Home

Lajme

Mardena Kelmendi – Nje melodi poemeze per ty

No Comments Argëtim Letersi

Nji varg qe zemra ma kendon pa fjale
Nji lot qe mengjeseve me zbret ne sy
Kur endren e shoh atje ku rrime te dy
..”.ka mbetur atdheu me barre:
Nuk pjell ka kaq e kaq vjet
Barke’madhe
Siset lene tek rete
Te ushqesh me qumesht engjejt
Oh ..moj toke ,moj toke burrash
Qe mbete me bare
Sec dalin ca bastarde rrugesh
Dhe thone jam shqiptare
Ca ikem te braktisem
Ca te rropen telendisen
Ca duan te te mohojne
Vrasin shqyejn e copetojne
Me emer turpi te mbulojne
E dime e dime
Me te pasur se ty
Ne bote nuk behen dy
Sa kishe per te dhene e nxjerre
Kaq shekuj ,kaq pasuri e vlere
Ta marrin te tjerre
Oh sa
Ta them jo vetem se te dua
Po e di
Qe zemeruar je edhe me mua!
Kur ika fshehur jo nga ti
Po te gjej njecik liri
Qe sinqerisht askund se gjeta
Pa atdhe nuk ka Liri jeta
C’te te them kur te shoh ngarkuar
Ke frik te pjellesh si ata bij qe ty te deshen
Qe per ty ne fyt botes ju perveshen
Qe mbrojten me jete cdo gurin tend
Qe vdekjen mbyten dhe u bene lulekuqe
Kuq e zi qe cel vec te ty
Gjethe kuqe me te zezen kurore
Vdekje me betim arbenor
Te mbronin memen betim hynor
Ke frik ti pjellesh se tani dhe te mitur ti vrasin
Ti marrin nga trupi i cojn larg merguar
E nga gjiri yt ti zhvasin
Mbetesh harruar
Si fajtore pa faj
Qaj se…dhe une ashtu qaj
…qysh kur ta grisen “fustanellen’
Ata ato po dhe ata qe te premtuan
Ti me barre mbete e nuk pjell me
Bije te bekuar !
Se cjane ca hipokrite
Qe mbllacisin helm perdite
E per ty bejne be
Cfare nuk flasin e thone per ty
Te gjejne te pambrojtur
Si grua pa burre
Si nene pa femij
Kur trupin ta ndane copa copa
Kur trupin ta mbushen me helm e gropa
Kur gojen ta mbyllen 50 vjet
Harro te thane …
….e vrasim kush flet!
Po nuk paska me kob e zi
Kur dheu skuqet nga bijt e Tij
S’te pyeten kurre …
…a te dhemb shpirti
Po shqyer te kane e bejne hesap
Kush thelen me te mire te haje
E kush pjesen me te bukur te kap
Pe me ata sy shqiponje ,si tu shqyen femijet
Degjove genjeshtra zhgenjime pa fund
Shperndare nga gjiri me i dashur
Rruga i merr, hikja i humb
Ata ikin ,heshtin,
Te shohin dhe larg mendojne
Si vatren tende lane LOTUAR
….e shohin tani tek ta shkaterojne
Qesh plaka e herreshme evrope
Ti merr bijet ,e jep premtime
Qe do kesh nje dite nji emer
..po si duan ata ta vene
Dhe do pjellesh nje dite
… robote te te therrasin meme? !
Qysh atdhe u fute ne rrjetin teknologjik
Ende pa pjelle nji trim fisnik
Qe ti mbledhe trojet dhe ruaj emer
Se tendin shpirt shum e kan per zemer
Ti ulesh siset e ushqesh femij
Te pjellesh trima qe mos ti vras njeri
Te afrosh qingjat ku u shperndane
Tu japesh emer tu japesh vatane
O Zot i madh Zot i shqiptarise
Ti qe gjuhen tende i fale bijeve te tu
E krijove ti ate te bukur Dhe
I dhe nji gjuhe te flisje me Ne
Te gjenin udhe ,ne oborr te shtepise
Ti therrisje ne gjuhe shqip te Perendise
ne kater anet e botes
Oh ..O Zot i Shqiptarise !
Liroje ate bark mbushur me Peri
Ta therrasin Nene ata qe do ta duan
Ta therasin arber e dardane
Shqipja jone
Shqiperi !
Madi nendor mbas nendori nga cikli (me ty ne mergim)

Burimi/Facebook

Mardena Kelmendi – The Balkanista

No Comments Kulture

Në artikullin e kësaj faqeje, ndër të tjera shkruhet për promovimin e turizmit, vlerave, apo kulturës sonë, por me mjaft mjeshtëri edhe ironizon disa fenomene tipike shqiptare The Balkanista”, faqja e njohur angleze: Ju njoh me shqiptarët, zinxhirë floriri, gëzofë rozë, makina të shtrenjta, 15 kafe… mos u çudisni!
U bë kohë që nuk kam shkruar për jetën në Shqipëri. Më poshtë kam renditur, me pak ironi, disa nga zakonet dashamirëse të shqiptarëve.
1—Gjithmonë merr një shqiptar me vete nëse do të mbarosh punë në zyrat e shtetit, të zgjidhësh ndonjë problem ligjor, ose kur shkon në postë. Edhe nëse flet shqip, prapë të duhet një shqiptar, se kanë mënyrën e tyre se si i zgjidhin gjërat. Kjo mënyrë përfshin të flasësh me zë të lartë dhe shpejt, të flasësh me këmbë e me duar, të dukesh sikur je me nerva—në daçi besojeni, po këto të zgjidhin vërtet hallin.
2—Përgatitu të dëgjosh komente si: “u, qenke shëndoshur”, “i kishe më mirë ashtu flokët”, “si e sëmurë më dukesh” — vdesin të komentojnë mbi gjëra të ndjeshme, pa e menduar dy herë.
3—Mos u lodh të mbash radhë. Nëse je në postë, nëse je duke pritur në autobus, nëse po përdor bankomatin, ose po blen në market, dhe nëse je në radhë diku, je i dënuar të presësh gjithë ditën. Vëri në punë brrylat, tregohu i vendosur dhe bëj sikur nuk i sheh të tjerët që janë aty, vetëm kështu mund t’ia dalësh.
4—Sinjalistika është vetëm për dekor. Mos Parko, Ndalohet Duhani, Ndalohet për moshën nën 18 vjeç etj, shenja si këto kanë vetëm funksion estetik, sepse askush nuk i respekton. Ndonjëherë mund të shohësh tavlla plot me bishta çigaresh edhe pse në derën e lokalit shkruhet “Ndalohet Duhani”. Vini Re! Kjo vlen edhe për sinjalistikën e qarkullimit rrugor.
5—Bëni kujdes me kafen. Kafja shqiptare nuk është kafja evropian. Jo vetëm që është shumë, shumë herë më e mirë, por edhe shumë herë më e lirë se kafja evropiane, dhe të lë pa mend. Këshilla ime është ta pini ngadalë dhe jo me shpejtësi, siç do të bënit në ndonjë vend tjetër, sepse mund të filloni të dridheni dhe të mos jeni në gjendje të përfundoni dot një fjali.
6—Të marrësh pako nga jashtë vendit është si ruleta ruse. Të marrësh pako nga miq, të afërm, nga Amazon, është si të luash kumar. Ato mund të vonohen me javë, deri në një vit, mund të mos paguash fare taksë doganore, ose mund të të duhet të marrësh kredi për ta paguar taksën. Një gjë e sigurtë në të gjitha rastet është se pakoja nuk të vjen në shtëpi dhe duhet të paraqitesh në postë për ta tërhequr. Mund të merresh tre orë vetëm për të arritur të tërheqësh nëj libër nga posta.
7—Ato gotat e vogla nuk janë me ujë. Nëse del për kafen e mëngjesit dhe sheh njerëz duke pirë kafe dhe një pijë transparete, si ujë, në gota të vogla, dije se nuk është ujë, por raki.
8—Buka është vetë jeta. Nëse je duke ngrënë me shqiptarë, bëhu gati të hash shumë bukë. Makarona për darkë? Duhet pak bukë me to. Pizza për darkë? Duhet prapë pak bukë. Bukë për darkë? Duhet prapë pak bukë. Shqipëria, përfundimisht, nuk është një vend për ata që kanë intolerancë ndaj grurit.
9—Djathi është jeta vetë. Sërisht, kur je duke ngrënë me shqiptarë, përgatitu të hash shumë djath. Mund të hash 2 deri në 4 lloje të ndryshme djathi në çdo vakt, përfshirë mëngjesin. Djath të bardhë, djath kaçkavall, djath të fortë, djath pa kripë, djath të pjekur, djath lope, djath dele, djath pikant, djath shtëpie… për tavolinat shqiptare djathi asnjëherë nuk është i mjaftueshëm.
10—Të merresh vesh me njerëzit në rrugë është si mbijetesa e më të fortit. Nëse je duke i dhënë makinës ose je duke ecur në rrugë si këmbësor, përgatitu të të ngrihet adrenalina. Ai burri jeshil në semafor nuk do të thotë kalo, por do të thotë vrapo, dhe mënyra më e mirë për t’ia dalë kur nget makinë është thënia “fitoftë më i miri”.
11—Stereotipet, pastaj, janë gallatë fare. Nëse jeton në Bllok ose e frekuenton këtë zonë në Tiranë, do të kuptosh shumë shpejt që aty sheh të njëjtët lloje njerëzish. Italianë me skalpin e gjakosur dhe me fasho (pas operacionit për mbjelljen e flokëve), trafikantë droge me Land Rover, bluza Guçi me xixa, gra që kombinojnë ngjyrën e buzëkuqit, të gishtave, të këpucëve, të çantave dhe me syze të mëdha, edhe pse bie shi. Yjet e Instagramit me tuta sporti marke dhe me buzë super super të mëdhaja, dhe disa komunistë me kapele republike. Rri nja një orë në Bllok dhe ke për ta parë sa shumë do të shohësh.
12–Bëhu gati t’u përgjigjesh pyetjeve seri. Sapo e marrin vesh që je e huaj, bëhu gati t’u përgjigjesh pyetjeve si: Nga vjen? Je e martuar me shqiptar? Pse je këtu? Të pëlqen Shqipëria? Cila pjesë e Shqipërisë të pëlqen më shumë? (merr pikë bonus, nëse thua qytetin nga vjen personi). Këto janë sa për të filluar.
13—Bëhu gati të debatosh. Shqiptarët vdesin të debatojnë, por në një mënyrë të mirë. Çfarëdo të thuash, kujtdo t’ia thuash, edhe pse mund të mos e kesh seriozisht, dhe pse ata mund të jenë dakord me ty apo të kenë të njëjtin mendim, shqiptarët mbaojnë për çikë debat dhe shpejt mund ta gjesh veten në mes të një të tilli. Nëse gjërat ndizen, qerasi me një gotë raki dhe gjithçka rregullohet.
14—Shqiptarët nuk të lënë të paguash. Mikpritja shqiptare është e klasit botëror dhe ata këmbëngulin të të qerasin nëse je i ftuar, veçanërisht me kafe ose pije. Një këmbëngulje e tillë në vende të tjera mund të quhet e pasjellshme, por rregulli është (nga aq sa kam kuptuar unë) kushdo që fton tjetrin, zakonisht paguan. Pas dy vjet e gjysmë në Shqipëri, më në fund e kam mësuar se si të fitoj unë— u them “boll tani, nuk jam më mysafire”.

Burimi/Facebook