Home

Lajme

“KOHË KOVIDIANE…..HOMAZH për MANTELBARDHËT

No Comments Aktualitet Lajme

’24 yje që do na mungojnë’, Tritan Kalo mesazh prekës për mjekët që humbën betejën me virusin, një apel për qytetarët
Mjeku i njohur Tritan Kalo ka reaguar përmes një mesazhi prekës lidhur me 24 mjekët që kanë humbur jetën nga COVID-19

Kalo shkruan se ishin “24 yje që do ti mungojnë vargut të yjeve të mjekëve shqiptarë, të cilët punuan e sakrifikuan një jetë të tërë për të mbrojtur dhe shpëtuar jetët e të tjerëve”.

Mjeku ka edhe një thirrje për qytetarët, të cilët me sjelljen e tyre mund të nderojnë sakrificën e mjekëve.

STATUSI I PLOTE

“KOHË KOVIDIANE…..HOMAZH për MANTELBARDHËT tanë të cilët humbën jetën e tyre në përballjen me sfidën e shekullit, Infeksionin e shkaktuar prej virusit jetëlëndues e jetëmarrës Sars-Cov2/Covid-19…..24 yje që do ti mungojnë vargut të yjeve të mjekëve Shqiptarë, të cilët punuan e sakrifikuan një jetë të tërë për të mbrojtur dhe shpëtuar jetët e të tjerëve….Jam i nderuar dhe shumë krenar që pjesën më të madhe të tyre i kisha njohur personalisht…JU LUTEM që për të nderuar edhe me shumë emrin dhe punën e tyre, respektoni gjithçka për të ulur mundësinë e infektimit nga Sars-Cov2/Covid-19, për të ulur numurin e të prekurve prej kësaj “flame mbarëbotërore”….M.D.H. = Maska/Mbulimi i hundës dhe i gojës + Distancimi fizik kur dhe ku është e mundëshme + Higjena personale dhe e mjediseve kolektive, janë trinomi i masave që për momentin mbeten më të efektshmet në këtë përballje me “armikun e padukshëm”….U prehshi në Altarin e Pavdeksisë!!!!”.

Burimi/pamfleti.net/

“VATRA” DËNON VRASJEN E QYTETARIT TË PAFAJSHËM KLODIAN RASHA

No Comments Aktualitet Lajme

DEKLARATË E FEDERATËS PANSHQIPTARE TË AMERIKËS”VATRA”/
New York, më 8 Dhjetor, 2020- Federata Pan-Shqiptare e Amerikës “VATRA”, po e përcjell me shqetësim situatën në Shqipëri pas vrasjes nga policia të qytetarit të pafajshëm Klodian Rasha.
Në emër të Kryesisë,Këshillit, Degëve, anëtarësisë të Fderatës Panshqiptare të Amerikës “VATRA” i shprehim ngushllime të sinqerta familjes dhe të afërmeve të të ndjerit Klodian dhe I bëjmë thirrje drejtësisë që të zbardhë me detaje ngjarjen.
VATRA dënon me forcë ndërhyrjen brutale nga policia e shtetit nëpërmjet përdorimit të pajustifikuar në ligj të armëve ndaj qytetarëve të pafajshëm dhe të pambrojtur.Sikurse kemi përshëndetur arritjet e Shqipërisë ndër vite të tranzicionit demokratik, po ashtu i tërheqim vëmendjen qeverisë së Tiranës që të heqë dorë nga ushtrimi i dhunës psikologjike deri në vrasjen e qytetarëve. Metoda të tilla Staliniste të injektimit të frikës nëpërmjet përdorimit të forcës dhe armëve, nuk shkojnë në përputhje me rolin e dhe detyrën e qeverisë dhe shtetit demokratik në mbrojtje dhe në shërbim të qytetarëve.
Me këtë rast, solidarizohemi plotësisht me protestuesit shqiptarë dhe i bëjmë thirrje qytetarëve të Shqipërisë që të jenë në nivelin maksimal të ndjeshmërisë dhe rezistencës popullore me të gjitha mjetet që lejon ligji. Heshtja kundrejt akteve të dhunës policore tregon nënshtrim dhe braktisje të të drejtave dhe idealeve demokratike. Reagimi në mbrojtje të të drejtave dhe lirive njerëzore është përgjegjësi civile dhe pjekuri qytetare.
Federata Pan-Shqiptare e Amerikës *VATRA”


PAN-ALBANIAN FEDERATION OF AMERICA, VATRA
New York, December 8, 2020
STATEMENT
The Pan-Albanian Federation of America, VATRA, is deeply concerned about the situation in Albania, after police shot and killed the Albanian citizen Klodian Rasha. On behalf of The Vatra Federation members, we express our sincere condolences to the family and relatives of Klodian.
The VATRA Federation strongly condemns the unlawful use of weapons and brutal police intervention against the innocent and unprotected citizens. As we have applauded Albania’s achievements during the recent years of democratic transition, also we would like to draw the attention of Tirana Government toward its practice beyond limits of psychological abuse or killing of its own citizens. Such Stalinist methods of injecting fear through the use of force and weapons, do not line up with the democratic Government’s role and duty to protect and serve the Albanian citizens.
Meanwhile, we express our full solidarity and support to the protesters. Our call goes to all people of Albania to stand up for their rights by all lawful means of protesting. Silence toward the police violence is a sign of social weakness and abandonment of democratic rights and ideals. Fighting for your own human rights is a civic responsibility.
The Pan-Albanian Federation of America, VATRA(Dielli Newspaper)

Burimi/Facebook/Dalip Greca

Dita Ndërkombëtare për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut

No Comments Aktualitet Lajme

Sot, më 10 dhjetor 2020, në Ditën Ndërkombëtare për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut,
në cilësi të kryetarit që përfaqësoj Maqedoninë Veriore, i përshëndes të gjithë qytetarët e Maqedonisë Veriore dhe të gjithë shqiptarët kudo që janë, në emrin tim dhe të Forumit IFGM-Maqedoni.
Miratimi i Dekleratës Universale për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut (më 10 dhjetor 1948, Paris) shënon një nga ngjarjet më të rëndësishme që ndodhi pas katastrofës së Luftës së Dytë Botërore. Nënshkruese e kësaj Deklerate është dhe Republika e Maqedonisë Veriore. Kjo Deklaratë garanton të drejtat themelore të njeriut, siç janë: 1. E drejta për jetë, 2. Ndalimi i torturës, 3. Ndalimi i robërisë, 4. E drejta për gjykim të drejtë, 5. E drejta për respektim të jetës private, 6. Ndalim i diskriminimit, 7. Mbrojtja e pronës, 8. Të drejtat për arsim, 9. E drejta për lëvizje të lirë, 10. Luftë kundër korrupsionit.
Për fat të keq, për afër tri dekata, pushteti i këtij vendi, jo që nuk i respekton të drejtat dhe liritë e njeriut, por bëhen edhe shkelje flagrante duke i shtypyr qytetarët dhe duke përgaditur lloj-lloj proceses të montuara si: Rasti Gostivarit, Sopotit, Kumanovës, Brodecit, Mostra, likuidi dhe burgosja e ushtatëve të UÇK-së, rasti i komandant Telit, Harun Aliut, Rexhail Qerimit dhe rastet si në Lagjen e trimave në Kumanovë.
Sipas të dhënave tona, në Maqedoninë Veriore kemi institucione skajshmerisht të politizuara dhe jo profesionale, ku disa prej tyre për shkak të partizimit të skajshëm veprojnë sipas urdhrave të partisë. Forumi nderkombtar për të drejtat dhe liritë e njeriut -IGFM, publikisht i falënderon mediet elektronike dhe të shkruara për punën e tyre profezionale si dhe për informim të drejtë për të gjitha rastet kur janë shkelur të drejtat themelore dhe liritë e qytetarëve.
Maqedonia Veriore, nëse dëshiron të hyjë në BE, duhet patjetër t’i respektojë të drejtat dhe liritë e njeriut dhe t’i rishqyrtojë proceset e montuara. Bota, Europa, Ballkani kanë nevojë për mendje të shëndosha, për mirëkuptim, dialog, paqe, barazi, për të krijuar kushte dhe siguri për jetët e njerëzve.
Me këtë rast, i bejmë apel popullin shqiptar në Maqedoninë Veriore, Qeverisë së Shtetit Shqiptar, OSB-së, Bashkimit Evropian, Komitetit të Helsinkut, Gjykatës së Strasburgut, Lobit Shqiptar në Amerikë dhe institucioneve të tjera, se po shkilen të drejtat e shqiptarëve në mënyrë flagrante, ku këtu fajësohen edhe deputetët dhe partitë politike shqiptare në Qeverinë e Maqedonisë Veriore.
Në një shtet multietnik si Maqedonia Veriore nuk mund të ketë drejtesi dhe barazi për shqiptarët me qeverisje me sistem unitar, vetem për maqedonasit. Shqiptarët mund të jenë të barabartë në këtë shtet me një sistem qeverisës federal ose kofederal ku shqiptarët të jenë shtetformues me gjuhën shqipe zyrtare dhe me një hetim ndërkombëtar për të gjitha rastet e montuara politike.
Për IGFM-Maqedoni
Kryetari, Dr. Adil Mustafa
Kumanovë, 10.12.2020

Ingen tilgængelig billedbeskrivelse.

Burimi/Facebook

𝗩𝗿𝗮𝘀𝗷𝗮 𝗲 𝟮𝟱-𝘃𝗷𝗲𝗰̧𝗮𝗿𝗶𝘁, 𝗷𝗮 𝗰̧𝗳𝗮𝗿𝗲̈ 𝘁𝗵𝗼𝘁𝗲̈ 𝗺𝗶𝗻𝗶𝘀𝘁𝗿𝗶 𝗟𝗹𝗲𝘀𝗵𝗮𝗷

No Comments Aktualitet Lajme

Mbi 24 orë pas vrasjes së 25-vjeçarit Klodian Rasha nga një efektiv policie, vjen edhe reagimi i ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj.
Përmes një mesazhi në Facebook Lleshaj shprehet se, këto janë çaste shumë të vështira jo vetëm për familjen Rasha, por edhe Policinë e Shtetit dhe qytetarët.
Më tej, ministri shpreh bindjen e tij se organet e drejtësisë do të zbardhin shumë shpejt të vërtetën, pa u ndikuar në hetimet e tyre.
Reagimi i plotë i ministrit Lleshaj:
“E VËRTETA ËSHTË NGUSHËLLIMI MË I MADH
Ka shumë arsye se përse e ndjej fort se çfarë do të thotë humbja e Klodian Rashës për prindërit dhe familjarët e tij. Në këto çaste të hidhërimit të madh, u shpreh atyre ngushëllimet e mia më të thella për këtë humbje tragjike.
Në të njëjtën kohë, shpreh besimin tim të plotë se organet ligjore përgjegjëse do të finalizojnë shpejt, saktë, drejt dhe jashtë çdo ndikimi hetimet për vrasjen e Klodian Rashës.
Kjo ngjarje ka prekur shumë njerëz, të afërm të viktimës, qytetarë të zakonshëm, pjesëtarët e Policisë së Shtetit dhe gjithë të tjerët.
Sot të gjithë kanë nevojë për qartësimin e plotë dhe shterues të rrethanave që sollën këtë ngjarje tragjike dhe autoritetet përgjegjëse ligjore duhet të përmbyllin sa më shpejt detyrën e tyre në shërbim të së vërtetës dhe të drejtësisë”.

Burimi/TV1 Channel – Shkodër

Ekskluzive nga Haga: Ja si duket burgu i “Scheveningen” në 13 foto. Zbulohen detaje të reja çfarë mund të ndodhë me fatin e Thaçit, Veselit dhe të tjerëve

No Comments Aktualitet Lajme

Pas arrestimit të ish-krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi, Jakup Krasniqi, dhje të tjerëve, më 5 nëntor u transferuan këta të fundit në Hagë, me një avion ushtarak. Pas disa paraqitjeve, në kuadër të procesit gjyqësor të cilët akuzohen për krime gjatë dhe pasluftës në Kosovë, pra këta të fundit do të hetohen për 100 vrasje të kryera gjatë luftës së Kosovës dhe Serbisë në vitet 1998-1999.

Ndërsa, së fundit mësohet se ata aktualisht gjenden në paraburgim, njofton gazeta zvicerane “Le Canton27.ch”, transmeton “Bota sot”.

Njësia e Menaxhimit të Paraburgimit (DMU) e KSC siguron mirëqenien e të Burgosurve në një mjedis të sigurt. Ky burg gjendet jashtë Hagës, në periferi, respektivisht në Haaglanden të Scheveningen.

Image

Pamje nga burgu i “Scheveningen”FOTO GALERI
Haaglanden, është një burg unik në Holandë. Ky burg është i vetmi që ka një qendër kujdesi ku të paraburgosurit që kanë nevojë për kujdes mbahen 24 orë në ditë. Kjo mund të jetë kujdes fizik, por edhe psikiatrik. Ose një kombinim i të dyjave. PI Haaglanden është e vendosur në Scheveningen dhe mund të strehojë rreth 200 të arrestuar. Përveç kësaj, të dyshuarit janë vendosur gjithashtu këtu para Tribunaleve Ndërkombëtare.

Thaçit nuk i mungon ajri i pastër as peizazhi dhe bukuritë natyrore as në Hagë

Të paraburgosurit janë vendosur në mjediset e paraburgimit, të cilat menaxhohen dhe administrohen nga Njësia e Menaxhimit të Paraburgimit (“DMU”) nën autoritetin e Sekretarit. Mënyra se si administrohen institucionet e paraburgimit pasqyron kërkesat kryesore të trajtimit njerëzor dhe respektimit të dinjitetit njerëzor, dhe sigurisë.

Image

Pamje nga burgu i “Scheveningen”FOTO GALERI
Rregulloret që rregullojnë objektet e paraburgimit, përfshirë Rregulloren e Paraburgimit, gjenden këtu. Ato janë në përputhje me ligjin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut dhe standardet e pranuara ndërkombëtarisht për trajtimin e personave të privuar nga liria. Në veçanti, ata marrin parasysh Rregullat Minimale Standarde të Kombeve të Bashkuara për Trajtimin e të Burgosurve (“Rregullat Mandela”) dhe Rregullat Evropiane të Burgjeve.

Dhomat e Specializuara të Kosovës po ashtu përmes gazetës zvicerane në gjuhën shqipe “Le Canton27.ch”, kanë njoftuar se ambientet e paraburgimit inspektohen dhe monitorohen nga ICRC.

Image

Pamje nga burgu i “Scheveningen”FOTO GALERI
Kjo do të thotë që ICRC mund të kryejë inspektime të rregullta, të paparalajmëruara dhe të pavarura të Institucioneve të Paraburgimit në mënyrë që të shqyrtojë kushtet e paraburgimit dhe të sigurojë pajtueshmëri me të drejtat e njeriut, të drejtën ndërkombëtare dhe standardet e pranuara të trajtimit.

“Të paraburgosurve u lejohet qasja ditore në ajër të pastër dhe ushtrime fizike, si dhe mundësia për të marrë pjesë në aktivitete të tjera të përshtatshme rekreative. Atyre u lejohet të lexojnë dhe shkruajnë materiale dhe kanë qasje në një bibliotekë që përmban libra, revista dhe gazeta në gjuhët e tyre amtare…”, ka thënë sot për gazetën zvicerane në gjuhën shqipe “Le Canton27.ch” znj.Angela Griep, zëdhënëse e Dhomave të Specializuara.

Image

Pamje nga burgu i “Scheveningen”FOTO GALERI
Mësohet po ashtu se Thaçi, Veseli me shokët po ashtu mund të luajnë shah, futboll, dhe lojëra tjera…

Përveç kësaj, sipas znj. Gripe, të burgosurit kanë mundësi të përdorin programe radio dhe televizive, të marrin pjesë në shërbimet fetare ose shpirtërore të disponueshme, që do të thotë se ata edhe mund të falen.(“Detainees are alloëed daily access to fresh air and physical exercise, as ëell as the opportunity to participate in other suitable recreational activities.In addition, they have access to radio and television programmes and may attend available religious or spiritual services.“).

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Burimi/botasot.info/

Miletiç në gjendje të rëndë, hedh akuza drejt UÇK-së: Ata kurrë nuk kishin…

No Comments Aktualitet Lajme

Ndryshimi në postin e presidentit të ShBA-ve ishte “drita jeshile” për forcimin e fundamentalizmit shqiptar dhe forcimin e mos-durimit ndaj popullit serb në Kosovë ka vlerësuar për “Kosovo-online” kryetari i Qendrës për studime globale në Beograd Dejan Miletiç, transmeton “Bota sot”.

Bisedimet nën kupolën e BE –së do të vazhdojnë me 10 dhjetor në niveli teknik dhe do të bisedohet çështja e pasurisë dhe kërkesave financiare. I dërguari special për dialogun mes Beogradit edhe Prishtinës Miroslav Lajçak vazhdimin e sheh si “rrugë të gjatë edhe të shtrembër” – rrugën deri tek zgjidhja gjithëpërfshirëse, ndërsa Miletiç konsideron se për shkak të raportit të Prishtinës bisedimet janë ngadalësuar edhe janë pa perspektivë të qartë.

“Dialog është vdekur . Kosova qartë jep për të kuptuar se nuk ka synim bisedimet. Ata kurrë nuk kishin synim të bisedojnë. Vetëm nën presionin e perëndimit kanë krijuar imazhin sikur marrin pjesë në dialog. Në Kosovë konsiderojnë se çdo gjë iu lejohet, sepse nuk janë mësuar të mendojnë për kompromis”, tha ai.

Kriza institucionale dhe gjykimi i Thaçit dhe tjerëve në Hagë edhe më shumë largojnë Prishtinën nga tavolina e bisedimeve shprehet Miletiç.

“Në Kosovë nuk ka institucione stabile, as potencial të nxirret diçka pos konflikteve dhe luftës eventuale. Atje zotëron mafia dhe mbetjet e UÇK-së terroriste dhe organizata kriminale. Shohim se shumica e politikanëve nga funksionet e larta janë me akuza për krime. Këta janë njerëz qe ishin partner me perëndimin, por shohim se vizioni për “shtetin e ri të Kosovës” nuk funksionon, shohim se ai është projekt i pasuksesshëm i perëndimit sa më shumë refuzohet gjasat për paqe edhe stabilitet në regjion”, thotë Miletiç.

Para Gjykatës Speciale të Kosovës me seli në Hagë gjendet sfida serioze e gjykimit të udhëheqësve të UÇK-së.

“Praktika flet se shqiptarët deri tash kanë gjetur mënyrën që të nxirren, por kësaj radhe perëndimi ka qëndrim tjetër ndaj proceseve. Vështirë se të akuzuarit mund të nxirren, mbaj shpresën se drejtësia vonon por arrihet”, vlerësoi Miletiç.

Burimi/botasot.info/

PËR HERË TË PARË NË 30 VJET REGJIMI KËRKON T’JU FUSIË NË BURG NËSE SHANI EDI RAMËN NË FB NGA DHOMA E JUAJ E GJUMIT!

No Comments Aktualitet Lajme

Nga avokati Altin Goxhaj

[Arnold Gordani, autori i videos së 17 Majit tek JOQ Albania, që shpërtheu në urrejtje ditën e zezë që u shemb Teatri akuzohet me 3 vjet burg për ato që tha në dhomën e tij të gjumit kundër diktaturës njësoj si në kohën e komunizmit që të fusnin në burg me Nenin 55 “për agjitacion dhe propagandë” të Kodit Penal të Enver Hoxhës, po të shaje Partinë në dhomën e gjumit)

Ndodhi sot. Për herë të parë në 30 vjet. Qeveria tashmë të fut deri në 3 vjet burg ns bën video live nga dhoma jote e gjumit dhe shan Edi Ramën dhe Qeverinë apo klasën politike.

@Arnold Gordani, 23 vjeç, me asnjë parti, qytetar i lirë, zgjua në mëngjes në dt 17 Maj 2020 dhe pa në facebook që ishte shembur Teatri Kombëtar dhe ashtu me nerva çohet nga krevati, hapi celularin në profilin e tij dhe shpërtheu me urrejtje si të gjithë shqiptarët atë ditë kundër Diktaturës.

Sot Prokuroria mbylli hetimet dhe e akuzon Arnoldin se me videon personale në profilin personal në Facebook, paskërka dashur të shembëkërka Rendin Kushtetues me dhunë nga celulari i tij personal nga dhoma e tij e gjumit.

E kuptoni çmëndurinë e Kapterr Ramiut? Ku kanë arrit? Këta që grabisin dhe vjedhin çdo ditë, paratë, jetën, shpresën dhe gjakun tonë, këta që shembën pa ligj e kushtetute Teatrin si hajdutët natën, kërkojnë t’ju fusin në burg deri në 3 vjet nëse guxoni që të bëni video kundër Ramës nga dhoma e juaj e gjumit!

Këta të rrahin dhe s’të lënë as të qash!

Në fakt çmënduria nuk është edhe aq marrëzi e nervave të EDvErit.
Dje Rilindja mbylli faqen më të madhe të shqiptarëve në facebook me mbi 2 milionë shqiptarë: JOQ Albania, e cila e kishte publikuar videon e Arnoldit në 17 Maj.

Prokuroria dhe policia e shantazhuan Arnoldin që të pranonte kundrejt gjobës dhe jo burgut “fajin” e absurditetit të Nenit 223 të Kodit Penal: “Thirrjet publike për veprime të dhunshme”
“Thirrjet e bëra publikisht për të kryer vepra të dhunshme kundër rendit kushtetues, dënohen me gjobë ose me burgim gjer në tre vjet.”
me qëllim që të implikonin edhe Portalin JOQ Albania për të njëjtin nen si pjesë e urdhërave të Kapterr Ramiut për mbylljen e zërit të JOQ Albania.

Por Arnoldi, një djalë Trim, Patriot dhe i Mënçur, i refuzoi me përbuzje pazaret me Ramën dhe sejmenët e tij në Prokurori (që nga prokurori i partisë Artan Lulaj dhe OPGJja i FRESSHit Alban Rama) mgjths i shantazhuan familjen duke i frikësuar se djali i tyre do të kalbej në burg për një video me sharje për Ramën nga dhoma e gjumit.

Sot Prokuroria dhe Policia kujtuan se kapën peshk, në fakt peshkatarët jemi ne që kemi kapur peshqit e Prokurorisë, Policisë dhe Qeverisë, Partisë dhe gjithë bastardëve që shembën Teatrin në aktin më flagrant dhe më absurd në 30 vjet tranzicion 360 gradë për tu kthyer aty ku ishim pasi akuza e Prokurorisë është njësoj sikur në krye të Pushtetit të ishte Ramiz Alia he 223 i Kodit Penal po trajtohet njësoj si Neni 55 i Kodit Penal të Enver Hoxhës (“për agjitacion dhe propagandë”)!

Avokati Altin Goxhaj si në çdo rast, do të jetë në krah të Arnoldit me të cilin u njoh në qelitë e Komisariatit Nr 1 kur u arrestuan të dy në Protestën e 9 Majit në Sheshin Skënderbej 🙂

Ky do të jetë gjyqi më spektakolar i vitit 2021 ku në bankën e të akuzuarve do të jemi si akuzues të Diktaturës që shembi Teatrin, dhe përballë nesh në podin e akuzuesve do të jenë të akuzuarit e vërtetë që shembën Teatrin dhe kërkojnë të mbysin fjalën e lirë me Nenin 55 të Kodit të Penal të Enver Hoxhës për Agjitacion e Propagandë kundër Regjimit Komunist.

Burimi/Facebook

Ushtria Serbe Dje Është Nisur Në Drejtim Të Kosovës, Por Ka Ndërhyrë Menjëherë NATO

No Comments Aktualitet Lajme

Anton Quni ka thënë që gjatë ditës së djeshme disa autoblinda serbe janë nisur në drejtim të Kosovës, mirëpo NATO ka ndërhyrë menjëherë dhe ato janë kthyer mbrapa.

“Dje në mëngjes janë nisur disa autoblinda ushtarake në drejtim të Kosovës, mirëpo ka reaguar menjëherë NATO dhe ato janë kthyer mbrapa”.

Ai tha që ushtria e Kosovës dhe ushtria serbe nuk do të përballen njëra me tjetrën.

Burimi/timenews24hr.com/

Mero Baze – Ikja e Nënës

No Comments Aktualitet Lajme

Kur isha në klasë të gjashtë më thanë se nëna do të vdesi. Ajo kishte dy javë shtruar në spital dhe nuk po e shëronin dot.
Nuk kishte ndodhur ende ndonjë vdekje në familjen tonë dhe unë nuk isha shumë i qartë se çfarë ishte vdekja e lajmëruar e nënës.
Sapo mbaroi mësimi tek shkolla buzë rrugës, unë pash një makinë portabël nga ato që ngarkonin zhavor, dhe hipa sipër. Spitali ishte në një fushë në periferi të qytetit, rreth gjysëm ore me këmbë nga aty ku më la makina.
Arrita rreth orës 4 mbasdite në spital, në një ftohtë të hidhur dhjetori, kur nata po afrohej.
Mjekja roje më pa e çuditur për orarin dhe më pyeti se kë kërkon.
-Maman, -i thashë. Eshtë sëmur dhe do vdesi.
Ajo më pa e tmerruar.
-Kush të tha ty që do vdes?
-Kështu thonë të gjithë.
-Eja me mua.
Ajo nxitoi në dy koridorë të ngushtë dhe unë pas 1 minute ishte tek dhoma e saj.
Dhoma ishte e ngrohtë dhe ajo ishte veshurë me rroba me vija. Krevati ishte i pastër dhe nëna kishte një tubë llastiku të ngjitur tek dora.
Shtangu kur më pa mua dhe ende pa më ledhatuar, pyeti e alarmuar se më kë kisha ardhur dhe me kë do kthehesha.
E gënjeva që do rri nga daja në qytet dhe u qetësua.
-Çfarë i ke sjellë mamas, pyeti doktoresha që donte të nxirrte nga situata, duke menduar që unë kisha ardhur si vizitor me leje nga shtëpia në spital.
Hapa çantën e librave si i zënë në faj dhe aty nuk kishte asgjë.
Në moment nxorra fletoren e detyrave që mësuesi më kishte vënë notën “dhjetë” dhe ja zgjata mjekes në vend të mamas.
-Bravo,- tha mjekja. Mamaja do shërohet shpejt.
Më vonë kur mamja doli nga spitali dhe erdhi në shtëpi, dëgjova se mamaja vuante nga ulçera në stomak, ngaqë siç i kishte thënë Doktori nuk hante ushqim në rregull, në të njëjtin orar dhe ato që duhej.
Në fakt unë nuk e kisha parë nënën të hante kurrë. Unë nuk e di kur hante ajo. Kishte rritur gjashtë fëmijë me të ardhura mbijetuese. Ishte një kohë kur për ushqimin mund të shikoje ëndrra të bukura vetëm kur flije.
Ajo jetë ja kishte bërë cop stomakun, të cilin në atë kohë e konsideronin sëmundje të rënd.
Pastaj kohët ndryshuan dhe nëna jetoi shumë mirë.
Pas vitit 1991, kur jeta u përmirësua ndjeshëm, nëna nuk u ankua kurrë nga stomaku.
Nëna iku dje në moshën 92 vjeçe, pa asnjë sëmundje, dhe pa ndonjë breng për të gjithë ne që la pas.
Kisha një jetë të tërë që jetoja me frikën se ajo do vdiste dhe duket se frika ime e bëri të jetonte gjatë. Dje mendoi se u rrita boll për të më lënë vetëm.

Burimi/Facebook/Mero Baze

Greqi / Shkon në 90 numri i shqiptarëve të zhdukur, mes tyre dhe gjashtë vajza.

No Comments Aktualitet Lajme

Shpetim Zinxhiria
I bej thirrje shtetit tim të ktheje fytyrën vetëm njëhere nga emigracioni shqiptar në Greqi se nuk bën keq…
Fatkeqësisht lista e shqiptarëve të zhdukur në Greqi nga muaji në muaj rritet dhe askush nuk merret me këtë problem. Dikush duhet të jape alarmin për të filluar hetimet të mëtejshme për këto zhdukje te mistershme, duke mos përjashtuar vdekjet e 200 shqiptarve te vrarë ku nga këta 26 kanë humbur jeten në burgjet e Greqisë. ky numër i madh tregon se kemi te bejme me nje fenomen shqtësues që mesa duket nuk ka ndermend të pushojë.
Deri më tani janë bërë të mundur te zbulohen 90 raste, nga të cilat janë identifikuar me emra dhe fotografi.
Mosha që kanë humbur gjurmët është 13-49 vjeç. Nga 83 shqiptarë të identifikuar 24 prej tyre janë nga 13-20 vjeç, ndërsa gjashte prej tyre janë femra nga mosha 15-29 vjeç.
Dihet qe jane gjashte ministri qe kane për detyrë menaxhimin e emigracionit shqiptar, shto ketu edhe ministrin Majko dhe Ambasaden Shqiptare ne Greqi, ku të gjitha këto dikastre dhe institucione nuk kane bere asgjë për të zbardhur këto vrasje apo zhdukje misterioze. Por…
Lista e plotë…!

 1. Zamir Xhevahir Avdiu 20 vjeç nga Vojnik, Berat, Në maj të 1991 është nisur për në Greqi dhe që nga ajo ditë ka humbur gjurmë.
 2. Jetnor Meta 19 vjeç dhe Valmir Metja (kusherinjë) emigrojnë për në Greqi më 11 dhjetor të 1990 , sendet e tyre u gjenden ne kufi. Në ate kohe kalimi i paligjshëm i kufirit quhej arratisje. Sipas familjes ata kishin mbritur mire ne Athinë.
 3. Pëllumb Flamur Beqiraj 19 vjeç nga Kuçova, larguar për në Greqi më 27 maj 1991, ndërsa lidhja telefonike me familjen ka qenë në gusht po te këtij viti.
 4. Dhurata Neki Dervishi 15 vjeçe nga Berati. Ka jetuar ne Greqi dhe me 21 prill të 1991 është larguar nga shtepia në drejtim të paditur.
 5. Lorenc Theodhoraq Kaça 13 vjeç nga Korca. Më 18 janar 1991 niset për ne Greqi me nje grup shokësh nëpërmjet pikes kufitare të Kapshticës. Që nga ajo kohë nuk ka pasur asnjë kontakt me familjen.
 6. Agron Mëhalla 15 vjeç nga fshati Mollas të Elbasanit emigroi me një grup shokësh, zhdukur më 3 gusht të 1992 në Kastoria.
 7. Klement Skender Lezo 16 vjeç nga Kuçova. Shkon në Greqi më 9 korrik 1992 sëbashku me djalin e dajës. Kontakti i fundit me familjen ka qene nga ishulli Egjinas më 24 dhjetor po të këtij viti.
 8. Lavdosh Sinanaj 22 vjeç nga Vlora emigron sebashku me të vëllain për në Greqi nga mali në Kapshticë humbet gjurmët 14 tetor 1992 ku telefonon me te afermit e familjes se ka mbritur mire ne Greqi.
 9. Florin Gjergji 19 vjeç nga Lezha nga Kapshtica më 5 maj 1992 emigron ne Greqi me disa shokë. Nga qyteti Agrinio ka humbur kontaktin me familjen ne nendor po te këtij viti. Ai kishte emigruar edhe dy here më parë por ishte kthyer nga policia greke.
 10. Artan Losha 18 vjeç nga Burreli i martuar me një fëmijë ka humbur kontaktet me familjen nga Veria në Greqi më 11/01/1993. La shkollën përgjysëm dhe u nis ne Greqi.
 11. Anila Ritvan Bregu 17 vjeçe nga Berati. Humbi kontaktet më 28 shtator 1993 nga Berati në moshën 17 vjeçe. Familjarët kanë dëgjuar se ajo mund të jetojë në nje fshat të Patrës në Greqi, është e martuar me një greq që quhet Ilia dhe kanë dy fëmijë. Kushërira e Anilës ka shkuar dhe e ka takuar këtë vajzë por ajo i ka thënë se quhej Amelia jo Anila dhe se ishte nga Bullgaria. Të afërmit ende e kërkojnë pas kaq vitesh sepse nuk dijnë asgjë të saktë për fatin e saj.
 12. Kadri Veli Bajrami 26 vjeç nga Kurbini emigroi për në Greqi më 9 gusht te 1993.
 13. Franc Pjetri 18 vjeç ka humbur lidhjet me familjen më 22 shtator 1993, ku sëbashku me shokun e tij Eduard Zef Hyseni me një furgon janë larguar për në Greqi.
 14. Ana Fotaq Pondikati 18 vjeçe nga Nepravishta,Gjirokastër. Ka humbur kontaktet me familjen shtator 1994 nga Athina. Ana është larguar nga shtëpia në muajin qershor të vitit 1994.
 15. Gjelosh Ded Ceca nga Bugjon, Pukë. U nis për në Greqi më 25 shtator të 1994 dhe punonte ne nje fshat te Kastorias. Por herën e fundit ai është ndjekur nga policia kur ishte në punë ne vjeljen e mollëve. Ende nuk dihet fati i tij.
 16. Ylber Meta 16 vjeç nga fshati Bllac e Bulqizes emigron ne Greqi në mars te 1994 ku punon tre muaj dhe kapet nga policia dhe kthehet ne familje ku qendron 5 ditë dhe niset përseri në dhe humbet gjurmët në 4 Qershor 1994 ne Selanik.
 17. +3 Aleks Kecani 20 vjec, Flamur Balaj 23 vjec, Agostin Paplekaj 20 vjec, Pavlin Gjergji 23 vjec . U nisën për në Greqi, humbën gjurmët më 26 marsi i vitit 1995.
 18. Alban Arifi 19 vjeç nga Korça, humbet kontaktin me familjen me 26/12/1995 në Athinës, më pare kishte punuar rreth dy vite ne fshatrat e Korçës. Ai doli te takonte ne Portin e Pireut dy shokë po nuk mbriti kurrë për ti takuar..
 19. Aleksander Nikoll Tanushi 18 vjeç nga Vau i Dejës. Kishte tentuar të largohej disa herë drejt Greqisë por ishte kapur nga polica. Më datën 8 mars 1995 ai bëri përpjekjen e fundit të cilën e realizoi me sukses. Pas tre javesh ai lajmëron familjen se kishte mbërritur shëndosh e mirë. Telefonatat ishin të rregullta deri më datën 10 gusht 1995 kur ai bisedoi për herë të fundit me të afërmit dhe që atëherë nuk dihet më asgjë për fatin e tij.
 20. Agostin Papleka nga Tropoja niset ne Greqi sëbashku me tre shokë me destinacion Verian, humb kontaktin me familjen më 26 mars te vitit 1995.
 21. Belisar Subashi 15 vjeç sëbashku me vëllain emigron ne Greqi në këmbë dhe pas shtatë ditës mbrijnë në ishullin Rodos. Humb gurmët më 25 shtator të 1995.
 22. Petrit Culaj 19 vjeç nga fshati Barajtush nga Malësia e Madhe, niset per ne Greqi ne korrik te 1995, kishte emigruar dhe më parë në Greqi.
 23. Flamur Balaj nga Tropoja niset ne Greqi sëbashku me tre shokë me destinacion Verian, humb kontaktin me familjen më 26 mars te vitit 1995.
 24. Alfred Palucaj 17 vjeçar ka humbur kontaktin me familjen në korrik të vitit 1996, nga fshati Sërriq i Pukës, sëbashku me dy shokë të tjerë nga qyteti i Lezhes janë nisur për në Greqi. Kanë mbritur në Trikalla, ku Alfredin e ka marrë një pronar greke për punë si çoban.
 25. Edmond Kananaj 20 vjeç nga fshati Armen i Vlorës, ka humbur kontaktin me familjen me 8 korrik të 1997 ku ka folur ne telefon për të fundit herë nga Pireu.
 26. Alban Vait Hoxha 24 vjeç nga Tirana. U largua për në Greqi më 5 qershor 1997. Kontakti i fundit me familjen kanë qenë në nëndor të 1998 nga Selaniku.
 27. Altin Zekaj 16 vjeç nga Vlora emigrant në Greqi humbi kontaktin me familjen nga Pirgo më me 4 nëndor te 1998, më parë kishte punuar kamarier ne ishullin e Kretes.
 28. Gëzim Kica 19 vjeç nga Berati. komunikimi i fundit me familjen e tij ka qenë më 8 mars të 1998 me telefon nga Athina. Më parë kishte punuar në Pirgo Ilias në Patra.
 29. Agim Shaqo Sulaj 34 vjeç nga Bozhigrad i Korçës ka emigruar drejt Greqisë me disa shokë më 1998 dhe ka humbur kontaktet me familjen që nga ajo kohë.
 30. Fitimtar Pal Ndosha 25 vjeç nga Puka. U largua për në Greqi më 1993 dhe për të fundit here ka komunikuar me familjen më 1999.
 31. Flogert Muça, 34 vjeç, u zhduk nga zona e Marusit në Athinë, Greqi, më 9 dhjetor 2017.
 32. Fran Preng Zefi 23 vjeç nga Tale, Lezhë. Më 22 korrik të 1999 niset për emigrim, disa shokë thane familjes se tij se ishte pare në Greqi dhe se do te emigronte përseri në një shtet tjetër. që nga ajomkëhë ka humbur kontaktin me familjen.
 33. Eduart Aliaj (24 vjeç) humbet kontaktet me familjen me 31 gusht te 2002 nga Athina.
 34. Geraldo Dauti 35 vjeç nga Erseka emigron ne Greqi sëbashku me nje shok me 13 prill 2001.
 35. Gjergji Zhupani nga Gramshi sot në Durrës emigrant në Larisa humbi kontaktet ne në mars të vitit 2001. Ai punonte si blegtor te Panajotos Bogdanos, është ky i fundit që njofton zhdukjen e tij. Familja dyshon te pronari grek.
 36. Bujar Riza Dervishi 27 vjeç nga fshati Gjon, Martanesh. Në datën 23 dhjetor të vitit 2003 flet ne telefon me villain. Por pas asaj telefonate ai zhduket pa lënë gjurmë dhe që atëherë askush nuk e di çfarë ka ndodhur me të. Prej vitit 2000 ai punonte në një fabrikë prodhimi materialesh plastike në Sindos të Selanikut.
 37. Plarent Dautllari 18 vjeç nga Korca ka udheturar 4 dite ne kembe nga Mali i Gramozit dhe ka humbur kontaktin me familjen më 4 qershor 1994 në Trikalla në Greqi.
 38. Lulzim Gjonaj. Emigroi në Greqi në vitin 1994, u nis për të parën herë, por kishte probleme me dokumentacionin. Për këtë arsye, ai kapet nga policia ndërsa bën burgun. Pasi doli nga burgu rikthehet në atdhe. Lulzimi u ka pohuar të afërmve ai do të largohej përsëri për të disatën herë në Greqi.
 39. Pavlin Gjergji 23 vjeç, niset për në Greqi sëbashku me tre shokë për në Veria, humb kontaktin me familjen më 26 mars te vitit 1995.
 40. Paulin Preng Gjikolaj 29 vjeç nga Mirdita. që nga 1990, Paulini jetonte në Athinë të Greqisë. Pas ishte rikthyer në Shqipëri, më 5 tetor 1995 ai vendos sërish të largohej drejt shtetit grek. Përpara se të nisej ai u ka thënë të afërmve se do shkonte të takonte disa shokë dhe pas dy javësh do vinte sërish në shtëpi. Që prej 5 tetorit të vitit 1995 nuk ka asnjë shenjë jete nga Paulini.
 41. Renato Qerimi 26 vjeç nga Policani, me banim në Tiranë, Emigroi në Iraklio të Greqisë më 1992 dhe humbi kontaktin me familjen në vitin 1995.
 42. Lulëzim Gjonaj nga Tropoja me banim në Tiranë, largohet nga Shqiperia ne vitin në shtator të 1995 për ne Greqi dhe ka humbur kontaktin me familjen.
 43. Mbarime Shefqet Rrapaj 29 vjeçe nga Selenica e Vlorës. Humbi kontaktet me familjen më 1995 nga Athina.
 44. Taulant Mehalla 18 vjeç nga djali më i madh i shtepisë nga Mollasi i Elbasanit, emigron ne Kozani në Greqi më 3/08/1992, që nga kjo ditë ka humbur kontaktet me familjen.
 45. Ilirjan Çaniku 20 vjeç nga Sanxhaku i Lacit i martuar, më 3/03/1993 ka humbur kontaktet me familjen kur eshte nisur per ne Greqi.
 46. Ilir Gjoka 49 vjeç nga Librazhdi babai i tre fëmijëve, ka humbur kontaktin me familjen ne 2006 nga Kavalla e Greqisë.I kishte premtuar gruas dhe fëmijëve se do ti merrte në Greqi në vitin 2002.
 47. Ilmi Haziz Çela 25 vjec nga Skrapari. Ka humbur gjurmët nga Janina në shtator te 1993, diten qe mbushi 25 vjeç, dyshohet se është mbyllur në manastir në Agion Oros.
 48. Iglin Dalip Zdrava 24 vjeç nga Deshiran, Elbasan. Ka humbur kontaktin me familjen nga Agio Anargio, Athinë më 16 gusht 2008, ka qenë pa dokumenta legalizimi, si dhe ka patur nga policia nje urdher largimi nga Greqia ( apelasi)
 49. Saba Kala, 18 vjeç nga Bulqiza më 25.03/1994 me kater shoke janë drejtuar për në Kastoria të Greqisë. Edhe pse kanë kalur 25 vite familjarët nuk dinë ende asgjë për të.
 50. Shaqir Ndreu 35 vjeç nga Burreli, ku me disa shokë nga Shkodra niset për në Greqi më 15 korrik. Ka humbur kontaktet me familjen tre javë më pas.
 51. Lefter Luman Beqari 27 vjeç nga Përmeti ku sëbashku me kunatin e tij nisen për në Greqi më 18 janar 1995. Nga fshati Solinas te Kallamates më 5 mars ka humbur gjurmët.
 52. Lulëzim Gjonaj nga Tropoja me banim në Tiranë, largohet nga Shqiperia ne vitin në shtator të 1995 për ne Greqi dhe ka humbur kontaktin me familjen.
 53. Vesel Bajram Skura 22 vjeç nga Dibra. Humbi kotaet me familjen në mars te 1996 nga Greqia. Më 6 janar të vitit 1996, Veseli është nisur nga Maqedonia në drejtim të Greqisë. Pas dy muajve familarët kanë humbur lidhjet me të.
 54. Niko Aliaj 22 vjeç nga Gorishta, emigron nga mali në Konispol për ne Greqi dhe humbet kontaktet nga Gumenica me 20 janar 1996 tek po kalonin rrjedhjen e lumit, por disa thone eshte gjallë te tjere jo…Familja dyshon se djali i tyre ndodhet ne burg.
 55. Klement Rustem Metushi 17 vjec, emigron sëbashku me villain etij me 1992 ne Greqi, nga Selaniku kontakti I fundit me familjen ka qenë dhjetor 1997.
 56. + 3 – Atlin Lika 13 vjeç, nga Dibra me 3 shokë emigron në Greqi dhe punon çoban
  në një fshat te Selanikut, humbet gjurmët në maj 1998 si shkak i nje vrasje nga nje vendaspasi tentoi te grabisnin nje stan me tre shoke te tij.Asnje informacion dhe asnje hetim për katër shqiptarët e zdukur.
 57. Kujtim Ali Çaushi 39 vjeç babai i tre femijeve nga Kalivaçi, Tepelene emigroi ne Greqi me vize pune më 15 Korrik te 1999 dhe nga Livadhjaja kontakti i fundit ishte më 15 Gusht te 1999.
 58. Ylli Lazer Palnikaj 20 vjeç nga Lekbibaj, Tropojë. U nis për në Greqi më 22 qershor 1999 nga Kapshtica. Kontakti I fundit ka qenë nga fshati Stavros te qytetit Lamia më 27 mars 2001.
 59. Ilir Gjoka 49 vjeç nga Librazhdi babai i tre fëmijëve, ka humbur kontaktin me familjen ne 2006 nga Kavalla e Greqisë, I kishte premtuar gruas dhe fëmijëve se do ti merrte në Greqi në vitin 2002.
 60. Enver Gega 18 vjeç nga Librazhdi humb kontaktin me familjen më 24 korrik 2002. Ai emigron me nje grup shokësh dhe punonte çoban ne Greqi, duke mbajtur kontakte të regullta me familjen. Po janë shokët që japin njoftimin se Enverin e kane rrëmbyer kater njerez te armatosur. Ai kishte lënë takim me të jatin për tu kthyer ne Shqipëri, po që nuk u bë. Sot ai figuron i zhdukur
 61. 52+ 5 Vilson Gjuta 20 vjeç nga Kukësi me banim në Kamëz më 4/01/2003 sëbashku me një grup shokësh nisen për në Greqi. Nga 11 shokë që u nisën për në Greqi vetëm 5-së prej tyre u kthyhen gjallë, 5-së të tjerë humbën jetën gjatë rrugës, ndërsa fati i Vilsonit nuk dihet. Sipas familjes ata janë nisur për ne Greqi nga mali i Gramozit, ku më pas u gjetën edhe trupat pa jetë. (Për këtë ngjarrje kanë shkruar mediat më 9 janar te 2003).
 62. Gjon Toni 37 vjeç babai i tre fëmijëvenga Shkodra. Emigroi ne Greqi dhe punonte në Bujqësi ne Selanik. Kontakti i fundit me familjen ishte në 30 qershor 2009.
 63. Erjon Gjolena 26 vjeç nga Belshi i Elbasanit,emigron ne Ekaterini ne Greqi, pas katër ditësh udhetimi ne kembe,më 8/03/2010 ka humbur kontaktin me familjen, e cila e ka kerkuar ne shtetin fqinjë edhe në polici…
 64. Roland Dauti 26 vjeç ka humbur kontaktet me famijen nga Greqia më 22 gusht të vitit 2011.
 65. Gramoz Lulaj 40 vjeç emigron ne Greqi ne vitin 1991 dhe humb kontaktin me familje me 18 korrik 2013, punonte murator në një firmë greke.
 66. Kristina Dodaj 15 vjeçe humb gjurmët më 14 maj 2013 në Thermos /Greqi
 67. Maksim Trimi 32 vjeç nga Gramshi, u nis në Greqi në maj 2014 ku punonte çoban në Selanik pa dokumeta të rregullta, figuron i humbur që nga 30 qershori 2014.
 68. Sokol Kozicit 43 vjec babai i dy femijeve nga Starova/ Pogradec, ka humbur kontaktet me familjen më 10 shtator 2015 nga Santorini, punonte i ligjshëm në Greqi dhe i paisur me leje 10-vjeçare.
 69. Gezim Kolici 44 vjeç, nga Shkodra punonte dhe jetojnte në Greqi, në korrik të 2016 ka humbur kontaktin me familjen e tij.
 70. Lulzim Mone 41 vjeç nga Librazhdi ka humbur kontaktin me familjen që nga janari i vitit 2016 , më parë kishte emigruar në Greqi.
 71. ZH.Z. 20 vjeçe nga fshati Hinkë, Ura Vajgurore. U nis për në Greqi në tetor 2017. Babai i saj ka bere denoncimin ne policinë e Beratit më 3 nëndor 2017.
 72. Afrim Vesha, 40 vjeç nga Berati babai i dy fëmijëve emigroi ne Greqi ne tetor te 2017 dhe punonte ne Janine, ne mbledhje ullinjesh, kontakti i fundit me familjen 2 nendor 2017.
 73. Ylli Elmadhi 46 vjeç nga Kavaja dhe ka shkuar në ishullin e Kretës dhe ka humbur gjurmët në 22 shkurt te vitit 2018.
 74. Skënder Toska,35 vjeç baba i dy fëmijëve ka humbur gjurmët që prej 1 prillit nga Korfuzi. Sipas policisë greke të Korfuzit 35-vjeçari ka humbur nga zona e Kato Korakiana, ku ai kishte shkuar për të punuar për disa ditë.
 75. Ardian Hysa 38 vjeç nga Gramshi, babai i dy femijeve humbet kontaktet me familjen më 10 nendor 2017, duke i telefonuar se është nisur drejt Greqisë.Sipas policisë nga sistemi TIMS nuk figuron qe te kete kaluar kufirin, por më parë ai kishte punuar ne vendin fqinje.
 76. Flogert Muçaj 34 vjeç banues në Marusi/Athinë, ka humbur gjurmët më 9 dhjetor 2017 në Greqi, njoftim i policisë greke.
 77. Ylli Elmadhi nga Kavaja 46 vjeç emigron për në Greqi me 22 shkurt 2018. Policia shqiptare i konfirmon familjes se ne perputhje me sistemin TIMS ai ka kaluar kufirin për në Greqi.
 78. Nikoll Beleshi 41 vjeç nga Lezha niset për në Greqi për të takuar djalin me 17 nendor të 2018, pasi kishte 7 vjet pa e pare
 79. Lorenc Meta 26 vjeç nga Fieri humb më 29 korrik 2019 kontaktet nga ishulli Chios/Greqi. Shqiptari kishte shkuar për 20 ditë pushime për të takuar familjen, por është zhdukur pa asnjë gjurmë.
 80. Halit Laka 19 vjeç Komuna Buz i Tepelenës dhe Albert Veliaj , punonin ilegal në ullishte dhe ndalohen nga policia në Selanik me 19 qershor te 2019, qe nga ajo dite ata figurojne te humbur. Njoftimin e ben te ditur familja e Halitit me 24 qershor.Kontakti i fundit me familjen e tij Haliti e pati me motrën e tij duke i thene se i kishte kapur policia pasi ishin pa leje qendrimi.
  Nuk duhen haruar zhdukja e 32 dibranëve më 9 mars 1996, ku u fol nga te afërmit se këta ndodhen ne burgun e Korfuzit, ende sot figurojnë të humbur aq sa shteti shqiptar nuk ka vene kurre ujin ne zjarr. Ashtu si nuk duhet anashkaluar gjithashtu edhe zhdukja e 480 femijeve shqiptarë me 2000-2002 në shtepinë barmirese “Agios Varvara” në Athinë…Por kjo vlen për një shtet serioz dhe jo allashqiptarçe që emigrantët i shikon si një barrë e rëndë, pasi deri më sot nuk ka filluar asnjë hetim.
  Kete shkrim doja ta beja ripostim nga postimi i gazetarit Shpetim Zinxhiria. Nuk munda ashtu dhe e bera ne tjeter menyre.. Nje kambane alarmi te ciles gazetari ka kohe qe i bie. Me ne fund k/ministri, Ministri i Diaspores, Ministri i jashtem (ne detyre), autoritetet perfaqesuese te Shtetit Shqiptar ne Greqi duhet te kuptojne se behet fjale per njerez, behet fjale per shqiptare. Zbardhje e te gjitha rasteve duhet te jete kusht nga qeverria ne bisedimet me Greqine. Paskemi nje shtet aq te mbaruar sa nuk mbledh dot as kufoma.

Burimi/Facebook