Home

Lajme

“Non grata”amerikane, përjashtimi i Berishës nga grupi i PD-së dhe pensionimi i politikës e vjetër

No Comments Lajme Opinion

Nga Skënder Sadri KAPITI

Politikanët e establishmentit dështak dhe të vjetëruar të PD-së vetëm sa e bllokojnë dhe e pengojnë Partinë Dmokratike, dhe vetëm sa punojnë vetëm për interesa personale e për vetëm për ta shfrytëzuar PD-në akoma edhe si mburojë politike para drejtësisë për korrupsionin si në rastin më të fundit me qëndrimin edhe antiamerikan të tyre kundër vendimit që shpalli “non grata” ishkryetarin e PD-se dhe ishkryeministrin Sali Berisha.

Tani është koha që këtë lloj politike e këta lloj politikanësh interesaxhinj e egoist verdikti demokratik i demokratëve t’i cojë këta në pension politik.

Shpallja “non grata” nga SHBA për Sali Berishën,pra moslejimi i tij për të hyrë në SHBA si dhe përjashtimi i Berishës nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike janë bërë shkaqe që ishKryeministri dhe disa ish deputetë e deputetë aktual të Partisë Demokratike si dhe ishpushtetarë dhe ishadministratorë të kohës së pushtetit të tij kanë nisur një fushatë kundër SHBA-ve dhe kundër liderit aktual të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nëpër salla foltoresh dhe sidomos nëpër disa media të lidhura dhe pëfituese si nga ishpushteti i Sali Berishës ashtu edhe nga mediat proqeverisë Rama.

Thuhet e vlersojnë disa opinionistë e politikanë se kjo po i bën dëm dhe po e ndan e përcan Partinë Demokratike.

Ndërsa unë mendoj të kundërtën, atë se: kjo gjë po e forcon Partinë Demokratike,pasi kjo kundërvënie e të “pakënaqurve” me Bashën dhe e “të pakënaqurve” ndaj SHBA-ve, pra kjo ndajre po i shërben emancipimit demokratik dhe VETING-ut në Partinë Demokratike.

Thuhet nga disa se duhet bashkim i PD-së.

PD është e bashkuar, është demokratike më shumë se kurrë më pare sepse askush nuk është dëbuar dhe askujt nuk i është imponuar largimi nga Partia Demokratike.

Partia Demokratike nuk është sot si dikur, nuk është Parti e interesaxhinjve dhe e matrapazëvë politik të cilëve meqenëse u janë prekur interesat personale kanë dalë e jane grupuar në foltoret e “pakënaqësive” e të kundërshtisë, ku këta të fundit janë elita deshtake apo establishment i politikës së vjetër të PD-së.

Këta janë ata që kanë dështuar e janë tejet të konsumuar por që po i shërbejnë regjimit të Edi Ramës.

Pra kjo “ndarje” nëse mund ta quajmë ndarje, pasi de fakto është një vetëlargim i politikës së vjetër nga mosdurimi e mosdakordësia për humbjen e privilegjeve të pushteti e të autoritetit egoist te tyre.

Kjo realisht po i bën mirë dhe po e shëndoshë e forcon politiisht PD-në ; po e hap, po e demokratizon, po rrit numrin e antarësisë, po sjell besim e shpresë që krahas tranzicionit politik brënda PD-së , Partia Demokratike së shpejti do vijë në pushtet dhe do t’i japë fund edhe tranzicionit në Shqipëri.

Ardiana Dhimiter Mitrushi – Vetja ime…

No Comments Argëtim Letersi

Sa shpesh harrojmë të shihemi në brendësinë tonë, po ashtu të theMi heshturazi bukur… Por pasqyrës time ja dyzova veten dhe e bëra timen 😂😂😂😊

Vetja ime…

Sa të dua ty vetja ime, të dua…
Të dua edhe kur unë s’të dua…
Me ty edhe ënd’rra ’u marrua…
E shtrenjtë je vetja ime, kur dua…

Un’ t’a dua heshjen e pathënë…
Un’ t’a dua qeshjen e panxënë…
Un’ t’a dua inatin, kokëfortësinë…
Un’ t’a dua bukurinë, kotësinë…

Pasqyrën ke miken e vërtetë…
Mëngjesi im e dua veten, vetë…
Fustanët flirtojn’ shum’ për shtat’…
Takat ritmonin me rrahje tik-tak…

Ti vetja ime po shkruan historin’…
Zërin m’a vodhe, fjalën t’a ndijn’…
Premtomë të lutem, nuk gënjen’…
Tek ty vetja ime, veten e gjejn’…

Ardiana Mitrushi 14/10/2021…

POEZI NGA POETJA GRESILDA RRUGEJA.

No Comments Argëtim Letersi

Mos hesht.

E kam te veshtire mbi padrejtesite te hesht
Godas diktaturen ne cdo varg te poezise
Dhe vargu im drejte drejtesise resht
Qe te jete nje mesazh i mire mes njerezise

Komunizmi ne Shqiperi jetoi shume gjate
Lot dhe vuajtje popullit i leshonte
Dhembje , dhembje , dite e nate
Dhe shpresa e popullit mbi vuajtjet lengonte

Diktatura kishte goditur fort mbi kete toke
Me dekada te tera jetuan pa liri
Cdo dite diktatura me kamzhik i qendronte mbi koke
Ne vend te lirise i solli varferi

E hekurt dhe e forte gjemimi i saj
E plakur kaq shume ,e serisht drejton
Nderron vec emrin dhe me dredhi thote pastaj
Trishtimi juaj mua me mundon !

Dhe sot jetojme pa te shtrenjten liri
Vitet ikin nje nje nje
Po perse o popull ne gjume rri
Ngehu per liri e therrit me ze

I gjunjezuar e servil ne jete nuk ka kurre liri
Ngrehu e protesto mbi diktaturen qe te ka munduar
Shkule nga rrenjet komunizmin e zi
Demonstro pa parti per lirine e cmuar

Mjaft o popull ke vajtuar
Kerkojeni , kerkojeni o njerez , vete fatin tuaj
Behuni , behuni , te bashkuar
Qe shpirti juaj , me mos vuaj.

Gresilda Rrugeja 07.08.2020.

Burimi/Facebook

Keze Kozeta Zylo – Ne dhe Greva e Vdekjes

No Comments Argëtim Histori

Kur veteflijoheshin dhe digjeshin ne flake Lirak Bejko dhe Gjergj Ndreca dy te burgosur politike F/B me kujton fotot, protestat tona para OKB-se dhe Konsullates Shqiptare ne New York
14 TETOR, 2012
Shqiptarë: S’duhet të vemë gjumë në sy për “Grevën e Vdekjes”
Është tepër ngjethëse, tronditëse të shikosh se si njerëzit digjen në flakë dhe së fundi grevistët shpallin grevën e vdekjes, ndërsa qeveritarët me shqiptarët heshtin, tek tuk dëgjon ndonjë krismë, por thjesht pa zë!…
O Perëndi, frika u ka dhënë çeren e veremit!…
Eshtë e tmerrshme kur sheh krime, por më e tmerrshme është të heshtësh, ta fshehësh dhe të mos e denoncosh atë! Nuk ju besoj politikanëve të të gjitha ngjyrave që dhjamosen me rrugët më të pështira duke shpallur qindra parti për të fituar elektorat.
Ju bëj thirrje Kryeministrit shqiptar z.Sali Berisha, Kryetares së Parlamentit, znj.Jozefina Topalli dhe gjithë deputetëve të Parlamentit Shqiptar të gjejnë gjuhën e dialogut dhe të zgjidhin urgjentisht kërkesat e ish të përndjekurve politikë, të cilët vuajtën dhe hoqën të zitë e ullirit në diktaturë, dhe po ashtu pretendojnë se po vuajnë dhe në postdiktaturë.
Si një bijë dhe nënë shqiptare që u largova e detyruar, më 27 shkurt të vitit të mbrapshtë të 97-ës, kur po digjej vendi, kur po vriteshin shqiptari me shqiptarin, nuk kishja fuqi të ndaloja gjakun që derdhej edhe pse nuk heshta…
Nuk kishja fuqi, kur sapo erdha për herë të parë në Amerikë në 97 ën të ndaloja mediat greke me lobin grek që villnin e villnin për Shqipërinë, për shqiptarët se si vriteshin me njeri-tjetrin në 97-ën duke pretenduar se nuk dinin se c’është demokracia!…
Fuqinë që kam, një pjesë e kam dhënë nëpër demonstrata për KOSOVËN MARTIRE, atë ende e ruaj vetëm kur Atdheu të rrezikohet dhe coptohet nga pushtimet e huaja, atëhere bëhem ushtare deri në vdekje për Të.
Ju bëj thirrje të mos ketë më tragjedi me këta njerez që e donin aq shumë demokracinë, por me zgjidhjen më të shpejtë mund të shpetohet ndalja e tragjedisë.
Kurrë kokëfortësia dhe uni nuk kanë çuar në Paqe, por përkundarzi ato kanë provokuar kasaphanën…
Dëgjojini të urtët, dëgjojini njerëzit që ju duan të mirën, dëgjojini miqtë tanë të përbashkët, dëgjojini miqtë amerikanë, dëgjojeni zërin e Diasporës dhe të aktivistëve të saj, por pa harruar dhe kundërshtarët tuaj, ata nuk janë armiq siç e konsideroni ju politikanë njeri-tjetrin, mbi të gjitha ne jemi shqiptarë të një gjaku ndaj dhe duhet të merremi vesh më shumë me njeri tjetrin. Unë dhe shumë të tjerë që s’kanë pretendime për kolltuqe kështu ju konsiderojmë. Ndërsa ju e quani njeri-tjetrin kriminelë, armiq, tradhtarë, dallkaukë, batakçinj, fjalor që në anën ligjore duhet të ishit të gjithë brenda…, ngase dalin nga goja vetë e ligjvënësve duke akuzuar njeri-tjetrin per krime…
Por ky përbën një kapitull më vehte për të cilën nuk kemi heshtur, sonte që po shkruaj nga tmerri i vdekjes që lexova nga grevistët dhe më ka shprishur gjumin, ju bëj thirrje me gjithë forcën e shpirtit tim: Zoti kryeminister, qeveritarë dhe ligjvënës!
Zgjidhini sa më parë të jetë e mundur kërkesat e ish të burgosurve, tragjedia e tyre do të jetë e gjithë popullit shqiptar që i do dhe i respekton si pjesë e krenarisë së Kombit tonë!
Betimi i tyre për vetëflijim ka dhënë prova të pakundërshtueshme, atë ne e pamë mjerisht në flakët e djegjes së trupit të tyre, ku gjej rastin t’ju uroj shërim sa më të shpejtë zotërinjve të nderuar Gjergj Ndreca dhe Lirak Bejko duke ardhur shëndoshë pranë familjeve të tyre të shtrenjta.
Shpresoj se do ta dëgjoni me qetësi zërin e një emigranteje, një mikeje që ju do të mirën të gjithëve pa ngjyrat partiake, por thjesht si bashkatdhetarë që flasim gjuhen tonë hyjnore, SHQIP!
Keze Kozeta Zylo
12 tetor, 2012
Staten Island, New York
Ps: Fotot jane marre ne daten 13 tetor, 2012 ku Forumi per Demokraci organizoi manifestimin solidariteti ne mbeshtetje te Greves se Urise te Ish te perndjekurve politike nen diktature para OKB-se. Ish te pendjekurit politike kishin 22 dite te ngujuar per te kerkuar te drejtat e tyre te mohuara, ku dy prej tyre zoterinjte Ndreca dhe Bejko i vune flaken vehtes ne shenje proteste.
Manifestimi u moderua nga z.Grid Rroji nje nga bashkethemeluesit e Forumit per Demokraci. Z.Rroji e hapi manifestimin e solidaritetit me letren e Prof.Sami Repishtit, ish i burgosur politik, aktivist i shquar ne Bote per te drejtat e njeriut.
Ne kete manifestim pershendeten Keshilltari i Bashkise se Nju Jorkut z.Steven Kaufman, z.Pellumb Lamaj, Dr.Ilir Hysa, z.Muhamet Omari, znj.Mimoza Ferraj, Kozeta Zylo…
TV Alba Life mori disa intervista si me: Prof.Shenasi Rama, Dr.Ilir Hysa, z.Pellumb Lamaj, z.Grid Rroji, z.Muhamet Omari, znj.Mimoza Ferraj etj.

Mund të jetë një imazh i 2 persona, njerëz në këmbë dhe ambiente të jashtme
Mund të jetë një imazh i 5 persona, njerëz në këmbë dhe ambiente të jashtme
Mund të jetë një imazh i 4 persona, duke përfshirë Kozeta Zylo, Place de la Bastille dhe teksti
Mund të jetë një imazh i 2 persona, njerëz në këmbë dhe ambiente të jashtme
Mund të jetë një imazh i 5 persona dhe njerëz në këmbë
Mund të jetë një imazh i 4 persona, njerëz në këmbë dhe ambiente të jashtme

Burimi/Facebook

Teuta Shaqiraj – Gjurmë të pashlyera

No Comments Argëtim Letersi

Stinëjetë hallakatur, e çmendur me teka,
e njoh zemërimin tënd famëkeq,
ngrysur si njerka.
Kur shfryn kaluar mbi shalë të erës,
shoh bulcitë e tua me dhimbjet e lindjes,
ndërsa gjurmët lë në ditarin e kujtesës…..

Kam mbjellë gjurmë, me hapat e shpirtit ;
dora – dorës
ngrohtësi zemre kam lënë.
Herë herë si kërcej të njomë
të brishtat , të dlirat
pa mëshirë janë përpirë
nga hapa tinzare figurinash
aktorë filmash 007!..

Gjurmë penelatash,
përjetimi, vegimesh
stërkala emocionesh
netëve kanë rënë;
të freskëta, të ngrohta,
të thella si rrudhat mbi ballë.
Me aromën e jetës,
sI drenushë vrapoj e trembur
zgjuar,
etur
prej mallit e ëndrrës “.

Debora e parë mbi mua bie
si vello nusërie…
Hapa të lehtë trokasin pranë zemrës…
imazhin tim ruajnë
mes regetimave të shpresës.

Teuta Shaqiraj

Burimi/Facebook

Gjeto Turmalaj – VASEL FRAN KRONI (1921 – 1990)

No Comments Argëtim Histori

Atdhetar e antikomunist
.
Tregim.
Vasel Frani e kishte pritur gjatë atë ditë që do të mbaronte dënimin, për të shkuar pranë familjes dhe pikërisht, mbas gati 8 viteve burg, erdhi koha për t’u liruar.
Kur doli nga ajo derë burgu, ishte mjaft i lodhur dhe me atë ngarkesë vuajtjesh, nisi të udhëtonte për në Shkodër. Sapo zbriti nga karroceria e “Skodës”, pikë- risht tek ai qytet ku i qe bërë gjyqi politik me vendim absurd, Vaseli për një çast shikoi rreth e qark; ishte po ajo varfëri, ato rrugë të vjetra pa ndryshime, me njerëz që nuk iu qeshte buza nën diktaturë dhe po nga agjen- sia e kamionëve u nis për në Malësi të Madhe, për tek shtëpia e tij në Shkrel.
Sa arriti në Dedaj, i duhej të ngjiste edhe një copë rrugë malore, madje mbi një orë që nga Ura e Jushës e deri në Glecin e lashtë dhe legjendar. Vaseli po shpej-
tonte hapat i emocionuar, vetëm fillikat deri sa të bashkohej me familjen e tij të shenjtë që aq shumë i patën munguar njëri – tjetrit.
Gjatë udhës, në ngjitjen e malores, si tërthoret e jetës, Vaseli me vete meditonte në gjithëfarë mënyrash për ato kohë, se si u dënua gjoja për “agjitacion e pro- pogandë” kundra pushtetit.
Dhe, me ato mendime po hynte në Glec dhe ashtu i raskapitur, por edhe i trazuar në shpirt, nuk po mundte të shikonte pamjen e vendlindjes në atë buzëmbrëmje e të çmallej sadopak me të.
Vaseli kishte mbajtur në shpatulla mjaft sakrifica e kujtime të vështira jetësore si i burgosur, megjithëse ishte i pafajshëm.
Eh…, sa arriti para asaj suke, në Glec, i erdhi ndër- mend koha e partizanëve kur e akuzuan se e dinte se ku ndodhej Rrok Kanti, të cilin e kishte probatin. Rroku gjëndej i arratisur nëpër shpella bashkë me Llesh Marashin. Fatkeqësisht, për atë e torturuan Vaselin që të tregonte se ku ndodhej banda e Llesh Marashit me shokë.
Që nga dimri i vitit 1945, kishte kaluar gjithë ajo kohë dhe Vaselit në këtë natë, se si i kaluan nëpër shtat mornica e dridhje trupit; iu rikujtua koha kur e rrahën barbarisht ata vëllavrasësit, partizanët komunistë. I erdhi ndërmend edhe ai momenti që kishte mbetur pa ndjenja, kur ia çanë mishin në pulpat e këmbës me ba- jonetën e pushkës dhe familja e mbështolli në një batanie, ashtu të përgjakur keqas.
Në shtëpi ia patën larë plagët e shumta me raki, për t’i shpëtuar jetën që po i rrezikohej.
Oh, sa e sa herë Vaseli kishte thënë me vete në gjyq, e gjatë kohës në burg…”Po a nuk mjaftonte gjithë ajo torturë që më bënë kriminelët partizanë?” Përsëri pas
kaq vitesh, m’u desh të vuaja edhe këtë burg të sajuar prej tyre, me spiunë të parapërgatitur për dëshmi të rreme. O….., por dhashtë dhe i shikoftë, i pagoftë e drejta ata që më bënë kaq shumë vuajtje e tortura!
Dhe, me atë trazim të trishtë që i sillej në mendje, hyri në oborrin e kullës trekatëshe, që ishte e njohur në Malësi si kulla e Fran Çulit. Kur shkeli në oborr, e preku portën duke e ledhatuar me dorë, i mbushur me emo- cione dhe mbingarkesë të tronditjes shpirtërore, ai fshau me lotë nga mallëngjimi.
Atë moment, Vaseli lëshoi një thirrje të lehtë për të lajmëruar familjen se arriti mbas asaj periudhe të gjatë burgu dhe familja me të dëgjuar atë zë të shumëpritur, shpejt e shpejt dolën në oborr të shtëpisë…
E pritën me krahë hapur dhe me lotë gëzimi në sy, nëna File, bashkëshortja Lula dhe vajzat Lena e Groshja. Ato sojnike, gati si përnjëherësh, me një britmë gë- zimi thirrën: “O Zot, të falëminderit që na e solle Vasel Franin!” Lotët në faqe u bashkuan me përqafimet e për-
mallëshme duke qarë deri në dënesë.Ajo natë qe shumë e gjatë, me peshën e mbijetuar
të burgut, ku gati i zbardhi drita pa vënë gjumë në sy, duke biseduar për atë kohë të dhimbshme e të pazë- vendësueshme, për mungesën e gjatë të njëri-tjetrit.
Në mëngjesin e ditës së pasnesërme, Vaseli i tha bashkëshortes së tij, Lulës, e bija e Prel Gjeloshit të Shkrelit:

 • O Lule Prelja, më bëj gati kostumin e mirë se më ka djegur malli që të dal në Vrrith dhe të shëtis nëpër kumbarë e shoqëri, e të çmallem dhe me varret.
  Pikërisht, në atë fillim dite me diell, ai mbërriti në Vrrith, pranë një kulle të gjatë dykateshe. Aty te porta e oborrit, Vaseli thirri sipas traditës së Malësisë:
 • O i Zoti i shtëpisë, a pret miq? – Duke folur me një
  butësi shumë njerëzore.-Hajde, mirë se të ka sjellë Zoti! – ishte përgjigja nga
  brenda shtëpisë. Dhe ashtu siç pritet miku, në çastin që hapi portën, i zoti i shtëpisë u habit kur pa se cili ishte ai mik. Iu mbushën sytë me lotë dhe mbeti disi i shta- ngur.
 • O Vasel Frani, ju po kërkoni leje për të hyrë në këtë shtëpi, por a thua e meriton kjo shtëpi që të hyni përsëri në familjen tonë, për atë paburrëri të rëndë që të kemi bërë, dukë të dalur dëshmitar në gjyq?
 • Po, bre burri i dheut, – ia ktheu Vaseli. – Unë kam ardhur që t`ju shoh e të çmallem, të pimë një kafe bashkë. Po ne kemi qenë shokë, kumbarë e dashamirë gjithë jetën e përsëri do të bëhemi edhe më të mirë me bekimin e Zotit.
  Ishte ajo vizitë e vështirë në atë shtëpi, pasi dësh- mitari i parë për arrestimin dhe burgosjen e Vaselit ishte një pjesëtar i asaj shtëpie.
  Por Vasel Frani, bëri një burrëri të rrallë, duke sh- prehur faljen me shpirt të butë dhe pa fjalë, ku i foli vetëm zemra me praninë e arsyetimin e tij, me mish e me shpirt, duke ia lënë të kaluarës së errët çdo gjë që kishte ndodhur.
  Ai gjest fisnik dhe i paparë deri atëherë i Vasel Franit, u përhap nëpër Malësi si një akt mjaft burrëror dhe shumë human.
  Vaseli i shtëpisë së Marash Vatajve të Gleces, në të cilën ishte lindur i biri Fran Çulit, ishte djalë i vetëm.
  Vaseli u rrit në ato kulla, nën urtinë e burrave, që mblidheshin ndër dhoma ku bisedonin me orë të gjata për heroizmat e malësorëve, që në luftën e përgjakshme të invaduesve, në ngritjen e Flamurit në Deçiq, në majën e Bratilës së Hotit, prej dorës së malësorëve, nën drej- timin e heroit legjendar, Ded Gjo Lulit.
  Në kohën kur Vaseli ishte fëmijë, erdhën edhe shkjetë dhe dogjën disa kulla, sikurse dihet, e gjithë familja e Glecarve me pleq, gra e fëmijë u detyruan të iknin dhe të strehoheshin në male të Kurriles.
  Vaseli që në rininë e tij, u bë një mjeshtër guri mjaft i dëgjuar, për ndërtimin e shtëpive dhe ujëmbledhësve, që në atë kohë quheshin saranxha (nga turqishtja). Ishte fisnik, i guximshëm dhe bujar.
  Sapo shkeli komunizmi në Malësi të Madhe, filloi një luftë vëllavrasëse kriminale e komunistëve shqip- tarë. Qëllimi i tyre ishte të shkatërronin shtëpitë më të mira në atë trevë të mirënjohur për mençuri, vetëmo- him dhe patriotizëm.
  Partizanët dhe komunistët, që përbënin 80 % të fi- seve më të këqia të Malësisë së Madhe, morën drejtimin e kësaj treve, të cilët nuk njihnin, besë, burrëri, fe e tra- ditë, vetëm sikur t’i kishte lindur Stalini nga jashtëqitja e vet.
  Pikërisht, në atë kohë arrestuan burrat më të zgje- dhur në Shkrel e në Malësi. Një ndër ta ishte edhe Fran Çuli, duke e dënuar dhe dërguar në burgun famëkeq të Burrelit.
  Nëse kthehemi në retrospektivë, pra pas në kohë, para shumë vitesh, atëherë do të shohim se si u përgatit procedura e turpshme për të arrestuar e dënuar edhe Vasel Fran Kronin.
  Në njërën prej ditëve të jetës shkatërruese të koo- perativizimit socialist, brigadat e punës po punonin në Dragoç të Vrrithit.
  Enkas bëhej njoftimi të mblidheshin sa më shumë njerëz të fshatit, pasi do të kishte një mbledhje me shumë rëndësi.
  Por kush e drejtonte Vrrithin në ato vite të errëta? Detyrimisht që në Vrrith ishte një organizatë partie
  me njerëz të ndershëm dhe të thjeshtë, por partia i traj- tonte ata sikur të ishin vetëm një tufë delesh e jo ndryshe.
  Sigurisht që dihet, se po deshe, hajde kundërshtoje apo largohu vijës së partisë, se të merrte e zeza. Por nga këto komunistë, si të ishin dele, korrnin frutet që kërkonte partia, për të mbajtur situatën nën kontroll dhe askush nuk i pyeste se cilin vendim të merrnin ata komunistë të mjerë. Sigurisht që atyre ua dëgjonin fjalën vetëm në mënyrë formale.
  Aty, në atë luginë të Vrrithit, në mes të maleve plot krenari të Shkrelit, sundonin ato kuadro që i caktonte pushteti e partia me komitetin e saj, sikurse e quanin udhëheqësit komunistë.
  Ishin kryetari i kooperativës, përgjegjësi i sektorit, jabanxhi, që rrinin gati gjithë ditën me pushkë gjermane në krah, me automatik, me pistoletë dhe krekoseshin para popullit të vobektë, sa të rrënqethej shtati nga pre- sioni psikologjik.
  Madje ata donin që çdo natë t’i thërrisje për miq dhe t’i gostisje. Një ditë foli njëri nga këta qelbësira e pushta drejtues jabanxhi, që s’po dua ta ndyj këtë shkrim me emrin e tij, që tha:
 • Çfarë do ju bëhet dëm dhe e keqe ju, nësë çdo vrri- thjan do të na shtrojë darka për çdo natë?! Pra, ashtu vepronin ata kriminelë, në varfërinë e tejskajshme të atyre njerëzve bujarë vrrithjanë, madje kjo ishte kthyer në metodë dhe në Malësi të Madhe.
  … Por ndodhi njëherë, diku në Malësi të Madhe, në një familje shumë fukara, që nuk kishin çfarë t’i jep- nin pushtit, horit të partisë, vetëm i skuqën dy kokrra vezë. Një fëmijë që e shikonte nga dera e dhomës, ashtu me zë të vockël, thoshte për secilën kafshatë që hante pushtetari: ”Të bëftë milë,… të bëftë milë… të
  bëftë milë”. Por kur e mbaroi e nuk mbeti asgjë në pjatë për fëmijën e vogël, i tha me një zë të mekur:
 • Ta hëngërt dleqi në bark…!!
  Kjo pra, ishte gjendja e fukarallëkut nëpër shumë familje të Vrrithit.
  Me porosi të Komitetit të Partisë, atë ditë në Vrrith u gjendën operativi i Degës së Brendëshme, i plotë- fuqishmi i policisë, përgjegjësi i sektorit, që të ushtronin trysni dhe një terror nga më të egrit që kishte njohur ndonjëherë Malësia, nga ata këlyshë të kuq, të betuar me paftyrësinë e shpirtin e djallit, u mblodhën në lagjen e quajtur Dragoç.
  Pasi e kishin arrestuar Vaselin në Koplik, pikërisht në dhjetor të 1969, përgatitën terrenin që ta demaskonin para bashkëfshatarëve të tij, se Vaseli ishte armik i Par- tisë e i Popullit, kishte bërë propagandë ndaj pushtetit popullor dhe partisë.
  Vaselin e kishin vendosur në një karroceri makine, e dërguan nga Kopliku e deri në kooperativën e Vrri- thit. Aty e nxorën para brigadave të kooperativës, ashtu me pranga në duar, duke përdorur deri fyerjet më të ultë e të pavend. Donin të dobësonin reputacionin e Vasel Franit, por Vaseli nuk e përkuli kokën para atij represioni, sepse ishte i bindur që i ishte përgatitur një skenar ku do të dënohej pa të drejtë.
  Në ato kushte arresti, dërgohet në Shkodër për hetim dhe gjykim.
  Hetuesia për Vasel Kronin ishte një torturë e zgjatur dhe mjaft e pamëshirëshme, që u bë mbi trupin e Va- selit. Metoda rrahjeje të padurueshme gati kanibaleske, sikurse ishin brumosur ato ndyrësirat e poshtra, hetue- sit komunistë.
  Në seancën gjyqësore të sajuar, i sollën Vaselit dëshmitarin përballë, ku gjykatësi brutal dhe i pafytyrë
  iu drejtua: -Ju armik i partisë dhe i pushtetit popullor, i pan-
  dehur Vasel Kronaj, e njihni këtë dëshmitar? -Jo zoti gjykatës. Nuk e njoh. Nuk e di ku e keni gjetur këtë kokë-matare jugosllave që e keni sjellur këtu për dëshmi. Nuk e njoh, as që e kam parë ndonjëherë!? Gjykatësi: – I pandehur mbaj qëndrim serioz e mos
  fyeni dëshmitarin! Pastaj erdhi radha e dëshmitarit tjetër. Përsëri
  gjykatësi pyeti: -I pandehur Vasel, po këtë dëshmitar e njihni…? -Po e njoh. Ky është njeriu më i “dashur” i fshatit
  tonë, madje ky është dëshmitar i të gjitha punëve të “bukura”, që i ngarkoni ju në kësi rastesh.
  Gjykatësi çirret: – Dëgjo i pandehur, edhe njëherë po fole në këtë mënyrë, do të keni pasoja në masën e dënimit tuaj…
  Gjykatësi përsëriti ritualin e parapërgatitur dhe pyeti:
 • Këtë dëshmitarin tjetër, a e njihni? -Po more, e di se këtyre u thotë populli spiunë
  1200 lekësh, të paguar nga ju. Gjykatësi me rreptësinë e fjalës e kërcënon: -Nuk të lejoj më të shprehesh kështu ti i pandehur,
  dëgjove?! -Gjykatësi vazhdon seancën e turpshme duke thënë: – I pandehur Vasel, na trego ku e keni marrë atë
  shumë kaq të madhe lekësh që u gjetën në shtëpinë tënde?
 • Jo zoti gjykatës, ato nuk u gjetën, por për ato lekë më kanë rrahur me ditë të tëra në hetuesi. Ato 360 mijë lekë i kam fituar duke ndërtuar shtëpi e saranxha. Ato lekë, për të cilat jam torturuar në hetuesi, u kam thënë hetuesve, se janë fituar me dhimbje të shpirtit dhe me
  djersë të ballit. Zoti gjykatës, ju më keni arrestuar dhe vendosur në bangën e të akuzuarit për lekët e mia, madje për arsye se m’i kanë kërkuar borxh, sigurisht për të m’i kthyer përsëri, por atë që nuk e ka patur tra- ditë populli ynë, e ata drejtues që i kishte vënë partia në Vrrith, krijuan akuzën që mos të më kthenin bor- xhin, e tani po më dërgoni edhe në burg.
  Pas disa muajve torturash në hetuesi dhe madje duke dalur i pafajshëm, por trupi gjykues shpirtkazëm, merr vendim të formës së prerë dhe e dënojnë me 8 vite burg.
  Lexuesi i sotëm duhet të dijë se ajo shumë prej 360 mijë lekësh, që shteti i sekuestroi, sot në kohën tonë kanë vlerën e 5 milonë lekëve.
  Vasel Frani kaloi ditë të vështira në burg, e mendja i rrinte gjithnjë tek shtëpia, tek nëna e vet, tek bashkë- shortja dhe dy vajzat, të cilat ishin të rrethuara nga ku-jdesi i Lule Prel Gjeloshit, si një burrëreshë e sojnike e vërtetë. Vaseli ishte i papërkulur në burg, guximtar e shumë trim përpara oficerëve të sigurimit dhe si i tillë nderohej nga ajka e atyre burrave që ishin të dënuar në atë burg nga diktatura komuniste.
  …Vargjet e mëposhtme flasin qartë për këtë trung familjar të Vasel Franit.
  Ja disa vargje të thurura nga rapsodia ime:
  Janë kenë në za kullat e Gleces
  Trima të pushkes e të qendreses.
  Në trojet e moçme të legjendës
  Mbi 900 vjeç kisha e Shna Prenës.
  Fisin e njohur të Marash Vatajve.
  Ata burra s’i trembi shterngata
  Te ajo kullë trekatshe prej gurit
  I kanë thanë shtëpia e Fran Çulit.
  Fran Çulin komunizmi e arrestoi
  Në burg të Burrelit e dërgoi
  Turtura i banë edhe të birit të tij
  Vaselin lanë me gjak për agoni.
  Socializmi në Troshan ndërtoi hotel
  Në tokë të Vasel Franit me themel
  Asokohe ndyrsinat e socializmit shtet
  Dergonte për pushime spiunat e vet.
  Sapo erdhi pragu i viteve ‘90
  Vasel Fran Kronaj ndrroi jetë
  I përcjellë me gjamë, vajtim e lot
  Me pikëllim u largua prej kësaj botë.
  Vaseli në kujtime ka mbetë
  Si dikur i gjallë, veç tuj buzëqesh.
  Thirrë i paska Gleca Razmes
  Klithem e zemrës dal prej parzmes
  Po ku ndodhet kreshniku Vasel Frani?
  A thua është në log të Troshanit?
  Shpesh duan të dijnë zogjtë e malit
  Vallë, ku është vorri i Vasel Franit?
  Vrrithi në gji e mban asganin
  Për në përjetë si e ruan shkreljanin.
  Kje trim fisnik dhe atdhetar
  Ashtu si e dëshiron kombi shqiptar.
  Erdhën vitet ‘90, kur u shëmb çatia e komunizmit dhe u shua ajo diktaturë, sikur të mos kishte qenë kurrë.
  Ai fillim demokracie, Vasel Fran Çulin e gjeti në krevat me një sëmundje të pashërueshme. Ai Vasel që kishte qenë me atë shtat aq të hijshëm, ku zgjuarsia ia zbukuronte më shumë se çdo gjë tjetër, ishte për t’u konsideruar e lavdëruar nga njerëzit që rrethonin jetën e tij.
  Njërën nga ditët që po e shihte me arsyen e tij, Vaseli e kuptoi se kishte ardhur fundi i jetës, kishin qenë muajt e vjeshtës, e pikërisht muaj tetor 1990.
  Qe një rast tepër i dhimbshëm, madje i trishtue- shëm kur Vaseli e thirri Lulen duke e lutur që ta vaj- tonte për së gjalli.
 • Dëgjo, Lulë Prelja! Dua të më vajtosh me ato fjalë që t’i thotë zemra jote, që e di se dhemb për mua.
  Lula iu drejtua:
 • O Vasel Frani, si më thua që të bëj vajtimin, mbi kryet tënd, duke qenë gjallë. Ku ta gjej atë forcë që të rreshtoj fjalët që po kërkon?
 • Po Lule, dua të ma plotësosh këtë amanet, prandaj merr ruben, vendose në krye e nisja vajtimit. Askush më mirë se ti Lule nuk e di se çka kanë pritur të bëjnë në mua komunistët.
  Dhe në ato çaste, manjetofoni nisi inçizimin e atij vajtimi të idhtë dhe tepër pikëllues, të mbushur me tri- shtim e lot. Pas mbarimit, Vaseli foli edhe më gjerë në manjetofon me shumë mall dhe u krijuar një gjendje tepër e vajtueshme.
  Edhe momenti i vdekjes erdhi dhe e thirri Vaselin për të kaluar në amshim, pikërisht me datën 9 tetor 1990.
  Atë ditë që po mbahej në krah arkivoli prej vrri-
  thjanëve, nga shtëpia e Marash Vatajve në Glec, për te varret në Vrrith, aty te këmbët e arkivolit, fliste ma- njetofoni me zërin e inçizuar të Vasel Fran Çulit Kronaj.
  Eh, ato momente të ceremonisë së varrimit, e pata fatin e keq t’i përjetoja me dhimbje e me mall. Edhe tani në New York që po shkruaj këto pak rreshta, më emo- cionojnë ato çaste tepër të dhimbshme.
  Prandaj ndihem krenar se jam famull i Zef Çulit, axhës së Vasel Fran Çulit, asaj shtëpie kreshnike të mirënjohur në Malësi të Madhe, që do të mbetet gjith- monë i paharruar.
  Materiali:
 1. Marash Dod Kocaj, dhëndërr i Vaselit, me komu- nikim gojor.
  2 Lule Prel Gjeloshja, Kronaj, bashkëshortja, me ko- munikim gojor.
 2. Groshe Vasel Kocaj, e bija e Vaselit, me komu- nikim gojor.
   .
  Gjeto Turmalaj.
  New York, 2014.

Burimi/Facebook

Dritan Demiraj – Shqiptaret asnjehere nuk kane vrare dhe sulmuar fqinjet e tyre, por gjithmone kane qene viktimat e tyre.

No Comments Lajme Opinion

Vizita e presidentit te Serbisë, Aleksandër Vuçiç (ministrit të kryekriminelit Milosheviç) në Kralevë për të vizituar xhandarmërinë serbe, pas ndërhyrjes së Policisë së Kosovës në luftën kundër kontrabandës së mallrave dhe krimit të organizuar është padyshim provokimi i radhës i tij ndaj botës së civilizuar.
Vetë kënaqësia e tij, zgêrdhimjet dhe mbështetja që i bënte trupave të xhandarmërisë, të cilët njëlloj sikur ishin nên efektet e kokainës e si ujqërit përpara gjakut këndonin si të çmendur këngën famëkeqe me motive urrejtje ndaj shqiptarëve: “Të nisemi drejt për në Kosovë”.
Këto sjellje të papërgjegjshme në prani të presidentit të “moderuar” dhe “perëndimor” Vuçiç duhet te jene nje kembane alarmi per SHBA-te dhe BE-ne.
Serbia edhe pse ka shkaktuar tri lufta civile ne Ballkan, duke shkaktuar genocid, vrasje, masakra dhe perdhunime te mijera grave dhe femijeve te pafajshem ne Kosove, Bosnje dhe Kroaci, perseri shfaqet e etur per tu kthyer ne Kosove.
Ka ardhur koha qe SHBA-te dhe BE-ja te shpallin pergjegjës presidentin Vuçiç, ministrin e mbrojtjes Stefanoviç dhe ministrin e brendshem Vulin si persona pergjegjes qe nxisin urretje dhe po destabilizojne rajonin.
Te gjithe qytetaret Shqiptare mbeshtesim plotesisht vendimet e qeverise se Kosoves per te kontrolluar plotesisht territorin, zbatuar ligjin, siguruar rendin publik dhe luften pa kompromis kunder krimit te organizuar ne Republikën e Kosovës.
Perpara milicise Vuçiç deklaroi se: “Paqen dhe stabilitetin do ta ruajmë me çfarëdo çmimi. Nëse na sulmojnë, nëse vrasin njerëzit tanë, atëherë do të na duhet t’i mbrojmë ata.
Sa per vrasje, e gjithe bota e civilizuar Serbine e njeh vetem per krimet kunder njerezimit.
Jeni ju qe nxisnit ne ate kohe luftera se bashku me forcat tuaja te armatosura, xhandarmarine, milicine dhe mercenaret tuaj duke vrare, shkaterruar, masakruar dhe perdhunuar me mijera gra dhe femije te pafajshem.
Shqiptaret asnjehere nuk kane vrare dhe sulmuar fqinjet e tyre, por gjithmone kane qene viktimat e tyre.
Te nderuar miq!
Mos mendoni se bota e ka harruar Ministrin e Propagandes ne kohen e kasapit te Ballkanit Milosheviç, i cili me automatik ne dore deklaronte se per nje serb do vriste njemije muslimane.
Ps: Aleksander!
Edhe ti vete e di mire qe ne Kosove sta mban te futesh per shume arsye qe une nuk dua ti permend ketu ne FB. Pse i genjen dhe i nxit milicet dhe xhandaret e tu? A mos valle mendon se ata i kane harruar fotot e shume kolegeve te tyre qe kane rene ne Kosove?
D.D. Michigan.

Burimi/Facebook

Fexhrije Ilazi – A kanë nevojë Ferizajasit për Mis. Gjyshën e Mulla Valon Ramadanit!!??

No Comments Lajme Opinion

Unë kam besimin në qytetarët Ferizajas që janë shumë më të mençur se Mis. Gjyshja e Mulla Valon Ramadanit!
Ka kohë që nuk kam bërë postime me tema politike, por për Mulla Valon Ramadanin kam pasur përher diçka për të thënë qysh nga viti 2016, pasi që më ra rasti të e njoh nga afër duke i parë pa afëtsitë e tij të tejskajshme…!
Është edhe më e dhimbshme kur e di që Mulla Valon Ramadani është nga fshati i prej-ardhjes së të parëve të mi, dhe fatkeqësisht më bënë me menduar se në cilin prrue ka pirë ujë ky njeri, pasi që NE Ferizajasit e dimë mirë që fshati Komogllavë përher ka pasur njerëz të librit, dijës, patriotizmit, dhe kulturës.
Nga e murrë këtë ide kulturore të Mis Gjyshës, Mulla Valon Ramadani??? Çfarë mendon ky që veç nëse flasim për gjyshet n’a bënë me besuar që vërtet ky është një njeri që mertion përkrahjen Ferizajase???
Unë kamë disa fjalë për ty Mulla Valon Ramadani:
Ty je vërtet për gjynah pasi që verfëria juaj intelektuale dhe shpirtërore është tejet e dukshme sa që është vërtet turp të afrohesh afër shkallëve të xhamis, se mos të flasim të e përfaqëson popullin në nivel komunal dhe shtetëror!
Por….., Ferizajasit janë shumë me vetëdije të lartë të votës se që mendon ty, kështu që të gjejnë vendin në furrë të bukës aty ku edhe din më së miri Mis. Gjyshja e Mulla Valon Ramadanit të gatuan ashtu siç je marrë me këtë punë me shumë vite me radhë…, dhe është koha që të kthehesh kësaj punë që e bënë mirë!!

Burimi/Facebook

Evropa e Borrelit, Lajçakut dhë e Macronit, donë ta mbajnë Kosovën ( Dardaninë), koloni të një Evrope të përqar e të pa dënjë

No Comments Lajme Opinion

Ju zotëri, Borrel, Lajçak e Macron, u zbuluat lakuriq se jeni në anën e Serbisë kriminale e gjenocidale, se, jeni në anën e Millosheviqit të dytë më tjetér emér, Vuqiq, se, jeni mbeturinë e asajë e Evrope e cila na coptojë, qe nga vitét 1878 deri në ditët e sotit.
Zoti Macron, shteti i yt, pérmes asajë pjese të NATO-s në të cilën muret pjesë gjat bombardimit të Serbisë por, siq deklaronte Gjenerali më katër yjë i Ushtrisë së famshme Amerikane dhë Komadant i këtyre operacioneve, Wesley Clark se, nga baza ushtarake e NATO-s në Aviono të Italisë, nga 33 operacione të forcave franqeze në drejtim të forcave vrastare e gjenocidale serbe në Kosovë( Dardani), asnjë cak i qelluar.
Pse. Sepse, ju i keni paralajmërue forcat serbe se ku do t’i godasni dhë ato i ndërrojshin pozicionet e tyre.
Prandaj, zoti Macron, Franca, si aleate historike e Serbisë dhë Rusisë, ju, ia keni premtuar veriun e Mitrovicés Serbisë pasi, forcat franqeze në kuadër të KFOR-it, qysh në Marrveshjën e Kumanovës të vitit 1999, e keni kushtëzuar pjesmarrjën në këto operacione paqëruajtëse, vetem nese vendosemi në pjesën veriore të Mitrovicés.
Plani i juaj, më 1999, më prezencën e trupave tuaj, nën mbikqyrjën e kryespiunit tuaj, Daniel Arnaud dhë kuislingëve shqiptar, Hashim Thaqi e Kadri Veseli, në ëmër të UÇK-së, i ndaluat shqiptarët e jugut të kthehën në shtepitë e tyre të cilet ishin përzérë më dhuné, të cilet, sot e kësajë ditë, pra, pas 22 vite, ende jetojnë si refugjat në pjesën jugore të po të njejtit qytet.
Zoti Macron, si mundet populli shumicë i Kosovës( Dardanisë), t’a ken besimin tek ju sepse, ti ende i qendronë paluhatje përkrahjës sate ndaj Serbisë dhë, realizimin e premtimit se, pjesa veriore do t’i bashkangjitët Serbisë. Këtë, nuk e thoni publikishtë por, veprimet e juaja, shkojnë padyshim në këtë drejtim.
Zoti Macron, ju sot, pér interesa tuaja paraelektorale( që do të ndodhin vitin e ardhshëm), për pretendimet tuaja qe ta mbash nën kontroll Evropën, mos t’a përfillni Amerikën, pasiqe nga janari, e merrni Presidencën e Evropës, pasi, në Gjermani, nuk do të jetë më zonja e hekurt, Merkel, duke iu nenshtruar interesave dhë kérkesave ruse për t’a dobësuar NATO-n, populli shqiptar i Kosovës( Dardanisé), jo qe nuk iu beson por, ua ka edhe dronë.
Publikishtë, u deklarove së, Kosova( Dardania), nuk ka gjasa që të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian, që, ia shuajtë shpresat pér liberalizim të vizave, dhë, zoti Macron, gjatë vizitës së Kryeministrit Kurti në Paris, ju, i kërkuat që t’a zbaton marrveshjën rreth Asociacionit më komuna më shumicë serbe e që është në kundërshtim më Kushtetutën e Kosovës( Dardanisë) që është në shpëtputhje me Kushtetutën në 23 nene dhë, kjo qeshtje, është punë e brendshme e rregullimit Kushtetues dhë, nuk ka vëndë të bisedohet në nivele ndërkombëtare në kuader të qfardo bisedimeve qé, e vërtetonë ate që e parashkrova në fillim se ju, i keni premtuar veriun e Mitrovicës i cili, nuk do të ndodhë menjehere por, pas një kohë të shkurtër, do t’a deklorjnë pjesën veriore një lloj Autonomie më shkëputje të mëvonshme.
Senatori Amerikan, Bob Menendez, në një takim më Lobin Shqiptar në SHBA, deklarojë se “ asociacioni ështé reqetë katastrofike”.
Pra, Amerika është kundër një kanceri të tillë në trupin e Kosovës( Dardanisë).
Marrëdheniet tuaja më Amerikën, u keqësuan kur, Austrslia hoqi dorë nga blerja e nendetësve diku mbi 50 miliard dollar dhë, u përcaktuan pér Amerikën dhë Britaninë e Madhe, e qe, marrëdhëniet, Francë-SHBA, u përkeqësuan deri në atë masë sa qe ju, e tërhoqet ambasadori resident e fuqiplote në SHBA.
Ndërhytë në konfliktin Tyrko-Grek, duke i dërguar tri nendetése si ndihmë ushtarake Greqisë, pér të treguar fuqinë tuaj edhe në Ballkan, anipse, që të dyjat, anétare të NATO-s.
Tani, zoti Borrel, Përfaqësues i lartë i Bashkimit Evropian, po e luan të njejtën kart sepse, Spanja si edhe katér shtete tjera, ende nuk e kan njohur Republikën e Kosovës ( Dardanisé), prandaj, sipas këtyre veprimeve, ju, po doni ta mbani Kosovën( Dardaniné), koloni evropiane, jasht institucioneve të Evropes, anipse gjeografikishtë jemi n’Evropë sikur qiragji duke manipuluar, duke ia plotësuar kërkesat e Serbisë pér të qkëput edhe ndonjë pjesë të sajë e, ajo është pjesa më vitale dhë me pasuri të shumta, nentokësore e mbitokësore, duke e përfshirë edhe Ujmanin i cili, fal, Trump dhë Grenel, donin t’a bënin hisedare edhe Serbinë, liqe i cili është financuar dhë ndërtuar më kredi nga ish Autonomia e Kosovës( Dardanisë) dhë i takonë Kosovës( Dardanisé).
Kur Qeveria e Kosovës( Dardanisé), filloj akcionin rreth luftimit të trafikimt dhë kontrabandés në téré teritorin e shtetit pra, edhe në veri, zoti Borrel, i ndikuar nga Serbia dhe i inkurajuar edhe më politikat tuaja, në vend se ta ndeshkojë Serbinë, ai, ia tërhjekur vrejtjën serioze, Qeverisë së Kosovés( Dardanisé), që mos të bëjë veprime të njëanshme, apsurd i shekullit sepse, nese duhet serbëve të veriut t’ua prishim gjumin, duhet marr leje nga Borreli, Lajçaku dhë Macroni e pastaj, t’i pyesim ata se a mund t’a hulumtojmë kontrabandën, që fatëkeqësishtë, ju i dulët në krahun e armikut shekullor të shqiptaréve, duke e inkurajuar i cili, pér se dyti here na dha ultimatum se do të pres vetem 24 orë dhë do të shifni, pra, duke iu bashkangjitur kércënimeve të Serbisë.
Një gjë duhet t’a keni të kjartë se, asnjë pjesë e tokës Dardane, nuk do t’i ipët Serbisë më asnjë kusht, po qe së është nevoja, nese na imponohet sikur në luftën e fundit, ne do ta mbrohemi deri në njeriun e fundit i cili do t’i mbijetojë një agresioni nga Serbia.
Dhë, definitivishtë, ju zotëri të ndëruar, u rreshtuat në anën e Serbisë kriminale, në anë e një krimineli i cili qendronë në krye të shtetit serb, një agresori dhë shkaktari i katér luftërave në ish Jugosllavi më mbi 200 mijë viktima të shkaktuara, me mbi 15 mijë shqiptar, mbi 20 mije femra te dhunuara dhe mbi 1700 eshtra të pakthyer familiareve shqiptar, një armik historik dhe, shkaktar i Luftés së I-rë dhë të II-të Botërore.
Fal reagimit të NATO-s, së përndryshe, shtrohet pyetja: pse ne duhet të jemi pjesë e njé Kontinenti që na injoron, si populli më i vjetër i Ballkanit dhë ndër më të vjetrit të Evropës.
Pse duhet t’u nenshtrohemi diktateve të atyre shteteve të Evropés që janë në anën e agresorit.
Dhe, shqiptarëve, nuk u ka mbet tjetér se, po të ishin pjesë e juaj, duhej të organizohej një Kos-egzit, sikur Britania e Madhe, ose, té vetëdeklarohet se deshironë të bëhet shteti i 51 i Shteteve të Badhkuara té Amerikés, në fillim me status si Poto Rico e më vonë edhe pjesë e institucioneve shtetetore Amerikane siq janë, Kongresi dhë Senati mëmpërfaqësues të popullit.
Tani, me vjen keq pér gjermaninë se si do t’ia del me Francën e cila në kohën e zonjés Angela Merkel, megjithate e mbante, edhe barrën por edhe kontrollin. Italia, gjithashtu duhet të deklarohet dhë pércaktohet pér të ardhmene e sajé.
Na keni mbështet për muri, zotër.

Hafiz Shala
New York

Disa porosi për Lulzim Bashën

No Comments Aktualitet Lajme

Nga Skënder Sadri KAPITI

Z. Basha, Kryetar i PD-se, duhet ta dish se ke përballë tërë llumin dështak e korruptiv të politikës; ke përballë një pjese të shoqërisë civile të manipuluar dhe të intelektualizmit servil si dhe të mediave mercenare e të korruptuara të cilat duan të ruajnë status quonë, pra që duan mosndryshimin.

Nuk duhet të rrinë demokratët, virtyti, intelektualizmi pozitiv, shoqëria civile e mediat kaq indiferent dhe kaq jo aktiv e të presin ndryshimin e përmirësimin vetëm nga SHBA-të dhe nga reagimi i kryetarit Basha.

Duhet së pari nga demokratët guxim intelektual, demokratik dhe guxim politik dhe jo vetëm për të thënë se Berishën nuk e duan SHBA-të, por duhet të dalin në media me më guxim për të thënë ato të vërteta që dihen publikisht dhe që e kanë gërryer prej vitesh PD-në si: autokracia, nepotizmi, servilizmi, egoizmi, korrupsioni, përgjimi e spiunimi si dhe imponimi dhe përjashtimi i atyre të cilët kanë pasur mendim ndryshe nga Berisha dhe klanet rreth tij.

Duhet një veprim i gjërë gjithmbështetës së pari nga strukturat e Partisë Demokratike për VETING të PD-së gjë, e cila e forcon Partinë Demokratike dhe bën të mundur prurjen dhe angazhimin e mijra të tjerëve rreth dhe në mbështetje të PD.

Pra edhe një gjë duhet ta dijë Basha, atë se: numerikisht këta dështakët e mjeranët politikë që të janë kundërvënë sot janë një asgjë para atij numri të madh demokratësh, mbështetësish e votuesish të PD-së që mezi kanë pritur këtë VETING të Partisë Demokratike dhe që do të vijnë e të aktivizohen fort në PD.

Kjo u pa edhe në zgjedhjet e fundit të 25 Prillit 2021, ku pavarësisht “indiferencës “ djallëzore antiPD të këtyre dështakëve dhe pavarësisht blerjes së votave nga pushteti, PD-ja mori një rezultat të jashtëzakonshëm.

Porosi tjetër për Ju Z. Basha: Z. Basha ke mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës të cilat janë shumë të zhgënjyera nga politika e vjetër dhe nga tranzicioni që mbeti në qorrsokak prej kësaj politike të mbrapshtë që e kapi dhe e mbajti peng Shqipërinë,demokracinë,drejtësinë dhe integrimin.

Antarësisë dhe demokratëve nuk u intereson interesi personal e klanor, dhe fati i tyre nuk është i lidhur me atë të individëve të vecantë, por demokratëve u intereson demokracia,ligji, drejtësia, zhvillimi, integrimi dhe ndryshimi. Sot i vetmi qëllim e mision i PD-së dhe si domosdoshmëri kombëtare është largimi i regjimit kleptokratiko-korruptiv i Edi Ramës.