Home

Lajme

Mpirja e këmbëve, paralajmërim i sëmundjeve të rënda

No Comments Uncategorized

Mpirja e pjesëve të trupit shumë shpesh lidhet me simptoma të problemeve shëndetësore. Njohja e simptomave dhe sëmundjeve që i shkaktojnë ato është shumë e rëndësishme për të marrë më pas kujdesin e duhur në kurimin e tyre.

Është e rëndësishme që ju të këshilloheni me mjekun tuaj menjëherë pasi të vini re që keni këto simptoma.

Shpeshherë mpirja e këmbëve mund të jetë paralajmëruese edhe e sëmundjeve të rënda.

Skleroza e shumëfishtë

Sigurisht një ndër sëmundjet që shkakton mpirje të shumë pjesëve të trupit përfshirë edhe këmbët është skleroza e shumëfishtë. Megjithëse nuk është sëmundja e vetme simptoma, mpirja dhe pickimi i këmbëve vjen kryesisht nga kjo lloj skleroze.

Mpirja nga kjo sëmundje do të përhapet në këmbët tuaja dhe do të zgjasë për ditë me radhë e madje edhe javë. Njerëzit që vuajnë nga skleroza e shumëfishtë përjetojnë mpirje tek njëra këmbë dhe dobësim të tjetrës.

Ndaj ecja është thuajse e pamundur. Mpirja do të jetë e vazhdueshme dhe njësoj në të gjithë këmbën në rastin e kësaj sëmundjeje.

Diabeti

Më shumë se gjysma e personave që vuajnë nga diabeti zhvillojnë edhe forma të caktuara të neuropatisë. Kjo shkakton humbje të funksionit dhe kontrollit të nervave përgjegjës për lëvizjen.

Dëmtimi më i zakonshëm nga diabeti është ai i neuropatisë periferale ku sinjalet e dërguara nga truri nuk përkthehen në lëvizje. Kjo shkakton mpirje, djegie ose pickim të këmbëve.

Këto pickime dhe mpirje mund të fillojnë deri në 3 muaj pasi diabeti të ketë prekur trupin tuaj. Sigurohuni të bëni një analizë glukoze nëse këto simptoma janë të shpeshta.

Mungesa e vitaminave

Mungesa e disa vitaminave dhe mineraleve mund të shkaktojë neuropati periferale dhe mpirje të këmbëve. Nëse keni mungesa të mëdha të vitaminës B12 në trup atëherë me shumë mundësi do të përjetoni këto kriza.

Mungesa e vitaminave bashkë me sëmundje si diabeti mund ta shtojnë dëmtimin e nervave në trup dhe të shkaktojnë mpirje të vazhdueshme të këmbëve.

Tiroidet

Tiroidja apo tiroidja e poshtme mund të shkaktojë problem me mpirjen e këmbëve dhe dëmtimin e nervave. Shumë persona që vuajnë nga ky lloj i veçantë i tiroides me shumë mundësi vuajnë edhe nga diabeti i tipit 2.

Të dyja këto sëmundje bashkë shkaktojnë një mos funksionim normal të këmbëve tuaja.

Problemet kardiovaskulare

Edhe problemet me zemrën shkaktojnë dëmtime neurologjike që lidhen më pas me vështirësi në kontrollimin e këmbëve. Mpirja dhe djegia e këmbëve mund të jenë simptoma të shpeshta.

Shtylla kurrizore

Një numër problemesh me shtyllën kurrizore lidhen ngushtë me mpirjen e këmbëve. Në shumë raste dëmtimi i shtyllës kurrizore nga faktorë të jashtëm apo sëmundje si skleroza e shumëfishtë shkaktojnë këto simptoma.

Këpucët e ngushta

Shpeshherë edhe zgjedhja e këpucëve ndikon në shëndetin e këmbëve tona. Nëse vishni këpucë që janë shumë të ngushta mund të ndalojnë qarkullimin normal të gjakut dhe të shkaktojnë mpirje të këmbëve. Sigurohuni të zgjidhni këpucë të rehatshme dhe të gjera për këmbët tuaja.

© SYRI.net

Si të flasësh me fëmijën për seksin dhe drogën?

No Comments Uncategorized

Ndër bisedat më të vështira që prindërit kanë me fëmijët, janë ato për seksin dhe drogën. Nga ana tjetër të dyja këto biseda përbëjnë rrezik në jetën e secilit nëse neglizhohen. Përveç mësimeve në shkollë është mirë që prindërit të jenë të hapur në biseda të tilla me fëmijët. Ja disa mënyra që na sugjerojnë psikologët.

Ata tregojnë se prindërit duhet të gjejnë raste për të folur rreth tyre:

Duke dëgjuar radion:
Ndërsa je duke dëgjuar radion me fëmijën tënd dhe në një emision është duke folur mbi seksin apo varësinë ndaj drogës, është momenti të pyesni apo flisnin rreth këtyre dy problemeve me fëmijët tuaj. Në rrethin e tyre shoqëror ata mund të kenë shokë që kanë nisur varësinë ndaj drogave, dhe kanë frikë se mos i humbin ata. Biseda me ju do ti bëjnë të ndjehen më të sigurt në vizionin rreth tyre.

Duke parë televizor:
Teka shihni një reklamë që ka lidhje me seksin, ju mund të pyesni fëmijën tuaj se “Pra sipas kësaj reklame që një vajzë të bjerë në sy të djalit duhet të vishet kështu, apo të bëjë tualet kaq rëndë?

Flisni me fëmijët tuaj, që ta shohin seksin si diçka normale në jetën e tyre, për të cilën duhet të jenë të hapur ndaj këshillimit me prindërit dhe psikologët.

3.Duke lexuar një revistë:

Zgjidhni revista ku shkruhet për këto probleme. Ky është një rast i mirë që tua sugjeroni fëmijëve tuaj për ti lexuar.

4.Duke parë një film:

Gjatë fundjavave kur keni më shumë kohë, zgjidhni një film ku flitet për këto çështje. Më pas gjatë drekës apo mbrëmjes diskutoni me fëmijët rreth filmit dhe personazheve. Kjo bisedë do t’ju ndihmojë në komunikim.

5.Duke lexuar gazetën:

Gazetat shpesh kanë artikuj të vyer rreth këtyre çështjeve. Ndaj ju mund tua sugjeroni fëmijëve ti lexojnë, dhe të kërkoni më pas pikëpamjet e tyre mbi shkrimet e lexuara.

6.Duke dëgjuar muzikë:

Muzika shpesh ka rol dhe edukativ. Teksti i saj është një mënyrë e mirë për të mësuar sidomos të rinjtë. Zgjedhja e këngëve që kanë brenda histori të tilla, mund t’ju ndihmojë të hapni tema për të ndërtuar më pas një bisedë që do ndihmojë marrëdhënien mes jush e fëmijës tuaj, rreth këtyre çështjeve.

gazeta-shqip.com

11 rregulla revolucionare për të jetuar më shumë

No Comments Uncategorized

Ja disa rregulla që mund t’ju ndihmojnë të jetoni më gjatë në librin e fundit nga D. Argus, fiziolog dhe onkolog.

Një libër, ai i Agusit, i cili revolucionon disa standarde shëndetësore; titulluar: “Një udhëzues i shkurtër për një jetë të gjatë” dhe përmban disa këshilla, disa pak të habitshme. Këtu është një dekalog marrë nga libri i Argus.

Të shikohesh i zhveshur – Është e dobishme të shikoni veten në pasqyrë të zhveshur, para dhe prapa. Kjo do të ndihmojë në identifikimin e problemeve që mund të shfaqen përmes shenjave të trupit. Herë pas here duhet të kontrolloni trupin tuaj centimetër për centimetër, duke përfshirë flokët tuaj, thonjtë dhe brenda gojës tuaj.

Shmangni skanerët në aeroport – Derisa shkenca të provojë se janë të padëmshme, është më mirë të kërkohet një kërkim i trupit në aeroport.

Shmangni takat e larta – Këpucët e pakëndshme shkaktojnë inflamacion të panevojshëm të këmbëve, të cilat mund të ndikojnë në të gjithë sistemin. Inflamacionet lidhen me sëmundje të tilla si sëmundjet degjenerative, sëmundjet e zemrës, Alzheimer, kanceri, sëmundjet autoimune, diabeti dhe plakja e përshpejtuar.

Një kafe për tu zgjuar – Pirja e çajit ose kafes në moderim rekomandohet për të dhënë përfitime pozitive për shëndetin tonë, pavarësisht nga studimet e shumta që më vonë u vërtetuan të gabuara.

Hani në të njëjtën orë – Një nga mënyrat më të mira për të reduktuar stresin në trupin tuaj është të mbani një rutinë të rregullt 365 ditë në vit. Një trup i privuar nga dreka e tij e zakonshme në mesditë, përveç ndjenjës së urisë, i nënshtrohet një rritjeje të kortizolit, hormonit të stresit, i cili e bën që të mbajë yndyrë dhe të kursejë energji.

Vaksinohuni kundër gripit – Shmangia e kontraktimit të gripit, përveç avantazhit të brendshëm, parandalon stuhitë e zgjatura inflamatore që mund të shkurtojnë jetën përmes obezitetit, sulmit në zemër, goditjes dhe kancerit. Thuhet se vaksina ka efekte anësore, se nuk funksionon, se mund të shkaktojë grip apo edhe të përmbajë toksina ose helme. E gjithë kjo është e gënjeshtërt.

Ngrihuni dhe ecni – Shpenzimi më shumë kohë ulur rrit rreziqet e obezitetit, diabetit, sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekjes së hershme. Edhe dy orë stërvitje në ditë nuk do të kompensojnë për 22 orë të shpenzuara ulur ose shtrirë në shtrat.

Trajtimi i qëndrimit – Qëndrimi i dobët, si dhe problemet e pasme dhe të qafës, mund të shkaktojnë gjithashtu dhimbje koke, artriti, qarkullim të dobët, dhimbje muskulore, vështirësi në frymëmarrje, dispepsi, kapsllëk, ngurtësi e përbashkët, lodhje, probleme neurologjike dhe funksionim të dobët fizik në përgjithësi. Shumë e dobishme për të praktikuar Pilates.

Marrja e aspirinës tonë të përditshme – Përdorimi i zakonshëm i aspirinës jo vetëm zvogëlon ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por gjithashtu mund të parandalojë një seri çrregullimesh nëpërmjet fuqive të saj anti-inflamatore. Marrja e një doze të vogël ditore (75 mg) gjithashtu zvogëlon rrezikun e zhvillimit të tumoreve të zakonshme malinje në mushkëri, zorrës së trashë dhe prostatë prej 46%. Kujdes ndaj ulçerave. Frutat dhe perime?

Më mirë nëse janë të ngrira – Frutat dhe perimet duhet të konsumohen të freskëta. Por ndërmjet kohës së mbledhjes dhe momentit që vijnë në dyqane, shpesh kalon shumë kohë dhe në këtë periudhë humbasin shumicën e fuqive ushqyese. Prandaj, nëse nuk jeni në gjendje të konsumoni produkte që janë sapo të mbledhura, është mirë të hani fruta dhe perime të ngrira.

Kujdes nga vitaminat – Marrja e shtesave të vitaminave rrit rrezikun e sëmundjeve të rënda si kanceri dhe prodhon pak përfitime shëndetësore, sepse pengon prirjen natyrore të trupit për të krijuar radikalet e lira për të sulmuar qelizat “e këqija”, duke përfshirë edhe kancerozët.

Gazeta Shqip