Home

Lajme

Gjergj Dedaj – Koha per reflektim dhe korigjim te padrejtesise!

No Comments Lajme Opinion

Rusia po bene krime dhe gjenocid ne Ukraine, Serbia beri krime dhe gjenocid ne Kosove!
Ukrainasit dhe lideret e saje politik dhe ushtarak po vetembrohen, kjo eshte e drejte e tyre ligjore, njerzore dhe garantuar me ligje nderkombetare!
UÇK dhe lideret e saje politik dhe ushtarak, u vetembrojten, kjo ishte e drejte e tyre ligjore, njerzore dhe e garantuar me ligje nderkombetare!
Nuk e besoj qe Tribunali i GjN ne Hage, do te denoj ukrainasit dhe lideret e tyre heroik, por ata te cilet jane duke bere agresion mbi Ukrainen!
Shtrohet pytja: Pse duhet te gjykohen ne Hage lideret e UÇK-se, te cilet me te drejte iu pergjigjen agresorit serb, i cili bente krime mbi popullaten e Kosoves!
Edhe ne rastin e Ukraines edhe ne ate te Kosoves, NATO dhe bota demokratike u rreshtua drejt, ne mbrojtje nga agresoret ruso serb!
Eshte koha te rishqyrtohet dhe te korigjohet roli i GJN te Hages, i kesaj gjykate politike te pa drejte,e inicuar nga kuzhinat e sherbimeve sekrete ruso serbe, ne saje te nje shpifje morbide te senatorit Dik Marty, e cila edhe siq pritej doli mashtrim dhe shpifje e shekullit, por nga keto shpifje ruso serbe, komandantet kryesor te UÇK-s, padrejtesisht qendrojne prapa grilave ne Hage!
Kjo eshte padrejtesi e frustruar nderkombetare!

Burimi/Facebook

Gjergj Dedaj – Nju Jorku, Brukseli, Strasburgu dhe Gjeneva, njohtohen me diskriminimin ndaj meje, nga presidentja V.Osmani dhe ministrja D.Gervalla!

No Comments Aktualitet Lajme

Gjeneve, 2 Dhjetor 2021
Nju Jorku, Brukseli, Strasburgu dhe Gjeneva, njohtohen me diskriminimin ndaj meje, nga presidentja V.Osmani dhe ministrja D.Gervalla!
Gjate ketyre diteve, gjendem per vizite ne Europe, ku detajisht do t’i njohtoj institucionet europiane dhe nderkombetare, te te drejtave, lirive dhe barazive njerzore, perkitazi me shkarkimin tim, ne mes te mandatit ligjor, nga pozita e Ambasadorit te Kosoves, ne Shkup, nga presidentja Vjosa Osmani dhe ministrja e MPJD, Donika Gervalla. Vendimi skandaloz qe brenda nje dite, t’a liroj zyren, ishte nje atak brutal ne personalitetin dhe karrieren time te gjate politike, nje akt i shemtuar joligjor, perçares, puro politik, nepotist, i porositur dhe i dirigjuar, duke shkelur ne menyre flagrante te drejtat e mija njerzore, politike, kushtetuese dhe ligjore, te drejtat e njeriut, te garantuara me ligje dhe Konventen e Vjenes!
Per kete sulm brutal ne peronalitetin tim, me pasoja te renda te gjitheanshme, kam njohtuar edhe institucionet e drejtesise dhe Avokatin e Popullit ne Kosove, duke shpresuar dhe lutur, te mos jene te kapur dhe te kontrolluar nga politika aktuale!
Fillimisht kam njohtuar z.Didier Reynders, Komisioner i Drejtesise i Bashkimit Europian,ne Bruksel, Komisionerin e OKB per te Drejta te Njeriut, ne Nju Jork, Komisioneren e OKB per te Drejta te Njeriut, ne Gjeneve, Keshillin e Europes, ne Strasburg dhe gjate diteve ne vijim do t’i njohtoj ne vazhdimesi, personalitetet dhe institucionet relevante europiane e nderkombetare, te te drejtave te njeriut, barazise, lirive njerzore dhe te drejtesise.
Diskriminimi dhe linçimi im, per qellime hakmarrese politike dhe revansh nepotist e interesa partiake, klanore dhe familjare, do te jete teme ne kancelarite relevante, te cilat i luftojne keto forma te diskriminimit dhe denigrimit politik e njerzor, kudo ne boten e civilizuar dhe demokratike!
Gjergj Dedaj
Ambasador

Burimi/Facebook

Gjergj Dedaj – Ç’kap e kap !

No Comments Lajme Opinion

Kur nuk e mbane asnje premtim…normal qe i humb zgjedhjet!
Dikur na thoshte:

 1. “Jo negociata-vetevendosje” tani vete iu prine negociatave
  2.Thoshte se nuk e njoh flamurin ” lecke” as hymnin e Kosoves, tani e njeh dhe e mbane ne zyre
  3.Kundershtonte xhipat dhe truperojat, tani edhe ne fushata zgjedhore me xhipa dhe truproje te shumta
  4.Vinte ne Kuvendin e Kosoves me flamurin me shqipnojne dhe fliste per bashkim, tani me ska as flamur dhe as bashkim
  5.Fliste per zhdukjen e nepotizmit, tani me shume se kurre ka nepotizem e punesime familjare dhe partiake
  6.Kundershtone Rambujene, tani respekton pike per pike arritjet e saje
  7.Kundershtone Planin e Ahtisarit, tani i permbahet ne çdo fushe te jetes
  8.Fliste dhe bente zhurme kunder Asociacionit te Komunave Serbe, i pari pritet t’a nenshkruaj
  9.Protestone brutalisht kunder Policise se Kosoves, tani synon t’a kontrollon
  10.Sa shume bente zhurme kunder kontrollit mbi mediat, agjensionet e pavarura, bordet dhe segmentet e drejtesise dhe te sigurise, tani synon ti uzurpoj me militant partiak
  11.Sulmonte me mjete lufte Kuvendin e Kosoves, tani vete e udheheqe
  12.Demtonte makinat e misionit te EULEX-it dhe diplomatet e vendeve partnere, tani eshte bere i urte, por nuk ngurron te vazhdoj me demtimin e partneritetit me vendet kryesore mike
  13.Thoshte se kurre nuk beje koalicion me Listen Serbe dhe eshte ne bashkeqeverisje
  14.Digjte ndertesat publike dhe shkatrronte rruget dhe pronen publike, tani behet si roje e tyre
  15.Fliste kunder politizimit te diplomacise, por shkarkoj brutalisht te gjithe ambasadoret te cilet nuk i takonin mentalitetit dhe oborrit te tij partiak e ideologjik
  16.Kundershtonte rrebte politiken e ish presisdentit Rugova,tani i pari gjunjezohet para varrit te tij, e ulet me vrap ne sofren e pare te darkes se lames…
  Ka edhe qindra pika tjera, te cilat deshmojne figuren kontraverse, por si qytetar do deshiroja t’a dija: SE VERTETE CILI DHE KUSH JE TI?

Burimi/Facebook

Gjergj Dedaj – Stop krimit dhe vrasjes se qytetarve!

No Comments Aktualitet Lajme

Stop krimit dhe vrasjes se qytetarve!
Doreheqje ose shkarkime!
Te shkarkohet urgjentisht presidentja perqarese dhe jounifikuese Osmani, si dhe te bjere Qeveria moniste e Kosoves, e cila eshte pergjegjese e gjendjes alarmante dhe tragjike me virusin ne Kosove!
Joshja e mergates per vota,ne menyre te pa kontrolluar dhe pa asnje krter apo standard pandemie, hapja diletanteske, dasmat dhe ahengjet folklorike, klubet e nates,diskotekat pa asnje kontroll, hedonizmi primitiv infantil, prioriteti i luftes se eger per pushtet dhe nepotizem,ka bere qe Kosova te jete “kampione” ne listen e zeze botetore me infektime dhe numrin e vdekjeve!
Politika klanore perqarese e presidentes Osmani dhe keqmenaxhimi institucional i i rritjes se virusit Covid-19, duhet te ndeshkohet dhe per kete situate drastike, ndeshkimi me i vogel fillestar eshte doreheqja ose shkarkimi!

Burimi/Facebook/Gjergj Dedaj