerëz të mrekullueshëm, heronj të padukshëm, që i bëjnë nder kombit.
Prindërve të Arjanit u shpreh mirënjohjen e pakufijshme, që mes sakrificave rritën dhe edukuan birin e tyre me vlerat më të larta njerëzore, me dashurinë vetëmohuese për njerëzit dhe përgjegjësinë ndaj detyrës.
Bashkëshortes dhe djalit të vogël, Aronit, fatkeqësisht nuk ua kthejmë dot këtë humbje të pazëvendësueshme, por do t’u qëndrojmë pranë e kujdesemi në çdo moment, nga unë i pari si President i Republikës ashtu edhe çdo shqiptar tjetër, që u solidarizua me aktin heroik të Arjan Salës.
Vetëflijimi i Arjanit na vendos të gjithëve përpara detyrimit, që të punojmë më fort për të ndërtuar një shtet më reagues, më funksional, një shtet me fytyrë më njerëzore, një shtet më social.
Arjani do të gëzojë respektin dhe mirënjohjen e përjetshme të të gjithë shqiptarëve si Hero i gjallë dhe bashkëkombas i Nënë Terezës!

Burimi/Facebook

Albin Kurti – Morëm vendimin e sotëm përkatës në mbledhjen e Qeverisë.

No Comments Aktualitet Lajme

Ne kemi një regullator të energjisë që duhet të jetë i pavarur dhe i fuqishëm, kështu mundësohet kufizimi i ndikimit të paautorizuar në vendimmarrje dhe sigurohet stabilitet në regjimin rregullator. Vendimet e këtij institucioni kanë ndikim direkt në jetën e të gjithë qytetarëve të Kosovës, në konkurrueshmërinë e prodhuesve e sipërmarrësve tanë, në çmimin e furnizimin me energji, por edhe në mjedisin në të cilin jetojmë. Duke marrë parasysh fuqinë dhe përgjegjësinë e këtij institucioni si dhe natyrën tekniko-profesionale të rregullimit të këtij sektori, duhet të sigurohemi që Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) drejtohet nga profesionistët më të mirë të fushës që i kemi. Rihapja e konkursit ka dobinë e rritjes së numrit të aplikantëve cilësorë për këto pozita. Konsiderojmë se kjo vlen posaçërisht në kontekstin e një ndryshimi të madh shpresëdhënës në Kosovë pas zgjedhjeve të 14 shkurtit. Me këtë rast inkurajojmë të gjithë profesionistët e fushës, përfshirë bashkatdhetarët nga mërgata, që të konkurrojnë për këto pozita. Prandaj edhe morëm vendimin e sotëm përkatës në mbledhjen e Qeverisë.

Burimi/Facebook

Dr. Ida Findiku – violinë

No Comments Aktualitet Lajme

Nga ALUMNI Liceu Artistik
Dr. Ida Findiku – violinë
Dr. Ida Findiku (Tiranë,1984) është një artiste Shqiptare që u largua nga vendlindja në vitin 2004 dhe vazhdoi karrierën e saj për 15 vite në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dr. Findiku është e specializuar për të performuar në violinë të gjitha periudhat që përfshin muzika klasike, duke filluar me periudhën e Barokut (1600) e deri në muzikën kontemporane të Shekullit 21të. Në 2019 Dr. Findiku sponsorizoi vetë dhe regjistroi albumin e saj të parë solistik, Part of Me, me repertor Shqiptar klasik nga kompozitorë të njohur si Çesk Zadeja, Pjetër Gaci,Tish Daija, Aleksandër Peçi, Feim Ibrahimi, e Jani Papadhimitri. Ida Findiku ishte në rolin e koncertmaestrës me orkestrën e Universitetit të Denverit ku regjistroi albumin “Beethoven Symphony no.7 and Hill’s Beethoven 7.1”. Kjo e fundit ishte premierë botërore dhe ka marrë cmime në SH.B.A si projekt dhe si album (2010).
Dr. Findiku kreu studimet bachelor me bursë të plotë dhe rezultate të larta në Universitetin e Western Michigan me Renata Knific në performimin e violinës (2009). Gjatë kësaj periudhe Ida u angazhua me orkestrat e Michigan dhe si pjesëtare e orkestrës së Kalamazoo luajti nën batonin e dirigjentit të njohur Lorin Mazel.
Karriera shkollore e Dr. Findikut vazhdon në Universitetin e Denver (2009-2015) me një tjetër bursë të plotë dhe në studion e solistes së famshme Linda Wang. Gjatë këtyre viteve Dr. Findiku u çertifikua në metodën Suzuki dhe bëri studime orkestrale me Yumi Hwang-Williams, koncertmaestën e Colorado Symphony Orchestra (2012-2013).
Dr. Findiku themeloi kuartetin ANEA me të cilin mori cmimin e parë në konkursin e muzikës së dhomës së zhvilluar nga Universiteti i Denver (2012). Kuarteti ANEA prezantoi dhe bëri workshop në shkollat e Douglas County High Schools (2009).
I sponsorizuar nga organizata e njohur Friends of Chamber Music kuarteti ANEA u bë pjesë e projektit Community Outreach dhe ndihmoi për ngritjen e nivelit të luajtjes së muzikës në shkollën shtetërore Henry World School.
Dr. Findiku kreu studimet e doktoraturës me bursë të plotë në Universitetin e Boulder, Colorado në studion e Harumi Rhodes (2015-2019). Në këtë universitet Dr.Findiku jepte mësim klasa violine, klasa muzike të përgjithshme, klasa solfezhi dhe ishte asistente e pedagogut. Gjatë studimeve në Universitetin e Boulder Ida u ftua të jepte mësim në Summer Academy si pedagoge e violinës, orkestrës, dhe e muzikës së dhomës (2017). Gjithashtu performoi në rolin e concertmaestrës në programin Conductor’s Workshop drejtuar nga dirigjenti Gary Lewis (2016-2019).
Dr. Ida Findiku është një performuese e larmishme që luan nëpër orkestrat e njohura në SH.B.A. dhe ka patur kënaqësinë të ndaj skenën edhe me artistë të njohur botëror si Katy Perry, Rod Steward, Michael Buble, Josh Groban, Sarah Brightman, dhe Trans Siberian Orchestra. Dr.Ida Findiku është një mësuese aktive e metodës Suzuki dhe synon të mbjellë farën për këtë metodë të njohur bashkëkohore në Shqipëri me qëllim për të krijuar breza instrumentistësh intuitiv e kreativ.

Burimi/Facebook

Pjanistja Laura Lila

No Comments Aktualitet Lajme

Nga ALUMNI – Liceu Artistik

Kam lindur në Tiranë më 17.07.1997. Nga fëmijëria, jeta ime biologjike është bërë njësh me atë artistike dhe konkretisht me instrumentin e pianos.
Kam filluar studimet për piano që në moshën 6 vjeçare në Liceun Artistik “Jordan Misja” Tiranë, nën drejtimin e mësueses Adelina Mula për 4 vite dhe mësueses Etleva Kolnika për 8 vite.
Në periudhën 2015-2020, kam studiuar në Universitetin e Arteve Tiranë, nën drejtimin e Prof. asc. Merita Rexha Tërshana.
Ndër vite kam fituar çmime të para dhe speciale në konkurset: Epta, Tirana Talent, Konkursi i 2-të kombëtar “Frederik Shopen” për pianistët e rinj, etj
Kam realizuar koncerte brenda dhe jashtë vendit, ndër të cilët:
• Pianodrom në edicionin e 5-të e të 6-të, me recital Pianoduo, dhe në edicionin e 7-të me dy koncerte, me studentët më të mirë të Uart dhe me recitalin e saj.
• Koncert në vitet 2019 dhe 2020 në Tetovë në festivalin “Meridans”.
• Koncerte në sheshin kryesor të qytetit të Tiranës në 2017 dhe 2019.
• Koncerte në Spanjë, të realizuara në vitet 2018 dhe 2020.
• Koncerte në Trieste të Italisë, në kuadër të Pianodrom në 2019, duke sjellë risinë e luajtjes me dy piano, virtuale dhe reale, që të dyja nga unë.
• Koncert dedikuar kompozitorit Limoz Dizdari në 2020.
• Koncert vokal në kushtet e vështira të vitit pandemik 2021 në Berat.
• Shumë mbrëmje muzikore të realizuara në periudhën 2015-2020.
Përveç koncerteve të shumtë, kam marrë pjesë gjithashtu në shumë Masterclasse ndër vite:

 • në vitin 2020, Kleioeda Piano masterclasses Online edition- Gintaras Januševičius;
 • në vitin 2017, The 40th International Piano Master Course in Duszniki-Zdroj, Poloni;
  në vitin 2018 me Fausto di Cesare etj.
  Kam marrë pjesë në shkëmbimet Erasmus + për dy semestra (shtator – shkurt 2017-2018 dhe shtator – shkurt 2019-2020) në Real Conservatorio de Musica “Victoria Eugenia” në Granada të Spanjës.
  Në vitin 2015 u përzgjodha nga Bashkia e Tiranës si një nga nxënëset më të mira të qytetit.
  Në vitin 2019, në kuadër të trajtimit të ekselencës, u punësova në Ministrinë e Kulturës.
  Në korrik 2020 përfundova studimet e masterit për Piano dhe mësuesi në Universitetin e Arteve, Tiranë.
  Aktualisht punoj në katedrën e Kantos të Universitetit të Arteve si pianiste.

BurimiFacebook

KUSH ËSHTË Z. NADJEZHDA PORODINI

No Comments Aktualitet Lajme

NGA ALUMNI – Liceu Artistik

Prezantojmë një tjetër personazh që kontribuojë prej vitesh të tëra në Lice.
Nadjezhda ka lindur dhe është rritur në qytetin e Korcës, ku mori mësimet e para në instrumentin e pianos.
Ajo studioi piano per 8 vjet , në shkollën e muzikës “Tefta Tashko” në Korcë. Në moshën 14 vjecare filloi studimet në Liceun Artistik “J.Misja” në Tiranë. Këto vite i kujton me shumë nostalgji, për gjithshka që ajo përjetoi në atë kohë, por në mënyrë të vecantë, kujton mësuesen e saj të pianos, Mira Dangellia. Pedagoge Mira solli në shkollën e pianos koncepte të reja të lojës,në zhvillimin teknik dhe organizimin e mendimit muzikor.
Studimet e larta ajo i kreu në Akademinë e Arteve, nën drejtimin e prof. Anita Tartari.
Me mbarimin e studimeve u caktua të punojë si mësuese e pianos në shkollën e muzikës “Tefta Tashko” në qytetin e saj të lindjes dhe në vitin 1981 vazhdoi punën si mësuese e pianos në Liceun Artistik deri në vitin 2014.
Në klasën e saj janë diplomuar një numur i madh nxënësish pianistë. Mbi 25 nxënës vazhduan studimet e larta në Akademinë e Arteve në Tiranë dhe në Konservatore të vendeve të ndryshme të Botës. Cdonjëri prej tyre, me individualitetin, aftesinë, problemet, ka lënë gjurmën e vet dhe ka ndikuar në “rritjen” e saj si pedagoge e pianos.
Sigurisht, të qënit pjesë e grupit të pedagogëve me shumë eksperiencë , për cdo mësues të ri, ka qënë një privilegj dhe një “shkollë” e vërtetë. Çdo bisedë e diskutim për punën dhe nxënësit, vendoste një gur në themelin personal për secilin. Kështu e konsideron dhe e vlerëson Nadjezhda punën në Liceun Artistik.
Veç punës si pedagoge, për 20 vjet (1986 – 2006), ajo ka drejtuar komisionin e pianos në shkollë. Bashkëpunimi me kolegët dhe diskutimi i hapur profesional, ka qënë qellimi i punës së saj në komision. Çdo drejtues apo mësues, thote ajo, ka dhënë mendimin, energjinë, perkushtimin, duke shkruar kështu ditë pas dite e vit pas viti, historinë e degës së pianos në Liceun Artistik.
Me inisiativën e saj, në vitin 1993 u krijua Dega e Shoqatës Ndërkombëtare të Pedagogëve të Pianos të Shqipërisë “EPTA Albania”,me qendër në Londër. Interpretimi i bukur i nxënëses së saj, Hilda Toci, tërhoqi vëmendjen dhe bëri të mundur kontaktin e parë me Presidenten e kësaj Shoqate Europiane, zj. Carola Grindea.
Në vitin 2003 dhe 2004, në edicionet 8 dhe 9 të Festivalit Kombëtar “Pianisti i Ri”, çertifikohet nga juri ndërkombëtare “Për rezultate të larta profesionale”.
Në vitin 2010 ka qënë drejtore e festivalit të dytë pianistik “Frederik Shopen”
Nadjezhda është gjithashtu bashkëhartuese e programeve mësimore të 12 klasave të pianos për shkollat e mesme artistike në vend.
Pjesemarja, paraqitja dinjitoze dhe suksesi i vazhdueshem i nxënësve të saj në konkurse kombëtare dhe ndërkombëtare, e bëri atë të njohur në rrethet artistike të vendeve të tjera. Nga viti 1996 e në vazhdim, ajo ka qënë e ftuar në juri konkursesh pianistike e të muzikës së dhomës, në Shqipëri – Festivali EPTA, “Këngët e Tokës”, si dhe jashtë vendit, në Kosovë, Bullgari, Kroaci, Maqedonia e Veriut.

Burimi/Facebook

FUSHATA ELEKTORALE. ELBASAN 12.04.2021PERFAQESUES TE PALODHUR TE EMIGRACIONIT VIJNE TE NDIHMOJNE FUSHATEN E PESH DHE ALEANCES ABEOK

No Comments Aktualitet Lajme

Elbasani eshte qyteti i 3 me i rendesishem dhe me i populluar i Republikes se Shqiperise me rreth 180.000 banore!
Qytet i Kultures, Arsimit…qytet i Njerezve te Mire!
Per gjithshka mund te konsiderohet kerthiza e Shqiperise, asaj londineze dhe Trojeve Etnike !
Jo pa qellim PESH e ka vendos Seline Qendrore ne Tirane ndersa Seline e Fushates 2021ne Qytetin e Elbasanit !
Fushata Elektorale po i afrohet zenitit te saj!
Dhe pse Qeveriu deshtoi ne arritjen e premtimit per Votimin e Shqiptareve Jashte Atdheut (Emigranteve),megjithate grupe emigrantesh e sidomos mes tyre perfaqesues dinjitoz e popullor vijne te ndihmojne per te sjell ndryshim e kerkuar nga Populli e sidomos nga Emigdacioni/Diaspora !
Erdhi Spiro Bezhani kuader i dal nga UE AXH , nje Sipermares i nderuar dhe Mjeshter i Veprave me gure zbukurues por dhe mjediseve ekologjike natyrore!
S.Bezhani nje organizator fjalepak e pune shume. Me shume miq e shoke qe ka ndihmuar me qindra shqiptare te punesohen, shume prej te cileve ne 25 e me kurbet i ka punesuar ne sipermarjet qe kryente vet.
Dashamiresia dhe zemergjeresia e S.Bezhanit eshte epashoq! Me te me pjekuri e logjike arrihen rezultatet e pritura!Fjala e tij ze vend ! Spiro erdhi nga Mitilini!
Erdhi Shkelzen Kreci jurist i UT.Nje tjeter emer i njohur per Emigrantet e Kretes, krejt Greqise e jo vetem! Dhe Sh.Kreci prej 25 vitesh ne kurbet eshte nje Sipermarres i suksesshem ne Atdhe e ne Emigracion ne Krete ne Kisamu Kastelo-Hanja ku ka shume fshatra e vendbanime autoktone shqipfolese ose sic i quajne ati Arvanit!
Erdhi dhe Luam Jakimi, Agronom i Fakultetit te Bujqesise se Universitetit te Korces, Sipermarres ne Santorini, ishullin vullkanik te Egjeut, prej rreth 25 vjetesh ne emigracion. Dhe L. Jakimi drejtues Shoqate Emigracioni dhe kryesues i listes se Qarkut Diber!
Me ta dhe inxhiner per Teknologjine e Informacionit UT dhe UK, Aldi Latifi qe ka njohur emigrim disa vite ne Gjermani 2 vite, Itali 2 vite dhe Greqi 1 vit.
Mes ketyre intelektualeve dhe Deputeti Kostaq Papa dikur i arratisur pa u hapur kufinjte ne 1990 qe njohu emigrimin ne Greqi e Itali por qe ka qene pjese e Forumeve dhe Konferencave Nderkombetare Universitare ne dhjetra shtete nga SHBA,Kanada, ne Angli, BE: Portugali, Hollande, Gjermani, France, Suedi, Italj, Austri, Slloveni,Kroaci; ne Izrael, Turqi, Ukraine, Indi, vendet Arabe, Brazil etj, por dhe ne vendet e Rajonit: MaliZi, Maqedoni e Veriut, Kosove,Greqi .
K.Papa Perfaqesues Politik i Emigracionit Shqiptar me keta djem te shkelqyer kerkon ti jap vendin qe i takon Emigracionit ne politiken Shqiptare!
Emigracioni mbajti me dergesat/remitancat gjalle jeten ne atdhe dhe financoi investimet private nga te cilat u krijuan mijra vende pune sherbime, njesi prodhimi e progres social shoqeror!
Erdhi koha qe Emigracioni te ndryshoi politiken e kalbur 30 vjecare e ti jap Shprese Shqiperise!
Priten te vijne perfaqesues te tjere te PESH dhe te Aleances ABEOK njekohesisht.
Emra te shumpritur si Shpetim Zinxhiria, nje fluger i vertete!
Nje Kandidat simpatik qe ishte para fillimit te fushates ne Shqiperi sidomos ne qytetin e tij te njembinje dritareve, por qe kjo periudhe izolimi ne Itali i pengon ardhjen(puna i ngelet ta beje Shtabi i Fushates) Kita Nova, dergoi para disa oresh nje mesazh te mbrekullueshem drejtur Lagjes se tij Kala dhe qytetit te Beratit por dhe Shqiptareve ne pergjithesi ku u bente thirrje qytetareve te votojne Aleancen Bashkimi Popullor Emigracioni Oda e Shpreses dhe Konservatoret duke e krahasuar kete Koalicion dhe oferten politike te ABEOK si 5 Stele kur solli ndrgshimin politik ne Itali.
Kandidati Nr.1 per Tiranen Kostaq Papa ne emer te 4 bashkdrejtuesve te ABEOK e pershendeti mesazhin e hapur te Kita Noves nga Shoqatat e Emigranteve ne Itali.
Nderkohe qe grupe te Shtabit Elektoral te ABEOK kryen aktivitet ne te gjitha qarqet !
SUKSESE ABEOK!
VOTONI Nr. 5 ABEOK
VOTONI NR. 1. PER TIRANEN Z. KOSTAQ PAPA

Kan være et billede af një ose më shumë njerëz, folk, der står, ambiente të jashtme dhe monument
Kan være et billede af 2 njerëz, folk, der står dhe ambiente të jashtme

Burimi/Facebook