Home

Lajme

POEZI NGA POETJA GRESILDA RRUGEJA.

No Comments Argëtim Letersi

Mos hesht.

E kam te veshtire mbi padrejtesite te hesht
Godas diktaturen ne cdo varg te poezise
Dhe vargu im drejte drejtesise resht
Qe te jete nje mesazh i mire mes njerezise

Komunizmi ne Shqiperi jetoi shume gjate
Lot dhe vuajtje popullit i leshonte
Dhembje , dhembje , dite e nate
Dhe shpresa e popullit mbi vuajtjet lengonte

Diktatura kishte goditur fort mbi kete toke
Me dekada te tera jetuan pa liri
Cdo dite diktatura me kamzhik i qendronte mbi koke
Ne vend te lirise i solli varferi

E hekurt dhe e forte gjemimi i saj
E plakur kaq shume ,e serisht drejton
Nderron vec emrin dhe me dredhi thote pastaj
Trishtimi juaj mua me mundon !

Dhe sot jetojme pa te shtrenjten liri
Vitet ikin nje nje nje
Po perse o popull ne gjume rri
Ngehu per liri e therrit me ze

I gjunjezuar e servil ne jete nuk ka kurre liri
Ngrehu e protesto mbi diktaturen qe te ka munduar
Shkule nga rrenjet komunizmin e zi
Demonstro pa parti per lirine e cmuar

Mjaft o popull ke vajtuar
Kerkojeni , kerkojeni o njerez , vete fatin tuaj
Behuni , behuni , te bashkuar
Qe shpirti juaj , me mos vuaj.

Gresilda Rrugeja 07.08.2020.

Burimi/Facebook

Gresilda Rrugeja – Nenat heroina.

No Comments Argëtim Letersi

Poezi nga poetja Gresilda Rrugeja.Kete poezi ia kushtoj nenave te liridashesve qe vuajten denimin ne burgjet e tmerrshme te diktatures se komunizmit.

Titulli i poezise :Nenat heroina.

Shpirtera te vrara ,enderra te prera
Vuanin mbi male mes dimrit te ftohte
Prisnin te afermit me shprese te dera
Me mall te mall ,me sy plot lot

Ne shkretira , male , pyje
Me trasta ngarkuar ecnin papushim
Rrugen ia ndriconin te bukurat yje
Te bijte e tyre shkonin gjith gezim

Ne mendjet e tyre kishte nje mendim
Luteshin , luteshin , per pak liri
I luteshin Zotit qe te benin takim
Te mos ia prisnin takimin korbat e zi

Vajtonin nenat e s’nxjerrin ze
Nga te ftohtit trupi i dridhej e buzet i ishin nxire
Shpirterat e tyre vuanin sa s’ka me
Per djemte e tyre qe s’ishin te lire

Dielli rrezet leshoi nen mal
Burgu i zi ra ne qetesi
Fytyrat e liridashesve ndricuan dale nga dale
Ndricuan dhe syte e neneva plot bukuri

Ne zemrat e nenave fort gufoj
Gezimi , shpresa , dashuria
Takimi me djemte i lumturoje
Ne syte e nenave ishte lumturia.

Gresilda Rrugeja. 08 . 07 . 2020 .

Burimi/Facebook