Home

Lajme

11 rregulla revolucionare për të jetuar më shumë

No Comments Uncategorized

Ja disa rregulla që mund t’ju ndihmojnë të jetoni më gjatë në librin e fundit nga D. Argus, fiziolog dhe onkolog.

Një libër, ai i Agusit, i cili revolucionon disa standarde shëndetësore; titulluar: “Një udhëzues i shkurtër për një jetë të gjatë” dhe përmban disa këshilla, disa pak të habitshme. Këtu është një dekalog marrë nga libri i Argus.

Të shikohesh i zhveshur – Është e dobishme të shikoni veten në pasqyrë të zhveshur, para dhe prapa. Kjo do të ndihmojë në identifikimin e problemeve që mund të shfaqen përmes shenjave të trupit. Herë pas here duhet të kontrolloni trupin tuaj centimetër për centimetër, duke përfshirë flokët tuaj, thonjtë dhe brenda gojës tuaj.

Shmangni skanerët në aeroport – Derisa shkenca të provojë se janë të padëmshme, është më mirë të kërkohet një kërkim i trupit në aeroport.

Shmangni takat e larta – Këpucët e pakëndshme shkaktojnë inflamacion të panevojshëm të këmbëve, të cilat mund të ndikojnë në të gjithë sistemin. Inflamacionet lidhen me sëmundje të tilla si sëmundjet degjenerative, sëmundjet e zemrës, Alzheimer, kanceri, sëmundjet autoimune, diabeti dhe plakja e përshpejtuar.

Një kafe për tu zgjuar – Pirja e çajit ose kafes në moderim rekomandohet për të dhënë përfitime pozitive për shëndetin tonë, pavarësisht nga studimet e shumta që më vonë u vërtetuan të gabuara.

Hani në të njëjtën orë – Një nga mënyrat më të mira për të reduktuar stresin në trupin tuaj është të mbani një rutinë të rregullt 365 ditë në vit. Një trup i privuar nga dreka e tij e zakonshme në mesditë, përveç ndjenjës së urisë, i nënshtrohet një rritjeje të kortizolit, hormonit të stresit, i cili e bën që të mbajë yndyrë dhe të kursejë energji.

Vaksinohuni kundër gripit – Shmangia e kontraktimit të gripit, përveç avantazhit të brendshëm, parandalon stuhitë e zgjatura inflamatore që mund të shkurtojnë jetën përmes obezitetit, sulmit në zemër, goditjes dhe kancerit. Thuhet se vaksina ka efekte anësore, se nuk funksionon, se mund të shkaktojë grip apo edhe të përmbajë toksina ose helme. E gjithë kjo është e gënjeshtërt.

Ngrihuni dhe ecni – Shpenzimi më shumë kohë ulur rrit rreziqet e obezitetit, diabetit, sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekjes së hershme. Edhe dy orë stërvitje në ditë nuk do të kompensojnë për 22 orë të shpenzuara ulur ose shtrirë në shtrat.

Trajtimi i qëndrimit – Qëndrimi i dobët, si dhe problemet e pasme dhe të qafës, mund të shkaktojnë gjithashtu dhimbje koke, artriti, qarkullim të dobët, dhimbje muskulore, vështirësi në frymëmarrje, dispepsi, kapsllëk, ngurtësi e përbashkët, lodhje, probleme neurologjike dhe funksionim të dobët fizik në përgjithësi. Shumë e dobishme për të praktikuar Pilates.

Marrja e aspirinës tonë të përditshme – Përdorimi i zakonshëm i aspirinës jo vetëm zvogëlon ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por gjithashtu mund të parandalojë një seri çrregullimesh nëpërmjet fuqive të saj anti-inflamatore. Marrja e një doze të vogël ditore (75 mg) gjithashtu zvogëlon rrezikun e zhvillimit të tumoreve të zakonshme malinje në mushkëri, zorrës së trashë dhe prostatë prej 46%. Kujdes ndaj ulçerave. Frutat dhe perime?

Më mirë nëse janë të ngrira – Frutat dhe perimet duhet të konsumohen të freskëta. Por ndërmjet kohës së mbledhjes dhe momentit që vijnë në dyqane, shpesh kalon shumë kohë dhe në këtë periudhë humbasin shumicën e fuqive ushqyese. Prandaj, nëse nuk jeni në gjendje të konsumoni produkte që janë sapo të mbledhura, është mirë të hani fruta dhe perime të ngrira.

Kujdes nga vitaminat – Marrja e shtesave të vitaminave rrit rrezikun e sëmundjeve të rënda si kanceri dhe prodhon pak përfitime shëndetësore, sepse pengon prirjen natyrore të trupit për të krijuar radikalet e lira për të sulmuar qelizat “e këqija”, duke përfshirë edhe kancerozët.

Gazeta Shqip