Home

Lajme

Burri pozitiv por gruaja negativ, Zbuloni pse disa njerëz nuk infektohen me K0R0NA edhe kur janë kontakte (Studimi)

No Comments Shendetesi

Kanë qenë jo të pakta rastet kur njëri nga partnerët, burri apo gruaja, është infektuar me korona, ndërsa partneri tjetër jo, pavarësisht se jetonin në të njëjtën shtëpi. Raste të tilla janë raportuar kudo, duke shtyrë mbi 250 laboratorë në të gjithë botën, të koordinuar nga Universiteti Rockefeller u New Yorkut, për të nisur studimet. “Kur ka një pandemi, faktorët ndikues janë patogjeni, transmetuesi dhe mjedisi, ky është konteksti në të cilin zhvillohet infeksioni”, shpjegon Giuseppe Novelli, që merret me gjenetikën në poliklinikën Tor Vergata në Romë.Ai thotë se ata po studiojnë ADN-në e personave, dhe bëjnë lidhje statistikore bazuar në moshën dhe se.ksin. “Ne së pari u përqendruam te të sëmurët rëndë dhe zbuluam se ka 10-12% të rasteve që kanë një karakteristikë të veçantë gjenetike, domethënë nuk janë në gjendje të prodhojnë interferon, që është molekula e parë mbrojtjes”, tha Novelli. Duke u nisur nga këto prova, studimi kaloi edhe në ndryshime të tjera gjenetike të subjekteve rezistentë ndaj virusit, atyre që nuk sëmuren ose infektohen.

“Imuniteti nuk jepet vetëm nga antitrupat, ekziston edhe i ashtuquajturi imunitet qelizor. Në këtë rast është thelbësore të studiohen limfocitet. Ne kemi të ashtuquajturin imunitet të ndërmjetësuar nga qelizat në të cilën hyn në lojë sistemi ynë imunitar qelizor, i cili është ai që mban kujtesën e kalimin kohës, shumë më gjatë sesa antitrupat që mund të zhduken”, shpjegon Roberto Luzzati, profesor i sëmundjeve infektive në Universitetin e Triestes.

Burimi/https://news225media.com/

Anila Kalleshi – Ndiheni të këputur dhe pa energji, ju jap 10 arsyet e ndjenjës së lodhjes

No Comments Shendetesi

Shkaku nr.1 – Gjumë i pamjaftueshëm – Kjo gjë ka efekte negative në përqëndrim dhe shëndet. Për të rriturit është e nevojshme të paktën 7- 8 orë gjumë çdo natë. E rëndësishme është vendosja e një programi të rregullt për gjumin.

Një këshillë e thjeshtë, largoni Laptopin, celularin apo televizorin nga dhoma juaj e gjumit. Nëse këto masa nuk sjellin ndonjë përmirësim, atëherë kërkoni ndihmën e mjekut specialist për ndonjë çrregullim të gjumit.

Shkaku nr.2 :Apnea e gjumit – Në disa raste, njerëzit mendojnë se flenë mjaftueshëm, por ata nuk janë të vetëdijshëm se disa episode të apnesë kanë shoqëruar gjumin e tyre. Apnea e gjumit është ndërprerje e shkurtër e procesit të frymëmarrjes gjatë natës.

Edhe pse gjatë këtij episodi dikush mund të zgjohet për disa çaste, ai nuk është në dijeni të këtij fenomeni. Si rezultat gjumi është i deprimuar edhe pse koha e kaluar në shtrat është relativisht e gjatë. Prej masave të thjeshta që mund të ndërmirren për të evituar ose të paktën reduktuar episode të apnesë, janë: rënia në peshë, lënia e duhanit etj.

Shkaku nr.3 : ”Furnizim i pamjaftueshëm – Ngrënia e pakët shkakton lodhje sikurse edhe ngrënie e ushqimeve të papërshtatshme. E rëndësishme është marrja e një diete të balancuar duke plotësuar kërkesat e organizmit për glukozë pasi rënia e nivelit të glukozës në gjak është shkaktuar nga ndjenjës së dobësisë apo lodhjes.

Është i domosdoshem konsumimi i përditshëm i vaktit të mëngjesit si edhe plotësimi i nevojave për glukozë e proteina në çdo vakt. Është e pëlqyeshme të konsumohen vakte të vogla të ndërmjetme për të mbajtur një nivel bazik të energjisë.

Shkaku nr.4 : Anemia – Anemia është një nga shkaqet më të shpeshta të dobësisë te gratë. Kjo vjen më së shumti nga humbja e gjakut menstrual që shkakton një deficit në jonin e hekurit, gjë që sjell një ulje absolute të rruazave të kuqe që shërbejnë për transportin e oksigjenit në inde.

Në të tilla raste është e rëndësishme marrja e hekurit suplementar, konsumimi i ushqimeve të pasura me hekur sikurse mishi, mëlçia, peshk, fasule, drithëra të pasuruara etj.

Shkaku nr.5 : Depresioni – Depresioni nuk është thjesht një çrregullim afektiv, por influencon edhe në shumë simptoma fizike, si psh: lodhja, dhimbja e kokës, anoreksia. Ndjesia e lodhjes dhe gjendja e rënë psikologjike për mbi 2 javë duhet të nxisë për një konsultë me psikologun.

Shkaku nr.6 :Hipotiroidizmi – Tiroideja është një gjendër endokrine me funksion kontrollin e metabolizmit. Kur gjendra ka nënfuksion, personi do të ndjejë dobësi, lodhje si edhe do të fillojë të shtojë në peshë. Nëse nëpërmjet dozimit të hormoneve të tiroides vërehen nivele të ulëta, është i nevojshëm zëvendësimi terapeutik i hormoneve.

Shkaku nr.7 : Konsumi i tepruar i kafesë. – Kafeina në doza të reduktuara mund të përmirësojë koncentrimin dhe vigjilencën. Por kur konsumohet në sasi të madhe shkakton rritje të ritmit të zemrës, rritjen e presionit të gjakut, nervozizëm, lodhje etj.

Zgjidhja është reduktimi gradual i konsumit të kafesë, çajit, çokollatës, dhe çdo medikamenti që përmban kafeinë. Lënia e menjëherëshme e konsumit të këtyre produkteve mund të shkaktojë simptoma të tërheqjes [abstinencës]dhe rritje të ndjenjës së lodhjes .

Shkaku nr.8: Infeksionet e fshehta urinare – Shpesh herë simptoma e vetme e një infeksioni urinar është lodhja. Bërja e një testi urinar konfirmon infeksionin. Me përdorimin e antibiotikëve zakonisht fashitet edhe lodhja.

Shkaku nr.9: Diabeti – Tek diabetikët, edhe pse konsumimi i ushqimit është i mjaftueshëm glukoza nuk arrin deri në brendësi të qelizës ku do të konvertohet në energji, dhe kështu organizmi do ndjejë lodhje dhe dobësi.

Nëse ndjesia e lodhjes persiston në mënyrë të pashpjegueshme, është e arsyeshme dozimi i glukozës në gjak. Në trajtimin e diabetit përfshihet: ndryshimii stilit të jetesës, dieta, ushtrime fizike, terapia me insulinë etj.

Shkaku nr.10 : Dehidrimi – Lodhja mund të jetë shenja e parë e dehidrimit.Irekomandueshëm është konsumimi i të paktën 2 gotave ujē në orë sidomos gjatë stinës së nxehtë ose gjatë një aktiviteti fizik.

Burimi/preferenca-al.com/

Rritet numri i të shtruarve në spital

No Comments Shendetesi

46 pacientë marrin trajtim, 397 raste të reja me Covid

Rritet ndjeshëm numri i të shtruarve në spitalin infektiv, Covid-1. Krahasuar me një ditë më parë, 7 qytetarë janë shtruar brenda një ditë në spital për shkak të komplikacione nga Covid.

Sipas ministrisë së Shëndetësisë numri i të shtruarve në spital ka arritur në 46 pacientë të moshave nga 20 deri në 84 vjeç.

Gjatë 24 orëve të fundit një 54-vjeçar nga Tirana ka humbur jetën nga Covid. Edhe numri i rasteve të reja vijon të mbetet i lartë.

Sipas ministrisë së Shëndetësisë nga 4,935 testime të kryera kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, 397 qytetarë. Shumica në tiranë me 146 raste, 28 raste në Durrës dhe Vlorë, 24 raste në Shkodër dhe 18 raste në Kavajë.

Harta e të infektuarve është shtrirë në të gjithë Shqipërinë. Në të gjithë vendin janë 2,810 pacientë aktivë me Covid-19. Autoritete rekomandojnë vaksinimin si të vetmen armë për të frenuar përhapjen e Covid.

Tv Klan

Jabadabadu vaksinimi kundër kovid 19

No Comments Shendetesi

Hamdi Nuhiju

Procesi i vaksinimit të popullsisë kundër sëmundjes Kovid 19 në Maqedoninë e Veriut fillimisht ka nisur me grupet më të rrezikuara të shoqërisë, si për shembull mjekët, pastaj kanë ardhur kategori të ndryshme të shoqërisë e të cilat po ashtu kanë qenë më të rrezikuara se popullsia e thjeshtë. Ky proces ka nisur herët dhe me vaksina donacion fillimisht nga Serbia, po edhe nga shtetet tjera. E mbajmë mend se sa gëzim i madh shikoje në fytyrat e mjekëve për pranimin e vaksinës ruse Spunik V.

Në anën tjetër, mediet e Kosovës sa me jo kompetencë flisnin kundër vaksinës ruse dhe sa shumë ndikonin te një pjesë e shoqërisë shqiptare në Maqedoninë e Veriut për të mos i besuar asaj vaksine.

Mediet e Maqedonisë së Veriut po edhe të rajonin, të ndikuara nga propaganda e zezë e krijuar në mediet evropiane, një periudhë të caktuar kohore hidhnin dyshimet e tyre kundër vaksinës britanike Astra Zeneca, si një vaksinë e cila po shkakton probleme të mëdha shëndetësore tek kategoritë e caktuara të qytetarëve pas vaksinimit.

Po ashtu, mediet në Shqipëri, Kosovë dhe në Maqedoninë e Veriut u morën një kohë të caktuar edhe me moshën e të vaksinuarve në Itali si dhe me skenarë të mundshme të sëmundjes Kovid 19 në këtë shtet prej të cilit për çdo ditë na vinin lajme shqetësuese. Procesi i vaksinimit të popullsisë ka nisur më vonë në krahasim me procesin e vaksinimit të grupeve të rrezikuara të shoqërisë të cilat kanë qenë në vijën e parë të frontit kundër kësaj sëmundjeje. Qytetarët duhej që të paraqiteshin në një faqe elektronike të krijuar nga ministria e shëndetësisë, të regjistrohen për termin për t`u vaksinuar. I gjithë ky proces bëhej në mënyrë vullnetare dhe pa imponimin e institucioneve të shtetit.

Në të gjitha fazat ose periudhat e luftës kundër pandemisë Kovid 19, nuk kanë munguar dyshimet, prapaskenat, idetë e konspiracionit të cilat në vazhdimësi kanë ushqyer opinionin publik. Ato dyshime ishin të llojeve të ndryshme, prej te mënyra e vaksinimit të personave të sëmurë me kovid 19, e deri te dyshimet e pasojave të vdekjes të personave nga kovid 19. Por, përderisa kovid 19 ka qenë një sëmundje e re që ka kapluar të gjitha skajet botës, normal që njohuritë për të kanë qenë jo të mjaftueshme dhe si rezultat i kësaj dyshimet ose paragjykimet për tretmanin e kësaj sëmundjeje ose ekzistencën e saj janë tejet të mëdha.

Personat që u paraqitën vullnetarisht për tu vaksinuar, kanë pritur me muaj të tërë për të ardhur në radhë për ta marr vaksinën e cila të ofrohet, pasi që oferta e vaksinave kundër kovid 19 në Maqedoninë e Veriut është e limituar. Shto kësaj edhe listën e interesave dhe grupeve të interesit të cilët kanë ndërhyrë për tu futur pa radhë me qëllim që të marrin vaksinën kundër sëmundjes kovid 19.

Figura të caktuara publike në Shqipëri, që propagandonin haptas kundër vaksinimit dhe kundër sëmundjes kovid 19 duke hedhur dyshime mbi të, kërkonin haptas mundësi dhe forma se si të vaksinohen pa radhë, edhe atë në Serbi.

Në momentin kur procesi i vaksinimit u transformua nga vaksinimi vullnetar dhe me termin, u bë vaksinim pa termin, në fazën e parë interesimi i qytetarëve, sipas autoriteteve shtetërore nuk ishte i duhur. Por, kur nisën luftën e hapur kundër lirive dhe të drejtave të njeriut dhe shndërrimit të procesit të vaksinimit në proces obligativ, qytetarët me orë të tëra prisnin para punkteve të vaksinimit për ta marr jabadabadu lumturinë e tyre kundër sëmundjes kovid 19.

Qysh prej shfaqjes së sëmundjes kovid 19 e deri më sot, në asnjë fazë nuk kam dyshuar në sëmundjen dhe në nevojën për të marr barin e caktuar për tu mbrojtur kundër kësaj sëmundjeje. Ajo e cila është për tu diskutuar janë mënyrat dhe format se si qeveritë dhe shtetet kanë menaxhuar me pandeminë kovid 19 duke manipuluar edhe me liritë dhe të drejtat e njeriut.

Masa më e re e qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, por siç duket edhe e qeverive të rajonit, po edhe të Evropës ka të bëjë me personat e pa vaksinuar. Kjo masë e cila po synon t`i detyroj ato të pa vaksinuar, haptas është diskriminuese dhe e padrejtë nga një pjese të konsiderueshme të shoqërisë. Kjo formë e imponimit të kësaj mase, rrit numrin e personave që nuk dëshirojnë të vaksinohen, ose edhe me keq, shton dyshimet edhe tek personat që veçse janë vaksinuar.

Njerëz të cilët nuk kanë asgjë, janë shëndosh e mirë, parashtrojnë pyetjen publike, pse duhet unë të vaksinohem kur nuk kam asgjë? Pyetja është e drejtë në kontestin individual dhe momental, por nuk është e saktë në dobinë dhe të mirën e përgjithshme. Ndërmarrja e masave paraprake kundër një sëmundjeje është po aq e rëndësishme sa trajtimi i sëmundjes e cila të vjen në derë. Garanci nuk ka në këtë botë, themi ne besimtarët!

Anila Kalleshi – Dieta dhe menu për aneminë, ju tregoj gjithçka duhet të dini

No Comments Shendetesi

Termi anemi tregon një gjendje në të cilën numri i qelizave të kuqe të gjakut ose përmbajtja e hemoglobinës zvogëlohet për shkak të humbjes së gjakut, prodhimit të dobët të qelizave të kuqe të gjakut, hemolizës (këputje të qelizave të kuqe të gjakut) ose një kombinim të këtyre modifikimeve. Ekzistojnë forma të ndryshme të anemisë, por jo të gjithë janë përgjegjës ndaj mënyrës së të ushqyerit.

Ndër ato që janë, më e zakonshme është anemia SIDEROPENIA (anemi kronike e karakterizuar nga qelizat e kuqe të vogla të zbehta të gjakut dhe ulje të nivelit të hekurit). Tek të rriturit, gja kderdhja nga trakti gastrointestinal konsiderohet të jetë një nga shkaqet kryesore dhe më të zakonshme të mungesës së hekurit.

Tek gratë në moshën e fertilitetit, menstruacionet mund të jenë një shkak i rëndësishëm i mungesës së hekurit; veçanërisht tek vajzat adoleshente, jo vetëm që anemia nga mungesa e hekurit është e zakonshme, por edhe simptomat e mungesës së hekurit (lodhje, vështirësi në përqendrim, etj.) edhe përpara zhvillimit të anemisë.

Edhe gjatë shtatzanisë, dhe pse në mungesë të menstruacioneve, është e nevojshme marrja për plotësimin e hekurit për të mbrojtur nënën dhe në favor të rritjes së fetusit. Shkaqet e anemisë nga mungesa e hekurit gjithashtu mund të jenë një defekt në thithjen e hekurit pas gastrektomisë (heqja totale ose e pjesshme e stomakut) ose për shkak të keqpërthithjes të pjesës së parë të zorrëve të vogla.

Një formë tjetër e anemisë është ajo që shfaqet si pasojë e uljes së përthithjes së VITAMIN B12. Shkaqet kryesore të mungesës së Vitaminës B12 janë:

Dietë e papërshtatshme (vegjetarianizëm, foshnjat me gji nga nënat vegjetariane, alkoolizmi kronik, dietat e rrepta, monotone dhe të përsëritura). Përhithje jo adekuate (gastrit kronik, atrofi e mukozës së stomakut, sëmundje celiac, tumore malinje, ilaçe).

Kërkesat e shtuara (hipertiroidizmi, rritje). Ekskretimi i rritur (sëmundjet e mëlçisë dhe veshkave). Një arsye e zakonshme për mungesën e vitaminës B12, veçanërisht tek të moshuarit, është për shkak të përthithjes jo adekuate të lidhura edhe me përtypjen joefektive i cila mund të shkaktojë tretje të dobët dhe përthithjen e ulët të vitaminës.

Kjo i drejton të moshuarit drejt ushqimeve të preferuara të buta, siç janë ato të bazuara në karbohidrate ose djathrave të butë, ndërsa ushqimet e tjera si mishi i pasur me hekur dhe perime me gjethe jeshile, të cilat kërkojnë një kapacitet më të madh përtypjeje.

Mungesa e acidit folik gjithashtu mund të shkaktojë anemi. Ajo gjendet në bimë dhe në indet shtazore. Mungesa e acidit folik është për shkak të konsumit joadekuat të ushqimit të freskët ose gatimit të gjatë të perimeve, përthithjes joadekuate, kërkesave të mëdha si gjatë (shtatzënisë, ushqyerjes me gji, rritjes së metabolizmit) ose rritjes së ekskretimeve të tilla si dializa.

Nga disa parametra të thjeshtë që mund të maten duke tërhequr gjak, mjeku mund të bëjë diagnozën e saktë të anemisë nga shkaqet ushqyese, të identifikojë mangësitë nga (hekuri, vitamina B12 dhe acidi folik) dhe të sugjerojë dozimin dhe kohëzgjatjen e çdo shtese.

Kur kemi mungesë të vitaminës B12 ashtu edhe atë të acidit folik rezultojnë të japin një rritje të vëllimit të qelizave të kuqe të gjakut (anemi makrocitike) që këto dy mangësi shpesh shoqërohen, këshillohet gjithmonë integrimi njëkohësisht me të dy këta faktorë ushqyes, pasi normalizimi i vëllimit globular me administrimin e acidit folik vetëm mund të maskojë një mangësi potencialisht të rrezikshme B12.

Në parandalimin e anemisë, një dietë e pasur me hekur, acid folik dhe vitaminë B12 është thelbësore. Në përgjithësi, nga ana tjetër, është e vështirë të ushqeheni vetëm me një sasi të mjaftueshme hekuri për të rivendosur rezervat, kështu që nuk është e mundur të mbështeteni vetëm në marrjen e ushqimit nëse diagnoza e mungesës së hekurit është tashmë e sigurt, por pasi që rezervat të rikthehen me plotësim , do të jetë më e lehtë t’i mbani ato me ushqim adekuat.

Sipas LARN-it të ri, rekomandimet për popullatën (PRI) janë: Hekuri: tek meshkujt e rritur dhe tek gratë në menopauzë 10 mg në ditë; në gratë në moshë fertilitetit 18 mg në ditë. Vitamina B12: tek të rriturit 2.4 mcg në ditë (2.6 mcg tek gratë shtatzëna dhe 2.8 mcg gjatë peridhës së laktacionit).

Acidi folik: tek të rriturit 400 mcg ( i cili rritet në 600 mcg tek gratë shtatzëna dhe 500 mcg tek gratë që janë në periudhën e dhënies së gjirit).

Hekuri që gjendet në ushqimet me origjinë shtazore është hekuri hemë që absorbohet më lehtë nga zorrët tona. Në ushqimet me origjinë bimore ne gjejmë hekur jo-hem. Përthithja e kësaj të fundit favorizohet nga marrja e vitaminës C brenda të njëjtit vakt. Nëse hekuri është i kombinuar me vitaminë C ose bakër, ajo absorbohet më lehtë.

Në përgjithësi, përthithja e hekurit ndikohet pozitivisht nga të gjitha ushqimet që, duke stimuluar sekrecionet e stomakut, kontribuojnë në ruajtjen e një niveli të lartë të aciditetit në mjedisin tretës; gjithashtu Vitamina A, Kompleksi I vitaminave B, bakri dhe cisteina janë në gjendje të thithin hekurin jo-hem të pranishëm në perime për 2 ose 3 herë më shumë.

Sa i përket vitaminës B12 dhe acidit folik, duhet mbajtur mend se i pari gjendet vetëm në ushqime me origjinë shtazore ndërsa kjo e fundit është mbizotëruese në botën e perimeve; këto vitamina janë të ndjeshme ndaj nxehtësisë dhe gjatë gatimit ose gjatë ruajtjes ose përgatitjes industriale të ushqimit përmbajtja e tyre mund të humbasë me një përqindje që varion nga 10% në 50%.

Nuk ka ushqime të kundërindikuara gjatë anemisë, por disa substanca të pranishme në ushqime si: (taninet, fibrat, kalciumi …) mund të ndërhyjnë, nëse merren njëkohësisht dhe në përqendrime të mëdha, me thithjen e hekurit, kështu që është e nevojshme t’i kushtohet vëmendje e saktë kombinimeve të ushqimeve. Në mënyrë që t’i jepet trupit mundësinë e mbushjes me hekur, është e nevojshme që shoqërimet e ushqimeve të kryhen në mënyrë korrekte në dietë.

REKOMANDIME TE PERGJITHSHME DIETIKE – Të arrijë kërkesat e rekomanduara të hekurit Të arrijë kërkesat e rekomanduara të acidit folik dhe vitaminës B12. Kombinoni ushqime të pasura me hekur me ushqime që përmbajnë vitaminë C, vitaminë A, vitamina B-komplekse, cisteinë dhe bakër për të përmirësuar thithjen.

Mos konsumoni të shoqëruara ushqime të pasura me hekur me ushqimet që përmbajnë sasi të mëdha të taninave (substanca të përdorura gjerësisht tek perimet), fibra, kalcium dhe fosfor sepse zvogëlojnë thithjen e tij. Hidratohuni mjaftueshëm.

Ndiqni rekomandimet për një ushqyerje të duhur të popullatës së përgjithshme në lidhje me zvogëlimin e yndyrnave veçanërisht të origjinës shtazore, pijeve dhe ushqimeve të pasura me sheqerna dhe marrjen e pjesëve adekuate të frutave dhe perimeve. Vlerësoni me mjekun tuaj nevojën për shtesa të hekurit ose vitaminave me produkte të disponueshëm në treg.

Më poshte do t’ju tregojmë për ushqimet e lejuara në moderim dhe ato të lejuara dhe të rekomanduara në rastin e patologjisë së treguar. Në vijim të udhëzimeve, sidoqoftë, duhet të merret në konsideratë që, për të marrë një dietë të saktë dhe të ekuilibruar që i siguron trupit gjithë ushqyesit që i nevojiten, është e nevojshme të merret sasia (pjesa) e duhur e ushqimit dhe të respektohen frekuencat me të cilat ushqime të caktuara duhet të konsumohen, çdo ditë ose javë, brenda një skeme të personalizuar ushqimore.

Dieta e ditës duhet të respektojë ekuilibrin energjetik të secilit dhe energjia e futur duhet të jetë e barabartë me atë të shpenzuar, në mënyrë që të mos rritet rreziku i obezitetit, mbipeshës, por edhe kequshqyerjes.

Ushqime të lejuara me moderim – Verë, kafe dhe çaj, çokollatë dhe disa erëza, për shkak të përmbajtjes së tyre me tanine. Drithëra integrale të pasura me fibra. Qumështi dhe derivatet e tij .

Preferoni qumesht me pak yndyrë në vend të qumështit të plotë pasi është pasterizuar pjesërisht gjatë përpunimit, e cila në 25 gram siguron rreth 30% të kërkesës ditore të vitaminës B12 tek të rriturit, plotësisht e përthithshme nëse konsumohet direkt ose të grirë në të parën ose supra. Ky djath sjell gjithashtu sasi të mira të bakrit, zinkut, selenit dhe vitaminave, përfshirë edhe vitaminën A.

Ushqime të lejuara dhe të rekomanduara: Mishi i të gjitha llojeve, si i kuq dhe i bardhë, që vijnë nga pjesët pa dhjamë dhe të privuar nga yndyra e dukshme (zakonisht sasia e hekurit e pranishme është midis 2 dhe 5 mg / 100 gr produkt të papërpunuar të gatshëm për konsum).

Të brendshmet, mishi I kalit mund të rriten në përmbajtje midis 5 dhe 8 mg / 100 gr produkt të papërpunuar gati për konsum. Mishrat janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës B12 dhe mikronutrientëve të tjerë të aftë për të rritur thithjen e hekurit jo-hem.

Proshuta. Në veçanti, bresaola arrin sasi> 8 mg / 100 gram produkt dhe salcicet midis 5 dhe 8 mg / 100 gram produkt. Peshqit të tillë si ton i pasur me hekur, merluc dhe salmon në një formë lehtësisht të përthithur. Ato gjithashtu përmbajnë vitamina dhe mikronutriente që janë të rëndësishme për thithjen e hekurit jo-hem dhe janë një burim i mirë i vitaminës B12.

Molusqet. Burim i rëndësishëm i vitaminës B12 dhe i pasur me bakër. Vezët. Në veçanti, e verdha përmban hekur midis 5 dhe 8 mg / 100 gr produkt të papërpunuar gati për konsum. Gjithashtu, burim i mirë i vitaminës B12 dhe bakrit.

Bishtajoret, të pasura me hekur edhe pse më pak të absorbueshëm dhe të pasura me acid folik. Ndër më të pasurit në hekur gjejmë qiqrat, fasulet e thata, thjerrëza (> 8 mg / 100 gr produkt të papërpunuar të gatshëm për konsum). Fasulet dhe soja janë gjithashtu ndër ushqimet më të pasura me acidin folik (> 250 mcg për 100 gram) si bathët dhe bishtajoret e thata (midis 100 dhe 250 mcg për 100 gram)

Drithërat dhe derivatet e saj. Përmbajtja jo shumë e lartë në hekur në një formë më pak të absorbueshme, por burim i shkëlqyeshëm i bakrit. Të shoqërohet me bishtajoret si një pjatë e vetme për të përmirësuar thithjen. Kufizoni konsumin e grurit integral pasi ato janë të pasura me fibra.

Perimet, megjithëse përmbajnë hekur në një formë më pak të absorbueshme, ato me sasi më të mëdha janë: lulet e kungullit, specat, spinaqi (përmbajtja e hekurit midis 2 dhe 5 mg / 100 gr ushqim të papërpunuar gati për konsum).

Për të përmirësuar thithjen e hekurit jo hemë: specat, domatet, lakra, brokoli, marule përmbajnë vitaminë C; karrota dhe kungulli vitaminë A, si perimet e verdha në portokalli dhe ato jeshile të ndritshme. Ato me përmbajtje më të lartë të acidit folik: asparagus, panxhar të kuq, brokoli, çikore, katalonjë, lakër brukseli, rrepa, kërpudha, radhiqe, sallatë scarola, spinaq, lakër, lulelakër, sallatë marule, lakër e bardhë të cilat gjithashtu janë burim i shkëlqyeshëm i antioksidantëve

Frutat. Frutat e thata, farërat vajore dhe frutat e konservuara janë një burim hekuri me një përmbajtje midis 2 dhe 5 mg / 100 gram ushqim. Frutat e thata me lëvozhgë gjithashtu përmbajnë bakër që favorizojnë përthithjen e tij. Agrumet, kivi, rrushi janë të pasura me vitaminë C e cila është thelbësore për thithjen e hekurit. Kajsitë dhe frutat me ngjyrë portokalli në përgjithësi paraqesin një burim të mirë të vitaminës A.

Grure i fortë i pasur me acid folik. Majdanoz, tartuf dhe erëza aromatike. Ujë, të paktën 1.5-2 litra lëngje në ditë.
RREGULLAT E SJELLJES – Megjithëse disa erëza mund të ndihmojnë organizmin, në momentin që ato mund të ndërhyjnë në metabolizmin e ilaçeve ose mund të japin efekte anësore, gjithmonë këshillohuni me mjekun tuaj përpara se të merrni përgatitje bimore.

Suplementet me bazë hekuri duhet të merren vetëm ose në kombinim me vitaminën C dhe për një thithje më të mirë duhet të merren larg nga vaktet kryesore .

Mos pini duhan. Pirja e duhanit është një faktor rreziku për sëmundjet kardiovaskulare, dhe disa substanca të përfshira në cigare mund të ndërhyjnë në thithjen e hekurit. Praktikoni aktivitetin fizik: gjimnastikë ( me intensitet të ulët dhe kohëzgjatje të gjatë), ushtrime të frymëmarrjes së thellë, joga.

Burimi/preferenca-al.com/

Studimi i AstraZeneca mbi mpiksjen e gjakut – Lancet: Nuk rrit rrezikun pas dozës së dytë. Vetëm 2.3 raste për 1 milionë

No Comments Shendetesi

Vaksina e AstraZeneca nuk ka rritur rastet me mpiksje të rrallë të gjakut me nivele të ulëta të trombociteve tek njerëzit pas dozës së dytë, sipas një studimi të publikuar këtë Javë, që pritet të ulë shqetësimet mbi efektet anësore të vaksinës. Raporti i publikuar në prestigjozen mjekësore “Lancet”, zbuloi se norma e vlerësuar e trombozës me sindromën e trombocitopenisë (TTS) pas dozës së dytë të vaksinës ishte 2.3 për 1 milionë të vaksinuar, ç’ka është një normë e tipike me ata që nuk janë vaksinuar, sipas AstraZeneca.

Kjo normë ishte 8.1 pas dozës së parë, shton kompania. Hulumtimi, i drejtuar dhe financuar nga AstraZeneca, vlerësoi rastet e raportuara brenda 14 ditëve të administrimit të dozës së parë apo të dytë nga data 30 Prill, duke përdorur databazën e kompanisë mbi sigurinë botërore. “Këto zbulime mbështesin administrimin e vaksinës me 2 doza, për të ofruar mbrojtjte ndaj Covid si dhe variantet shqetësuese”- tha ekzekutivi i lartë i AstraZeneca, Mene Pangalos.

Vaksina, e krijuar në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit, ka mbetur mbrapa në garë, pas disa goditjeve, përfshirë vonesave në prodhim, padinë e komisionit Europian dhe rasteve me mpiksje të gjakut. Rregullatori i Barnave në BE, ka shqyrtuar rastet e trombozës që prej muajit Mars dhe ka zbuluar një lidhje me vaksinën e AstraZeneca dhe të Johnson &Johnson. Megjithatë, organi ka bërë të ditur se përfitimet nga të dy vaksinat tejkalojnë rreziqet e efekteve anësore. NJë total prej 316 rastesh me sëmundjen janë regjistruar tek të rriturit që morën vaksinën e AstraZeneca në Zonën Ekonomike Europiane deri më datë 28 Maj,

Klevis Llaha / SCAN

*Material i përgatitur nga portali SCAN. Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

Burimi/scan-tv.com/

Shumica e informacionit të rremë mbi vaksinat vjen nga vetëm 12 njerëz në rrjete sociale, zbulon studimi

No Comments Shendetesi

Shumica dërrmuese e teorive të dezinformimit dhe konspiracionit anti-vaksinë Covid-19 e kanë origjinën nga vetëm 12 persona, gjeti një raport nga Qendra Kundër Urrejtjes Dixhitale (CCDH) cituar nga Shtëpia e Bardhë.

CCDH, një organizatë jo-fitimprurëse dhe jo-qeveritare në Mbretërinë e Bashkuar / SHBA, zbuloi në mars se këto 12 personalitete në internet kanë një ndjekje të kombinuar të 59 milion njerëzve nëpër platforma të shumta të mediave sociale, me Facebook që ka ndikimin më të madh .

CCDH analizoi 812,000 postime në Facebook dhe zbuloi se 65% vinin nga këto 12 dezinformues. Vetëm në Facebook, ata janë përgjegjëse për 73% të të gjithë përmbajtjes anti-vaksinë, megjithëse vaksinat janë konsideruar të sigurta dhe efektive nga qeveria amerikane dhe agjencitë e saj rregullatore. Dhe 95% e dezinformatave të Covid të raportuara në këto platforma nuk u hoqën.

SCAN

Burimi: The Guardian

Burimi/inforculture.info/

Një fëmijë duhet të kalojë një ditë me shi në ambientin e jashtëm?

No Comments Shendetesi

Dr.Ismail Lutolli Pediater
Subspecialist Dietolog-Nutricionist

Kur bie shi vazhdimisht siç ka ndodhë kohët e fundit, shumë prej nesh preferojnë të zgjedhin të qëndrojnë në shtëpi me fëmijët dhe të ftojnë miqtë per kafe ose të dalin jashtë të bëjnë pazar.

Fëmijët detyrohen të qëndrojnë të mbyllur pasi jashtë bie shi.

A keni pyetur vetveten ndonjëherë a është kjo zgjidhja më e mirë për fëmijët tuaj?

Pa dyshim që jo. Shiu nuk do të thotë që ju duhet të ndryshoni planin tuaj të daljes në natyrë. Nëse po planifikonit të dilni me fëmijën tuaj dhe fillon të bie shi, atëherë fëmija juaj do të ketë një kohë edhe më argëtuese edhe më fenomenale.

Duhet të pranoni që të luash, të kërcesh dhe të ecësh në shi është argëtim perfekt për një fëmij , thjeshtë duhet të hapesh para kësaj ideje dhe të kënaqesh me fëmijët tuaj.

Ju ftojmë të mos jeni prind që që reagon ndaj pikave të para të shiut duke dërguar fëmijë në shtëpi nga sheshi i lojërave ose duke mos e nxjerr në shëtitjen e planifikuar pasi filloi shiu?

Ju ftojmë të mos hiqni dorë nga udhëtimet ose shëtitjet me fëmijë për shkak të motit me shi.

Lexoni 10 arsyet përse një fëmijë duhet të kalojë një ditë me shi në ambientin e jashtëm :

Sepse fëmijët nuk shqetësohen nga shiu, përkundrazi. A njihni ndonjë fëmijë që do të refuzonte të shkonte në park sepse jashtë ka pak shi? Ata thjesht kënaqen edhe më shumë.Të kalojnë kohën duke vrapuar jashtë në shi, duke kërcyer në pellgje dhe duke bërtitur dhe të përjetojnë rënien e pikëzave të shiut nga qielli, për fëmijët është një kënaqësi e veçantë.
Sepse mushama dhe çizme gome mund të blihen në çdo cep, dhe ato nuk janë veçanërisht të shtrenjta. Kjo nuk është arsye për të mos dalur jashtë në motin me shi.
Sepse në vende si Suedia bie shi 270 ditë në vit dhe fëmijët e tyre kalojnë më shumë kohë jashtë sesa fëmijët tanë. Ata përjetojnë shiun dhe kënaqen e rriten në motin me shi.
Sepse fëmijët duhet të rriten duke besuar se jeta duhet të vazhdojë normalisht, pavarësisht nga kushtet e motit. Fëmijët duhet të kuptojnë se moti nuk është faktor që ndikon për të kufizuar jetën apo veprimtarinë e tyre, përkundrazi moti është një dhunti nga Zoti që ata të përjetojnë katër stinët tek ne dhe të gëzohen e jetojnë në to.
Në vend që të “çmendemi” nga vrapimi i fëmijëve nëpër dhomën e ndenjes derisa jasht bie shi, lëreni që këtë vrapim plot jetë e gëzim të përjetoj në pikat e shiut në oborrin tuaj apo në natyrën përreth. Ëhtë një gjë e vogël, por ndonjëherë gjërat e vogla bëjnë një ndryshim të madh.
Për shkak se të luash me ujë është një burim gëzimi tejet i madh për fëmijët dhe ka një rol të vërtetuar psikoterapeutik.
Për shkak se një pellg plot me ujë shiu ku fëmijët kërcejnë dhe përjetojnë spërkatjet e ujit përreth është një vend tejet i mirë për “eksperimente” dhe argëtim.
Sepse, për të dashur, respektuar dhe mbrojtur natyrën, një fëmijë duhet të ketë lidhje me fenomenet natyrore. Një fëmijë duhet ti përjetoj ato që natyra ofron përfshirë edhe shiun.
Sepse kur e lini fëmijën tuaj të dalë në shi, ju po i tregoni atij se ai është i aftë dhe elastik, duke ndërtuar kështu vetëbesimin e tij. Fëmija duhet të lejohet të vrapojë në shi, të bjerë, të ndjehet i lagësht dhe të ndiejë dhimbje kur bie. E gjithë kjo është një mënyrë e natyrshme që një fëmijë të rritet i shëndoshë.
Lëvizja e vrapimi në shi është tejet e rëndësishme për fëmijët dhe me ndihmën e lëvizjes, fëmijët përparojnë më mirë dhe kjo reflektohet në të gjitha aspektet e zhvillimit, nga zhvillimi i të folurit tek të mësuarit në shkollë. Në të gjitha këto, gjëja më e rëndësishme është që prindërit të kalojnë kohë cilësore me fëmijët e tyre, si në lojë ashtu edhe në aktivitete fizike gjatë kohës me shi.
Shiu nuk duhet të na pengojë të shkojmë së bashku në një shëtitje sepse, siç thotë populli, fëmijët rriten më shpejtë në shi.

Burimi/Familjadheshendeti.com

I dashurojmë, por këto ushqime na bëjnë me të vërtet keq

No Comments Shendetesi

Proshutë/pastërma derri – Një lajm i keq vjen për adhuruesit e pastërmasë së derrit. Është një nga gjërat më të dëmshme që mund të konsumoni, sepse ky lloj ushqimi ju jep shumë më tepër yndyrna sesa ju nevojiten, duke rritur kështu nivelin e yndyrnave në gjak. Ndaj, nëse nuk e lini dot, të paktën përdoreni në sasi jo të mëdha.

Soda/ kola – Freskuese? Po. E shëndetshme? Jo. Të pish soda apo kola është njëlloj sikur ta kesh ngrënë sheqerin, veçse në këtë rast e merr në gjendje të lëngët. Sodat e mbushin trupin tonë me sasi të mëdha sheqeri duke kontribuar kështu në obezitet, duke rritur rrézíkun për káncér, lindje të parakohshme, çrregullime hormonale, dëmtim dhe shkatërrim të dhëmbëve. Disa nga sodat përmbajnë një lloj vaji (BVO) i cili lidhet ngushtë me acarimin e lëkurës, humbjen e kujtesës dhe problemet e lëkurës.

Sheqeri – Konsumi i sheqerit është i nevojshëm për organizmin tonë. Ne mund ta marrim atë përmes ushqimeve që konsumojmë çdo ditë, mjaltit, frutave etj. Megjithatë, shumë njerëz e tejkalojnë masën e konsumit të sheqerit i cili më vonë shkakton pasoja në shëndetin e tyre. Ngrënia e tepërt e sheqerit mund të çojë në obezitet, diabet të tipit 2, sémundjé kardiovaskulare etj.

Salcat (ketch-up), majoneza, mustarda – Me të vërtetë që këto lloj ushqimesh preferohen e konsumohen shpesh nga shumë njerëz, pa e vrarë mendjen për dëmin që ato mund të shkaktojnë. Më të rrézikshmé veçanërisht janë salcat e majonezat të cilat mbahen në temperaturën e dhomës apo salcat e paketuara në kuti jo të përshtatshme, me përmbajtje plumbi, alumini. Këto lloj ushqimeh janë të rrezikshme gjithashtu pasi mund të përmbajnë aditivë të ndryshëm si: ngyrues, yndyrna të këqija, agjentë kimikë etj. Kështu që sa më pak nga këto, aq më mirë për shëndetin!

Mishi i përpunuar – Në këtë katogori përfshihen proshutat, hot dog, sallamet, salçiçet dhe produktet e tjera të përpunuara të mishit . Sipas studimeve, këto lloj ushqimesh rrisin rrézikun për sémundjé kardiovaskulare apo edhe káncér. Kështu, njerëzit që hanë rregullisht (pothuaj çdo ditë) rreth 50 gramë nga ky lloj ushqimi, kanë një risk prej 40 % më të lartë për të zhvilluar sëmundje zemre në të ardhmen, risk 20 % më të madh për diabet të tipit 2 etj.

Kokoshkat – Një zgjedhje e këndshme kur jeni duke parë një film, por a është një zgjedhje e mirë për shëndetin tuaj? Përgjigjja është jo! Kokoshkat kanë në përmbajtjen e tyre sasi vaji apo gjalpi të djegur, i cili me kalimin e kohës mund të japë pasoja serioze. Në fakt, kokoshkat me shje gjalpi të përgatitura në mikrovalë, në të vërtetë nuk e marrin shijen nga gjalpi por nga agjentët kimikë e aromatizues.

Burimi/preferenca-al.com/

Doni të ulni riskun e diabetit? Zgjidhja vjen nga deti!

No Comments Shendetesi

Ndoshta keni parë një numër rekomandimesh se si të zvogëloni rrezikun e diabetit të tipit 2 ndërsa plakeni, por shkencëtarët kanë gjetur një ushqim që mund t’ju ndihmojë të shihni rezultate të pabesueshme: sardelet.

Po, bëhet fjalë për ato peshq të vegjël. Ata mund të mos jenë të preferuarit e të gjithëve, por dëgjoni përfitimet para se të betoheni se nuk do i konsumoni!

Studiuesit në Universitetin e Hapur të Katalonisë në Spanjë kohët e fundit zhvilluan një studim me 152 pjesëmarrës të moshuar të cilët ishin diagnostikuar me para-diabet.

Ata u ndanë në dy grupe: Njëri grup u vu në një dietë të përqendruar në parandalimin e diabetit që përfshinte ngrënien e 200 gram sardeleve (afërsisht dy kanaçe) në javë për 12 muaj, ndërsa tjetri u vendos në të njëjtin plan diete por jo kanë një kërkesë të veçantë për sardele.

Pas një viti në dietat e tyre përkatëse, pjesëmarrësit që kishin ngrënë peshk ishin në një rrezik përgjithësisht më të ulët të diabetit të tipit 2 . Në fakt, në fillim të studimit, 37% e pjesëmarrësve në atë grup ishin në rrezik të lartë për diabet.

Për më tepër, grupi i ngrënies së peshkut uli rezistencën e tyre ndaj insulinës, rriti numrin e kolesterolit “të mirë” dhe uli presionin e gjakut me ritme më të larta se grupi i kontrollit.

Shkencëtarët besojnë se një arsye e madhe pse sardelet janë kaq efektive në kthimin dhe parandalimin e diabetit është sepse ato përmbajnë lëndë ushqyese si taurina, acide yndyrore omega-3 , kalcium dhe vitaminë D, të gjitha këto luajnë role kryesore në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe mbrojtjen e zemrës.

Dy kanaçe sardele në javë mund të jenë shumë për disa njerëz, por studimi është një kujtesë e shkëlqyeshme për të gjitha përfitimet e mahnitshme shëndetësore që mund të vijnë nga prodhimet e detit.

Burimi/preferenca-al.com