Home

Lajme

Skënder Karaçica – Demokracia në Peshojë

No Comments Aktualitet Lajme

Çfarë po kërkon Donald Trump përmes demonstratave në Washington…?
Gabimin më të madh historik dhe të pafalshëm që ka bër(Partia Republikane)në Amerikë është fakti pse pati lejuar,që,me rastin e fushatës zgjedhore për presidentë të SHBA-së të nominojë ad hoc Donald Trump,i cili në fillim pati konkuruar si individë dhe nga bota e biznesit e jo si anëtar i PR-së.
Tërë mandatin e tij katërvjeqar e kaloi me thyerje të mëdha brenda kabinetit,duke ndërruar anëtarët e stafit dhe të administratës në Washington si dhe ftohja e raporteve,veçmas më vendet kryesore të Evropës,si aleati kryesor i Amerikës.
Tashti kanë përfunduar zgjedhjet presidenciale(2020)për president të Amerikës dhe fitorja bindëse e PD-së me Joe Biden,që pritet të marrë detyrën e re më 21 janar 2021.
Nuk e kemi të qartë pse Donald Trump po i organizon demonstratat në rrugët e Washingtonit,kjo nuk i duhet Amerikës dhe ky vend i lirë për qytetarët e lirë amerikanë,nuk është vendi si në Amerikën Latine(Venezuelë e gjetkë),ku zgjedhjet mbahen dhe përfundojnë nën tytën e pushkëve dhe të flakës së demonstratave për pushtetarët më të korruptuar dhe pa asnjë përgjegjësi ndaj shteteve të tyre të Amerikës Latine.
Për të gjitha këto,Donald Trump,do të mbajë përgjegjësi politike dhe kushtetuese dhe,për qytetarët amerikanë dhe për Amerikën si shteti më i fortë në botë,do të mbahet mend si një nga presidentët më të dobët që ka pasur ky vend i lirë me një demokraci të avancuar dhe si fidanishte e saj për botën e lirë!
Më shumë sesa Donald Trump,është Anmerika dhe qytetarët amerikanë të lirë,ku kontrata e votës së lirë të sovranit ka peshën e vet kushtetuese!
Amerika e ka rrugën e vet shekullore,me Trumpin dhe (pa)Trumpin,nuk na duhen modelet e demonstratave si në vendet e Amerikës Latine dhe të (disa)vendeve me regjime të kulteve të përsonaliteve(vendet arabe)deri në shkallën e mungesës së lirisë dhe të vlerave të demokracisë!
Amerika është vetë pranverë e demokracisë!Amerikës nuk i duhet ,,pranverë,,që e dëshirojnë armiqët saj nëpër botë e sidomos regjimi putinist në Moskë!
(Çikago,kallnor të motit 2021)

Burimi/Facebook

Vodhën ushqime për fëmijët – Polici nuk i arreston, i paguan vetë të gjitha…

No Comments Aktualitet Lajme

Nga Ilir Çumani
Vodhën ushqime për fëmijët – Polici nuk i arreston, i paguan vetë të gjitha… Një polic amerikan u thirr me urgjencë për të arrestuar një familje të dyshuar se kishte vjedhur ushqime në një dyqan në Somerset, Massachusetts.
Por në fund, efektivi jo vetëm nuk i prangosi, përkundrazi, i pagoi vetë të gjitha. Historia e policit Matt Lima tashmë ka pushtuar titujt kryesore të disa gazetave amerikane. Edhe pse ngjarja ndodhi muajin e kaluar, ajo është mësuar tani. Dy gra u raportuan se nuk kishin kaluar në kasë të gjitha ushqimet e marra.
Ato u treguan mjaft të sinqerta në përgjigjen e tyre përpara efektivit: donin që të kishin si të gjithë një darkë normale Krishtl indjesh me të cilën të gëzonin fëmijët e tyre. Por familja kishte hasur në vështirësi financiare këtë periudhë, e nuk e paguante dot të gjithë ushqimin. Lima i qortoi për shkeljen, por nga ana tjetër I la të merrnin të gjithë ushqimet pasi atë çfarë mungonte në faturën e pazarit, e pagoi nga xhepi i tij.
“Dy fëmijët e vegjël që ishin me njërën nga gratë më kujtuan fëmijët e mi”, tha polici. “Nuk mund të bëjë gjë tjetër përveçse t’i ndihmoja”, shtoi ai.

Burimi/Facebook

Mesazh për festat e fund vitit nga z.Ibrahim Morina, për diasporen !

No Comments Aktualitet Lajme

Përshëndetje shqiptarë kudo ku jeni, dëgjues të Radio Kopenhagen!
Viti që po mbyllim, nuk ishte më i miri, jo vetëm për Shqipërinë, por për të gjithë botën.
Pandemia e tejzgjatur është shkaku kryesor i kësaj situate jo të mire globale.
Për Shqipërinë përkeqësimi i situatës, ishte i dyfishtë…, për shkak të pandemisë nga Coronavirusi, por edhe për shkak të qeverisjes së keqe.
Në një analizë të shkurtër të vitit 2020, nuk të bie ndërmend ndonjë gjë e mirë e kësaj qeverie. Përkundrazi, nuk mund të mos evidentosh dështimin e saj në integrimin e Shqipërisë në BE.Në mënyrë të përsëritur, hapja e negociatave u refuzua sërish edhe këtë vit, ku nga partnerët europianë, u vu në dukje se shkak i këtij refuzimi, është krimi dhe korrupsioni. Si të mos mjaftojnë këto, nuk mund të rri pa përmendur dështimin e reformës në drejtësi. Dëshmi më e mirë e kësaj reforme janë mosfunksionimi ende i Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese.
Si për ti vënë kapakun, mbyllja e dosjes nr. 184, e lidhur me krimin elektoral në Dibër, dëshmon se reforma në drejtësi, është vetëm fasadë.
Viti 2021, padyshim do të jetë më i mirë për Shqipërinë dhe shqiptarët. Zgjedhjet e Përgjithshme të 25 prillit, do të na sjellin një konfigurim tjetër politik. Fitorja e sigurt e PD-së, përveç rikthimit të besimit te shqiptarët, do të sjellë edhe vazhdimësinë e integrimit të Shqipërisë në BE, të ngecur prej 7 vjetësh. Përpjekjet për plotësimin e kushteve për integrim, sigurisht që janë të lidhura edhe me luftën ndaj krimit e korrupsionit, rezultatet ndaj të cilave, si një garanci e fitores së PD-së, nuk do të mungojnë.
Me këtë rast, duke ju kujtuar se kjo qeveri po e mbyll këtë vit, në mënyrën më të keqe të mundshme, me dhunë deri edhe vrasje nga policia, ju kujtoj shqiptarëve kudo ku janë se këto veprime janë dëshmi e një pushteti në ikje.
Për shkak të kohës së kufizuar, nuk mund të rri pa përcjellë edhe një mesazh, por më tepër një urim për shqiptarët në prag të Vitit të Ri që po troket.
Gëzuar Vitin e Ri 2021! Viti i fitores së Partisë Demokratike dhe opozitës shqiptare.
Viti i ndryshimit të madh.
Zoti i bekoftë Shqipërinë dhe shqiptarët kudo ku ndodhen!

E tmerrshme/ Shqiptari vret gruan, vajzën 17-vjeçare dhe më pas veten

No Comments Aktualitet Lajme

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Gjermani, në një familje shqiptare të Kosovës. Një 51-vjeçar ka vrarë gruan, vajzën 17-vjeçare dhe më pas është vetëvarur në verandë me litar.

Mediat gjermane kanë raportuar se në banesë ndodhej dhe vajza e vogël e çiftit, 14-vjeç, e cila i ka shpëtuar sulmit. Kryprokurori ka dhënë disa detaje për ngjarjen.

“Sipas njoftimeve të para 51-vjeçari ka dashur të vrasë bashkëshorten dhe dy fëmijët. Para ngjarjes këtë mëngjes ai kishte njoftuar një të njohur, i cili më pas ka kontaktuar Policinë.

Në apartament forcat e rendit kanë gjetur trupin e pajetë të bashkëshortes 46-vjeçare, vajzës 17-vjeçare. Vajza e dytë, 14-vjeçare, ka shpëtuar pa lëndime 14-vjeçarja është stabile dhe po pyetet nga policia. Në ardhjen e forcave të policisë, vajza ishte në një dhomë që ishte mbyllur nga jashtë”, është shprehur ai.

Burimi: Abc News

Nga kërcimi twerk, në shtrat me Arjonin, ja historia e Anës së ‘Përputhen’ që bën gjithçka për famë

No Comments Aktualitet Lajme

Ana Lleshi është 25vjeçarja më e komentuar e këtyre ditëve në programin e njohjeve “Përputhen”, e cila ka lindur në Sarandë dhe jeton në Tiranë.

Vajza, e cila zotëron një biznes të vetin dhe ka pasion gatimin, kërkon partner në televizion, ndërkohë që e ka prezantuar veten si të paparashikueshme, që i pëlqen adrenalina.

Por duket se për famë Ana është vajza nga Saranda që i bën të gjitha në televizion për më shumë vëmendje, ashtu siç pranoi të bënte kërcimin twerk, për të cilin po ashtu u komentua jo pak.

Si në rastin e twerk-ut, ashtu dhe të shtratit me Arjonin, Ana u mbyt në lot, duke u bërë objekt i komenteve se, në fakt, ajo është thjesht aktorja, që po luan pa problem të gjitha rolet e skenarit që i jepen nga “Përputhen”, edhe pse kemi të bëjmë me një ”reality show”.

Le të ndalojmë në fillim te fotot e saj në shtrat me Arjon Lulin. Arjon Luli kishte paralajmëruar se do të nxirrte disa të vërteta në shesh nga emisioni “Përputhen”.

Sipas tij, publikut disa gjëra i mbahen të fshehta dhe vendosi që të nxirrte diçka në lidhje me një vajzë e një djalë të programit. Ai ka publikuar disa foto ku shfaqet në një shtrat me një vajzë, dhe tha se është Ana Lleshi.

Siç duket, ata të dy kanë kaluar një mbrëmje bashkë dhe në foto Ana shihet duke fjetur, ndërsa Arjoni fotografon.

“Pantera zgjohu se do ikim te puntata! Datën dhe arsyen pse i publikova do t’i them në një moment të dytë”, shkruante Arjoni.

Ndjekësit e emisionit nxorën edhe disa foto nga postime të mëparshme të Anës, në të cilat shihej se ajo mban në dorë të njëjtin byzylyk dhe thonjtë i kishte të lyer po njësoj si tek fotot që kishte publikuar Arjoni.

Menjëherë pas këtyre postimeve ka reaguar Shqipja, e cila kishte treguar më herët se do të bashkëpunonte me Arjonin për të nxjerrë të vërtetat e spektaklit.

Ndërkohë, e përjashtuara e programit, Shqipe Hysenaj, tashmë po bën opozitaren nga jashtë, ndërsa ka rikujtuar sërish rastin e Teas dhe Andit, që ajo bëri publik disa ditë më parë.

Sipas saj, produksioni i “Përputhen” e ka fshehur të vërtetën, ndaj i ka bërë thirrje Anës që të lërë menjëherë programin, sepse me publikimin e këtyre fotove mbaroi gjithçka për të.

Nga ana tjetër, vetë Ana sqaroi foton me Arjonin në krevat. Ajo u shpreh se Arjoni e ka kërcënuar dy herë më këtë foto, të cilën ajo nuk e dinte që e kishte. Madje, ka bërë dy kërcënime dhe shantazhe, të cilat Ana i ka të regjistruara dhe i ka dërguar në polici.

“Mendoja se kishte foto të ndonjë të dashuri tim dhe i thashë postoje. Unë s’kam bërë seks me të, aty nuk jam as e zhveshur, as në dush, jam e veshur”.

Në një lidhje direkte në “Skype”, ajo kërkoi falje, ndërsa moderatorja tregoi se produksioni do të kujdeset ta ndjekë këtë çështje ligjërisht. Më tej, Ana kërkoi largimin nga emisioni, gjë që nuk është pranuar nga produksioni dhe do të hapin një sondazh për këtë.

Ndërkohë, përdorues të shumtë e shpërndanë në rrjet foton ku shfaqet Arjoni i shtrirë në shtrat me të, pamje që bien ndesh me rregullat e emisionit, që ndalon qartë takimet e çifteve jashtë studios.

Skandali i fotove që rrezikon eliminimin e Anës, vjen pas kërcimit të komentuar gjatë twerk. Edhe në atë rast, Ana që kërkon të dashur në emision, shpërtheu në lot kur i përmendën personin e dashur.

Pasi mori vëmendje të madhe në emisionin “Përputhen”, që nisi prezantimin me një kërcim provokues dhe në një përplasje me një djalë, u shpreh se ai është sa “shala” e saj.

Ajo prezantoi në ekran paraqitur në ekran një tip moskokëçarës, por më vonë Ana tregoi një anë tjetër të saj. Ajo u prek nga një komentues, i cili e kishte shkruar për të: “Kur e shikon babi i Anës twerk t’u kërcy, do të krenohet aq shumë me të që nuk e ka dit çfarë talenti ka pas vajza e tij”.

Por Ana zbuloi se babai ka vite që është larguar nga kjo jetë, e pikërisht përmendja e emrit të tij në koment e përloti atë. Ajo nuk ngurroi të kundërpërgjigjej duke e cilësuar këtë botë si hipokrite.

“Mendoj që ai është shumë krenar atje ku është për mua sepse rriti një fëmijë që nuk shkon pas turmës, por turma shkon pas saj”, tha mes lotësh Ana. “Të jesh vetja në një botë kaq hipokrite quhet ashtu, por nuk jam ashtu. Edhe nëse jam ashtu është zgjedhja e imja, nuk ka çfarë t’ju duhet ju. Unë nuk jam ashtu!”, tha ajo.

Ndërkohë, djali i fotos në shtrat, Arjon Luli, pak kohë më parë shpërtheu publikisht ndaj Anës, pasi ajo e refuzoi tri herë në kërcim. Me pas ajo doli në takim me Arjon Lulin, i cili dukej shumë i tërhequr fizikisht ndaj 25-vjeçares.

Arjoni përpiqej të krijonte momente intime me të, duke iu afruar më shumë se ç’duhej, si dhe duke i thënë: “Ti je ëmbëlsirë. Unë të ha krejt ty!”.

Por, duket se situata filloi të agravohej në momentin që Ana refuzoi të kërcente në studio me të plot tre herë. Një puntatë më parë, Arjoni pranoi në takimin me Tean se nuk kishte qejf të kërcente, por në studio tha se do ta bënte për Anën.

Sipas saj, Arjoni nuk ishte i sinqertë në tërësi dhe për këtë arsye vendosi ta refuzonte. Le të shohim se si do ta luajë pjesën më tej Ana, në mënyrë që me risqet që merr në ekran, të arrijë qëllimin e saj, të bëhet sa më shumë e famshme edhe pse në program ka hyrë për të gjetur partnerin ideal.

Burimi/Panorana

“KOHË KOVIDIANE…..HOMAZH për MANTELBARDHËT

No Comments Aktualitet Lajme

’24 yje që do na mungojnë’, Tritan Kalo mesazh prekës për mjekët që humbën betejën me virusin, një apel për qytetarët
Mjeku i njohur Tritan Kalo ka reaguar përmes një mesazhi prekës lidhur me 24 mjekët që kanë humbur jetën nga COVID-19

Kalo shkruan se ishin “24 yje që do ti mungojnë vargut të yjeve të mjekëve shqiptarë, të cilët punuan e sakrifikuan një jetë të tërë për të mbrojtur dhe shpëtuar jetët e të tjerëve”.

Mjeku ka edhe një thirrje për qytetarët, të cilët me sjelljen e tyre mund të nderojnë sakrificën e mjekëve.

STATUSI I PLOTE

“KOHË KOVIDIANE…..HOMAZH për MANTELBARDHËT tanë të cilët humbën jetën e tyre në përballjen me sfidën e shekullit, Infeksionin e shkaktuar prej virusit jetëlëndues e jetëmarrës Sars-Cov2/Covid-19…..24 yje që do ti mungojnë vargut të yjeve të mjekëve Shqiptarë, të cilët punuan e sakrifikuan një jetë të tërë për të mbrojtur dhe shpëtuar jetët e të tjerëve….Jam i nderuar dhe shumë krenar që pjesën më të madhe të tyre i kisha njohur personalisht…JU LUTEM që për të nderuar edhe me shumë emrin dhe punën e tyre, respektoni gjithçka për të ulur mundësinë e infektimit nga Sars-Cov2/Covid-19, për të ulur numurin e të prekurve prej kësaj “flame mbarëbotërore”….M.D.H. = Maska/Mbulimi i hundës dhe i gojës + Distancimi fizik kur dhe ku është e mundëshme + Higjena personale dhe e mjediseve kolektive, janë trinomi i masave që për momentin mbeten më të efektshmet në këtë përballje me “armikun e padukshëm”….U prehshi në Altarin e Pavdeksisë!!!!”.

Burimi/pamfleti.net/

“VATRA” DËNON VRASJEN E QYTETARIT TË PAFAJSHËM KLODIAN RASHA

No Comments Aktualitet Lajme

DEKLARATË E FEDERATËS PANSHQIPTARE TË AMERIKËS”VATRA”/
New York, më 8 Dhjetor, 2020- Federata Pan-Shqiptare e Amerikës “VATRA”, po e përcjell me shqetësim situatën në Shqipëri pas vrasjes nga policia të qytetarit të pafajshëm Klodian Rasha.
Në emër të Kryesisë,Këshillit, Degëve, anëtarësisë të Fderatës Panshqiptare të Amerikës “VATRA” i shprehim ngushllime të sinqerta familjes dhe të afërmeve të të ndjerit Klodian dhe I bëjmë thirrje drejtësisë që të zbardhë me detaje ngjarjen.
VATRA dënon me forcë ndërhyrjen brutale nga policia e shtetit nëpërmjet përdorimit të pajustifikuar në ligj të armëve ndaj qytetarëve të pafajshëm dhe të pambrojtur.Sikurse kemi përshëndetur arritjet e Shqipërisë ndër vite të tranzicionit demokratik, po ashtu i tërheqim vëmendjen qeverisë së Tiranës që të heqë dorë nga ushtrimi i dhunës psikologjike deri në vrasjen e qytetarëve. Metoda të tilla Staliniste të injektimit të frikës nëpërmjet përdorimit të forcës dhe armëve, nuk shkojnë në përputhje me rolin e dhe detyrën e qeverisë dhe shtetit demokratik në mbrojtje dhe në shërbim të qytetarëve.
Me këtë rast, solidarizohemi plotësisht me protestuesit shqiptarë dhe i bëjmë thirrje qytetarëve të Shqipërisë që të jenë në nivelin maksimal të ndjeshmërisë dhe rezistencës popullore me të gjitha mjetet që lejon ligji. Heshtja kundrejt akteve të dhunës policore tregon nënshtrim dhe braktisje të të drejtave dhe idealeve demokratike. Reagimi në mbrojtje të të drejtave dhe lirive njerëzore është përgjegjësi civile dhe pjekuri qytetare.
Federata Pan-Shqiptare e Amerikës *VATRA”


PAN-ALBANIAN FEDERATION OF AMERICA, VATRA
New York, December 8, 2020
STATEMENT
The Pan-Albanian Federation of America, VATRA, is deeply concerned about the situation in Albania, after police shot and killed the Albanian citizen Klodian Rasha. On behalf of The Vatra Federation members, we express our sincere condolences to the family and relatives of Klodian.
The VATRA Federation strongly condemns the unlawful use of weapons and brutal police intervention against the innocent and unprotected citizens. As we have applauded Albania’s achievements during the recent years of democratic transition, also we would like to draw the attention of Tirana Government toward its practice beyond limits of psychological abuse or killing of its own citizens. Such Stalinist methods of injecting fear through the use of force and weapons, do not line up with the democratic Government’s role and duty to protect and serve the Albanian citizens.
Meanwhile, we express our full solidarity and support to the protesters. Our call goes to all people of Albania to stand up for their rights by all lawful means of protesting. Silence toward the police violence is a sign of social weakness and abandonment of democratic rights and ideals. Fighting for your own human rights is a civic responsibility.
The Pan-Albanian Federation of America, VATRA(Dielli Newspaper)

Burimi/Facebook/Dalip Greca

Dita Ndërkombëtare për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut

No Comments Aktualitet Lajme

Sot, më 10 dhjetor 2020, në Ditën Ndërkombëtare për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut,
në cilësi të kryetarit që përfaqësoj Maqedoninë Veriore, i përshëndes të gjithë qytetarët e Maqedonisë Veriore dhe të gjithë shqiptarët kudo që janë, në emrin tim dhe të Forumit IFGM-Maqedoni.
Miratimi i Dekleratës Universale për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut (më 10 dhjetor 1948, Paris) shënon një nga ngjarjet më të rëndësishme që ndodhi pas katastrofës së Luftës së Dytë Botërore. Nënshkruese e kësaj Deklerate është dhe Republika e Maqedonisë Veriore. Kjo Deklaratë garanton të drejtat themelore të njeriut, siç janë: 1. E drejta për jetë, 2. Ndalimi i torturës, 3. Ndalimi i robërisë, 4. E drejta për gjykim të drejtë, 5. E drejta për respektim të jetës private, 6. Ndalim i diskriminimit, 7. Mbrojtja e pronës, 8. Të drejtat për arsim, 9. E drejta për lëvizje të lirë, 10. Luftë kundër korrupsionit.
Për fat të keq, për afër tri dekata, pushteti i këtij vendi, jo që nuk i respekton të drejtat dhe liritë e njeriut, por bëhen edhe shkelje flagrante duke i shtypyr qytetarët dhe duke përgaditur lloj-lloj proceses të montuara si: Rasti Gostivarit, Sopotit, Kumanovës, Brodecit, Mostra, likuidi dhe burgosja e ushtatëve të UÇK-së, rasti i komandant Telit, Harun Aliut, Rexhail Qerimit dhe rastet si në Lagjen e trimave në Kumanovë.
Sipas të dhënave tona, në Maqedoninë Veriore kemi institucione skajshmerisht të politizuara dhe jo profesionale, ku disa prej tyre për shkak të partizimit të skajshëm veprojnë sipas urdhrave të partisë. Forumi nderkombtar për të drejtat dhe liritë e njeriut -IGFM, publikisht i falënderon mediet elektronike dhe të shkruara për punën e tyre profezionale si dhe për informim të drejtë për të gjitha rastet kur janë shkelur të drejtat themelore dhe liritë e qytetarëve.
Maqedonia Veriore, nëse dëshiron të hyjë në BE, duhet patjetër t’i respektojë të drejtat dhe liritë e njeriut dhe t’i rishqyrtojë proceset e montuara. Bota, Europa, Ballkani kanë nevojë për mendje të shëndosha, për mirëkuptim, dialog, paqe, barazi, për të krijuar kushte dhe siguri për jetët e njerëzve.
Me këtë rast, i bejmë apel popullin shqiptar në Maqedoninë Veriore, Qeverisë së Shtetit Shqiptar, OSB-së, Bashkimit Evropian, Komitetit të Helsinkut, Gjykatës së Strasburgut, Lobit Shqiptar në Amerikë dhe institucioneve të tjera, se po shkilen të drejtat e shqiptarëve në mënyrë flagrante, ku këtu fajësohen edhe deputetët dhe partitë politike shqiptare në Qeverinë e Maqedonisë Veriore.
Në një shtet multietnik si Maqedonia Veriore nuk mund të ketë drejtesi dhe barazi për shqiptarët me qeverisje me sistem unitar, vetem për maqedonasit. Shqiptarët mund të jenë të barabartë në këtë shtet me një sistem qeverisës federal ose kofederal ku shqiptarët të jenë shtetformues me gjuhën shqipe zyrtare dhe me një hetim ndërkombëtar për të gjitha rastet e montuara politike.
Për IGFM-Maqedoni
Kryetari, Dr. Adil Mustafa
Kumanovë, 10.12.2020

Ingen tilgængelig billedbeskrivelse.

Burimi/Facebook

𝗩𝗿𝗮𝘀𝗷𝗮 𝗲 𝟮𝟱-𝘃𝗷𝗲𝗰̧𝗮𝗿𝗶𝘁, 𝗷𝗮 𝗰̧𝗳𝗮𝗿𝗲̈ 𝘁𝗵𝗼𝘁𝗲̈ 𝗺𝗶𝗻𝗶𝘀𝘁𝗿𝗶 𝗟𝗹𝗲𝘀𝗵𝗮𝗷

No Comments Aktualitet Lajme

Mbi 24 orë pas vrasjes së 25-vjeçarit Klodian Rasha nga një efektiv policie, vjen edhe reagimi i ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj.
Përmes një mesazhi në Facebook Lleshaj shprehet se, këto janë çaste shumë të vështira jo vetëm për familjen Rasha, por edhe Policinë e Shtetit dhe qytetarët.
Më tej, ministri shpreh bindjen e tij se organet e drejtësisë do të zbardhin shumë shpejt të vërtetën, pa u ndikuar në hetimet e tyre.
Reagimi i plotë i ministrit Lleshaj:
“E VËRTETA ËSHTË NGUSHËLLIMI MË I MADH
Ka shumë arsye se përse e ndjej fort se çfarë do të thotë humbja e Klodian Rashës për prindërit dhe familjarët e tij. Në këto çaste të hidhërimit të madh, u shpreh atyre ngushëllimet e mia më të thella për këtë humbje tragjike.
Në të njëjtën kohë, shpreh besimin tim të plotë se organet ligjore përgjegjëse do të finalizojnë shpejt, saktë, drejt dhe jashtë çdo ndikimi hetimet për vrasjen e Klodian Rashës.
Kjo ngjarje ka prekur shumë njerëz, të afërm të viktimës, qytetarë të zakonshëm, pjesëtarët e Policisë së Shtetit dhe gjithë të tjerët.
Sot të gjithë kanë nevojë për qartësimin e plotë dhe shterues të rrethanave që sollën këtë ngjarje tragjike dhe autoritetet përgjegjëse ligjore duhet të përmbyllin sa më shpejt detyrën e tyre në shërbim të së vërtetës dhe të drejtësisë”.

Burimi/TV1 Channel – Shkodër

Ekskluzive nga Haga: Ja si duket burgu i “Scheveningen” në 13 foto. Zbulohen detaje të reja çfarë mund të ndodhë me fatin e Thaçit, Veselit dhe të tjerëve

No Comments Aktualitet Lajme

Pas arrestimit të ish-krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi, Jakup Krasniqi, dhje të tjerëve, më 5 nëntor u transferuan këta të fundit në Hagë, me një avion ushtarak. Pas disa paraqitjeve, në kuadër të procesit gjyqësor të cilët akuzohen për krime gjatë dhe pasluftës në Kosovë, pra këta të fundit do të hetohen për 100 vrasje të kryera gjatë luftës së Kosovës dhe Serbisë në vitet 1998-1999.

Ndërsa, së fundit mësohet se ata aktualisht gjenden në paraburgim, njofton gazeta zvicerane “Le Canton27.ch”, transmeton “Bota sot”.

Njësia e Menaxhimit të Paraburgimit (DMU) e KSC siguron mirëqenien e të Burgosurve në një mjedis të sigurt. Ky burg gjendet jashtë Hagës, në periferi, respektivisht në Haaglanden të Scheveningen.

Image

Pamje nga burgu i “Scheveningen”FOTO GALERI
Haaglanden, është një burg unik në Holandë. Ky burg është i vetmi që ka një qendër kujdesi ku të paraburgosurit që kanë nevojë për kujdes mbahen 24 orë në ditë. Kjo mund të jetë kujdes fizik, por edhe psikiatrik. Ose një kombinim i të dyjave. PI Haaglanden është e vendosur në Scheveningen dhe mund të strehojë rreth 200 të arrestuar. Përveç kësaj, të dyshuarit janë vendosur gjithashtu këtu para Tribunaleve Ndërkombëtare.

Thaçit nuk i mungon ajri i pastër as peizazhi dhe bukuritë natyrore as në Hagë

Të paraburgosurit janë vendosur në mjediset e paraburgimit, të cilat menaxhohen dhe administrohen nga Njësia e Menaxhimit të Paraburgimit (“DMU”) nën autoritetin e Sekretarit. Mënyra se si administrohen institucionet e paraburgimit pasqyron kërkesat kryesore të trajtimit njerëzor dhe respektimit të dinjitetit njerëzor, dhe sigurisë.

Image

Pamje nga burgu i “Scheveningen”FOTO GALERI
Rregulloret që rregullojnë objektet e paraburgimit, përfshirë Rregulloren e Paraburgimit, gjenden këtu. Ato janë në përputhje me ligjin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut dhe standardet e pranuara ndërkombëtarisht për trajtimin e personave të privuar nga liria. Në veçanti, ata marrin parasysh Rregullat Minimale Standarde të Kombeve të Bashkuara për Trajtimin e të Burgosurve (“Rregullat Mandela”) dhe Rregullat Evropiane të Burgjeve.

Dhomat e Specializuara të Kosovës po ashtu përmes gazetës zvicerane në gjuhën shqipe “Le Canton27.ch”, kanë njoftuar se ambientet e paraburgimit inspektohen dhe monitorohen nga ICRC.

Image

Pamje nga burgu i “Scheveningen”FOTO GALERI
Kjo do të thotë që ICRC mund të kryejë inspektime të rregullta, të paparalajmëruara dhe të pavarura të Institucioneve të Paraburgimit në mënyrë që të shqyrtojë kushtet e paraburgimit dhe të sigurojë pajtueshmëri me të drejtat e njeriut, të drejtën ndërkombëtare dhe standardet e pranuara të trajtimit.

“Të paraburgosurve u lejohet qasja ditore në ajër të pastër dhe ushtrime fizike, si dhe mundësia për të marrë pjesë në aktivitete të tjera të përshtatshme rekreative. Atyre u lejohet të lexojnë dhe shkruajnë materiale dhe kanë qasje në një bibliotekë që përmban libra, revista dhe gazeta në gjuhët e tyre amtare…”, ka thënë sot për gazetën zvicerane në gjuhën shqipe “Le Canton27.ch” znj.Angela Griep, zëdhënëse e Dhomave të Specializuara.

Image

Pamje nga burgu i “Scheveningen”FOTO GALERI
Mësohet po ashtu se Thaçi, Veseli me shokët po ashtu mund të luajnë shah, futboll, dhe lojëra tjera…

Përveç kësaj, sipas znj. Gripe, të burgosurit kanë mundësi të përdorin programe radio dhe televizive, të marrin pjesë në shërbimet fetare ose shpirtërore të disponueshme, që do të thotë se ata edhe mund të falen.(“Detainees are alloëed daily access to fresh air and physical exercise, as ëell as the opportunity to participate in other suitable recreational activities.In addition, they have access to radio and television programmes and may attend available religious or spiritual services.“).

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Burimi/botasot.info/