Home

News

Bardhyl Mahmuti – KOSOVË, MOS GABO!

No Comments Lajme Opinion

Me rastin e fillimit të rigjykimit të Sadri Ramabajës KOSOVË, MOS GABO! Vendi i Sadri Ramabajës është në katedrat universitare e jo në burg! Të dashur miq, Kur u arrestua veprimtari i devotshëm i çështjes kombëtare, Sadri Ramabaja, më pyetën se çka mendoja rreth këtij rasti. Në një shkrim timin, Më shumë

Kolosët e Mijëvjeçarëve – “Themeltarët” e Identitetit Kombëtar!

No Comments Argëtim Histori

Senad Guraziu – Ars Poetica, Qershor 2016 Ne lexuesit e thjeshtë, “johistorianët”, kureshtarët, që ndonjëherë zbresim bodrumeve plot pluhur e merimanga të historisë, shpesh gjejmë gjëra që na bëjnë përshtypje, që na “intrigojnë”. S’është për t’u çuditur se dhe lexuesit e zakonshëm i kanë arsyet e veta të bodrumeve, pakashumë Më shumë

Vasel Gilaj – NJE VIT NGA TRAGJEDIA

No Comments Aktualitet Lajme

Një vit nga tërmeti në Thumanë që mori jetën e 51 personave Mëngjesin e hershëm të 26 nëntorit të 2019-ës një tërmet prej 6,4 ballësh goditi fshatin Thumanën në Durrës. Tërmet ky që për pak sekonda shënoi një prej ngjarjeve më të rënda që Shqipëria përjetoi nga fatkeqësitë natyrore. Nga Më shumë

Muhamed B. Sytari – Ky është Islami, këta jemi ne!

No Comments Lajme Opinion

Po dëgjoja me kënaqësi e nostalgji një ligjëratë të mbajtur në nëntor të vitit 2016 në Damask, nga dijetari dhe edukatori i urtë, Hafizi i Kuranit dhe i Hadithit, Shejkh Naim El-Arksusi, imam dhe hatib i xhamisë “El-Iman”, bashkëpunëtor i ngushtë i Shejkh Shuajb Arnautit, rahmet pastë. Ligjërata përqendrohej tek Më shumë