Home

Lajme

Gjergj Dedaj – Alarmante

No Comments Aktualitet Lajme

MPJD e Kosoves, po instalon logjiken dhe metodat e vendosjes se masave te dhunshme,ne diplomacine kosovare, siq bente Serbia ne vitet e 90-ta!
Largimi skandaloz dhe i dhunshem i 12 ambasadorve, dhjetra diplomateve dhe kuadrove te MPJD, gradimet familjare, partiake, nepotiste dhe kunderligjore, nga Vjosa dhe Donika,si perfaqesuese te listes fantome GUXO, tendence per te ushtruar pushtet dhe autoritet, edhe atehere kur ai eshte i kontrabanduar, i shpifur dhe fallco!
Ne Kosove po instalohet anarkia, diktatura dhe kapja e shtetit! GjD

Burimi/Facebook

Behrami në dorëheqjen e tij i drejtohet Gërvallës: Jeni duke u sillur si një CEO e fabrikës së këpucëve

No Comments Aktualitet Lajme

Ka dhënë dorëheqje shefi i zyrës për media në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Artan Behrami.

Në letrën e dorëheqjes së Behrami, dërguar ministres së Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, e akuzon këtë të fundit se po e dështon politikën e Jashtme në mungesë të përvojës.

Behrami thotë se po jep dorëheqje nga Ministria e Punëve të Jashtme, për shkak që Gërvalla është duke e mbështetur procesin e Gjykatës Speciale, e cila Kosovën e vendos në një pozicion shumë të vështirë përballë një Serbia, e cila tash e dy dekada mohon të gjitha krimet në Kosovë.

“Jeni duke u sillur si një CEO e fabrikës së këpucëve duke u marrë me çështje sindikale një periudhë kur Kosova ka nevojë për një diplomaci proaktive”, thotë në dorëheqjen e tij

Burimi/periskopi.com/

Ndue Lazri – IKU NJERIU, GAZETARI DHE POLITIKANI QË E DONIN TË GJITHË

No Comments Aktualitet Lajme

Sot u nda nga jeta David Sassoli
IKU NJERIU, GAZETARI DHE POLITIKANI QË E DONIN TË GJITHË
Më pëlqen ta kujtoj si atë ditë kur me daltë e me çekiç në dorë godiste mbi murin e Berlinit që po rrëzohej një herë e përgjithmonë. Apo atje në lindjen e largët mes njerëzve të dëmtuar nga tsunami. Ai ishte gjithnjë gazetar i frontit të parë e i tillë mbeti edhe kur ishte drejtues i TG1 në Rai. Gazetar i pakompromis, për të cilin mbi gjithçka vlenin realja, e vërteta, interesi i njerëzve të thjeshtë. Gjithë të tjerat ishin të dorës së dytë.
Sepse Davide Sassoli ishte mbi të gjitha njeri i thjeshtë, që i donte njerëzit dhe aspironte më të mirën për ta, njeri që me fjalën e tij dinte të luftonte ndarjet e të sillte bashkimin, të kontestonte luftën e të promovonte paqen, të shqelmonte të keqen e të vadiste të mirën. Sepse ai ishte kopshtar i së mirës. I pandryshueshëm në integritetin e tij si njeri mbeti edhe kur u fut në politikë, edhe kur u bë njeriu i institucioneve të rëndësishme të Europës, deri në detyrën e Presidentit të Parlamentit Europian.
Siç e kujtojnë shumë kolegë të tij, ai ishte i vetmi që dinte ta gjente gjuhën me të gjithë, që arrinte t’i ulte në tavolinë e të diskutonin e vendosnin për të mirën e përbashkët europiane e botërore. Ndaj edhe gëzonte stimën e respektin e të gjitha forcave politike të të gjitha ngjyrimeve.
Ai ishte simbol i mirësisë njerëzore. Roberto Benigni i intervistuar nga Sassoli kur po realizonte filmin “Pinoku” i tha që do donte që në filmin e tij të kishte si interpretues të roleve figura gazetarësh të RAIT. -Po mua cilin rol do më japësh?-e pyet Sassoli. Dhe Benigni, duke qeshur, i zgjedh figurën më njerëzore, Xhepeton.
Njerëzor dhe i drejtë deri në ditën e fundit. Në deklaratrën e tij të fundit në 13 dhejtorin e vitit të kaluar ai thoshte: Democracia është e vështirë të ndërtohet, por vritet me lehtësi. Mos ngrini mure kundër atyre që ikin nga luftrat, nga uria e të ftohtët, por ngrini mure midis morales dhe imorales, midis humanes dhe jo humanes”.
Ndaj edhe në ditën e ndarjes së tij nga jeta, përkrah mesazheve ngushëlluese nga personalitetet më të mëdha shtetërore e politike të të gjithë globit, spikasin miliona mesazhe të njerëzve të thjeshtë në thelb të të cilave tingëllonte: “Ti ishe presidenti ynë, presidenti i të gjithëve”.
Pushofsh në paqe, luftëtar i së mirës.
Ndue Lazri

Burimi/Facebook

Sali Berisha – Duke ndjekur Opinion!

No Comments Aktualitet Lajme

Miq, se pari u faktua se Lul Basha eshte i lidhur koke e kembe me krimin. Ai e ka shendrruar Seline e PD, sigurisht me pelqimin e Rames, ne strofull vrasesish, trafikantesh fandamentalistesh, te cilet perdoren kunder protestuesve pluhur dhe tym toksik, pistolet neuroparaluzuese, bomba shurdhues dhe me gaz lotsjelles etj dhe nuk ka deshmi me flagrante te lidhjeve te nje politikani me krimin.
Se dyti dyert, blindet u hapen per here te pare.
Projektin e blindimit si te kryeministrise, Bashes ia dhe Rama. Ky i fundit pa se dyert e shtepise se tij hapen dhe kjo e ka tronditur ate!
Se treti, u faktua se Edi Rama me banda dhe narkopolici, eshte i vendosur te mbaje Bashen ne krye te PD.
Se fundmi premtuam revolucion paqesor dhe sot pas tre ditesh ka 12 protestues te pergjakur nga narkopolicia dhe qindra te helmuar me gaz dhe lende helmuese dhe nuk ka asnje te plagosur apo te gervishtur nga pala kundershtare!
Revolucioni vazhdon! sb

Burimi/Facebook

Ndodhi siç u paralajmerua!Ambasada amerikane jep lajmin, Yuri Kim làrgohet përfundimisht nga Shqipëria..

No Comments Aktualitet Lajme

Kthehet serish ne vemendje nga mediat e huaja ku eshte përmendur edhe nje here emri i ambasadores amerikane Yuri Kim si një kandidate e mundshme për ambasadore në Korenë e Veriut, duke e lìdhur këtë gjë edhe me origjinën e saj. Kliko videon poshte pas rreklamave me mesazhin qe dha Berisha per kete làrgim👇

Kujtojmë që Kim u përmend edhe kohe me pare si kandidate për këtë post edhe nga “Korean Broadcasting System”. Megjithatë Seuli zyrtar ende nuk ka një të diplomat amerikan që nga dorëhèqja e Harry Harris, por duket nuk ka akoma emra konkretë të propozuar.

Artikulli i Plotë:

Presidenti i SHBA Joe Biden nuk ka emëruar ende një ambasador të ri në Korenë e Jugut, pavarësisht nga rëndësia e postit në marrëdhëniet dypalëshe, si dhe rëndësia e Seulit si një aleat i rëndësishëm në gjeopolitikën e Azisë Lindore.

“Amerika është kthyer, diplomacia është kthyer,” tha Biden në shkurt, duke u distancuar nga paraardhësi i tij Donald Trump, i cili e bëri “Amerika e para” politikën e tij kryesore. Megjithatë mesazhi nuk është përcjellë ende pasi rreth gjysma e posteve të ambasadorëve të SHBA-së mbeten ende vakante – me Korenë e Jugut që është një prej tyre.

Sipas Shoqatës Amerikane të Shërbimit të Jashtëm, 95 nga 189 pozita ishin vakante që nga 4 nëntori.

Vetëm shtatë nga të emëruarit për ambasadorë të Biden janë konfirmuar që kur ai mori detyrën, ndërsa 63 janë të bllokuar në Senat, sipas Partneritetit për Shërbimin Publik, 2 nëntor.

Ish-ambasadori në Seul, Harry Harris, i cili u emërua nga Trump, dha dorëheèqjen më 20 janar pasi Presidenti Biden mori detyrën.

Pas làrgimit të Harris, Robert Rapson shërbeu si ushtrues detyre i shefit të misionit, përpara se i Ngarkuari aktual me Punë Chris Del Corso të emërohej në qershor.

Disa figura u shfaqën si kandidatë të mundshëm për postin e ambasadorit në Seul në pranverë dhe verë, por thashethemet për emërimin e tyre u shuan shpejt.

Vincent Brooks, ish-komandant i Koresë së Forcave të SHBA, ishte në listë, por një ndìhmës tha se ai nuk kishte marrë një ofertë nga administrata Biden.

Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, gruaja e parë koreano-amerikane që u bë ambasadore e SHBA-së, është përmendur gjithashtu për këtë post, duke marrë parasysh ekspertizën e saj në çështjet e Azisë Lindore, si dhe ish-ambasadorin e SHBA-së në Burma, Derek Mitchell.

Me zgjatjen e vendit të lirë, një grup ligjvënësish koreanë që i përkasin Komitetit të Punëve të Jashtme dhe Unifikimit të Asamblesë Kombëtare i kërkuan Koordinatorit të Shtëpisë së Bardhë për Indo-Paqësorin, Kurt Campbell, një emërim të shpejtë të ambasadorit të ri në Korenë e Jugut gjatë vizitës së tyre në SHBA në tetor.

Campbell tha se ai “e kupton plotësisht” nevojat për të plotësuar vendin vakant.

Ndërkohë, disa emra të tjerë të mëdhenj kanë marrë poste ambasadore në aleatët dhe rivalët e SHBA-së në rajonin Indo-Paqësor. Ish-kryebashkiaku i Çikagos, Rahm Emanuel, u emërua ambasador i SHBA-së në Japoni, dhe diplomati me përvojë dhe ish-nënsekretari i shtetit për Çështjet Politike, Nicholas Burns, u caktua për të marrë ambasadorin në Kinë. Kryebashkiaku i Los Anxhelosit Eric Garcetti u emërua si ambasador i vendit në Indi.”

Burimi/lajmenoy.info/

Protesta në selinë e PD, reagon Yuri Kim: SHBA e shqetësuar për tensionet, refuzoni dhunën

No Comments Aktualitet Lajme

Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim ka reaguar për protestën që po zhvillohet në selinë e Partisë Demokratike, duke u bërë thirrje protestuesve për qetësi dhe të mos krijojnë dhunë.

“Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara për rritjen e tensioneve në selinë e Partisë Demokratike dhe përdorimin e forcës nga protestuesit. U bëjmë thirrje organizatorëve të protestës që të refuzojnë dhunën dhe të ruajnë qetësinë. Ata që nxisin dhunën ose minojnë ligjin do të jenë përgjegjës”, ka shkruar në Twitter ambasadorja Yuri Kim.

Burimi/tvklan.al

Lulzim Basha shkon në selinë e PD-së, batuta me gazetarët

No Comments Aktualitet Lajme

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka mbërritur në selinë e Partisë Demokratike ndërkohë që ditën e sotme atje pritet të zhvillohet një protestë kundër tij.

Siç duket edhe në video, Basha është ndalur dhe ka përshëndetur gazetarët që po qëndrojnë në ambientet e selisë, ku ka bërë edhe disa batuta me ta.

Burime për Klan News bëjnë me dije se kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, do të mbledhë Kolegjin e Kryetarëve në orën 11:00 këtë të shtunë. Ky takim pritet që të nisë 1 orë para protestës së thirrur nga Sali Berisha dhe Komisioni i Rithemelimit në selinë e PD-së.

Protestuesit do të mblidhen për të kërkuar largimin e Lulzim Bashës nga detyra e kryetarit të Partisë Demokratike, në zbatim të vendimit të Kuvendit Kombëtar të 11 Dhjetorit dhe Referendumit të 18 Dhjetorit. Më pas protestuesit pritet të zhvendosen edhe para kryeministrisë.

Një ditë më parë Ish-kryeministri Sali Berisha tha se nuk do të largohen pa marrë në dorëzim selinë e partisë.

Lideri historik i së djathtës, ndërsa akuzoi Bashën se e ka kthyer partinë në një bunker, bëri të ditur se dyert e selisë do të hapen me çdo kusht dhe se partia do u kthehet demokratëve.

Burimi/tvklan.al

Komisioni shpërndan letrën e eurodeputetëve për Bashën

No Comments Aktualitet Lajme

“Respektoni vullnetin e shprehur nga demokratët”

Edhe një grup eurodeputetësh sipas Komisionit të Rithemelimit ka reaguar lidhur me situatën në Partinë Demokratike. Komisioni bën të ditur se ata i kanë dërguar një letër kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ku ata shprehin shqetësimin lidhur me atë që po ndodh në Partinë Demokratike.

“PD duhet të gjejë unitetin e saj; prandaj ju e keni detyrim të respektoni vullnetin e kongresit të partisë dhe të anëtarësisë siç u shpreh përkatësisht në 11 dhe 18 dhjetor të vitit të kaluar. Duke marrë përsipër përgjegjësinë personale dhe duke konkluduar siç duhet për pasojat sigurisht që ju do të kontribuonit për forcimin e PD-së në gjithë vendin si dhe të grupit parlamentar të saj. Jemi të sigurt se gjesti juaj do të respektohet nga kolegët tuaj demokratë dhe nga miqtë tuaj të Partisë Popullore Europiane”, thuhet në letrën e shpërndarë nga Komisioni i Rithemelimit.

Burimi/Tv Klan

Ndahet nga jeta në moshën 93-vjeçare, nëna e Kadri Veselit

No Comments Aktualitet Lajme

Ka vdekur në moshën 93-vjeçare, nëna e ish-kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, Ajshe Veseli.

Ajo do të varroset sot në fshatin Broboniq të Mitrovicës.

Lajmi është bërë i ditur nga një familjar i Veselit.

Ndërkohë me 7 korrik të vitit të kaluar ka vdekur edhe Fazli Veseli, babai i Kadri Veselit.

Kadri Veseli është duke u mbajtur në paraburgim në Gjykatën Speciale në Hagë, nën dyshimin për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Njoftimi i plotë:

Të dashur familjarë e miq,

Me pikëllim të thellë, ju njoftojmë se sot, në moshën 93 vjeçare, ndërroi jetë nëna, gjyshja jonë Ajshe Veseli.

Varrimi bëhet sot, në orën 14:30, në Broboniq të Mitrovicës.

Falënderojmë të gjithë qytetarët për ngushëllimet dhe ndarjen e dhimbjes me ne!

Familja Veseli

Burimi/tvprizreni.net/

Dritan Demiraj – Ushtria Shqiptare vazhdon të marrë nga aleati jonë i vetëm strategjik SHBA-të.

No Comments Aktualitet Lajme

Të nderuar miq!
Lajmi i publikuar dje nga Komanda e Operacioneve Speciale Amerikane (SOCEUR) në Komandën Supreme Amerikane në Europë për vendosjen e shtabit pararojë të forcave të operacioneve speciale (SOF) në Shqipëri është një lajm shumë i rëndësishëm për vendin tonë, i cili tregon edhe një herë për mbështetjen e madhe që ushtria Shqiptare vazhdon të marrë nga aleati jonë i vetëm strategjik SHBA-të.
Në shtesë të këtij lajmi të shkëlqyer, do ta vlerësoja si shumë të rëndësishme vendimin e qeverisë për rritjen e buxhetit të ushtrisë me 30 % (ngelet për tu parë nëse do të bëhet realitet), rritjen e rrogave të personelit ushtarak pasi personeli ushtarak në Shqipëri ka patur shpërblimin financiar më të ulët dhe rritjen më të vogël të pagave gjatë 20 viteve të fundit, rritjen e buxhetit për modernizimin e ushtrisë dhe krijimin e kapaciteteve të qënësishme për luftën kibernetike (megjithëse ky investim kërkon shumë mjete, pajisje, fonde dhe vite për të arritur në kapacitetet e duhura).
Ky vendim është një vendim historik, pasi jo vetëm që do të rrisë prestigjin e forcave tona speciale në aleancë, por do të rrisë ndjeshëm ndërveprueshmërinë midis forcave të operacioneve speciale në rajon, do të përmirësojë procedurat e vendimarrjes, planizimit dhe ekzekutimit të misioneve speciale, do të rrisë kapacitetet operacionale, të inteligjencës, do të rrisë më tej fuqinë për tju kundërpërgjigjur të gjithë ndikimeve ruse, aleatëve të tyre dhe ndikimeve të tjera antiperëndimore në rajonin e Ballkanit dhe më gjerë.
Në të njëjtën kohë, shpresoj që me këtë rast Ministri i Mbrojtjes z. Niko Peleshi një pjesë të buxhetit të ushtrisë ta kalojë për modernizimin e Forcave të Operacioneve Speciale Shqiptare (pasi tek plani vjetor nuk u përmendën investimet tek Forcat Speciale), në të cilat që nga viti 2013 dhe deri më sot nuk është bërë asnjë investim (përveç investimit të Mimi Kodhelit që hoqi nga puna gjithë efektivët më të mirë të njësisë, shkatërroi krejtësisht këtë njësi model të NATO-s dhe tërmetit në vitin 2019 që ka rrëzuar të gjitha godinat).
Ky është një lajm shumë i mirë pasi konfirmon në vazhdimësi rëndësinë që SHBA-të i kushtojnë ushtrisë Shqiptare, por në të njëjtën kohë edhe mbështetjes së Kombit Shqiptar në përgjithësi, duke e kthyer vendin tonë në një qëndër ekspertize të sigurisë rajonale në drejtim të kapaciteteve SOF në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Ky është pikërisht momenti më i mirë që në rolin e vëzhguesit në këtë komandë të ftohen edhe një grup oficerësh nga FSK-ja, qeverive të së cilës prej disa vitesh u kam bërë thirrje se duhet të fillojnë përgatitjen për krijimin e njësisë së Forcave të Operacioneve Speciale.
Por si erdhëm deri këtu?
Integrimi i plotë i Republikës së Shqipërisë në NATO, përmbushja e detyrimeve dhe angazhimeve që rrjedhin nga anëtarësimi, veçanërisht ato të Forcave të Armatosura, prezenca me kontingjente luftarake të forcave speciale në zona operacionesh në kuadër të komandave operacionale të NATO-s në Afganistan, Irak apo dislokime të mundshme të ardhshme të Task-Forcave Tokësore të Forcave të Operacioneve Speciale (SOLTG), reformimi i tyre drejt një force të armatosur tërësisht profesioniste, të gatshme dhe të përgatitur ushtarakisht për realizimin e misionit të tyre kushtetues, reduktimi i kontributeve sasiore dhe rritja e atyre cilësore në NATO, etj i vendosin Forcat Speciale Shqiptare në një rol të ri organizimi dhe angazhimi.
Nëpërmjet një qasje konceptuale të forcave speciale, si forca më e suksesshme në kohën e luftës asimetrike, rolit të tyre në mjedisin e ri të sigurisë në kushtet kur rreziqet dhe kërcënimet nga ushtritë jo miqësore me NATO-n dhe SHBA-të, ISIS-it, al-Qaedës, Talebanët Afganë, Fronti al-Nusra, Boko Harami, al-Shababi, etj janë rritur ndjeshëm, forcimi i këtyre forcave synon të identifikojë kërkesat aktuale dhe të perspektivës të përdorimit të forcave speciale, të vendimmarrjes politiko-ushtarake në përballimin e sfidave aktuale të ardhshme në ambientin e ri të sigurisë.
Duke analizuar aktorët dhe faktorët që ndikojnë në procesin e përdorimit të Forcave Speciale në tërësi, gjykoj se duhet sa më shpejtë të konturohet një plan i mirëfilltë investimi, një përqasje më e mirë konceptuale, strukturore dhe e vartësisë operacionale të Forcave të Operacioneve Speciale Shqiptare (ROS), e parë si pjesë e një mozaiku më të gjerë në mjedisin e ri strategjik të sigurisë dhe të mbrojtjes, të rreziqeve dhe kërcënimeve rajonale dhe globale, në mbështetje të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë në realizimin e misionit të tyre kushtetues dhe përmbushjes së angazhimeve dhe detyrimeve si anëtare e Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO).
Shpresoj që ky angazhim/vlerësim i pari i këtij lloji në rajon dhe jo vetëm, të kontribojë në reformimin e strukturës së forcave speciale shqiptare, me rekomandime për një strukturë më operacionale dhe të ndërveprueshme me forcat speciale të NATO-s, mbi një arkitekturë të re, përmirësime konceptuale, strukturore, infrastrukturore, modernizimi, informative, inteligjence dhe analitike, e parë në shkallë më të gjerë e ndërthurur me komandat dhe forcat e tjera të ushtrisë, për një prioritarizim strategjik dhe kontribut kombëtar cilësor, të harmonizuar në sigurinë kombëtare dhe strukturat e forcave speciale të NATO-s.
Nisur edhe nga ky vlerësim, gjykoj se roli i Komandës së Regjimentit të Operacioneve Speciale (ROS) duhet vlerësuar më shumë nga Presidenti, Kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes, duke e parë për herë të parë këtë komandë si një element të rëndësishëm të Sigurisë Kombëtare, si një aset strategjik të Republikës së Shqipërisë në një shoqëri demokratike, si aseti më i suksesshëm në Luftën Kundër Terrorizmit (LKT), larg backgroundit politik dhe historik.
Dua të theksoj se gjatë viteve 2007-2013, Komanda e Forcave Speciale Shqiptare bazuar në mbështetjen e jashtëzakonshme të SHBA-ve, në ekspertizën e grumbulluar në shkollat dhe kurset më të mira të NATO-s dhe SHBA-ve, së bashku me stërvitjet e përbashkëta të intensifikuara gjatë atyre viteve me njësitë më të mira speciale të SHBA-së, me eksperiencën e shkëlqyer të misioneve luftarake “Eagle 1-8”, me vlerësimet dhe rekomandimet e NSHQ, USSOCOM-it, SOCEUR-it, SOCOM-it dhe DoD-së për zhvillimin dhe strukturimin e tyre, me mbështetjen e madhe të qeverisë Shqiptare dhe të tre ministrave të mbrojtjes, arriti të krijonte një njësi model e cila deri në vitin 2013 ishte kryefjala e të gjitha takimeve, konferencave dhe vlerësimeve të administratës më të lartë të SHBA-ve, Pentagonit, ISAF-it dhe NATO-s.
Në rast se Shqipëria dhe kryeministri Rama në të vërtetë e vlerësojnë këtë si një super lajm, me këtë rast do të dëshiroja t’u paraqes disa rekomandime, të cilat gjykoj se duhet të shërbejnë si “Way Ahead” mbi të cilat duhet të zhvillohen Forcat Operacionale Speciale Shqiptare:

 1. Përfundimi i përcaktimt të plotë dhe përfundimtar të rolit dhe vendit të forcave speciale Shqiptare në dokumentat e Strategjisë të Sigurisë Kombëtare. Këto forca, duke qenë një aset strategjik për shkak të veçorisë së përdorimit të taktikave dhe teknikave jo konvencionale, për arritjen e objektivave me rëndësi të madhe politike, ushtarake, strategjike duhet të kenë në të ardhmen një përcaktim të qartë në dokumentat e Strategjisë Kombëtare.
 2. Rishikimi i infrastrukturës ligjore që rregullon funksionimin e tyre, ripërcaktimi i detajuar i misionit dhe detyrave që kryejnë këto forca brenda dhe jashtë vendit, në përputhje me definicionet e strategjisë që do të hartohet për forcat speciale.
 3. Zhvillimi i forcave speciale duhet të jetë i orientuar drejt integrimit dhe arritjes së ndërveprueshmërisë së plotë me ato të forcave speciale të NATO-s. Parësore është vendimmarrja për krijimin e kapaciteteve të një Task Force për Operacionet Speciale (SOTG) brenda vitit 2022.
 4. Hartimi i një plani afatmesëm dhe afatgjatë të zhvillimit të forcave speciale, i ndarë në faza me qëllim krijimin dhe deklarimin në NATO të SOTG-së si plotësisht operacionale (FOC) deri në fund të vitit 2022.
 5. Rishikimi i strukturës së komandim-kontrollit dhe strukturës së tyre. Mbështetur në rekomandimet e NSHQ-së, SOCOM-it dhe eksperiencat e forcave speciale të vendeve aleate, rekomandoj si të detyrueshme që ato të jenë nën vartësinë e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm dhe rekomandoj krijimin e një zyre për forcat speciale në Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura.
 6. Krijimi i një krahu mbështetës ajror në dispozicion të Regjimentit të Operacioneve Speciale (ROS).
 7. Duhet realizuar sa më shpejtë shtrirja e sistemit BICES në garnizonin e Zall-Herr-it.
 8. Stërvitja e personelit të ROS-it në kurset e ofruara nga NSHQ në Monx.
 9. Kompletimi i ROS-it me pajisje operacionale moderne të ndërveprueshme me NATO-n (veshmbathje multicam, armatim modern, pajisje shikimi nate, etj).
 10. Rritja e menjëhershme e pagesës së vështirësisë së forcave speciale dhe komando, rifillimi i procesit të seleksionimit pasi kjo do t’i hapë rrugë rekrutimit cilësor të të rinjve që duan t’i bashkohen këtyre forcave. Sot shumica e efektivit është jashtë gjendjes së duhur fizike, taktike dhe motivimit që kërkohet në këto forca për shkak të shumë arsyeve. Padyshim që ky proces nëse fillon sot do të kërkojë të paktën 3-4 vite për tu përmbyllur.
 11. Ndërtimi i menjëhershëm i ndërtesave të dëmtuara nga tërmeti i vitit 2019, përmirësimi i kushteve të jetesës, punës dhe stërvitjes, pasi që nga viti 2019 efektivi vazhdon të punojë dhe jetojë në çadra.
 12. Ndërtimi i një shtëpie moderne taktike dy katëshe me shumë dhoma, ndërtimi i një godine moderne për izolim (ISOFAC) me të gjithë elementët e saj, pasi ky projekt e kërkon urgjentisht këtë ambient për planizimin dhe ekzekutimin e operacioneve speciale gjatë stërvitjeve të përbashkëta me njësitë e huaja speciale.
  Me këtë rast dëshiroj të falënderoj nga zemra të gjithë operatorët e forcave speciale Shqiptare “ROS” dhe të shprehja mirënjohjen më të thellë për familjen e Kapiten Feti Voglin, “Dëshmor i Atdheut”, Rreshter Ibrahim Bashës “Dëshmor i Atdheut” dhe Rreshter Marenglen Bramatit.
  Kushdo që është i interesuar për rolin, misionet, strukturën, stërvitjen, pajisjet, mësimet e nxjerra etj mund të gjeni një analizë të hollësishme për operacionet speciale nga muaji tetor 2001 në Afganistan, Irak, Afrikë, etj deri tek konflikti në Nagorno-Karabakh në datën 10 nëntor 2020 gjatë konfliktit Azerbaxhan-Armeni, mund ti lexoje tek libri:”Forcat Speciale dhe Lufta Asimetrike”, Tirane, 2021.
  Colonel (Ret) SF Dritan Demiraj, Ph.D.
  Ish Komandant i Forcave Speciale 2007-2013.

Burimi/Facebook