Home

Lajme

Kim Mehmeti: Kosova e jeton ‘diktaturën e pandemisë’?!

No Comments Aktualitet Lajme

Për ta kaluar kufirin shqiptaro –shqiptarë që Kosovën e ndanë nga ‘Shqipëritë’ tjera, nuk ju mjaftojnë dy doza të vaksinës, por duhet të keni Certifikatën e vaksinimit me tri doza kundër COVID19!?
Sa johumane e jonjerëzore është që t’i ndash shqiptarët nga vetvetja, posaçërisht ata të Maqedonisë nga familjarët e tyre nga Kosova.
Sa e egër është që i sëmuri andej dhe ky këndej kufirit, të lëngojnë edhe nga malli për ta shtrënguar dorën e ndonjë të dashuri të tyre!?
Siç duket, qeveria e Kosovës me lehtësi e zbaton ‘diktaturë e pandemisë’, duke harruar se nuk të vlen gjë shëndeti nëse e ke humbur ndjesinë për liri dhe nëse të është ‘infektuar’ kujdesi ndaj familjes tënde etnike! (Kim Mehmeti)

Burimi/Facebook

Bleona Qereti: Njerëzit që punojnë nga ora 9 deri në 5 janë dele

No Comments Aktualitet Lajme

Emisioni “Opinion” nga Blendi Feziu mbrëmë kishte mbledhur disa nga figurat e njohura të ekranit shqiptar të cilët diskutuan rreth temës “A na bën paraja të lumtur”.

Në mesin e tyre ishte dhe këngëtarja, Bleona Qereti, e cila ka vite që është shpërngulur në Amerikë.

Bleona Qereti u shpreh se teknikisht njerëzit që kanë para janë më të sinqertë dhe të vërtetë se ata që nuk kanë, por një pjesë e mirë e panelit e kundërshtuan atë.

“Ai njeriu që punon 9 me 5, ai ka një model në kokë, modelin që ka vendosur shoqëria. Kush është modeli që ka vendosur shoqëria? Bëhesh 18 vjeç, ikën në kolegj, kur mbaron kolegjin merr një kredi për shtëpinë, martohesh me atë ‘motrën’ që ke pasur në klasë, bën tre fëmijë dhe ke një shtëpi me një gardhë.

Dhe çfarë ndodhë? Dhe koncepti është: nuk e tradhtoj gruan, do punoj që të paguaj borxhin e kredisë, dhe po iki në punë 9-5, dhe nga kamarier do bëhem menaxher pas 10 vitesh.

Këta janë njerëz janë thjesht dele, dele që ndjekin sistemin”, u shpreh Bleona Qereti në Opinion.

Burimi/shkoder.info/

Sazan Guri – Pra, tokat e ‘xanme’ sot i kanë përkitur njëherë atyre që Evropa i ka borxh:

No Comments Aktualitet Lajme

 1. Kafkën më të bukur në botë,
 2. Gjuhën më ta parë në botë,
 3. Fjakët e urta më të shkoqitura në botë,
 4. Emrat e njerezve si Pal, Zef, Gjon, Gjin, Ndre, Gjergj, Hëna, Diella, etj., nga më të vjetrit në botë,
 5. Gjakun blu, më fisnik në botë, që pas Arbënisë (1479) shkuan e bënë protoplazmën e fisnikërisë evropiane me Baronë, Kont, me Dukë, me Sër, me Lord, se ndryshe pse nuk ishin më përpara ata, pse në vitet 1500 lind Evropa dhe quhet mbretëresha Evropë, ku ishte më parë ajo?!.
 6. Gratë më të bukura në botë, ku secila femër shqiptare e denjë për princeshë, ku të gjithë nën heshtje bënin e bëjnë ‘namin’ që të martohen me shqiptarka, sepse përmirsohet familia (sipas doktoraturës e mbrojtur në Romë në vitet pas luftës të Pandi Frashërit me temë – Familia shqiptare baza e families evropiane)
  Pra, tokat e ‘xanme’ sot i kanë përkitur njëherë atyre që Arbëria e Shqipëria i kanë borxh:
 7. Si ruajtjen e gjuhës (katolikët), ajo nënë loke që ti o i civilzuar e merr si përqeshje, meqënëse na mësoi historia e diktaturës që ata janë, veçse të paditur, ndërkohë që ajo të jepte ujë në shoshë.
 8. Ruajtjen e zakoneve që Evropa i ka në kushtetutën e saj, ndërsa ti jurist nuk bën një simestër me të, por i thua të huajve se ajo është e prapambetur dhe harron se Bibla, Kurani, Kushtetuta amerikane dhe Kanuni nuk kanë lëvizur një prejse thonë ata që ti kërkon t’i qërosh nga historia, ndaj ja u prish me laçkë e me plaçkë, me libra e me kujtesë.
 9. Ruajtjen e temperamentit, të karakterit ku Evropa po kërkon që të ruajë genin shqiptar, që është ai parak evropian qysh atherë sot.
 10. Këta janë kriminelët apo shpellarët që ju ‘të civilizuarit’ bini në grackën e kriminelëve me krahë pushteti dhe hajni.
  Mesazhi:
  Ndaj, ndaloni cdo fyerje e britma ‘shpellore’ për ata që pushteti më gjakatar në historinë e shqipërisë si ky tani jo pa dashje i quan kriminela dhe shpellar, dhe ju një pjesë e hani sa krahu se ata janë e keqja, jo kurrë e keqja është një Lali mortja që nuk i qesh një muskul fytyre që mund ta krahasosh pa frikë me cerbjollovica e garashnina…
  E fundit
  Më thoni kush do jetojë në këtë lagje, kur sot ndodhen mbi 100,000 apartemente të lira ose që po ndërtohen…..thjesht hapni sytë thirini mendjes o të dashur qytetarë se jemi apo kemi ngelur aq pak sa nuk mund t’i shpallim luftë njeri tjetrit, por vetëm atyre hajnave që ishin këto ditë në TV duke u ngërdheshur e përqeshur me fatin e njerëzve. Ora 05-06, Dt 22.01.2021, SG

Burimi/Facebook

Agim Alickaj – LETËR E HAPUR SHTETEVE TË QUINT-it (SHBA, BRITANI E MADHE, GJERMANI, FRANCË, ITALI) DHE BE-së

No Comments Aktualitet Lajme

 • Për sa kohë që BE dhe SHBA janë të gatshme të vazhdojnë me përkdheljen e Serbisë, nuk do të ketë marrëveshje dhe zgjidhje të konfliktit ballkanik
  Nju Jork, 21 Janar 2022
  Të nderuar përfaqësues të vendeve të QUINT-it dhe BE-së,
  Po ju shkruaj, me shumë respekt, për ta ndryshuar qasjen ndaj konfliktit në Ballkan për shkak të mungesës së dukshme të ndonjë progresi. Politika e deritanishme e përkdheljes së Serbisë ka dështuar plotësisht. Ajo vetëm sa e ka ndihmuar Serbinë për të vazhduar me sjellje destruktive dhe destabilizimin e Ballkanit. Kështu nuk mund të funksionojë kurrë. Gjasat për ta larguar Serbinë nga ndikimi rus janë të pakta. Politikanët serbë po ju gënjejnë se do ta bëjnë. Ata janë mjeshtër të mashtrimit dhe manipulimit.
  Shumica e 30 marrëveshjeve të nënshkruara nuk zbatohen nga Serbia. Ju po i bëni presion Kosovës për të respektuar vetëm një marrëveshje të dëmshme antikushtetuese për formimin e “asociacionit të pastër etnik serb”. Si është e mundur të kërkoni shtet multietnik me entitete të pastra etnike? Kjo nuk ka kurrëfarë kuptimi dhe është kundër vlerave dhe politikave të proklamuara nga ju.
  Deklarata e juaj e përbashkët në lidhje me referendumin për ndryshimet kushtetuese në Serbi ishte e padrejtë dhe për keqardhje. Ishte padyshim një hap tjetër në drejtim të gabuar.
  Askush në Kosovë nuk e ndaloi minoritetin serb që jeton në Kosovë të votojnë në shtetin e tyre në Serbi. Kryeministri i Kosovës z. Albin Kurti i tha kryetarit të Parlamentit Evropian z. Josep Borrell se ata mund të votojnë me postë ose në zyren ndërlidhëse në Prishtinë. Kishte edhe një zgjidhje tjetër më të mirë dhe më të lehtë e cila më në fund u përdor për votim, vetëm duke e kaluar kufirin.
  Të gjithë e dinë se votimi është një e drejtë e shenjtë. Megjithatë, nuk është e drejtë të ushtrohet nga asnjë vend brenda një vendi tjetër. Problemi është se politikanët serbë janë përpjekur të përdorin referendumin për të përforcuar pretendimin e tyre se Kosova është pjesë e Serbisë. Referendumi ka dështuar sepse Serbia është një shtet i dështuar, agresiv, i pacivilizuar që nuk i njeh kufijtë. Serbia ka nevojë për ndihmë për t’u shëruar nga sëmundja e urrejtjes së kombeve të tjera përreth, duke u përpjekur t’i dominojë ata dhe të rrëmbejë tokat e tyre.
  Thirrja juaj që të dy qeveritë e Kosovës dhe të Serbisë “të përmbahen nga veprimet dhe retorika që rrisin tensionet dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog përmes BE-së” është në rregull, por nuk është aspak e dobishme. Nuk bazohet në realitetin aktual. Faktet janë se Kosova ka 22 vite që i plotëson këto kërkesa dhe nuk ka respekt. Ajo ka bërë kaq shumë lëshime me shpresë për zgjidhje konstruktive dhe të drejtë, por nuk ka patur asnjë përfitim. Nga ana tjetër, Serbia ka shfrytëzuar gjithë këto vite për të mos respektuar asgjë.
  E pajisur me armatim te rëndë nga Rusia, Serbia është inkurajuar të kërcënojë Kosovën edhe me përdorimin e forcës. Dhe ende po tolerohet, pa kushte, pafundësisht dhe në mënyrë të panevojshme.
  Politikanët e korruptuar, sigurisht edhe kriminelë të Serbisë, po ndjekin axhendën e Millosheviçit. Kosova është e përfshirë në kushtetutën e tyre si pjesë e Serbisë. Edhe pse e keni njohur pavarësinë e Kosovës 13 vjet më parë, ju kurrë nuk keni bërë presion serioz ndaj Serbisë që të ndryshojë kushtetutën e saj false.
  Ju nuk i keni kushtuar vëmendje fare të drejtave të shqiptarëve që jetojnë në Serbi. A mund të kenë edhe ata një Asociacion Shqiptar të pastër etnikisht? Apo edhe më e thjeshtë, a mund t’a gëzojnë të drejtën të mësojnë historinë e tyre kombëtare, t’i përdorin simbolet kombëtare dhe të kthehen në atdhe nga jashtë kur të duan?!
  Udhëheqja e re e Kosovës është shembull i ndritshëm i një qeverie të pakorruptuar. Do të ishte gjë e mençur dhe e dobishme të mbështeten më seriozisht Presidentja Vjosa Osmani dhe Kryeministri Albin Kurti në përpjekjet e tyre për demokraci dhe të përdoren ata si shembull për vendet e tjera të Ballkanit. Ata po e ndjekin me përkushtim rrugën e lavdishme paqësore të Presidentit legjendar Dr.Ibrahim Rugova.
  Republika e Kosovës është investim amerikan dhe interes evropian. Pse nuk po përpiqeni fare ta mbroni atë, kundër interesave ruse? Pse nuk po i ndaloni Aleksandar Vuçiqin dhe Edi Ramën, dy pushtetarët më të korruptuar dhe më të rrezikshëm, të cilët po përpiqen hapur ta vënë Ballkanin nën hegjemoninë ruse? Pse nuk po u bëni presion pesë vendeve të BE-së që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, ta bëjnë këtë? Ku është premtimi juaj për liberalizimin e vizave?
  Politika joefikase dhe e papranueshme evropiane në Ballkan (me pak përjashtime) nuk është befasi. Ajo e ka toleruar ose ia ka mundësuar Serbisë kryerjen e 3 gjenocideve kundër popullit shqiptar (1887, 1912, 1945). Vetëm në gjenocidin e katërt në vitin 1999 Evropa ndërmori veprime kundër Serbisë, falë udhëheqjes amerikane të NATO-s.
  Si një shqiptaro-amerikan, që e do Amerikën me zemër, jam i befasuar dhe shumë i zhgënjyer kur shoh Amerikën duke e mbështetur politikën aktuale të dështuar evropiane në Ballkan. Ka shpresë se ambasadori i ri në Kosovë, z. Jeffrey Hovenier, do të mund të bëjë ndryshime dhe përmirësime të rëndësishme. Ai i. tha të gjitha fjalët e duhura në përkujtimin e masakrës së Reçakut, njëren nga shumë mizori serbe, për të cilat askush nuk është paraqitur para drejtësisë. Serbia ende nuk është konsideruar përgjegjëse për shkaktimin e katër luftërave të tmerrshme në Evropë.
  Gabimi më i madh që kanë bërë qeveritë e kaluara të korruptuaram e të shantazhuara të Kosovës dhe diplomatët perëndimorë, ishte lejimi i Serbisë të luante rolin e “viktimës”. Akoma më keq është barazia e rreme në mes të drejtës së Kosovës për të ekzistuar dhe mbrojtur veten, dhe përpjekjeve të Serbisë për ta sulmuar dhe zhdukur atë. Shkatërrimi dhe armiqësia serbe është pranuar si normale, ndërsa shqiptarët duhet të jenë gjithmonë “burra të mirë” apo ndryshe kritikohen dhe ndëshkohen.
  E ashtuquajtura “praktikë e vendosur” e nënshtrimit ndaj kërkesave agresive armiqësore serbe ka marrë fund. Ka kaluar koha e politikanëve të korruptuar, shërbëtorë dhe të shitur të Kosovës. Qeveria e re është nga populli dhe për popullin, për vendin dhe për kombin. Shpresoj që të mendoni seriozisht për të mos i vënë ata në një pozitë të vështirë dhe veten tuaj në situata të pakëndshme, me kërkesa të padrejta dhe të pajustifikuara, të cilat ata nuk kanë mundësi t’i pranojnë.
  Populli i Kosovës është duke ecur me shpejtësi drejt demokracisë, të drejtave të njeriut, diversitetit dhe përfshirjes. Ata kurrë nuk do të pranojnë asnjë lloj dominimi nga Serbia kriminale shoviniste. Asnjë ndryshim kufijsh, asnjë asociacion serb “etnikisht të pastër” dhe asnjë marrje të manastireve ortodokse, të cilat janë thesari i Kosovës. Ata kanë bërë kompromise të dhimbshme, më shumë se sa duhet, me planin e Ahtisaarit. Të gjithë ju keni qenë pjesë e këtij kompromisi të paprecedencë për njohjen e pavarësisë.
  Problemi është në Serbi, jo në Kosovë. Ajo ende duhet të përqafojë vlerat demokratike dhe njerëzore të qytetërimit perëndimor. Vetëm presioni i fortë dhe i vërtetë ekonomik dhe diplomatik mbi Serbinë dhe dialogu real ndërmjet palëve të barabarta mund të sjellë një zgjidhje të qëndrueshme. Kosova mund të jetojë pa njohjen e pavarësisë nga Serbia për aq kohë sa është e nevojshme.
  Populli shqiptar është një komb paqedashës me tolerancë të madhe ndaj racave, kombësive dhe feve të ndryshme. Ai i ka dhënë botës dy figura historike me përmasa globale. Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, simbol i trimërisë dhe i luftës për liri i cili mbrojti Evropën nga pushtimi osman për 25 vjet. Si dhe Shënjtorja Nënë Tereza Bojaxhiu, simbol i dashurisë, mirësisë dhe paqes në mbarë botën.
  Populli i Kosovës do t’i rezistojë fuqishëm çdo përpjekjeje të Serbisë për t’a cënuar sovranitetin dhe integritetin territorial të vendit të tij. Republika e Kosovës e ka paguar shtrenjtë lirinë dhe pavarësinë e vet me sakrifica të shumta dhe gjakun e mijëra dëshmorëve dhe viktimave civile. Për te luftuan dhe e dhanë jetën komandanti legjendar Adem Jashari dhe shumë luftëtarë trima të Ushtrisë së lavdishme Çlirimtare të Kosovës. Ata kurrë nuk do të heqin dorë nga liria e tyre, shtëpitë e tyre dhe tokat e stërgjyshëve së tyre, në asnjë mënyrë dhe asnjë rrethanë.
  Sinqerisht,
  Agim Aliçkaj
  PS. Kam dëshirë të ju informoj se unë nuk jam i lidhur në mënyrë direkte me Qeverinë e Kosovës apo ndonjë parti politike në Trojet shqiptare në Ballkan. Këto janë pikëpamjet dhe opinionet e mia të bazuara në fakte dhe realitet. Kjo ndjenjë ndahet dhe besohet gjerësisht nga shumica dërmuese e popullit shqiptar anekënd botës.
  AN OPEN LETTER TO THE GOVERNMENTS OF THE QUINT COUNTRIES (USA, THE UNITED KINGDOM, GERMANY, FRANCE, ITALY) AND THE EU
 • As long as the EU and the USA are willing to continue with the appeasement of Serbia, there will be no agreement and no solution to the Balkan conflict
  New York, January 21, 2022
  Honorable Representatives of the QUINT Countries and the EU,
  I am writing to you with great respect and to kindly ask for your consideration to change the approach to the conflict in the Balkans due to the obvious lack of progress. The policy of appeasement of Serbia has failed completely. It has only helped Serbia continue with their destructive behavior and destabilization of the Balkans. It will never work. And, it is very unlikely that Serbia is going to move away from Russia. Serbian politicians are lying to you that they would. They are masters of deceit and manipulation.
  Most of the more than 30 agreements signed are not implemented by Serbia. You are pressuring Kosova to implement only one harmful unconstitutional agreement for the formation of a “pure ethnic Serb association”. How is it possible to claim a multiethnic state with purely ethnic entities? This makes no sense and is against your proclaimed values and policies.
  Your joint statement regarding the referendum on constitutional changes in Serbia was unfair and unfortunate. It was clearly another step in the wrong direction.
  No-one in Kosova was stopping Serbian minority who lives in Kosova from voting in their country of Serbia. The Prime Minister of Kosova Mr. Albin Kurti told the president of the European parliament Mr. Josep Borrell that they can vote by mail or the Liaison office in Prishtina. There was another even better and easier solution which was finally used, to vote by just crossing the border.
  Everyone knows that voting is a sacred right. However, it is not a right to be exercised by any country inside another country. The problem is that Serbian politicians have been trying to use the referendum to reinforce their claim that Kosova is part of Serbia. The referendum has failed because Serbia is a failed, aggressive, uncivilized state that doesn’t know its borders. Serbia needs help to be cured from the illness of hating other surrounding nations, trying to dominate them and grab their lands.
  Your call on both governments of Kosova and Serbia “to refrain from actions and rhetoric that raise tensions and to engage constructively in dialogue through the EU” is nice but it is not helpful at all. It is not based on the current reality. The facts are that Kosova has been complying with these requests for 22 years and getting no credit. It has made so many concessions in the hopes of constructive and fair solutions for nothing. However, Serbia has used all these years to not comply with anything.
  Equipped with heavy weapons from Russia, Serbia has been encouraged to even threaten Kosova with the use of force. And still is being tolerated, unconditionally, endlessly and unnecessarily.
  Serbia’s corrupt, possibly criminal politicians are pursuing Milosevic’s agenda. Kosova is included in their constitution as a part of Serbia. Even though you have recognized Kosova’s independence 13 years ago you have never seriously pressured Serbia to change their false constitution.
  You have given no attention to the rights of the Albanian people living in Serbia. Can they also have an Albanian ethnically pure Association? Or even simpler, can they have the right to learn their national history, use national symbols and return home from abroad when they want?!
  The new leadership of Kosova is a shining example of an un-corrupt government. It would be wise and beneficial to support more seriously President Vjosa Osmani and Prime Minister Albin Kurti in their quest for democracy and use it as an example for other countries in the Balkans. They are following with dedication the glorious peaceful path of the legendary President Dr. Ibrahim Rugova.
  The Republic of Kosova is an American investment and European interest. Why aren’t you trying at all to protect it, against Russian interests? Why aren’t you stopping Aleksandar Vucic and Edi Rama, the two most corrupt and dangerous rulers, who are trying openly to put the Balkans under Russian hegemony? Why are you not pressuring the five EU countries who have not recognized yet the independence of Kosova, to do so? Where is your promise about visa liberalization?
  The inefficient and unacceptable European policy in the Balkans (with few exceptions) is no surprise. It has tolerated or enabled Serbia to commit 3 genocides against Albanian people (1887, 1912, 1945). Only on the fourth genocide in 1999 did Europe take action against Serbia, thanks to American NATO leadership.
  As an Albanian-American, who loves America so much, I am surprised and very disappointed to see America going along with the present European failed policy in the Balkans. There is hope that the new Ambassador to Kosova, Mr. Jeffrey Hovenier, will be able to make significant changes and improvements. He said all the right words in the commemoration of the Reçak massacre, one of so many Serbian atrocities for which no-one was brought to justice. Serbia has yet to be held responsible for causing four terrible wars in Europe.
  The biggest mistake that corrupt, blackmailed past governments of Kosova and Western diplomats have made was to allow Serbia play the role of the “victim”. Even worse is the false equality between the right of Kosova to exist and protect itself, and Serbia’s efforts to attack and eradicate it. The Serbian destruction and hostility has been accepted as normal, while Albanians have always to be “very nice guys” ore else.
  The so called “established practice” of submission to aggressive Serbian hostile demands is over. The time of corrupt, sellout and servant politicians of Kosova has passed. The new government is from the people and for the people, for the country and for the nation. I wish that you would seriously consider not to put them in a difficult position and yourselves in unpleasant situations, with unfair and unjustified requests which they are unable to accept.
  The people of Kosova are moving fast toward democracy, human rights, diversity and inclusion. They will never accept any kind of domination by criminal chauvinistic Serbia. No border changes, no Serbian “ethnically clean” association and no takeover of orthodox Monasteries who are Kosova’s treasure. They have compromised more than enough with Ahtisaari plan. All of you have been part of this unprecedented compromise to get independence.
  The problem is with Serbia, not Kosova. It has still to embrace democratic and human values of the western civilization. Only strong real economic and diplomatic pressure on Serbia and the real dialogue between equal parties may bring a lasting solution. Kosova can live without the recognition of independence by Serbia as long as it is needed.
  The Albanian people are a peace-loving nation with great tolerance for different races, nationalities and religions. They have given the world two historical figures of global proportions. Gjergj Kastrioti-Skanderbeg, a symbol of bravery and the fight for freedom. He protected Europe from Ottoman Turkish invasion for 25 years. As well as, Saint Mother Mary Teresa Bojaxhiu, a symbol of love, goodness and peace around the world.
  The people of Kosova will strongly stand up to any efforts by Serbia to attack their country’s sovereignty and territorial integrity. The Republic of Kosova has paid dearly for its freedom and independence with many sacrifices and the blood of thousands of martyrs and civilian victims. The legendary commander Adem Jashari and many fighters of the glorious Kosovo Liberation Army fought and gave their lives for it. They will never give up their freedom, their homes and their ancestry land, in any way and under any circumstances.
  Sincerely,
  Agim Aliçkaj
  PS. Please note that I am not directly affiliated with the Government of Kosova or any political party in the Albanian territories in the Balkans. These are my own views and opinions based on facts and the reality. This sentiment is widely shared and believed by the vast majority of the Albanian people around the world.
  Cc. President Joe Biden Boris Johnson Antony J. Blinken U.S. Embassy Pristina, Kosovo U.S. Embassy-Tirana Americka Ambasada Beograd German Embassy Pristina Ambassade de France au Kosovo – French Embassy in Kosovo British Embassy Pristina
  Vjosa Osmani Albin Kurti Glauk Konjufca Donika Gërvalla-Schwarz Armend Mehaj Rifat Latifi Ilir Meta Edi Rama Lumir Abdixhiku Memli Krasniqi Ramush Haradinaj Shaip Kamberi Ardita Sinani Sali Berisha Lulzim Basha Ali Ahmeti Dritan Abazović
  https://www.botasot.info/…/leter-e-hapur-shteteve-te…/
  https://gazetadielli.com/an-open-letter-to-the…/

Burimi/Facebook

Enver Bytyci – Fluturooon…, fluturooon, fantazooon…. Juri Kim!

No Comments Lajme Opinion

Enver Bytyçi
Ambasadorja Juri Kim ka dhënë para pak ditësh një intervistë për ismoderatoren Erla Mëhilli, në kanalin televiziv, Euroneës Albania. Askush nuk priste që ajo të shprehej ndryshe sa më parë, sidomos kur është fjala për shpalljen non grata të liderit historik të Partisë Demokratike, Sali Berisha. Duke iu përgjigjur pyetjeve të moderatores, ambasadorja Juri Kim ka theksuar disa ide, momente dhe skema.
Së pari ka përsërit se shpallja e doktor Berishës non grata “ka të bëjë vërtet me korrupsionin” dhe se “procesi për dizenjimin e dikujt për përfshirje në korrupsion domethënës merr vite”. Le ta bëjmë një analizë të thjeshtë për këtë. Nëse Berisha ka kryer vepra korruptive, pse kjo nuk bëhet publike, cila është kjo vepër, kur, në ç’rast, me kë?! Korrupsioni është një akt kriminal që realizohet në bashkëpunim. Mund të jetë edhe bashkëpunim në rrjet, ose në grupe të mëdha kriminale. Por asnjëherë nuk kryhet në marrëdhënie me vetveten! Kjo është e pamundur.
Atëherë lind pyetja: Cili është rrjeti, grupi, apo organizata kriminale në të cilën është përfshirë Sali Berisha? Ose së paku duhet që zonja Kim të na thotë emrin e personit me të cilin ish-kryeministri ka bashkëpunuar në korrupsion?! Apo rastin në të cilin ai është i përfshirë! Asnjë përgjigje nuk ka ajo për këtë, asnjë fakt, asnjë të dhënë!
Ndërkohë njerëz, ndër ta edhe ata me dije e akademikë, thonë se “Nuk të akuzojnë kot amerikanët”! Hë pra, nëse ka prova, të dhëna, fakte, njerëz që janë implikuar, nxirrini de, thoni? Prej kujt keni frikë? Unë besoj te e vërteta dhe më duket se zonja Kim ka frikë nga e vërteta! Ndryshe nuk shpjegohet shpallja non-grata e zotit Berisha me proçedurat që ndjek administrata amerikane. E vërteta gjendet te hetimi, te dosja, tek të dhënat, provat dhe faktet, jo te proçedurat, se kush e si merret me këtë çeshtje! Apo sa kohë u dashka të hetohet e investigohet!
Nisur nga proçedurat zonja Kim shpreh mendimin se autoriteteve të SHBA-së u duhen vite per te investiguar. Nga kjo logjikisht na del se koha për të provuar “korrupsion domethënës” të Berishës paska qenë jo 8-9 vite të qëndrimit të tij në opozitë, por 16 vite nga koha e ardhjes në krye të qeverisë! Kjo sepse, nëse ish-kryeministri është korruptuar, kjo nuk ka ndodhur ditën e fundit të qeverisjes së tij në qershorin e vitit 2013! Duhet të ketë ndodhur gjatë kohës që ai ka ushtruar pushtetin në krye të ekzekutivit shqiptar. Ndaj përsëri më lindin disa dilema:
Së paku unë do të doja përgjigje të saktë dhe të qartë për këto. Si është e mundur që agjencitë amerikane për 16 vjet të mos kenë mundur të saktësojnë “korrupsionin domethënës” të ish-kryeministrit shqiptar?! Në këto 16 vjet SHBA- kanë ndërhyrë në Irak dhe janë tërhequr nga Iraku. Kanë ndërhyrë në Afganistan dhe janë tërhequr nga Afganistani. Kanë kryer operacione në Siri dhe kanë mbyllur luftën kundër ISIS. Kanë ndërmarrë aksione politike në kuadër të “Pranverës arabe” dhe kanë përfunduar të gjitha këto operacione! Në 16 vite, sa këto agjenci paskan investiguar Berishën, ka ndryshuar bota! Por nuk paska ndryshuar angazhimi i këtyre agjencive për të investiguar Sali Berishën?!
Më duket se zonja Kim përmend të pavërteta të hidhura edhe për vendin e saj! I nxjerr agjencitë e shërbimit amerikan kaq të paafta, sa nuk paskan mundësi të verifikojnë në kohë reale korrupsionin e politikanëve. Nëse u dashka 16 vjet, ose edhe tetë apo dhjetë vjet, për të ekzaminuar provat e korrupsionit për politikanët, atëherë del se edhe sanksionet amerikane ndaj politikanëve nuk janë të efektshme. Çfarë efekti ka kur një vendim si ky që është marrë kundër Sali Berishës, ekzekutohet mbi tetë vite ose dhjetë, ose 16 vite pasi politikani të ketë kryer atë që e quajnë “korrupsion domethënës” e madje është larguar nga vendimmarrja dhe pushteti?! Kjo do të thotë se zonja Kim ia fut kot! Fluturooon e fantazooon ajo!
Ndërkaq në kohën që zoti Berisha paska qenë nën vëzhgim për “korrupsion domethënës” kanë ndodhur disa çudi të tjera: Në qershor 2007 me ftesë të zotit Berisha erdhi në Shqipëri presidenti amerikan, George Bush. Hera e parë dhe e fundit që një president amerikan e vizitoi vendin tonë! Shqiptarët i kanë parë në ekrane marrëdhëniet aq të ngushta si askush tjetër, midis zotit Bush dhe zotit Berisha. Zonja Kim e di se nuk është e mundur të ndodhë kjo me një kryeministër të korruptuar. Ajo e di gjithashtu se asnjë vend nuk mund të bëhet pjesë e NATO-s, kur atë e qeveris një kryeministër i korruptuar. Shqipëria u pranua në prill 2009 dhe zoti Berisha e udhëhoqi këtë proces. Ambasadorja Kim e di se asnjë vend nuk liberalizon vizat pa arritje domethënëse në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Arritja dmethënëse është e kundërta e “korrupsionit domethënës”! Shqipëria me Sali Berishën e arriti këtë në dhjetor 2010! Po ashtu, në fillim të nëntorit 2012 ishtë për vizitë në Tiranë sekretarja e Shtetit, Hillari Clinton, d.m.th paraardhësja e Anthony Blinken. Dhe ajo tha në parlamentin shqiptar se “Shqipëria është model i një demokracie funksionale në rajon”! Por ky model kishte në krye të ekzekutivit pikërisht Sali Berishën! D.m.th paska patur një person të inkriminuar në “korrupsion domethënës”, sipas departamentit të sotëm të Shtetit dhe zonjës Kim. Por nuk shkojnë bashkë demokracia funksionale me korrupsionin, aq më pak me “korrupsionin domethënës”!
Atëherë na del se Sali Berisha na qenka korruptuar pas ikjes nga pushteti. Edhe në këtë rast zonja Kim fantazon e fluturon! Kjo logjikë e saj do t’i bëjë ekspertët e studiuesit të përpiqen të zbulojnë se si ndodh që dikush që për tetë vite ka qenë kryeministër, të zhvillojë korrupsion domethënës pasi të ketë ikur nga pushteti?!! Eshtë vërtet interesante kjo të ekzaminohet dhe të investigohet! Edhe në këtë rast, besoj se kemi të bëjmë me fantazi dhe shpikje të paprecedentë. “Ekzaminojnë çdo provë dhe pastaj ndërtojnë një paketë”, thotë zonja Kim! Po hë pra, çfarë keni ekzaminuar, cila është paketa? Pse nuk e publikoni? Prej kujt fshiheni? Prej Berishës si kryeministër apo prej Berishës post-kryeministër?! Këtë po ua kërkon vetë personi i interesuar, por e keni obligim që të na sqaroni dhe ne skeptikëve të pandreqshëm, që nuk besojmë qorrazi, si dikur në kohën e diktaturës ideologjike të komunizmit! Jetojmë në kohën e lirisë e të informacionit, jo në kushtet e indoktrinimeve politike e ideologjike, zonja Kim! Fatmirësisht!
Së dyti, zonja Kim në atë intervistë thotë se “Zoti Berisha i ka ikur ndëshkimit të ligjit”! Kjo duket qartë në përgjigjet që ajo jep! Po e pranojmë se sa kohë ishte kryeministër “i paska ikur ligjit”, gjë që nuk është e vërtetë, sepse asokohe Rama i ligjit ishte bashkë me Ramën e Maliqit! Po pse atëherë askush në tetë vitet e Berishës në opozitë e papushtet nuk gjeti dhe nuk çoi në prokurori ose në gjykatë qoftë dhe vetëm një akuzë kundër tij. Mirë i paska ikur përgjegjësisë ligjore në kohën kur ishte kryeministër! Por kur pushteti ishte në duart e Edi Ramës, pse nuk ndodhi zbatimi i ligjit?!
Pastaj ajo i thotë gazetares se “këto e ato janë fantazi”, për të justifikuar shpalljen non-grata nën ndikimin e kundërshtarëve politikë të Berishës. Intervista, nga ato që thotë ambasadorja Juri Kim, më rezulton një montim i keq dhe i gabuar në argument, madje krejtësisht fantazi. Ndërkohë përforcon bindjen se nuk është fantazi ajo që Soros, Rama, vetë zonja Kim, Dalina Fico, gazetaria pro-qeveritare të kenë përgatitur dosjen dhe ta kenë sponsorizuar shpalljen non-grata të Sali Berishës. Fantazi dhe e pavërtetë është ajo që thotë zonja Kim. Ajo nuk do ta pranojë të vërtetën e padiskutueshme se Sali Berisha është “viktimë” e kundërshtive të tij, së fundmi për ta lejuar Lulzim Bashën të bashkëqeverisë me Edi Ramën.
Së treti, shumë shqiptarë mund ta falin faktin që Berisha shpallet non-grata nga vendi, me të cilin vendosi urat e bashkëpunimit, nga një administratë, të cilën e ka vizituar disa herë, nga një autoritet, që e ka vlerësuar për principet e tij demokratike! Por nuk falin talljen që u bëhet atyre! Shqiptarët, përkatësisht demokratët, nuk e shpikën barin, atë ua solli Juri Kim në oborrin e selisë së tyre! Shqiptarët e dinë se kush është i korruptuar në këtë vend! Eshtë ai, të cilit zonja Kim i varet në supe sa herë shkon në ndonjë event, pra kryeministri i sotëm i Shqipërisë! Dhe shqiptarët e dinë se për të shpallur zotin Berisha non-grata, duhen shpallur më parë Edi Rama dhe nja tridhjetë apo më shumë politikanë të tjerë të krahut të Ramës! Prandaj dhe nuk është e besueshme as zonja Kim në fantazitë e saj, as zoti Blinken në vendimin e tij! Dhe besimi nuk fitohet me sofizma në paraqitjet publike. Fitohet duke elaboruar të vërtetat, faktet, provat!
Nëse unë do të nisesha nga opinioni im, atëherë do të thosha se zonja Kim tallet me shqiptarët, kur fotografohet me njerëz të vuajtur të këtij vendi dhe shfrytëzon bujarinë e tyre për të huajt, ndërkohë që nuk qorton asnjëherë qeverinë pse ajo i ka lënë këta njerëz në ditë të hallit! Nëse do nisesha nga ajo që shohim, atëherë unë do të thoja se zonja Kim shetit në jahtet e oligarkëve në konflikt interesi me ta dhe retorikën e drejtësisë e përdorë për të akuzuar Sali Berishën, por jo për ta zbatuar ligjin! Nëse unë nisem nga takimet, rekomandimet dhe dhuna verbale e zonjës Kim, atëherë unë them se ndërhyrja e saj në çeshtjet e brendshme të çdo partie politike në Shqipëri është sjellje prej guvernatorësh me synim asgjësimin e pluralizmit dhe demokracisë! Nëse marrim dhe analizojmë marrëdhëniet e Juri Kim me kryeministrin dhe kreun e bashkisë së Tiranës, nisur edhe nga fotot në ekrane televizive, atëherë unë them se ambasadorja amerikane është ngarkuar nga lobe jashtë departamentit të shtetit për të bashkëpunuar me këta njerëz.
Ndërkaq kjo sjellje më bën të kuptoj se armiqësia ndaj Sali Berishës buron pikërisht nga angazhimi për këto lobe. Por të gjitha këto që po them janë opinione. Duhet të kem fakte, shumë fakte që unë të shprehem për akuzë juridike kundër zonjës Kim! Pra, nëse do të përdorja standardin e përgjigjeve të saj në intervistë me gazetaren Erla Mëhilli, atëherë edhe unë do të ndërtoja një skemë inkriminimi të ambasadores Kim, të ngjajshme me skemën që ajo e ndërton kundër Sali Berishës! Por drejtësia nuk funksionon kështu. Drejtësia është tjetër gjë. Nuk është opinion, është fakt, provë, të cilat Juri Kim nuk pranon as t’i paraqesë në gjykatë apo në organet e tjera të drejtësisë. Prandaj në atë intervistë, si në shumë raste të tjera ambasadorja Kim thjesht fluturon e fantazon, bazuar në përrallat që ia ka thënë Sorosi, Edi Rama, Erion Veliaj, Dalina Fico apo Sokol Balla, që “po le lesht” bashkë me këta të tjerët, për ta eleminuar Berishën!

Burimi/Facebook

Nikol Qiriazi – Shtepite u rrafshuan me buldozer e polici.. po tani?

No Comments Lajme Opinion

E denuam dhunen, e shame qeverine, e kuptuam me ne fund se kush jane “opoziterat” me koston e madhe te shkaterrimit te parkut te liqenit, Astirit, Teatrit Kombetar, tani edhe 5 Maji per ata qe kishin harruar tradhtine. Po tani ku do flene ata banore sot mes dimrit, neser si do shkojne femijet ne shkolle, a do shkojne ne pune? Si do e vazhdojne jeten e tyre? Kush do i ndihmoje? Nga ana psikologjike cfare demi kane pesuar? Ne si qytetare dhe aktiviste si mund ti ndihmojme apo nuk i ndihmojme dot? Edhe 2 dite dhe sdo ju shkoj me mendja tek ngjarja diku dikur dikujt iu prish shtepia madje do fillojne te ngaterrohen rastet me njeri tjetrin a kane qene ata te Astirit, 5 Majit apo… sa gjynah, mire ja u bene, po femijet cfaje kane, te mos e kishin ndertuar shtepine aty, po shteti i ka legjitimuar per 20 vite me rradhe, vete e kane fajin, po jane ne proces gjyqesor, i lumte dora atij policit, vdekshin ata policet, qeveri mafioze, Edi Rama ben shtet, ata do e paguajne, ske cben si gjithe te tjeret mos te rente per pjese, te keqes hapi deren,mire tju behet se jane dele, populli ska faj, shqiptaret sdine, Shqiperia i ka fajet, vete i votuan,ketu sjetohet…. Nga simpatia ne apati brenda 3 diteve. I vdekuri me te vdekurit, i gjalli me te gjallet. Ore me ata te Astirit cu be? Jo more se ishin ata te 5 Majit. Pse edhe ata?
Cfare duhet te bejme per ti ndihmuar sot edhe neser sa nuk kemi filluar ti ngaterrojme me njeri tjetrin?

Burimi/Facebook

Skënder Karaçica – Beogradi dëshironte një ,,gjuhë të dytë letrare,,për shqiptarët në ish-Jugosllavi

No Comments Lajme Opinion

Gjuhësi
Beogradi dëshironte një ,,gjuhë të dytë letrare,,për shqiptarët në ish-Jugosllavi
Kongresi i Drejtshkrimit(Tiranë,1972)ishte vazhdimësi e Kongresit të Manastirit (1908),që,në projektin kombëtar me përmasën të kulturës,të shkencës dhe të gjuhës shqipe e unifikuar për shqiptarët në hapësirën etnike në Ballkan,qarqet antishqiptare në Beograd nuk e pritën mirë.
Në dritën e këtyre ngjarjeve historike,qarqet e orëve të kurdisura në Beograd i kërkuan organeve të larta të Maqedonisë(lexo:KQLKM dhe LSPPM),kërkoi një raport në lidhje më unifikimin e Gjuhës Letrare Shqipe në Kongresit të Drejtshkrimit në (Tiranë,1972)dhe i kërkuan profesor Petro Janura(lexo:për të themeluar një gjuhë letrare të dytë për shqiptarët në ish-Jugosllavi.
Këtë kërkesë antishqiptare nga Beogradi,profesor Petro Janura në Shkup e pati kundërshtuar më tërë forcën dhe tabanin shkencor e kombëtar, në asnjë mënyrë skenarët e njohur të qarqeve në Beograd për njëfarë ,,gjuhe të dytë letrare shqipe,,në ish-Jugosllavi[1].


[1]Prof.Zeqirja Neziri,Shkup,(si fusnotë).

Burimi/Facebook

Ekuran Sehu – Dioguardi dhe perkrahsit e Lobit Shqiptar

No Comments Lajme Opinion

Joseph Dioguardi Arbreshi me prejardhjen Shqiptare qe e Armiqsoi Ameriken me nje Aleat shum te ngushte te shtetit Sllav qe u quheshte Jugusllavi.
Dioguardi dhe perkrahsit e Lobit Shqiptar punua shum per te aritur deri te kjo, Dhe aspak nuk ka qen e lehtë te bindish nje Shtet qe ka pas mardhenie te shkelqyera që prej luftes parë dhe të dyte botrore me shtetin Jugosllav,
Ne Amerike dhe ne Evrope ka shum organizata dhe Shoqata qe rahin gjoks se kemi ber ate kete…
por nje gje jam i sigurte ,Cka beri Dioguardi me Lobin Shqiptar ne washington Dc te tjeret sun e bejne edhe 1000 vite Po te kene jete,
Ate e tha vet me gojen e tij kasapi i Ballkanit,
Millosheviq ne Hag,
Milosevici para gjyqtarit ne Hag tha: Dioguardi me lobin Shqiptar ne washington dc ja ariti qellimin qe Kongresi dhe senati Amerikan te Armiqsohet me Serbine , per kete pun Dioguardi me perkrahsit e tij u angazhuan mbi 25 Vite me radhe,
Kshtu qe gjith kane kontrubuar por ata disa qe rahin gjoks as 5% nuk ​​e keni bere cka ka ber Dioguradi,Tash ju formoni organizata lobiste falco per intersa personale,por kot,ato jan vetem rekllama për fotogravi,
I vetmi Lobi që është i regjistruar ne washington dc ,eshte Lobi i udhehequr nga Joseph dhe Sherley Dioguardi,
kshtu qe bashkohuni edhe ju te tjeret qe ti japin fund punes qe ende nuk ka mbaruar,çlifimin e plot të Kosoves dhe tokat Shqiptare ne Ballkan,
Ekuran Shehu,
Antar i bordit eksekutiv(LQSHA)
NY.

Burimi/Facebook

A i druhet shpalljes non grata nga SHBA? Si përgjigjet Presidenti Meta

No Comments Aktualitet Lajme

Blendi Fevziu e pyeti Presidentin Ilir Meta nëse i druhet shpalljes non grata nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kësaj pyetje në intervistën në Opinion ai iu përgjigj:

“Non grata? Mua më vjen për të qeshur me këtë çështje. Do isha shumë i zhgënjyer që kjo të mos ndodhet ndërkohë që jam President. Do ishte një gjë shumë e mirë, sepse do ishte mesazh për çdo politikan dhe nuk do më shqetësonte fare, sepse Meta ka një raport të mrekullueshëm më SHBA, si vend, si shtet. Ilir Meta nuk ka asnjë problem me ligjet ne SHBA. Nuk ka paguar as në të zezë as në të bardhë për të dalë në foto me presidentët e SHBA… Ilir Meta nuk i është dashur që të paguaj drejtësinë në Amerikë për të mbyllur çështje të drejtësisë. Ilir Meta, nuk ka bërë asnjë marrëveshje me institucionet në SHBA, për interesa personal të tij.”

“Janë qarqe të ndryshme njerëzisht, të cilët kanë krijuar një sistem dezinformomi për Presidentin e Republikës për interes të ndryshme të tyre. Unë nuk kam asnjë konflikt me SHBA-të, konfliktet janë krijuar nga gruaja e Bilalit… Ilir Meta ka firmosur marrëveshjen e ekstradimit me SHBA-të, nëse kjo gjë ka probleme jam i gatshëm të të përballem edhe atje dhe me çdo institucion tjetër”, tha mes të tjerash Meta.

Burimi/tvklan.al

Viktor Mark Daragjati – Koha për Kosovën po ikë.

No Comments Lajme Opinion

Në mungesë të njohjes nga Serbia, opsioni i dytë i Kosovës është që disi të bashkohet me Shqipërinë fqinje. Ose një Union ose një Konfederatë do të ofronte një rrugëdalje alternative nga situata e vështirë aktuale në Kosovë. Jo vetëm që do të konsolidonte ndarjen e Kosovës nga Serbia dhe do të siguronte mbrojtjen e Shqipërisë; por bashkimi do t’i jepte Kosovës edhe qasje në botën e jashtme.
Kosovarët mund të udhëtonin me pasaporta shqiptare; mund të zhvillonte tregtinë ndërkombëtare me kushtet shqiptare; mund të përfaqësonte Shqipërinë jashtë vendit, qoftë në OKB apo në garat sportive. Me pak fjalë, Kosova pak a shumë mund të normalizojë pozicionin e saj ndërkombëtar pa “miratimin e Serbisë”. Shqipëria do të fitonte një ekonomi më të madhe në një shkallë që do të tërhiqte më shumë investime perëndimore dhe do ta bënte atë më pak të varur nga Turqia.
Kjo nuk është një ide e re. Qëllimi i bashkimit kombëtar diskutohet gjerësisht dhe ka mbështetje të fortë në mesin e njerëzve që jetojnë në Shqipëri dhe Kosovë, të cilët e shohin veten si pjesë e një kombi të vetëm shqiptar. Një sondazh i vitit 2019 zbuloi se 64% e shqiptarëve në Kosovë dhe 75% e shqiptarëve në Shqipëri do të votonin pro bashkimit kombëtar në çdo referendum për këtë çështje.
Rama e mbështeti politikisht idenë e një bashkimi, por që atëherë e ka braktisur atë. Rama ka mbështetur së fundmi një version të zgjeruar të “Normalizimit Ekonomik” të quajtur tashmë “Ballkani i Hapur”. Ai është më i afërt me Vuçiqin dhe Erdoganin se sa me Kosovën.
Duke pasur parasysh dobësinë e ekonomisë shqiptare, marrëveshja e “Ballkanit të Hapur” do të zëvendësonte efektivisht ekonominë shqiptare me atë të serbëve dhe turqve. Në Shqipëri nuk do të prodhohej asgjë përveç lëndëve të para dhe mallrave bujqësore. Të gjitha mallrat e përpunuara dhe të prodhuara do të importohen.
Një bashkim me Kosovën do të krijonte më shumë vende pune. Travesti i “Ballkanit të Hapur” do të ulte vendet e punës dhe do të rriste migrimin.
Marrëveshja dypalëshe me Turqinë e 17 janarit po përshpejton përfundimin e pavarësisë ekonomike të Shqipërisë. SHBA do të përballet përfundimisht me dy shtete të dështuara, Kosovën dhe Shqipërinë, dhe Ballkanin e destabilizuar nëse nuk arrihet bashkimi i dy shteteve shqiptare. Serbisë do t’i duhej të kënaqej me një Mitrovicë gjysmë autonome dhe me premtimin e integrimit në Bashkimin Evropian.

May be an image of 3 people, people standing and text that says 'a a a a alam. alar alamy a a alamy'

Burimi/Facebook